Driada i inne opowieści

Okładka książki Driada i inne opowieści Hans Christian Andersen
Okładka książki Driada i inne opowieści
Hans Christian Andersen Wydawnictwo: Driada Seria: Andersen dla dorosłych literatura piękna
Andersen dla dorosłych
Eventyr og Historier
Driada
2022-01-01
2022-01-01
Bogusława Sochańska
Andersen dla dorosłych opowieści Andersen

"Driada i inne opowieści" to jedna z trzech części cyklu Andersen dla dorosłych. W opowieściach wątki biograficzne są jak silny fundament. Budulcem jest natura, spoiwem mit, a motorem wyobraźnia. Świat przedstawiony w sposób oniryczny jest, niemniej, okrutny. Los nie oszczędza dorosłych, ani dzieci, tak też postępuje Andersen ze swoim czytelnikiem. Każde pragnienie ma swoją cenę, którą przyjdzie nam zapłacić. Nikt nie może zostać wykupiony, a odroczenie nic tu nie zmienia.
Tytułowa driada i jej odbicie- Mari, tracą niewinność i kontakt z naturą- to cena za opuszczenie rodzinnych stron, skok w nieznany świat. Pragnienie życia w wielkim mieście okupione jest zbyt późno uświadomioną tęsknotą, powrót staje się niemożliwy.
Alegoryczna "Opowieść o matce" podejmuje temat matczynego poświęcenia, cierpienia i związanych z tym nadziei. Cena pragnienia jest wysoka, ale czy wystarczająca, by osiągnąć cel? Jak daleko sięga ludzka wiedza? W reszcie, czy cel ten jest słuszny, obiektywnie dobry?
Może zawierzyć Bogu, do którego, jako ostatecznej instancji odwołuje się autor?
"Cień" to historia o porzuconych nadziejach, zaprzepaszczonych marzeniach. Uniwersalny mit o stawaniu się własnym cieniem. Tu pragnienie zostaje zagłuszone, a bohater ponosi najwyższą cenę. Obecny jest też problem zależności i związanych z tym upokorzeń. Parafrazując- każdy ma swojego pana, jak cień- człowieka, jak ogrodnik- swych chlebodawców.

Zbiór 19 utworów, pokazujących Andersena z innej niż zwykle strony. Niektóre z opowieści naprawdę ciekawe. Pisane pięknym, baśniowym językiem. Jedne refleksyjne, inne żartobliwe. Proste parabole relacji, pragnień, oczekiwań, rozczarowań.
Kilka z opowieści zostanie w pamięci na dłużej, jak choćby "Opowieść o matce" (wzruszająca opowieść o sile matczynej miłości),"To pewna wiadomość" (krótka historia o tym, jak rodzi się plotka),"Motyl" (o szukaniu miłości idealnej),"Coś" (o ludziach, którzy chcą "coś" znaczyć, "coś" ważnego dla innych zrobić),"Nic nie była warta" (o ocenianiu drugiego człowieka),"Choinka" i "Driada" (o poszukiwaniu lepszego życia, większych wrażeń).

Rzadko mi się zdarza śmiać na głos w trakcie czytania książki, tu mi się zdarzyło nie raz. Nie taki ponury ten Andersen, jak go malują (albo tłumaczą). Moim ulubionym zabiegiem była chyba personifikacja cienia. Lekka lektura, ale zmuszająca do refleksji nad bardzo różnorodnymi tematami, od śmierci przez miłość aż do niewolnictwa.

• Czekają na półce
  • Literatura skandynawska i islandzka
  • Literatura piękna, obyczajowa, historyczna, romansowa

Hans Christian Andersen Driada i inne opowieści Zobacz więcej