Buddyzm

Estymator
2021-12-08
1996-01-01
Buddyzm Kanzen Maślankowski

Zbiór ogólnych zasad i założeń buddyzmu. Doskonała pozycja do poszerzenia wiedzy ogólnej.

Treściwy opis historii buddyzmu, religii, zasad oraz działania.

Treściwy opis historii buddyzmu, religii, zasad oraz działania.

Wiedza o buddyzmie w pigułce. Prosto, jasno i na temat.

Zaczynamy od poznania samej postaci założyciela buddyzmu Siakiamuniego Buddy czyli Przebudzonego.
Później przechodzimy do podstaw jego nauk, czyli filarów buddyzmu, a następnie do bardziej szczegółowych wytycznych, ale nie zostajemy zalani zbędną wiedzą dotyczącą np. różnic pomiędzy licznymi szkołami.
Dowiadujemy się o przemijalności, braku zadowolenia, nieobecności "ja", o prawie przyczyny i skutku oraz odradzaniu się.
Każda religia ma własne rytuały i obrzędy, w buddyzmie są to Trzy Schronienia: Schronienie w Buddzie, Schronienie w Naukach Buddy, Schronienie w Zgromadzeniu Uczniów Buddy.
W buddyzmie istnieje pięć przykazań dla świeckich wyznawców i o wiele więcej dla duchownych. Jednak podstawą jednych i drugich są Trzy Czyste Przykazania:
1. Nie czynić żadnego zła
2. Czynić tylko dobro
3. Pomagać wszystkim odczuwającym istotom

Pozycja ta przybliża nam też społeczne nauki Buddy, gdzie znajdziemy wytyczne dla członków rodziny, społeczeństwa, dla duchownych i dla świeckich, a także dla przywódców kraju/polityków.

To jest taka pozycja, która w ciągu godziny z kawałkiem, pozwoli laikowi poznać podstawy buddyzmu.
A edukuje nas w tym temacie Misja Buddyjska "Trzy Schronienia" w Polsce.

Wiedza o buddyzmie w pigułce. Prosto, jasno i na temat.

Dowiadujemy...

Buddyzm narodził się w Indiach ponad 2500 lat temu. Słowo Budda znaczy „przebudzony”. W sensie duchowym i religijnym określa ono osobę przebudzoną ze snu niewiedzy ku ostatecznej Prawdzie. Budda nie oznacza Boga, ale najbardziej rozwiniętą duchowo, doskonałą istotę.

Pięć przykazań buddyjskich:
1. Nie zabijać, lecz unikać agresji i przemocy.
2. Nie kraść i nie bogacić się rujnując innych.
3. Nie uprawiać niewłaściwego seksu, przynoszącego cierpienie innym.
4. Nie kłamać, nie oszukiwać, nie lżyć innych.
5. Nie spożywać alkoholu i narkotyków, nie handlować nimi, nie dawać ich innym.

Cztery Szlachetne Prawdy Buddy:
1. Życie jest niedoskonałe i przynosi cierpienie, ponieważ nie można znaleźć w nim stałego zadowolenia.
2. Przyczyną cierpienia są: niewiedza, pożądanie i przywiązania oraz niechęć i gniew.
3. Istnieje wyzwolenie z cierpienia.
4. Drogą wiodącą do wyzwolenia jest właściwe życie i praktyka duchowa.

Książka jest krótka (audiobook trwa trochę ponad godzinę),lecz stanowi świetne wprowadzenie do buddyzmu. W pigułce omawia większość istotnych kwestii, poruszając także m.in. zagadnienia karmy czy reinkarnacji. Jeżeli ktoś chciałby się szybko dowiedzieć, na czym polega buddyzm, to jak najbardziej zachęcam sprawdzić tę publikację. Natomiast jeśli ktoś szuka bardziej szczegółowych informacji, to powinien sięgnąć po coś innego.

Pięć przykazań buddyjskich:
1. Nie zabijać, lecz unikać agresji i przemocy.
2. Nie kraść i nie bogacić się...

Krótko, zwięźle i na temat. Dobra na początek jeśli chcemy poznać Buddyzm, a dosłownie nic o nim nie wiemy.

Krótko, zwięźle i na temat

Krótko, zwięźle i na temat

Poprawne przedstawienie podstawowych informacji o buddyzmie. Tyle.

Poprawne przedstawienie podstawowych informacji o buddyzmie. Tyle.

• Audiobooki
  • Storytel