Hohenzollernowie. Władcy Prus

Bellona
2022-03-23
2016-08-31
Hohenzollernowie Prusy dynastie historia Prus historia Niemiec

Okładka książki Piekielni sąsiedzi. Jak Rosja i Niemcy dogadywały się kosztem Polski Grzegorz Kucharczyk, Krzysztof Rak
Piekielni sąsi... Grzegorz Kucharczyk...
Okładka książki Polska, Rosja, Niemcy. Od XVI do XXI WIEKU Grzegorz Kucharczyk, Krzysztof Rak
Polska, Rosja,... Grzegorz Kucharczyk...
Okładka książki Tyrania postępu Paweł Bortkiewicz, Waldemar Chrostowski, Patryk Jaki, Ryszard Kantor, Janusz Królikowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk, Piotr Łuczak, Jakub Maciejewski, Wiesław Mering, Aleksander Nalaskowski, Andrzej Nowak (historyk), Dariusz Oko, Wojciech Polak, Wojciech Roszkowski, Leszek Sosnowski, Zbigniew Stawrowski
Tyrania postępu Paweł Bortkiewicz,&...

Od lenników do cesarzy. Dzieje Hohenzollernów

Bardzo ciekawa książka, napisana lekkim i przystępnym językiem. Nie jest to encyklopedia albo książka z liceum do historii a świetny przegląd opisujący rod H. Szczerze polecam.

Bardzo rzetelne i zgrabne ujęcie historii dynastii.
Pozycję czyta się bardzo przyjemnie, podążając od historii ojca, na syna, wnuka itd. aż do upadku dynastii w 1918r.
Wydaje mi się, że dla takich laików jak ja książka jest idealna, by zagłębić się powoli w tę historię wielkiej polityki i prowadzonych wojen.
Kucharczyk trafnie zauważa powtarzający się schemat konfliktu ojciec-syn na przestrzeni wieków, i wprowadza czytelnika w jego świat.

Bardzo rzetelne i zgrabne ujęcie historii dynastii.
Kucharczyk trafnie zauważa powtarzający się schemat konfliktu...

Książka mi się podobała.Historie życia władców Prus bardzo szeroko przedstawione.Niektóre opisy były dość złożone.Autor w większości bazuje na źródłach niemieckich.To mi trochę przeszkadzało,że są przypisy dot.źródeł niemieckich a mało np.polskich.
Ale książka warta przeczytania.Dużo informacji,historii.Ciekawe.

Ale książka warta przeczytania.Dużo informacji,historii.Ciekawe.

Książka "Hohenzollernowie" prof. Grzegorza Kucharczyka jest książką cenną i świetnie opisującą poruszany temat. Wielkie uznanie dla autora, który korzystał z wielu źródeł podczas pisania czemu dowodzą liczne przypisy, fotografie oraz bardzo dobrze opisana bibliografia. Styl książki (język) jest niezwykły. Bogaty w makaronizmy i szlachecki (widać, że autor to wykształcona osoba, która nie wyraża się prostacko ale skrupulatnie dba o każde zdanie). Co do treści autor prezentuje nam władców z dynastii Hohenzollernów od Wielkiego Elektora do Wilhelma II. To oni są głównymi bohaterami tej książki natomiast to co przed Wielkim Elektorem i po Wilhelmie II autor przedstawia w dwóch rozdziałach (co jest niewątpliwie wadą książki). Całość oplata przepiękna okładka (wydawnictwo Bellona),która zachęca odbiorcę do poznania nadzwyczajnej historii rodu Hohenzollernów.

Zacznę od drobnego zarzutu: to nie jest historia rodu Hohenzollernów, wbrew tytułowi. Dzieje dynastii przed Wielkim Elektorem streszczone są w jednym rozdziale, liczącym sobie 19 stron. Potem jednak jest już lepiej, choć często miałem wrażenie, że autor momentami był już znużony i dokonywał wielkich przeskoków (największy widać w rozdziale o Fryderyku Wilhelmie II, gdzie całe dziesięciolecia jego panowania po śmierci królowej Luizy zbyto trzema bodaj stronami). Tym niemniej: bardzo dobrze mi się to czytało, szczególnie ze względu na tych schowanych w cieniu historii władców Prus między Fryderykiem II a Fryderykiem Wilhelmem IV. No i rozdział dotyczący Wilhelma II to naprawdę znakomita analiza tej zawikłanej postaci z okresu zmierzchu Hohenzollernów.

Na pewno jest to wartościowa pozycja dla wszystkich zainteresowanych historią dynastyczną, Niemiec, czy biografistyką. Z racji objętości materiału, im dalej w las, tym bardziej autor skupia się na osobach władcy, a mniej na wydarzeniach historycznych, nie skąpi on jednak rudymentów politycznego tła, na którym występowali poszczególni władcy.
Sporo anegdot, materiał dobry pod względem źródłowym, a sam autor dysponuje bardzo przyjemnym stylem pisania. Rozdziały o Fryderyku Wilhelmie I, Fryderyku II i Fryderyku Wilhelmie III pochłaniałem ze szczególną przyjemnością. Szczerze mogę polecić.

Sporo anegdot, materiał dobry...

Krótka i przyjemna

Krótka i przyjemna

Zgadzam się z opinią wyrażoną przez poprzednika. Losy i życiorysy poszczególnych Hohenzollernów zarysowane w sposób nieco szkicowy i bardzo skondensowany. Trudno to jednak uznać za zarzut, należy to złożyć na karb formuły książki, która z założenia jest swoistym kompendium mającym zawrzeć całość historii rodu w jednym dziele. Oczywiście mogłoby być bardziej kompletne ale wtedy otrzymalibyśmy cegłę przekraczającą z pewnością 1000 stron a to zniechęciłoby potencjalnego czytelnika nie tylko ze względów objętościowych ale też wagowych. Ja osobiście poczułem się tą książką mocno rozbudzony intelektualnie do sięgnięcia po bardziej szczegółowe pozycje, poszerzające i pogłębiające spojrzenie na panoramę epoki. Wcześniej, przed "Hohenzollernami" przeczytałem biografię Fryderyka II Stanisława Salmonowicza i tego rodzaju pełne monografię są moim zdaniem najlepszą drogą do budowania wiedzy. A zbiorcze kompendia pełnią rolę inicjującą i motywującą do poszerzania horyzontów za co chwała autorowi

Momentami książkę czyta się trudno ze względu na zawartość wielu szczegółów politycznych, wojennych, nazwisk. Stanowi dobre uzupełnienie wiedzy.

Prof. Grzegorz Kucharczyk w sposób spójny wykłada szkice charakterów władców z dynastii panującej ponad 200 lat. Wiedza przydatna dla każdego inteligenta, a książka jest dedykowana właśnie dla niego, gdyż opisuje stosunkowo niewiele wydarzeń historycznych, przez co nauka jest raczej dodatkiem. Ta książka, zapewne poprzez wydawnictwo wpisuje się nieco w główny nurt, zwłaszcza jeżeli chodzi o terminologię.

• Nowożytność
  • Literatura faktu