Friends, Lovers, and the Big Terrible Thing: A Memoir

Okładka książki Friends, Lovers, and the Big Terrible Thing: A Memoir Matthew Perry
Okładka książki Friends, Lovers, and the Big Terrible Thing: A Memoir
Matthew Perry Wydawnictwo: Flatiron Books biografia, autobiografia, pamiętnik
Flatiron Books
2022-11-01
2022-11-01
friends przyjaciele
Inne

Gdyby to była fikcja, pewnie nie dobrnęła bym do końca, ale gdy chodzi o życie beztroskiego i komicznego Chandlera... to mocne!

Smutno-gorzka, biorąc pod uwagę jak to się skończyło. Nie jestem fanką "Przyjaciół" ale oczywiście znam serial. Po przeczytaniu po raz kolejny uświadamiam sobie , że szczęście jest w nas samych...

To dość oklepany początek, ale tak – jestem fanką „Przyjaciół” i tak – Chandler to moja ulubiona postać. Oczywiście wiedziałam, że aktor wcielający się w rolę mojego ulubionego bohatera zmaga się z uzależnieniami (zresztą widać to na przestrzeni kolejnych sezonów serialu),ale chyba nie zdawałam sobie sprawy do jakiego stopnia był naprawdę chory.

W swojej autobiografii Matthew Perry pisze dużo o swoim dzieciństwie, o ciągłych podróżach między dwojgiem rozwiedzionych rodziców, o początkach jako aktor i oczywiście o ogromnej roli, jaką w jego życiu odegrał serial „Przyjaciele”. Nie ukrywa swoich problemów, otwarcie mówi o uzależnieniach, pobytach w ośrodkach odwykowych, nieudanych związkach i presji związanej z byciem sławnym aktorem. Nie stara się wybielić i niejednokrotnie wprost mówi, że wykorzystywał swoją sławę i pieniądze do różnych celów. Nie jest to jednak dobrze napisana książka – pełna chaosu, powtórzeń, brak tu jakiejś większej chronologii, ale też chyba nie tego oczekujemy, sięgając po wspomnienia Perry’ego. To nieuporządkowanie momentami wręcz nadaje im autentyczności, łatwo dostrzec, że mamy do czynienia z bardzo pogubionym człowiekiem.

Przykre jest to, że wszyscy widzieli Matthew jako tego zabawnego gościa, który swoim humorem rozładuje każdą sytuację. On dosłownie był Chandlerem, zresztą wspomina w książce, że wiele kwestii tego bohatera stworzył sam, bo wychodziły mu one naturalnie. Okazuje się jednak, że podobnie jak bohater, którego tyle lat grał, Matthew Perry również używał humoru jako mechanizmu obronnego, a pod spodem ukrywał prawdziwe, osobiste dramaty. Jest to niezwykle ciężka lektura, naładowana emocjami, a czyta się ją tym trudniej wiedząc, że ostatecznie nie będzie szczęśliwego zakończenia. Tym razem nie udało się wygrać z nałogiem.

Oczywiście są tutaj rzeczy, do których można się przyczepić – dla mnie było to na przykład wielokrotnie wspominanie statystyk, dokładnie przytoczonych liczb związanych z oglądalnością danego serialu czy zarobków za konkretny sezon. Ale staram się nie oceniać czyichś wspomnień, szczególnie jeśli ktoś zdecydował podzielić się ze światem tak intymnymi szczegółami ze swojego życia. „Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz” jako książka nie jest na pewno najlepsza, ale dla fanów aktora to cenne źródło informacji jak również przejmująca historia uzależnionego człowieka.

W swojej autobiografii...

Historia jednego z bohaterów serialu przyjaciół. Opowiada historię jego życia, jak i porusz przede wszystkim tematykę związaną z uzależnieniem od alkoholu i innych używek. Myślę, ze dzięki tej pozycji można choć odrobinę zrozumieć co czuje i jak myśli osoba uzależniona. Czytając kolejne biografie znanych osób przewija mi się w głowie myśl, że możesz być sławny, mieć wszystko, świat leży u Twoich stóp a mimo wszystko jesteś bardzo samotny...
Fani serialu również znajdą tu różne ciekawe informacje.

Bardzo dotkliwie porusza temat uzależnień, zagubienia w dorosłym świecie i idealnym obrazie, który jest tylko idealny na ekranie telewizora. Poruszająca lektura.

Bardzo dobra książka, jest tym czego można się spodziewać, a nawet czymś więcej. Dużo ciekawostek z życia, z samego kręcenia "Przyjaciół" i wielu innych produkcji. A przy tym opisane różne uzależnienia, szczera wypowiedź o swoich lękach i problemach. Oprócz klasycznej historii gwiazdy amerykańskiego sitcomu Matthew ma jeszcze ten niezwykle ciekawy aspekt ludzi komedii, którzy czują, że muszą rozbawiać ludzi, jednocześnie wpadając w depresję, co nadaję dodatkowej warstwy książce. Fanom polecam bardzo, innym mogę polecić, ale nie jako pozycję obowiązkową :)

Spotkałam się z wieloma negatywnymi opiniami na temat "Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz" i po lekturze książki mogę śmiało nie zgodzić się z tymi recenzjami.
Przede wszystkim jest to autobiografia człowieka, który rozśmieszał widzów na całym świecie, a tak naprawdę zmagał się z problemami, które odbierały mu radość życia. Książka jest bardzo smutna. Matthew Perry nigdy nie poczuł się wystarczający, nigdy nie spełnił też swoich prawdziwych marzeń, które kiełkowały i dorastały w nim przez całe życie. To opowieść o człowieku, który teoretycznie miał wszystko, ale okazało się, że nie miał tak naprawdę nic. Cieszę się jednak, że na swojej drodze spotykał ludzi przychylnych sobie, którzy byli z nim w najtrudniejszych momentach i potrafili wesprzeć - to bardzo ważne i Perry na pewno to doceniał.
Wreszcie - jest to przerażająca opowieść o uzależnieniu. Uzależnianiu i lękach, które zjadały Perry'ego od środka. Momentami historia jest chaotyczna, ale być może dzięki temu również prawdziwa aż do bólu. Przeplatana specyficznym humorem autora. Na pewno warta przeczytania - nie tylko dla fanów Przyjaciół czy samego aktora, ale jako źródło informacji o nałogach, przedstawionych z tej "praktycznej" strony.

Dzięki książce uzmysłowiłem sobie dosadnie czym są uzależnienia. Nie tylko te, które są poruszane w książce, ale wszystkie uzależnienia.

Czy ktoś oglądając Przyjaciół zastanawiał się kiedyś kim jest Matthew Perry. Mnie to nawet przez myśl nie przeszło. W latach mojej młodości to były czasy kiedy czekało się na kolejny odcinek i przeżywało jak potoczą się dalsze losy bohaterów.
Co do aktorow wszyscy śledzili losy Jennifer Aniston i Brada Pitta. Kto by się zastanawiał co robi serialowy Chandler Bing

Po śmierci aktora w tamtym roku zaczęłam polować na książkę.
Teraz jak zdarzy mi się obejrzeć powtórkę Przyjaciół widzę o czym pisze Perry
Ile trzeba było mieć w sobie odwagi aby napisać swoją autobiografię.
To książka pełna bólu, uzależnienia, samotności i życia miedzy kolejnymi produkcjami a zamknięciem w ośrodkach odwykowych.

Niesamowity kontrast. Nigdy już nie spojrzę na Chandlera tak jak do tej pory.

Po...

Czytając czuć, że autor ma problem, że życie Go boli.
Dobra książka.

Czytając czuć, że autor ma problem, że życie Go boli.
Dobra książka.

• Biografie

Matthew Perry Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz. Autobiografia Zobacz więcej