Historia głupich idei albo duch narodu w świątyni nauki

Okładka książki Historia głupich idei albo duch narodu w świątyni nauki Maciej Górny
Okładka książki Historia głupich idei albo duch narodu w świątyni nauki
Maciej Górny Wydawnictwo: Wydawnictwo Filtry historia
historia
Wydawnictwo Filtry
2022-05-11
2022-05-11
nauka naukowcy pseudonauka pseudonaukowcy nacjonalizm szowinizm rasizm historia

Okładka książki Nasza wojna Włodzimierz Borodziej, Maciej Górny
Nasza wojna Włodzimierz Borodzi...
Okładka książki 11.11.1918. Niepodległość i pamięć w Europie Środkowej Włodzimierz Borodziej, Maciej Górny, Piotr T. Kwiatkowski
11.11.1918. Ni... Włodzimierz Borodzi...
Okładka książki Nasza wojna. Europa Środkowo-Wschodnia 1917-1923. Tom II. Narody Włodzimierz Borodziej, Maciej Górny
Nasza wojna. E... Włodzimierz Borodzi...

Jeśli, drogi Czytelniku, szukasz w tej książce krytyki płaskoziemców, turbosłowian i innych nawiedzonych osobników z internetowych czeluści, to pierwszy człon tytułu może naprowadzić Ciebie na zły trop.

Czym więc są „głupie idee”, które przedstawia prof. Maciej Górny? Nie będą nimi pomysły szalonych naukowców czy niezrealizowane projekty z pogranicza fantastyki, a teorie naukowe i idee społeczno-polityczne, które dawniej cieszyły się sporym uznaniem, a dzisiaj uznawane są za błędne, niemądre, a nawet zbrodnicze. Mamy więc rasizm, teorię naturalnych granic narodowych i ustroju politycznego, czy też tak nielubianą przez humanistów „grantozę”. Autor pokazuje, jak wzięte z sufitu poglądy przez lata obrastały liczbami, wykresami i profesorami, wywalczając sobie tymczasowe miejsce w nauce.

Można się śmiać z mierzenia czaszek, leczenia pacyfizmu elektrowstrząsami, określania granic narodowych na podstawie mapy występowania buka lub szukania „aryjskości” w kolorze włosów i tęczówek, ale robiło się mniej zabawnie, gdy dochodziło do mariażu takowych dyscyplin biologicznych czy geograficznych z ideologią nacjonalizmu. Najlepszym przykładem jest niemiecka nauka o rasie, która w III Rzeszy stała się ideologią państwową, dostarczając pseudonaukowej podbudowy pod zbrodniczą politykę Hitlera i jego popleczników. Z pozoru niewinna „nauka o człowieku” uwikłała ludność ziem okupowanych przez niemieckich nazistów w kwestie życia lub śmierci.

Współcześnie rasizm niestety ma się dobrze i nic nie wskakuje na to, aby miało to się zmienić. Wszak trudno pozbyć się nawet najbardziej bzdurnych wymysłów, które towarzyszą ludzkości praktycznie od zawsze.

Ogromnie mnie ta pozycja zmęczyła. Chyba zbyt dużo dyskusji nad zbyt wąskim polem do tej dyskusji.
Może to po prostu nie temat dla mnie, wydaje mi się, że autor ani razu nie podał kontrargumentu na to co złe. Dowcipnie i ironicznie naśmiewa się na przykład z rasistowskich narzędzi propagandowych, ale nie daje szerszej perspektywy na to, jak problem rozwiązać, jak rozwiązali go inni. Szacynek należy się natomiast za obszerną bibliografię i niewątpliwie ogromną wiedzę autora.

No i złośliwy humor też ok :)

• Popularnonaukowe
  • Kupić
  • Kupione
  • Filozofia i Polityka
  • Wydane w 2022

Dodaj cytat z książki Historia głupich idei albo duch narodu w świątyni nauki