Okładka książki Bellevue. Trzy stulecia medycyny i chaosu w najbardziej znanym szpitalu Nowego Jorku David M. Oshinsky
David M. Oshinsky Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja popularnonaukowa
popularnonaukowa
Bellevue: Three Centuries of Medicine and Mayhem at America's Most Storied Hospital
Grupa Wydawnicza Relacja
2022-03-23
2022-03-23
Jowita Maksymowicz-Hamann

Merytorycznie świetna i zasługuje na swoje 8 gwiazdek. Jest tu historia Ameryki, NY, historia medycyny, biografia znamienitszych lekarzy, rozwój edukacji medycznej, przełomy społeczno-kulturalne, przy okazji trochę ploteczek (znani pacjenci Bellevue). Jednak długo mi nie szło czytanie, dość długo książka mi towarzyszyła na zasadzie tu pół rozdziału tu rozdział, dopiero jak dotarłam do połowy, a może nawet dalej, dalsze czytanie popłynęło bez przeszkód i już z dużą przyjemnością.

Nie jest to najlepsza książka okołomedyczna, jaką czytałem, ale to kawał solidnej literatury. Oshinsky od epidemii do epidemii opisuje losy jednego z najsłynniejszych amerykańskich szpitali. I chociaż równie dużo miejsca poświęca miastu, to wie, że bez tego książka byłaby niekompletna. Tym samym zarysowuje się obraz rozwoju medycyny i różnych podejść do leczenia pacjentów. Więc w ogólnym rozrachunku warto.

To reportaż o historii publicznego szpitala w Nowym Jorku. Nazwa „Bellevue” z francuskiego oznacza „piękny widok”. Jak niezwykle mało trafna jest to nazwa jak na miejsce, którym był ten szpital. Na początku służył on przede wszystkim do kwaterowania i opieki nad osobami cierpiącymi na choroby zakaźne. Ale z czasem zyskał sławę jako miejsce zwane „Domem Śmierci”. Przytułek, lazaret, umieralnia. Trafiały do niego osoby odrzucone i zapomniane przez społeczeństwo. Bellevue było miejscem gdzie porzucano tych, którzy okazali się zbyt chorzy by trafić gdzieś indziej.
Nie napawa to wszystko optymizmem. Co więc sprawiło, że jest to jeden z najbardziej znanych szpitali? Był to szpital, który miał kluczowe znaczenie dla miasta, przyjmował ogromne ilości pacjentów, a lekarze wyróżniali się niezwykłym zaangażowaniem.

Do dzisiaj ten szpital funkcjonuje i jego zajęciem jest walka z ciężkimi chorobami. Do dzisiaj nie zmieniła się również funkcja publiczna tj. służba najuboższym i imigrantom.
Misją tego szpitala jest pomoc chorym, niezależnie od ich statusu społecznego. Co się zmieniło, to to że dzisiaj uznawany jest za światowej klasy Akademickie Centrum Medyczne.

Bardzo rzetelny i interesująco napisany reportaż. Z zapartych tchem, ale również miejscami niedowierzaniem czytamy o tym jak przez trzy stulecia funkcjonował szpital. Nie zawsze było kolorowo, były lata gdzie było tragicznie, niemniej Bellevue zawsze było miejscem, gdzie z szacunkiem i chęcią pomocy podchodziło się do ludzi w trudnej sytuacji.

Polecam Wam zapoznać się z tą historią. Miejscami zabawna, tragiczna i wzruszająca. To opowieść o wytrwałości, medycynie i ludziach.

Czym jest BELLEVUE? Kim są ludzie, którzy tam pracują? Jak zmieniał się świat medycyny?

Można by zadać o wiele więcej pytań, a na wszystkie z nich odpowiedź znajdziecie w tej książce.

Zachwycająca pod wieloma względami. Zachwyca tym, że nie tylko jest o szpitalu BELLEVUE, ale również tym, że znajdziecie w niej wiele informacji na temat Nowego Yorku, sposób leczenia w tamtym okresie, o różnych przemianach w społeczeństwie. Bałam się, że będzie to "ciężka" książka, taka którą przeczytam i może wiele z niej nie zrozumiem, albo będzie mi się ją długo czytało przez wiele obcych, medycznych sformułowań. A tu wielkie zaskoczenie.

Przez tę książkę się płynie. Jest do granic interesująca. Informacje na temat społeczeństwa, sposobów leczenia, Nowego Yorku, politycznych zawirowań i różnych chorób i to wszystko się ze sobą przeplata tworząc idealny opis BELLEVUE.

Szpital Bellevue swoją historią sięga XVIII wieku i to od tamtego momentu David Oshinsky zabiera nas w podróż w czasie, eksplorując same dzieje szpitala, ale też zmieniającego się społeczeństwa, przemian politycznych i ogólnego życia w Nowym Jorku. Był on z założenia szpitalem, który nie odmówi przyjęcia żadnemu pacjentowi, stając w opozycji do wielu placówek prywatnych, w których zwyczaju było podsyłanie nierokujących przypadków właśnie do Bellevue. Nie stronił od żadnej epidemii idąc przez żółtą febrę, cholerę, gruźlicę, AIDS. Wyszkolił wielu znakomitych specjalistów, był jednym z pierwszych, który do praktyki przyjął kobiety lekarki, nie stronił od lekarzy pochodzenia żydowskiego (aczkolwiek niekoniecznie z pobudek szlachetnych, a braku personelu). Kadra szpitala szczyciła się twierdzeniem, że praktycznie wszystko już widzieli - kompleksowa opieka i doskonała diagnostyka były czymś co zdecydowanie wyróżniało tę placówkę. Autor jednak nie przytacza jedynie pozytywnych momentów z historii szpitala. Idąc chronologicznie nie pomija żadnej wpadki, zaniedbania - a było ich trochę, zapewniając czytelnikowi niestronniczą opowieść o tym wielkim miejscu. Objętościowo jest to dość spore dzieło i gdy dołożyć do tego zakres jaki swoją treścią obejmuje, można poczuć się przytłoczonym. Jednak Oshinsky swoją narracją sprawia, że jest to lektura przyjemna, przejrzysta i zrozumiała. Nie zakładałam, że tego typu książka może być dla mnie rozrywką, że mogę ją czytać bez maksymalnego stopnia skupienia, a jednak tym właśnie była. Do tego sama historia szpitala jest niesamowicie fascynująca, a dzięki obszernemu tłu polityczno-społecznemu jakiego autor czytelnikowi dostarcza, jest to lektura bardzo cenna i rozszerzająca wiedzę. Dlatego zachęcam do niepoddania się przerażeniu objętościowo-treściowemu i jeśli książka ta wpada w krąg Twojego zainteresowania, to zdecydowanie jest to tytuł godny uwagi.

Wykradanie zwłok w celu nauki zawodu, amputacje i operacje bez znieczulenia, zabierające tysiące ludzkich istnień wojny i epidemie.
A to wszystko w Nowym Jorku. Mieście bogactwa, pracy i marzeń, ale także smrodu, brudu i złego powietrza. Miasta, w którym z jednej latryny korzystało ponad 100 osób i nie było publicznych łaźni.

Ta książka to nie tylko historia szpitala. To podana w niesamowicie ciekawy sposób pigułka o rozwoju medycyny i rozwoju Stanów Zjednoczonych. Historie, które są tu opisane są dokładne, czasami niewiarygodne czy smutne.
Poznajemy lekarzy, uczonych, którzy mieli pomysł, wpływ, empatię i moc, aby się poświęcić.
Bellevue to szpital, który nigdy nie odmawiał pomocy. Przyjmował w swoje mury tych najbiedniejszych, niemających się dokąd udać.
Bellevue to miejsce, w którym działy się przełomowe rzeczy, a lekarze odkrywali nowe metody i leki.
Trzeba zaznaczyć, że książka, to nie są tylko suche fakty. Wszystko podane jest w bardzo przystępny sposób, wzbudzający zaciekawienie i dający dużo wiedzy. W tej pozycji tyle się dzieje, że nie da się o wszystkim opowiedzieć - to trzeba przeczytać! Ja żałuję, że tak długo z tym zwlekałam, bo książka jest naprawdę fascynująca!

Ta książka to nie tylko historia szpitala. To...

Zapraszam Was na odcinek o Nowym Jorku! David Oshinsky napisał genialną książkę o Bellevue, najstarszym szpitalu w Nowym Jorku (i tym, który stanowił inspirację do serialu "New Amsterdam") Ale to nie jest książka tylko o szpitalu - poznamy w niej całej miasto!

Jestem zachwycona, tym bardziej, że nie spodziewałam się aż tak świetnej książki! Nagrałam dla Was prawie 9 minut, a najchętniej przeczytałabym całą książkę, rozdział po rozdziale :D

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Dzień dobry 😁

Czytacie książki o tematyce medycznej, lub książki ze Stanami Zjednoczonymi w tle 🤔?

Dziękuję za możliwość zrecenzowania 🇺🇸@relacja 🇺🇸

,, Ciężkie czasy minęły. Brutalny kryzys 1893 roku dobiegł końca. Nowy Jork rozwijał się, miał silną gospodarkę, rekordową imigrację i dokonał połączenia Brooklynu, Manhattanu, Queens, Bronxu i Staten Island w jednego behemota wielkości 800 kilometrów. Masowe budownictwo napędzało gorączkowe tempo zmian - system metra, ogromne mosty łączące dzielnice, eleganckie hotele, muzea, obiekty sportowe, stacje kolejowe i bulwary. ''

Szpital Bellevue od początku swojego istnienia był miejscem w pewien sposób wyjątkowy. Był to szpital otwarty dla wszystkich ludzi, bez względu na klasę społeczną, czy pochodzenie. Trafiali tu zarówno biedacy, ranni z frontu żołnierze, ludzie uzależnieni, jak również artyści, a nawet prezydenci. Bellevue, to miejsce , które łączyło chaos i rewolucje medyczne, społeczne w jedną całość, wszak to właśnie w tym szpitalu swoją rolę zwiększyły pielęgniarki, kobiety jako medycy, ale to również m.in w tym szpitalu przeprowadzano pierwsze operacje z użyciem środków antyseptycznych. Szpital ten widział ofiary protestów, prohibicji, czy ofiary wojny secesyjnej.

Z tego też względu- ,, Bellevue . Trzy stulecia medycyny i chaosu w najbardziej znanym szpitalu Nowego Jorku '', to nie tylko historia tytułowego szpitala, ale przede wszystkim historia rozwoju Stanów Zjednoczonych. W książce znajdziemy również m.in odpowiedzi na pytania dlaczego w USA doszło do sprywatyzowania w większości systemu opieki zdrowotnej, jak leczono osoby z chorobami psychicznymi, jak postępowano z dziećmi z autyzmem, jaką rolę odegrała kokaina w ówczesnych naukach medycznych, społeczeństwie amerykańskim. To jednak tylko część poruszanych tematów.

➕ Jeśli chodzi o plus , spodobały mi się bardzo opisy operacji, odkryć, czy rozwoju Stanów Zjednoczonych.

➖Minusem, natomiast według mnie jest dość precyzyjny opis wydarzeń z użyciem bardzo, bardzo wielu nazwisk, co utrudniało zapamiętanie bohaterów książki.

Podsumowując, jeśli lubicie książki o rozwoju medycyny, Stanów Zjednoczonych 🗽🗽, to znajdziecie w tej książce na pewno sporo wiedzy i przydatnych informacji dla siebie:)

Dzień dobry 😁

Dziękuję za możliwość zrecenzowania 🇺🇸@relacja 🇺🇸

Zgrabnie napisana historia szpitala Bellevue. Czytało się szybko, nie dłużyła się.
Rozdział o ADIS przypomniał niedawną ogólnoświatową epidemię, towarzyszący jej strach, nieufność wobec chorych.

• Nowy Jork
  • Do kupienia