TAJNY ZAMEK NIEDZICA

Okładka książki TAJNY ZAMEK NIEDZICA Maciej Bartków
Okładka książki TAJNY ZAMEK NIEDZICA
Technol
2021-01-01
2021-01-01
#Niedzica #Inkowie #zamek

Wielki szacunek dla autora za tytaniczną pracę jaką wykonał celu weryfikacji całej tej legendy. Czytałem z zainteresowaniem a wnioski końcowe jak najbardziej logiczne - zaspokoiły moją ciekawość.
Niestety, nie potrafię jednak przemilczeć faktu związku autora z partią PiSu (odsyłam do internetu). Wiem, to nie jest miejsce na politykę, ale wybaczcie. Żadna partia polityczna rządząca w Polsce od '89 nie zdziałała tyle w sprawie niezgody, plugastwa i krzywdy jak PiS. Partia, z której poglądami autor sie utożsamia i akceptuję jej metody skoro startuje z jej list wyborczych.

O historii skarbu Inków na zamkach Dunajec i/lub Tropsztyn słyszałem i czytałem lata temu. Miałem również przyjemność odwiedzić te piękne, cudownie położone obiekty, dlatego po książkę sięgnąłem bez chwili wahania.

Zaczyna się świetnie. Autor wprowadza nas w arkana sprawy i krok po kroku pokazuje łatwość archiwalnego śledztwa we współczesnych czasach. Sięga do archiwaliów, artykułów prasowych, szuka "tych papierów"... Jest dużo reprodukcji dokumentów, artykułów, zdjęć, bardzo dużo cytatów, łączonych sprawną narracją. Niestety szybko wszystko staje się przewidywalne. Bartków sprawnie rozprawia się z niedorzeczną klątwą, koresponduje z archiwami w Wenecji, ale nie podejmuje wysiłku odszukania śladów Europejczyków walczących w poswataniu w Peru. Nie wymagam od niego, aby tam pojechał, ale próbę nawiązania kontaktu z miejscowymi muzeami i historykami należało podjąć. Autor dotarł do światków pewnych wydarzeń, ale niestety osoby te nie zdecydowały się na wywiad i konfrontację z zebranymi informacjami.

Książka jest naprawdę dobra, interesująca i wydaje się rzetelna, acz pozostawia pewien niedosyt...

• Posiadam / Paleoastronautyka; UFO; Zagadki i tajemnice
  • Domowa biblioteka