Myślenie kontekstowe. Największa przewaga ludzi nad sztuczną inteligencją

Okładka książki Myślenie kontekstowe. Największa przewaga ludzi nad sztuczną inteligencją Kenneth Cukier, Viktor Mayer-Schönberger, Francis de Véricourt
Kenneth CukierViktor Mayer-Schönberger Wydawnictwo: MT Biznes nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Framers: Human Advantage in an Age of Technology and Turmoil
MT Biznes
2022-02-25
2022-02-25
#biznes #psychologia #sztuczna inteligencja #hi-tech

Mnogość przykładów, kilka celnych spostrzeżeń, w miarę przystępny język, wreszcie zagadnienie AI w pracy kreatywnej (rzeczywiście spłycone względem tego, co obiecuje tytuł) zostały zamordowane przez straszliwe, dawno nie widziane przeze mnie w takiej skali rozmienianie tematu na drobne. Każdy podrozdział zawiera akapit zapewniający o słuszności tego co wcześniej, jakby pisał to człowiek wyspecjalizowany w produkcji tzw. artykułów perswazyjnych. Pisały to jednak aż trzy osoby -
bez okładki ciężko się zorientować, głównie przez wyjątkowo homogeniczny styl, więc można zaryzykować przypuszczenie o nieco zbyt daleko posuniętej redakcji.
Polecam jako audiobook słuchany w prędkości 1,5, który leci gdzieś tam w tle, bo w formie tradycyjnej ciężko będzie przebrnąć przez ten wodnisty słowotok.

To nie jest z pewnością książka dla wszystkich i nie każdemu przypadnie do gustu zwłaszcza na początku. Trzeba się z nią nieco zaprzyjaźnić i oswoić szczególnie w kwestii terminologii, która dla oczekujących prostego poradnika biznesowego może być pewnym wyzwaniem. Warto jednak podjąć ten wysiłek, aby wywód autorów w którymś momencie stał się wciągający i frapujący.

Cały czas zastanawiam się, co poszło nie tak z tą książką. Z ogromnym trudem dotrwałem do jednej czwartej, dając jej zbyt wiele szans i licząc, że autorzy w końcu przestaną w kółko powtarzać to samo. Już samo to, że za tę treść są odpowiedzialne aż trzy osoby jest dość zastanawiające. Kenneth Cukier, Viktor Mayer-Schönberger oraz Francis de Véricourt są autorami książki Myślenie kontekstowe. największa przewaga ludzi nad sztuczną inteligencją.

W zasadzie cała treść, którą zdołałem przeczytać jest zawarta w tym tytule. Człowiek jest w stanie spojrzeć na rzeczywistość w różnych ujęciach, kontekstach i perspektywach i w tym leży jego kreatywność, zdolność do rozwiązywania problemów, nieustanny rozwój i innowacyjność. I już. Oryginalny tytuł Framers odnosi się do pojęcia ramowania (framing),czyli właśnie owego myślenia kontekstowego. I to jest przekleństwo tej książki. Autorzy postanowili całą różnorodność ludzkiego podejścia w nauce i nie tylko, czyli właśnie kreatywności, innowacyjności, przypadkowości, rozważania hipotez, bładzenia – wszystko to postanowili na siłę nazwać “ramowaniem”. Brzmi to potwornie, jest niezbyt przekonujące, mimo zgrabnych (choć raczej znanych) przykładów i anegdotek.
[...]
całość:

Dlaczego out of the box to najgorsze podejście, jakie można przyjąć? Odpowiedź brzmi: myślenie kontekstowe.
To umiejętność tworzenia modeli mentalnych odpowiada za kreatywność, zmiany w strukturach społecznych, odkrycia naukowe czy innowacje technologiczne. Autorzy szczegółowo i na ciekawych przykładach wyjaśniają, jak tworzyć skuteczne modele mentalne, aby lepiej podejmować decyzje na polu prywatnym, zawodowym, biznesowym etc.
Książka napisana tak, jak dziś lubimy - lekko, obrazowo, praktycznie.

Moja niska ocena to przede wszystkim ocena dla wydawcy. Nawiązanie w tytule i w opisie do sztucznej inteligencji to tylko chwyt marketingowy. W książce ten temat stanowi nie więcej niż kilka procent.
Nie neguję wartości myślenia kontekstowego, ale odradzam książkę tym, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej na ten temat vs. sztuczna inteligencja.

Ramy mogą nas ograniczać, ale też nas uwalniają, bo możemy wybierać w zależności od tego, jakie aspekty rzeczywistości chcemy podkreślić. Sięgając z rozmysłem po rozwiązania alternatywne, wykraczamy daleko poza to, do czego są zdolne zwierzęta, postępujące zgodnie z instynktem, i maszyny wykonujące zaprogramowane instrukcje.
Ludzie potrafią postrzegać świat z różnych perspektyw i tym samym wzbogacają go i proponują ciekawsze, często lepsze rozwiązania.
Bardzo inspirująca i otwierająca oczy lektura!

Ludzie potrafią postrzegać świat z różnych...

• Popularnonaukowe
  • Przeczytane w 2023