Chciej mnie zawsze

Okładka książki Chciej mnie zawsze Jakub Turkiewicz
Okładka książki Chciej mnie zawsze
Jakub Turkiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Odmienne Stany Fantastyki "OdeSFa" Seria: Szamani Fantastyki fantasy, science fiction
Szamani Fantastyki
Wydawnictwo Odmienne Stany Fantastyki "OdeSFa"
2021-12-01
2021-12-01
klon kosmos śledztwo fantastyka sciencefiction podróże

Statki kosmiczne, zagmatwana zagadka detektywistyczna i klonowanie, to tylko kilka z tematów, które przyciągnęły mnie do książki Jakuba Turkiewicza pod tytułem Chciej mnie zawsze. Jak te elementy ze sobą „zagrały” i o tym, jak całościowo wypadł debiut autora, możecie przeczytać w kilku słowach, które „skrobnęłam” poniżej.

Kto zabił kapitana?
Na pokładzie statku pokoleniowego o dźwięcznej nazwie Szczupak, w tajemniczych okolicznościach zaginął kapitan. Nowo powołany dowódca statku w celu rozwiązania zagadki tajemniczej śmierci swojego poprzednika, decyduje się na sklonowanie nieżyjącego od kilku wieków Michała Kerola — najlepszego detektywa świata.

Czy klon poradzi sobie z rozwikłaniem zagadki ze współczesnego świata?

Ciekawa perspektywa.
Po przeczytaniu prologu otworzyłam szeroko oczy i pomyślałam WTF. Ten jest małym koszmarkiem tej książki i po jego przebrnięciu, mogę Was zapewnić, że dalej będzie już tylko lepiej.

A to wszystko dzięki temu, iż autor dał nam możliwość obserwowania i analizowania wszystkich zdarzeń na Szczupaku (i nie tylko) oczami człowieka, który całą swoją wiedzę i doświadczenie czerpał sześć wieków wstecz.

Dzięki czemu wraz z nim „uczymy się” przyszłości. Poznajemy jak daleko „posunęła się” ona technologicznie, a przez interakcje z pasażerami (czy innymi robotami),dowiadujemy się, jakie zmiany zaszły w społeczeństwie. Od razu uprzedzę, nie oczekujcie tu dynamitu, który wywróciłby znany Wam świat do góry nogami. Wręcz przeciwnie. Świat w powieści Turkiewicza nie jest zaawansowany technologicznie, a ludzie jak to ludzie, żyją „bez zmian”. ;)

Jeżeli chodzi o bohatera, to mogę napisać, że Michał Kerol jest postacią ciekawą i barwną. Ma szczególne poczucie humoru (takie trochę dziadkowe ;)),pruderią nie grzeszy, a jego inteligencja i wyostrzony zmysł obserwacji pozwalają mu doskonale łączyć fakty i dostrzec szereg nieścisłości w otaczającym go świecie.

Niestety pozostali bohaterowie nie mieli tyle szczęścia na etapie kreacji i są tylko, często rozmazanym, tłem dla detektywa. Choć muszę przyznać, iż robot V4-AP jest ciekawą konstrukcją, która jednak niektórymi powtarzającymi się zachowaniami może znużyć czytelnika.

Spoglądając na fabułę, mogę napisać, iż ta jest ciekawie skonstruowana i wręcz poza zagmatwaną zagadką, nawiązaniem do klasycznej walki na szczytach władzy, zwróceniem uwagi na medialną propagandę, ociera się o kilka klasycznych motywów sci-fi, na czele z pytaniem, czy robot może mieć świadomość i duszę (podobne dywagacje znajdziecie w książce Dusza Luizy Dobrzyńskiej).

Reasumując. Chciej mnie zawsze Jakuba Turkiewicza, to nieszablonowa, wciągająca historia, z dużą dawką humoru, wieloma nieprzewidywalnymi zwrotami akcji oraz stosem przemyśleń dotyczącymi naszej przyszłości, które po lekturze „urodzą się” w Waszej głowie.

Polecam wszystkim miłośnikom SF!

Kto zabił kapitana?
Na pokładzie statku...

Muszę przyznać, że SF nie jest moim ulubionym gatunkiem książek a właściwie to ta pozycja jest jedna z pierwszych jakie przeczytałem. Bardzo lubię mieszanki gatunków takie gdzie mamy trochę kryminału może romansu takie gdzie widzimy drugie dno. Wszystko to dostałem w „ Chciej………..” Przecież to historia detektywa który się zakochuje. A że wszystko dzieje się w kosmosie w odległej przyszłości to już szczegół. Autor serwuje nam co nieco opisów technologii ale bez przesady nawet laik nie będzie się męczył. Książka jest zaskakująca ciekawa i momentami zabawna.
Książka jest przeznaczona raczej dla starszego czytelnika, ponieważ tylko osoba co nieco rozumiejąca realia krajów totalitarnych będzie w stanie do końca docenić wszystkie smaczki książki. Dla młodszych niektóre sytuacje mogą być niezrozumiałe
Gorąco polecam.
Książka do kupienia na www.odesfa.pl

Zaskakująco wciągająca i ciekawa, pisana żywym językiem. Świetnie się czyta!

Zaskakująco wciągająca i ciekawa, pisana żywym językiem. Świetnie się czyta!

7,5/10

7,5/10

• Prezenty
  • Papier
  • Przeczytane 2024
  • Pojedyncze 7.1 i więcej
  • Nowe S-F

Dodaj cytat z książki Chciej mnie zawsze