Nasza wojna

Okładka książki Nasza wojna Włodzimierz Borodziej, Maciej Górny
Okładka książki Nasza wojna
Włodzimierz BorodziejMaciej Górny Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Nasza wojna (tom 1-2) historia
historia
Nasza wojna (tom 1-2)
W.A.B.
2021-11-10
2021-11-10
literatura polska I wojna światowa historia Europa pamiętniki polityka historia Europy historia XX wieku XX wiek

Okładka książki 11.11.1918. Niepodległość i pamięć w Europie Środkowej Włodzimierz Borodziej, Maciej Górny, Piotr T. Kwiatkowski
11.11.1918. Ni... Włodzimierz Borodzi...
Okładka książki Nasza wojna. Europa Środkowo-Wschodnia 1917-1923. Tom II. Narody Włodzimierz Borodziej, Maciej Górny
Nasza wojna. E... Włodzimierz Borodzi...

Wielka Wojna

Warto przeczytać, ciekawa historia;

Warto przeczytać, ciekawa historia;

Skusiłem się na punkt wyjścia tej książki: opowiedzmy historię Wielkiej Wojny na Wschodzie, bo to trochę zapomniana historia. Z jednej strony na zachodzie, bo tam jest tylko ważne to co się tam działo. Ale też na wschodzie, bo wspomnienie wojny zostało "przykryte" powstawaniem nowych państw, odzyskiwaniem/uzyskiwaniem niepodległości, rewolucjami itp.

Punkt wyścia niezły i książka długa, siłą rzeczy zawiera ciekawe elementy, o których nie wiedziałem lub spostrzeżenia, które mi umykały wcześniej.

Ale to na tyle pozytywów. Perspektywa jest niemiecko-uniwersalistyczna, nie na darmo autorzy wspominają dyskusje w Niemczech jako źródło pomysłów na książkę a i nie przypadkiem niemieckie recenzje podkreślają ożywczy z ich punktu widzenia brak polskiej perspektywy ("nacjonalistycznej" naturalnie). To jest słabe.

Kwestia gustu, ale język też niespecjalny. Ma być lekki i czasem dowcipny, ale dowcip jest w nieznośnym stylu "ludzi rozumnych". Za bardzo trąci produkcją a la Gazeta Wyborcza. Z "błyskotliwymi" sformułowaniami typu "buk, honor, ojczyzna" (chodzi o drzewo). Albo uwagi w kontekście katastrofy lotniczej Rastislava Štefanika ("kapsuła" o tym się nazywa "zniebozstąpienie") "wszak ludzi, którzy nie wierzą w wypadki lotnicze, nie brak, nie tylko na Słowacji". Łał, jakie błyskotliwe. W sam raz dla młodych wykształconych z wielkich miast. Słabe, słabe. A im bliżej końca jest bardziej irytująco.

W takiej książce ważne są mapy. Tzn. byłyby ważne gdyby były dobre, a niestety nie są. Bardzo zgrubne, ciężko coś z nich wyciągnąć, czarno-białe. Też nie pomaga.

Resumując: nie mogę dać więcej niż 5 gwiazdek, ale mniej niż 5 się też nie należy, gdyż jednak dużo wiadomości jest zebranych i jednak do końca doczytałem.

Punkt wyścia niezły i...

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o froncie wschodnim, ale baliście się zapytać. Zdecydowanie bardziej pod względem społeczno politycznym niż militarnym.
Nie ma lepszej pozycji, która by opisywała zakres szaleństwa w centralnej i wschodniej europie od początku końca wielkich imperiów do konkluzji walk narodowowyzwoleńczych lat 20tych.

To świetne dzieło poświęcone ważnemu zagadnieniu historycznemu o którym często się zapomina a już zwłaszcza zapomina się o tym w Polsce choć ten temat dotyczy Polski w dużym stopniu. W czasie pierwszej wojny światowej na naszych ziemiach miały bowiem miejsce olbrzymie zmagania militarne z udziałem wojsk carskiej Rosji, Austro-Węgier i cesarskich Niemiec. Choć wydarzenia te są dobrze udokumentowane i miały miejsce stosunkowo niedawno, w polskiej pamięci historycznej zdarzenia te zdają się zupełnie nie istnieć (Choć na ziemiach polskich w czasie pierwszej wojny światowej doszło do ogromnych zniszczeń i wielka liczba Polaków poległa służąc w imperialnych mundurach) Dobrze więc że to zagadnienie zostało opisane w tym dziele. Praca ta opisuje również życie codzienne cywilów podczas wojny.

Nigdy wcześniej nie czytałem książki historycznej, tak obszernie opisującej zagadnienie I wojny światowej.
W tej książce nie znajdziemy chronologicznych opisów bitew frontów I WŚ. Od wstępu mamy zapowiedziane, że będziemy na potrzeby omawianego tematu skakać po linii czasu, tak by to dane zagadnienie, a nie chronologia, było w centrum uwagi.
"Nasza Wojna" zajęła mi sporo czasu. Nie jest to opowieść fabularna, którą możemy "zjeść" w jeden wieczór. Mamy w jednej książce dwa tomy, z których każdy ma trzy części, a każda z tych części ma trzy obszerne rozdziały. Wszystkie z nich zajmują się wydarzeniami dziejącymi się nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej, od Finlandii, po Grecję.
Jestem naprawdę pod wrażeniem pokazania wszystkich wydarzeń sprzed 1914, oraz po 1918, które doprowadziły do diametralnych zmian w życiu ludzi oraz które koniec końców doprowadziły do II wojny światowej.
To co mi się najbardziej podoba, to pokazanie, że historia nie jest czarno-biała, że każdy ma swoje racje, które na wielu płaszczyznach mogą być ze sobą sprzeczne. Ale jakoś jednak wszyscy musimy żyć obok siebie.
Niesmowite dzieło, które zmienia obraz świata.

"Nasza Wojna" zajęła mi sporo...

Najlepsza książka o Wielkiej Wojnie. Polecam wszystkim.

Najlepsza książka o Wielkiej Wojnie. Polecam wszystkim.

Znakomita lektura! Sporo interesujących wiadomości ale przede wszystkim oryginalne spojrzenie na wojnę na naszych ziemiach.

🔴 „W 1917 roku nikt już nie mógł mieć wątpliwości, że tocząca się wojna jest naprawdę światowa. Jednocześnie dla dotkniętych nią społeczeństw przestała być chwilową anomalią. Wiele związanych z nią zjawisk nabrało cech trwałości. Racjonowanie żywności, ersatze, wydłużone godziny pracy w fabrykach zatrudniających kobiety i dzieci, kilometrowe kolejki, głód – wszystkie te zjawiska wrosły w codzienności Hinterlandu. Nowa normalności wymagała ustalenia nowej hierarchii społecznej, wyznaczenie grup uprzywilejowanych i upośledzonych” (s.618)

✅I wojna światowa, wyraźnie pozostaje w cieniu jeszcze bardziej krwawego i przerażającego konfliktu z lat 1939-1945. Pytanie tylko, czy słusznie? Wojna, która wybuchła w 1914 r., drastycznie przekształciła dotychczasowy status quo, wpłynęła na życie milionów ludzi i nie bez przyczyny może być śmiało nazywana „naszą wojną”. Naszą, czyli jaką?

✅ Przyznaje, że przystępując do lektury książki profesorów Włodzimierza Borodzieja i Macieja Górnego, zastanawiałem się nad znaczeniem tytułu ich publikacji. Początkowo myślałem, że tytuł nawiązuje do tego, że I wojna światowa miała niezwykle istotny wpływ na odzyskanie przez Polskę (jak i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej) niepodległości. Autorzy tak tytułując swoją publikację, chcieli zwrócić szczególną uwagę na konflikt, który w polskiej pamięci historycznej jest niesłusznie zapomniany i może być nazywany „naszą wojną”, w której brało udział tysiące Polaków.

✅ Im więcej jednak zagłębiałem się w niezwykle ciekawą treść książki, tym bardziej utwierdzałem się w przekonaniu, że tytuł ma nieco inne znaczenie. Autorzy chcieli pokazać, że wydarzenia z lat 1912-1923, dotykały każdą grupą społeczną. Wojna nie toczyła się gdzieś daleko, na polach odległych bitew. Prędzej czy później jej skutki odczuł każdy z mieszkańców Starego Kontynentu, a w szczególności narody zamieszkujące Europę Środkowo-Wschodnią. Wojna docierała w postaci zbliżającego się frontu, poprzez braki w zaopatrzeniu i permanentny głód, dziesiątkujące choroby i zarazy, gwałty i rozboje czy mniej lub bardziej krwawe prześladowania określonych grup etnicznych. Tym samym I wojna światowa, nie była „ich” – czyli kogoś obcego – konfliktem, ale „naszą wojną”, która odcisnęła swoje mniej lub bardziej bolesne piętno na każdym człowieku, któremu przyszło żyć w latach 1912-1923.

🔴„Wszystkie te przejawy oswajania frontowej rzeczywistości były zwalczane przez dowództwo. Wydawano zakazy handlu i kontaktów z wrogiem, nie bardzo jednak skutecznie. Po prostu dłuższy pobyt we względnym spokoju sprawiał, że żołnierze przestawali widzieć wroga w sąsiadach z drugiej strony. Na dłuższą metę najskuteczniejszym środkiem utrzymania dyscypliny i mobilizacji okazywał się ofensywa. W ten sposób zwolennikom agresywnej taktyki przybył kolejny argument: utrzymanie wojska w ciągłym ruchu jest konieczne nie tylko ze względy na uchwycenie inicjatywy, lecz również aby zachować dyscyplinę w szeregach” (s.116-117)

✅ Lektura książki Borodzieja i Górnego, uświadamia jak bardzo I wojnę światową, postrzegamy z perspektywy frontu zachodniego. Wydarzenia, które działy się w tym samym czasie na wschodzie i południu Europy, pozostają wyraźnie w cieniu w wielkich bitew pod Marną, Verdun czy Sommą. Poza tym postrzegamy ten konflikt głównie jako starcie żołnierzy, w których cywile właściwie zupełnie nie biorą udziału. Ukazanie wojny z perspektywy cywila – czy to mieszkańca wsi na Wołyniu, piekarza z Bukaresztu, urzędnika z Kijowa, pielęgniarki z Rygi itp. – którą konsekwentnie przedstawiają w swojej pracy autorzy, pokazuje jak bardzo złożony był to konflikt, w którym ścierały się ze sobą przeróżne ideologie, stereotypy i moralnie pozytywne jak i negatywne postawy wobec drugiego człowieka.

✅W tle rozgrywają się wielkie wydarzenia historyczne – milionowe starcia żołnierzy, działania dyplomatyczne w zaciszu gabinetów „wielkich tego świata”, czy tworzenie się nowych państw na mapie świata. Autorom udało się tak poprowadzić swoją narrację, aby płynnie przechodzić od ogółu do szczegółu. Te ostatnie są dodatkowo wyróżniane w postaci „kapsułek” tematycznych dotyczących m.in. walki z grypą hiszpanką, kartek żywnościowych czy rzezi Ormian. Tekst uzupełniają dodatkowo liczne mapy oraz interesujący materiał ilustracyjny, obejmujący archiwalne fotografie, plakaty propagandowe czy wycinki z ówczesnej prasy.

✅ „Nasza Wojna”, która ukazuje się po raz pierwszy w postaci jednego tomu (tom I noszący tytuł „Imperia 1912-1916” został opublikowany w 2014 r. natomiast druga część „Narody. 1917-1923” w 2018 r.) to książka, która – nie będę ukrywał – przypadła mi bardzo do gustu. Niezwykle podobało mi się tak szerokie spojrzenie autorów na złożoność globalnego konfliktu, który odmienił losy milionów ludzi. Jednocześnie, czytając o tym co wydarzyło się ponad 100 lat temu, czytelnik odczuwa w pewnym momencie świadomość, że niektóre demony przeszłości nie zniknęły, ale wciąż pozostają wciąż „żywe” i mogą niespodziewanie uaktywnić się w kolejnej – niestety – „naszej wojnie”.

🔴 „Tymczasem w czasie Wielkiej Wojny nikt jeszcze nie uginał się pod nadmiarem natrętnej informacji. Państwo nie musiało bynajmniej narzucać się ze swoją wersją wydarzeń wojennych. Ludzie pragnęli nowin i gotowi byli przyjmować je w każdej postaci, również przetworzonej przez rządowych propagandystów. Władzie cywilne, a tym bardziej wojskowe, dopiero z opóźnieniem dostosowały się do nowej sytuacji. To popyt na informację był pierwszy, i to on wymusił powstanie nowoczesnej polityki informacyjnej państwa” (s.223-224)

• II Wojna
  • Filozofia i Polityka
  • Kupić
  • Kupione

Dodaj cytat z książki Nasza wojna