rozwińzwiń

Nasza wojna

Okładka książki Nasza wojna Włodzimierz Borodziej, Maciej Górny
Okładka książki Nasza wojna
Włodzimierz BorodziejMaciej Górny Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Nasza wojna (tom 1-2) historia
928 str. 15 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Cykl:
Nasza wojna (tom 1-2)
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2021-11-10
Data 1. wyd. pol.:
2021-11-10
Liczba stron:
928
Czas czytania
15 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328092846
Tagi:
literatura polska I wojna światowa historia Europa pamiętniki polityka historia Europy historia XX wieku XX wiek
Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki 11.11.1918. Niepodległość i pamięć w Europie Środkowej Włodzimierz Borodziej, Maciej Górny, Piotr T. Kwiatkowski
Ocena 9,5
11.11.1918. Ni... Włodzimierz Borodzi...
Okładka książki Nasza wojna. Europa Środkowo-Wschodnia 1917-1923. Tom II. Narody Włodzimierz Borodziej, Maciej Górny
Ocena 7,1
Nasza wojna. E... Włodzimierz Borodzi...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Wielka Wojna660 83 518

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1527
89

Na półkach: , ,

To świetne dzieło poświęcone ważnemu zagadnieniu historycznemu o którym często się zapomina a już zwłaszcza zapomina się o tym w Polsce choć ten temat dotyczy Polski w dużym stopniu. W czasie pierwszej wojny światowej na naszych ziemiach miały bowiem miejsce olbrzymie zmagania militarne z udziałem wojsk carskiej Rosji, Austro-Węgier i cesarskich Niemiec. Choć wydarzenia te są dobrze udokumentowane i miały miejsce stosunkowo niedawno, w polskiej pamięci historycznej zdarzenia te zdają się zupełnie nie istnieć (Choć na ziemiach polskich w czasie pierwszej wojny światowej doszło do ogromnych zniszczeń i wielka liczba Polaków poległa służąc w imperialnych mundurach) Dobrze więc że to zagadnienie zostało opisane w tym dziele. Praca ta opisuje również życie codzienne cywilów podczas wojny.

To świetne dzieło poświęcone ważnemu zagadnieniu historycznemu o którym często się zapomina a już zwłaszcza zapomina się o tym w Polsce choć ten temat dotyczy Polski w dużym stopniu. W czasie pierwszej wojny światowej na naszych ziemiach miały bowiem miejsce olbrzymie zmagania militarne z udziałem wojsk carskiej Rosji, Austro-Węgier i cesarskich Niemiec. Choć wydarzenia te...

więcej Pokaż mimo to

avatar
255
167

Na półkach:

Nigdy wcześniej nie czytałem książki historycznej, tak obszernie opisującej zagadnienie I wojny światowej.
W tej książce nie znajdziemy chronologicznych opisów bitew frontów I WŚ. Od wstępu mamy zapowiedziane, że będziemy na potrzeby omawianego tematu skakać po linii czasu, tak by to dane zagadnienie, a nie chronologia, było w centrum uwagi.
"Nasza Wojna" zajęła mi sporo czasu. Nie jest to opowieść fabularna, którą możemy "zjeść" w jeden wieczór. Mamy w jednej książce dwa tomy, z których każdy ma trzy części, a każda z tych części ma trzy obszerne rozdziały. Wszystkie z nich zajmują się wydarzeniami dziejącymi się nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej, od Finlandii, po Grecję.
Jestem naprawdę pod wrażeniem pokazania wszystkich wydarzeń sprzed 1914, oraz po 1918, które doprowadziły do diametralnych zmian w życiu ludzi oraz które koniec końców doprowadziły do II wojny światowej.
To co mi się najbardziej podoba, to pokazanie, że historia nie jest czarno-biała, że każdy ma swoje racje, które na wielu płaszczyznach mogą być ze sobą sprzeczne. Ale jakoś jednak wszyscy musimy żyć obok siebie.
Niesmowite dzieło, które zmienia obraz świata.

Nigdy wcześniej nie czytałem książki historycznej, tak obszernie opisującej zagadnienie I wojny światowej.
W tej książce nie znajdziemy chronologicznych opisów bitew frontów I WŚ. Od wstępu mamy zapowiedziane, że będziemy na potrzeby omawianego tematu skakać po linii czasu, tak by to dane zagadnienie, a nie chronologia, było w centrum uwagi.
"Nasza Wojna" zajęła mi sporo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1028
3

Na półkach:

Najlepsza książka o Wielkiej Wojnie. Polecam wszystkim.

Najlepsza książka o Wielkiej Wojnie. Polecam wszystkim.

Pokaż mimo to

avatar
700
642

Na półkach:

Znakomita lektura! Sporo interesujących wiadomości ale przede wszystkim oryginalne spojrzenie na wojnę na naszych ziemiach.

Znakomita lektura! Sporo interesujących wiadomości ale przede wszystkim oryginalne spojrzenie na wojnę na naszych ziemiach.

Pokaż mimo to

avatar
186
184

Na półkach:

🔴 „W 1917 roku nikt już nie mógł mieć wątpliwości, że tocząca się wojna jest naprawdę światowa. Jednocześnie dla dotkniętych nią społeczeństw przestała być chwilową anomalią. Wiele związanych z nią zjawisk nabrało cech trwałości. Racjonowanie żywności, ersatze, wydłużone godziny pracy w fabrykach zatrudniających kobiety i dzieci, kilometrowe kolejki, głód – wszystkie te zjawiska wrosły w codzienności Hinterlandu. Nowa normalności wymagała ustalenia nowej hierarchii społecznej, wyznaczenie grup uprzywilejowanych i upośledzonych” (s.618)

✅I wojna światowa, wyraźnie pozostaje w cieniu jeszcze bardziej krwawego i przerażającego konfliktu z lat 1939-1945. Pytanie tylko, czy słusznie? Wojna, która wybuchła w 1914 r., drastycznie przekształciła dotychczasowy status quo, wpłynęła na życie milionów ludzi i nie bez przyczyny może być śmiało nazywana „naszą wojną”. Naszą, czyli jaką?

✅ Przyznaje, że przystępując do lektury książki profesorów Włodzimierza Borodzieja i Macieja Górnego, zastanawiałem się nad znaczeniem tytułu ich publikacji. Początkowo myślałem, że tytuł nawiązuje do tego, że I wojna światowa miała niezwykle istotny wpływ na odzyskanie przez Polskę (jak i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej) niepodległości. Autorzy tak tytułując swoją publikację, chcieli zwrócić szczególną uwagę na konflikt, który w polskiej pamięci historycznej jest niesłusznie zapomniany i może być nazywany „naszą wojną”, w której brało udział tysiące Polaków.

✅ Im więcej jednak zagłębiałem się w niezwykle ciekawą treść książki, tym bardziej utwierdzałem się w przekonaniu, że tytuł ma nieco inne znaczenie. Autorzy chcieli pokazać, że wydarzenia z lat 1912-1923, dotykały każdą grupą społeczną. Wojna nie toczyła się gdzieś daleko, na polach odległych bitew. Prędzej czy później jej skutki odczuł każdy z mieszkańców Starego Kontynentu, a w szczególności narody zamieszkujące Europę Środkowo-Wschodnią. Wojna docierała w postaci zbliżającego się frontu, poprzez braki w zaopatrzeniu i permanentny głód, dziesiątkujące choroby i zarazy, gwałty i rozboje czy mniej lub bardziej krwawe prześladowania określonych grup etnicznych. Tym samym I wojna światowa, nie była „ich” – czyli kogoś obcego – konfliktem, ale „naszą wojną”, która odcisnęła swoje mniej lub bardziej bolesne piętno na każdym człowieku, któremu przyszło żyć w latach 1912-1923.

🔴„Wszystkie te przejawy oswajania frontowej rzeczywistości były zwalczane przez dowództwo. Wydawano zakazy handlu i kontaktów z wrogiem, nie bardzo jednak skutecznie. Po prostu dłuższy pobyt we względnym spokoju sprawiał, że żołnierze przestawali widzieć wroga w sąsiadach z drugiej strony. Na dłuższą metę najskuteczniejszym środkiem utrzymania dyscypliny i mobilizacji okazywał się ofensywa. W ten sposób zwolennikom agresywnej taktyki przybył kolejny argument: utrzymanie wojska w ciągłym ruchu jest konieczne nie tylko ze względy na uchwycenie inicjatywy, lecz również aby zachować dyscyplinę w szeregach” (s.116-117)

✅ Lektura książki Borodzieja i Górnego, uświadamia jak bardzo I wojnę światową, postrzegamy z perspektywy frontu zachodniego. Wydarzenia, które działy się w tym samym czasie na wschodzie i południu Europy, pozostają wyraźnie w cieniu w wielkich bitew pod Marną, Verdun czy Sommą. Poza tym postrzegamy ten konflikt głównie jako starcie żołnierzy, w których cywile właściwie zupełnie nie biorą udziału. Ukazanie wojny z perspektywy cywila – czy to mieszkańca wsi na Wołyniu, piekarza z Bukaresztu, urzędnika z Kijowa, pielęgniarki z Rygi itp. – którą konsekwentnie przedstawiają w swojej pracy autorzy, pokazuje jak bardzo złożony był to konflikt, w którym ścierały się ze sobą przeróżne ideologie, stereotypy i moralnie pozytywne jak i negatywne postawy wobec drugiego człowieka.

✅W tle rozgrywają się wielkie wydarzenia historyczne – milionowe starcia żołnierzy, działania dyplomatyczne w zaciszu gabinetów „wielkich tego świata”, czy tworzenie się nowych państw na mapie świata. Autorom udało się tak poprowadzić swoją narrację, aby płynnie przechodzić od ogółu do szczegółu. Te ostatnie są dodatkowo wyróżniane w postaci „kapsułek” tematycznych dotyczących m.in. walki z grypą hiszpanką, kartek żywnościowych czy rzezi Ormian. Tekst uzupełniają dodatkowo liczne mapy oraz interesujący materiał ilustracyjny, obejmujący archiwalne fotografie, plakaty propagandowe czy wycinki z ówczesnej prasy.

✅ „Nasza Wojna”, która ukazuje się po raz pierwszy w postaci jednego tomu (tom I noszący tytuł „Imperia 1912-1916” został opublikowany w 2014 r. natomiast druga część „Narody. 1917-1923” w 2018 r.) to książka, która – nie będę ukrywał – przypadła mi bardzo do gustu. Niezwykle podobało mi się tak szerokie spojrzenie autorów na złożoność globalnego konfliktu, który odmienił losy milionów ludzi. Jednocześnie, czytając o tym co wydarzyło się ponad 100 lat temu, czytelnik odczuwa w pewnym momencie świadomość, że niektóre demony przeszłości nie zniknęły, ale wciąż pozostają wciąż „żywe” i mogą niespodziewanie uaktywnić się w kolejnej – niestety – „naszej wojnie”.

🔴 „Tymczasem w czasie Wielkiej Wojny nikt jeszcze nie uginał się pod nadmiarem natrętnej informacji. Państwo nie musiało bynajmniej narzucać się ze swoją wersją wydarzeń wojennych. Ludzie pragnęli nowin i gotowi byli przyjmować je w każdej postaci, również przetworzonej przez rządowych propagandystów. Władzie cywilne, a tym bardziej wojskowe, dopiero z opóźnieniem dostosowały się do nowej sytuacji. To popyt na informację był pierwszy, i to on wymusił powstanie nowoczesnej polityki informacyjnej państwa” (s.223-224)

🔴 „W 1917 roku nikt już nie mógł mieć wątpliwości, że tocząca się wojna jest naprawdę światowa. Jednocześnie dla dotkniętych nią społeczeństw przestała być chwilową anomalią. Wiele związanych z nią zjawisk nabrało cech trwałości. Racjonowanie żywności, ersatze, wydłużone godziny pracy w fabrykach zatrudniających kobiety i dzieci, kilometrowe kolejki, głód – wszystkie te...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  131
 • Przeczytane
  21
 • Posiadam
  12
 • Teraz czytam
  4
 • Historia
  3
 • Chcę w prezencie
  2
 • Kupione
  1
 • History
  1
 • Kupić
  1
 • Filozofia i Polityka
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nasza wojna


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne