Mroźny szlak

Okładka książki Mroźny szlak Marcin Mortka
Okładka książki Mroźny szlak
Marcin Mortka Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Straceńcy Madsa Voortena (tom 1) fantasy, science fiction
Straceńcy Madsa Voortena (tom 1)
Sine Qua Non
2022-03-23
2022-03-23
dark fantasy mortka

Żołnierskie fantasy. Książka zaczyna się piękną opowieścią o krainach, które będziemy przemierzać wraz z bohaterem i o dziejach świata, który chcemy widzieć jak nasz bohater zmienia, po czym dostajemy przygodę mobilizowaną przymusem i własnymi motywacjami.
Dopiero po skończeniu książki zorientowałam sie, że to część pierwsza, więc może to czego oczekiwałam po początku dostanę w kolejnych tomach.

W tym tomie oj się dzieje dużo krwi wartkich akcji. Jest i tez troche intryg, no cóż czas otworzyć następny tom i wejść w dalsza historie Madsa

Lektura jest lekka i bardzo przyjemna, szybko się ją czyta.
Dialogi są proste ale interesujące zawierają sporo charakterystycznego Mortkowego humoru który większości przypadnie do gustu.
Jest to również według mnie najmocniejsza pozycja w całej serii ( Straceńcy Madsa Voortena).
W trakcie czytania można poczuć Wiedźmiński klimat nie tylko poprzez charakter głównego bohatera który jest dobrze wykreowany ale i dzięki dobrze rozpisanym lokacją.
To wszystko zabiera nas do dobrze rozbudowanego świata w którym życie wiodą normalni ludzie i Krasnoludy zrzeszone w kilku łatwych do zapamiętania królestwach.
Motywem przewodnim książki jest wojna ludzi z mniej licznymi ale dobrze wyposarzonymi Tuistanami którzy zdobyli władzę na kontynencie dzięki smokom.
Fabuła książki jest oparta na podróży głównego bohatera do którego stopniowo dołączają starzy towarzysze broni, zanim jednak to się stanie Mads Voorten musi spłacić stare długi, wykonać kilka zleceń i przeżyć wiele niezapomnianych przygód.
W książce znajdziemy dobrze wszystkim znane biesiady w karczmach i tawernach a takrze kilka scen erotycznych które wcale nie nudzą i miejscami potrafią doprowadzić do smiechu.
Uważam że warto sięgnąć po tę pozycję od polskiego autora mimo faktu że następne tomy nie są już tak dobre, zaznacze jednak że szerokiej polityki i spisków tu nie uświadczymy co nie znaczy że książka nie potrafi zaskoczyć ponieważ zależności łączące Madsa Voortena dzieli z przyjaciółmi, wrogami są bardzo ciekawe i zachęcają do czytania.

Lektura jest lekka i bardzo przyjemna, szybko się ją czyta.

19/2024 Marcin Mortka umie kreować bohaterów. Strasznie wciągająca historia, pisana bardzo dobrym językiem. Ostry dowcip Madsa oraz nietuzinkowa charyzma, powodują że nie można się oderwać od książki.

Wkraczamy do świata Madsa Voortena i razem z nim przemierzamy krainy, a wyprawa jest niezwykła, pełna niebezpieczeństw. Szczerze mówiąc cieszę się, że zaczęłam tą serię od prequela, ponieważ od początku jesteśmy wrzuceni w wir akcji. Gdybym nie znała wcześniej bohaterów i tego co się wydarzyło czułabym się początkowo zagubiona. Tu się dzieje zdecydowanie dużo, więc warto zacząć od "Martwego Jeziora" i "Drugiej Burzy". Inaczej można być lekko zdezorientowanym.
Zdecydowanie na plus, że tutaj fabuła bardziej mnie wciągnęła niż w prequelu. Uwielbiam tutaj smoki! Mads Voorten trochę się zmienił, wydaje się nieco bardziej przygaszona postacią. Nie takiego go zapamiętałam z prequela. Może to był celowy zabieg wykonany przez autora. Jednak trzeba przyznać, że bohaterowie wychodzą autorowi naprawdę dobrze. Chociaż w tym pierwszym tomie i tak moim numerem jeden są smoki 🤭 Pierwszy tom jest dobry, jest zdecydowanie lepiej ale czekam nadal na więcej.

Chyba nie jestem fanem wrzucania mnie w środek wiru wydarzeń. Mimo dobrego opisu świata, przez cala ksiązke bylem zagubiony i skolowany.

Postacie poboczne są ciekawe i przyciągające czytelnika. Inaczej niż główny bochater. Ten ciągle wydaje się tajemniczy i niezrozumiały.

dobrze, że zaczęłam od martwego jeziora, bo coś nam się tu Mads rozkleja. Czytelnik, który zacznie od I tomu może się nie zachwycić pogubić i trochę zniechęcić do wielkiego Voortena nie znając jego motywów, natomiast czytając od 0.3, dostajemy znowu dawkę tego co już wiemy... ale jak już polubiłam to lecę dalej.. hajda na smoki, - akcje z Orianą trochę mi przypominają Siostry światła a Goodkinda a Wam?

"Mroźny szlak" to książka, co do której miałam duże oczekiwania. Widziałam wiele pozytywnych opinii, sama książka kusiła mnie okładką i tematyką od premiery (2022 rok). Aż w końcu po nią sięgnęłam i co? No i trochę się rozczarowałam. Od razu zaznaczę nie była to książka zła, ale miałam dużo większe nadzieje.

Zacznijmy od początku. Tutaj nie mam na co narzekać, szybko udało mi się wkręcić w fabułę. Co prawda trochę się zgubiłam w historii sprzed wydarzeń w książce, ale nie było tragedii. Jednak im dalej tym mój entuzjazm słabnął. Mads Voorten coraz mniej podobał mi się jako bohater, co prawda spełniał moje wyobrażenie dowódcy, ale coraz trudniej było mi odnaleźć w nim cokolwiek za co mogłabym go polubić.

Mniej więcej po 2/3 książki czułam, że dokończenie jej będzie ciężkie. Jednak nie chciałam się poddawać na takim etapie. Odłożyłam ją na kilka dni i później do niej wróciłam, kończąc ją na raz.

Miałam nadzieję, na więcej smoków. Dostałam ich tylko trochę, może w kolejnych częściach jest lepiej? Czułam się też trochę jakbym powinna znać już bohaterów wcześniej, aż kilka razy się upewniałam czy na pewno czytam pierwszy tom.

Liczyłam, że jeszcze znajdzie się coś co pomoże mi odczarować tę książkę, jednak nie udało się. Jak na razie nie sięgnę po kontynuację tej serii, ale chciałabym przeczytać jakąś inną książkę autora, bo sam styl pisania nie był zły.

Zacznijmy od początku. Tutaj nie mam na co narzekać, szybko udało...

Sięgając po tę książkę, spodziewałam się wielu przygód, akcji, bitew, smoków i dość charyzmatycznego głównego bohatera. I w pewien sposób wszystko to było, więc nie mogę mówić o rozczarowaniu się. Niemniej średnio przypadł mi do gustu język, a z Madsem Voortenem nie polubiłam się zupełnie. Z tego powodu całość mnie nie zachwyciła. Fabularnie też szału nie było.
Książka ogólnie jest niezła, nie ma w niej zbędnego przedłużania, czyta się całkiem szybko i nawet przyjemnie (pomijając język).
Pomimo tego, że nie czytałam tomów 0.5 (Martwe Jezioro) i 0.7 (Druga Burza),nie brakowało mi ich i nie miałam problemów ze zrozumieniem fabuły. Może nie wychwyciłam jakichś smaczków, ale na pewno mi to nie przeszkadzało ;) Wątek Martwego Jeziora i elfów mnie zaintrygował, więc może wrócę do wcześniejszych tomów, a pewnie też sięgnę po następne.

Książka...

Jakże się ubawilam i to w dobrym stylu. Świetny świat, świetne postacie, mimo zawiłości i wielości nazw nie pogubiłam się w wątkach, miejscach osobach, a to w fantastycznym świecie duuuuuzy plus, a tu jest.... Całkiem przejrzyście. Ujęły mnie te proste imiona i nazwy miejsc, zwierząt:Kupka, Żmijka, Promyk.... A obok wymyślne , fantastyczne, te zderzenia uwiarygodniło ten świat. Trochę w połowie książki zwolniło mi tempo, miałam poczucie rozwleczenoa, na szczęście autor szybko się "pozbierał". Zdecydowanie lektura 16+, nawet ciut więcej, no są "momenty", są przekleństwa, nieco przemocy. Nie za dużo, wywarzone, ale... Mimo, że to dobrze napisany świat nie podawajmy go młodszemu czytelnikowi. Polecam i sięgam po następne części trylogii!!

• Audiobooki