Lekcje chińskiego

978-83-925306-3-3
Chiny historia
literatura faktu
Sanchezzo

Lekcje chińskiego to najnowsza historia Chin opowiedziana przez pryzmat losów kilku studentów, kolegów ze szkolnej ławy autora – Johna Pomfreta, który odnalazł ich po latach, aby przekonać się, jak potoczyły się ich losy w nowych Chinach. Pięć przypadkowo wybranych osób, wywodzących się z różnych środowisk, których łączy etap wspólnych studiów na Uniwersytecie w Nankinie – biznesmen, nieudolny dysydent, partyjny karierowicz, samotna matka, handlarz antykami oraz autor – jeden z pierwszych Amerykanów przyjętych na studia w Chinach, długoletni korespondent Associated Press, wydalony z Chin po Tian’anmen, później szef pekińskiego biura „Washington Post”.

źródło opisu: http://www.ushuaia.pl/

anika | 2014-10-09

"Lekcje chińskiego…” odrobione, a raczej przeczytane.

Książka Johna Pomfreta „Lekcje chińskiego. Dzieci rewolucji kulturalnej i dzisiejsze Chiny” to jedna z tych książek, do których na pewno wrócę nie raz z przyjemnością.

Autor, to jeden z pierwszych amerykańskich studentów, którym dane było studiować historię w Nankinie. W swojej książce opisuje czasy od Wielkiego Skoku i Rewolucji Kulturalnej, aż do czasów obecnych, a robi to poprzez pryzmat losów swoich kolegów i koleżanek ze studiów czy z ciasnego akademika, poprzez co udało mu się opisać Chiny od strony, od której pewnie większość z nas nie ma bladego pojęcia. Znajdziemy w książce rzeczy straszne i absurdalne, pomiędzy nie wplecione są sceny ze zwyczajnego (jeśli można to tak nazwać) życia młodych ludzi – zakazane imprezy, randki, triumfy i porażki.

Mimo, że książka porusza trudne i bolesne tematy, czyta się ją szybko i z wypiekami na twarzy. Pewnie spora w tym zasługa barwnego języka autora i fajnego tłumaczenia.

Gorąco...

Aleksandra | 2013-02-03
Przeczytana: kwiecień 2012

Wydawać by się mogło, że John Pomfret opowiada nam o swojej młodości, o pobycie w Chinach, o studiach w egzotycznym kraju. Jak tysiące ludzi z Zachodu, w tym Amerykanów, którzy jadą do Chin i podniecają się „egzotyką”. Ale nie. On robi zupełnie coś innego. Ale najpierw skupmy się na tym, kim jest. John Pomfret to nie byle kto, nie naiwny amerykański student, który spędzał lata w Chinach na imprezach z obcokrajowcami i mieszkał w akademiku dla uwielbianych meiguorenów (chiń. „Amerykanin”) i nie wiedział nic o nie tak odległych wydarzeniach epoki Mao, jak dzisiaj upływają studia większości jego krajan. Zanim stał się odważnym dziennikarzem i korespondentem wojennym, Pomfret był ciekawym świata, pełnym cierpliwości i pokory upartym studentem. Upartym, bo wytrzymał wiele lat w złych warunkach i nieludzkim systemie, niedożywiony, kontrolowany (ryzykował np. umawiając się na randki z Chinkami, podczas gdy takie kontakty były zakazane i groziły Chinkom lub Chińczykom umawiającym się z...

Robert Buciak | 2013-11-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Reportaż
Przeczytana: 26 czerwca 2013

Biały kruk, przydałoby się wznowienie. Trudno znaleźć lepszą książkę opowiadającą o przemianie Chin na początku lat 80-tych XX wieku.

Józefa | 2015-02-17

Świetna książka. Już zdjęcie na okładce jest intrygujące. Pierwszy rzut oka - siedmiu młodych chłopaków, studentów może. Ale zaraz, zaraz, jeden jest zupełnie inny. To właśnie John Pomfret, Amerykanin, który na początku lat. 80. studiował w Chinach. Co było wtedy ewenementem. Pomfret, późniejszy korespondent wojenny, poznaje Chiny naprawdę od podszewki, gnieżdżąc się w małym pokoiku z kolegami. Dla mnie największą zaletą tej książki jest to, że Pomfret, zafascynowany i rozkochany w Chinach, naprawdę opowiada nam o Chinach, Chińczykach. To oni są głównymi bohaterami tej opowieści, a nie on.

Monika | 2011-07-08

"Raz, dwa, trzy, giniesz ty!"

„Lekcje chińskiego” Johna Pomfreta stanowią próbę opisania i zrozumienia najnowszej, niełatwej historii Chin. Próbę tym ciekawszą, iż przedstawioną z perspektywy uczestnika przemian i wydarzeń kluczowych dla Państwa Środka ostatnich trzydziestu lat.

Na mocy porozumień amerykańsko-chińskich oraz stopniowego ocieplenia stosunków na linii tych dwóch mocarstw, Pamfret jako jeden z pierwszych i nielicznych osób amerykańskiego pochodzenia, miał szansę studiować na Uniwersytecie Nankińskim w latach 80. Upór i pasja sprawiły, że trafił do totalnie innego świata okaleczonego kolejnymi, destrukcyjnymi eksperymentami Mao i jego popleczników. Straszliwe w skutkach reformy (wielki skok, rewolucja kulturowa) pochłaniające miliony istnień ludzkich, na zawsze naznaczyły akademickich współtowarzyszy autora. Praca Pomfreta jest próbą pokazania, właśnie przez pryzmat chińskich przyjaciół, miażdżącej siły historii, która bezwzględna i okrutna nie oszczędziła w tym...

Mariolka | 2016-07-29
Przeczytana: 22 kwietnia 2011