Hohenzollernowie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
historia
Bauero

Hohenzollernowie to niemiecka dynastia, która w krótkim czasie zrobiła niezwykłą karierę i jako ród władców Prus, a potem zjednoczonych Niemiec, w sposób niezwykle istotny zapisała się w historii Europy. Opowieść o nich rozpoczyna się od Wielkiego Elektora, który królem wprawdzie nie był, ale bez jego osiągnięć trudno sobie wyobrazić rozkwit tej dynastii, poprzez kolejne postaci władców XVIII i XIX wieku z Fryderykiem Wielkim na czele, a kończąc na ich współczesnych potomkach.

Hohenzollernowie to też ludzie. Nie żyli 24 godziny na dobę sprawami armii, urzędów i budowaniem misternych konstelacji politycznych. Z książki dowiemy się jak wyglądało ich życie rodzinne, czym się interesowali poza sprawami państwa, czy szeroko rozumiana sfera ducha odgrywała w ich życiu jakąś rolę?

Dzieje Hohenzollernów, dynastii europejskiej – to także spory kawał historii naszego kraju. Warto więc poznać ich losy.

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

Adrian Martynowicz | 2017-02-12

Książka dotyczy w zasadzie wyłącznie Hohenzollerów - władców Prus, od Fryderyka Wilhelma (Wielkiego Elektora) do Wilhelma II. Książkę bardzo przyjemnie się czyta - wciągający styl, liczne ciekawostki, przystępny język. Niestety, poza Fryderykiem II, Fryderykiem III i Wilhelmem II, życiorysy przedstawiono bardzo lapidarnie (a i w zakresie ww. władców na pewno nie wyczerpano tematu). Na pewno jest to bardzo dobra pozycja dla osób, które chcą zdobyć podstawową wiedzę o dziejach Prus, jednak nie dla osób, które szukają bardziej szczegółowych informacji.

Reakcjonista | 2017-08-12
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 11 sierpnia 2017

Prof. Grzegorz Kucharczyk w sposób spójny wykłada szkice charakterów władców z dynastii panującej ponad 200 lat. Wiedza przydatna dla każdego inteligenta, a książka jest dedykowana właśnie dla niego, gdyż opisuje stosunkowo niewiele wydarzeń historycznych, przez co nauka jest raczej dodatkiem. Ta książka, zapewne poprzez wydawnictwo wpisuje się nieco w główny nurt, zwłaszcza jeżeli chodzi o terminologię.

Dominik | 2017-09-04
Martins | 2017-07-07