Pan chirurg

Word Audio Publishing International
2017-12-27
2017-12-27
Witold Biliński

Jestem pod wrażeniem tej książki, po pierwsze historia zrzuciła mnie na kolana. Bo jakim trzeba być człowiekiem chirurgiem plastycznym, aby kobietę znieczuloną i wprowadzoną w narkozę wykorzystać seksualnie. Pierwsza historia rozpoczynająca jego potworną drogę, zaczęła się od młodej koleżanki jego syna. Co musi się stać, że człowiek całe życie jest dobrym profesjonalistą, aby nagle zmienić się w potwora.
Książka jest ciekawa z powodu tematu, mimo że ma kilka niedociągnięć według mnie to i tak ją polecam, uważam, że trzeba ją przeczytać. Gdyż ja po niej znacznie dłużej analizuję zachowania innych osób, za nim znowu zaufam lekarzom. Nawet u dentystów częściej mam otwarte oczy niż w przeszłości.

Książka oraz probelm, jaki został ukazany są bardzo ciekawe, jednakże jest ona napisana chaotycznie. Tenże chaos przeszkadza mi w klarownym odbiorze historii. Szkoda, ponieważ poprzez bardziej przejrzystą formę, możnaby więcej osób nakierować na zainteresowanie się lekarzem, który nadal żyje.

Czytając to warto sobie uświadomić, ze taka sytuacja miała w ogóle miejsce. Z perspektywy ludzi, którzy zajęci są szkołą czy pracą coś takiego wydaje się odległe, ale czy ludzie, którzy zostają zgwałceni, zostają ofiarami gwałtu są inny? Mniej zapracowani? Chcą tego? Proszą się o to? Prowokują ubiorem? Zachowaniem? Nie, bo nikt nie ma prawa dotknąć nas bez naszej zgody. Mam nadzieje ze nikt nigdy nie spotka takiego Carla…Pana chirurga.

Temat bardzo ciekawy, ale książka napisana w sposób lekko odstręczający. Dobrnęłam do końca ze zwykłej ciekawości. Jedno szczęście, że publikacja niezbyt długa.

Carl-Åke Troilius, znany znakomity szwedzki chirurg, cieszący się wysokim statusem społecznym i dużymi wpływami. Carl już od najmłodszych lat wiedział, że zostanie chirurgiem. Skończył medycynę i krótko potem poznał swoją przyszłą żonę z którą miał dwójkę dzieci. Dzieci pary nie zaznały biedy, ale były zaniedbane pod względem emocjonalnym. Swoją klinikę, Centrum Chirurgii Plastycznej w Malmö otworzył w 1992 roku. Umiejętności i sukcesy Carla sprawiły, że jakiś czas później stał się sławny. Miał między innymi własny program w TV o swojej klinice. Jego usługi były skierowane dla tych mniej zamożnych przez co wkrótce stał się wręcz celebrytą. Klinika radziła sobie coraz lepiej, klientów ciągle przybywało. Sam Carl cieszył się ze swojego statusu. Miał bzika na punkcie ekskluzywnych samochodów, uwielbiał polować, ale miał również niesamowitą słabość do kobiet. Wraz z żoną podobno uczestniczyli w spotkaniach swingersów. On sam wśród mężczyzn często przechwalał się swoimi zdobyczami. Często mówił również o swoich pacjentach.
Amelia Kowalski (nazwisko zmienione na potrzeby książki) była młodą, pełną energii i samodzielną kobietą. Kiedyś spotykała się z synem Carla - Samuelem, dlatego też ich rodziny łączyła przyjaźń. Jej związek z Samuelem po kilku latach się zakończył, a ona postanowiła przeprowadzić się do Monako. Jak wiele młodych kobiet tak i Amelia dużo myślała o swoim wyglądzie i o tym co według niej było niedoskonałe. Uważała, że jej piersi nie wyglądają tak jak powinny i w związku z tym postanowiła je zoperować. W sprawie powiększenia piersi zwróciła się do Carla, podczas rozmowy padły również inne pomysły na „poprawnie urody”.

Amelia na zabieg powiększenia piersi przyszła do kliniki w styczniu 2007 roku. Na miejscu Carl poinformował Amelię, że przed operacją zabierze ją na zabieg IPL. Już wtedy wydarzyło się coś co nie powinno mieć miejsca. W maju tego samego roku Amelia po raz kolejny pojawiła się w klinice Carla. Była niezadowolona z przeprowadzonej operacji powiększenia biustu i postanowiła go skorygować. Ponownie przed operacją została zabrana na zabieg IPL i wtedy stało się coś co zmieniło całe jej życie - Carl ją gwałci.

Amelia zgłasza sprawę na Policję i wkrótce rozpoczyna się jeden z głośniejszych procesów sądowych w Szwecji. Sam chirurg twierdzi, że jest niewinny.

Książka jest oparta na faktach. Książka naprawdę szokuje. Pokazuje jak niektórzy myślą, że mogą być nietykalni. Ponadto niektórzy mężczyźni uważają, że mają prawo do korzystania z ciał kobiet bez ich zgody. Książka pokazuje chory system w którym to ofiara musi udowodnić, że coś takiego miało miejsce, a czasami wręcz sama siebie bronić. Amelia okazała się niezwykle waleczną kobietą, miała odwagę zgłosić się na policję, a potem gdy była nachodzona i nękana nie poddała się i nie cofnęła zeznań.
W książęce ukazana jest bierność innych, bezduszność otoczenia, które wiedziało, ale nie reagowało. Do tego zmieniająca się „linia obrony” chirurga i próba bronienia się.

Książka nie ma dużo stron, więc warto poświęcić jej czas i zapoznać się z tą historią.

Mimo , że historia ciekawa, to książka napisana takim stylem, że nie da się jęj czytać.

Historia ważna, szokująca i otwierająca oczy. Myślę, że spełnia swoją rolę w uświadamianiu ludzi nt. mechanizmów nadużyć seksualnych i możliwych reakcji ofiar. Przekaz skutecznie zniechęca do "victim blaming", cała historia udowadnia, że musimy pozbyć się kategorii ofiary idealnej, aby wierzyć pokrzywdzonym.
Książka dostarcza też wielu informacji o szwedzkim systemie sprawiedliwości i tamtejszym podejściu do przestępstw seksualnych. Trzeba jednak brać poprawkę na fakt, że jest z 2017 roku, więc część informacji jest już przedawniona.
W formie audiobooka bardzo przystępna.

Książka dostarcza też wielu informacji o szwedzkim systemie...

Sama historia jest szokująca. Słysząc o tej wypełniającej książkę obojętności i bierności ludzi człowiek zaczyta się zastanawiać dlaczego tak łatwo pozwalamy na takie zachowania. "Bohater" reportażu był złym człowiekiem, ale ludzie którzy go otaczali są współwinni cierpienia jego ofiar. Sam styl pisania był dla mnie mało ciekawy. Wracałam do książki tylko ze względu na to, że chciałam dowiedzieć się jaką karę poniesie ostatecznie oskarżony.

• Reportaż
  • Bookbeat
  • Audiobooki
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Pan chirurg