Uskrzydlona

Okładka książki Uskrzydlona Beata Bugała
Okładka książki Uskrzydlona
Beata Bugała Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza literatura obyczajowa, romans
Warszawska Firma Wydawnicza
2021-10-28
2021-10-28
#emigracja #miłość

„Uskrzydlona” Beata Bugala

Książka jest relacją osobistą autorki. Bohaterka pochodzi z Głogowa na Dolnym Śląsku. Opowiada nam najciekawsze wydarzenia ze swojego życia. Dzieciństwo wspomina różnie. Pochodzi z rodziny, której model w naszym kraju nie jest niczym nieznanym. Rodzice i dwójka dzieci. Kochająca mama i ojciec, który zdecydowanie za bardzo jest pochłonięty czymś innym niż rodzina i dzieci.
Wypadek samochodowy sprawia, że dziewczyna przewartościowuje swoje życie. Na wiele rzeczy patrzy inaczej, wiele potrafi docenić.
Wraz z chłopakiem Kamilem postanawiają postawić wszystko na jedną kartę i wyjechać do Irlandii. Czują że nic ich w Polsce nie trzyma, a tam widzą okazję na dobry zarobek i zdobycie doświadczenia.
Mamy okazję dowiedzieć się o życiu Polaków na emigracji. O wyzwaniach jakimi często bywa praca i mieszkanie na obczyźnie. Nasi bohaterowie dosyć często musieli się przeprowadzać a także zmieniać zajęcie.
Autorka opowiada tą historię pierwszoosobowo, co moim zdaniem dodaje jej autentyczności. Niejednokrotnie w swoich opowieściach używa mocnych i dosadnych słów. Nie owija w bawełnę i nie słodzi, tylko rzeczowo opisuje swoje przeżycia, spostrzeżenia i uczucia. Dzieli się z nami opowieściami ze swojego życia, a także opowiada o poznanych w czasie pobytu w Irlandii osobach. Dowiemy się zarówno o blaskach jak i cieniach wyjazdu na obczyznę.
Polubiłam bohaterkę i jej wytrwałość w dążeniu do celu, mimo rzucanych pod nogi przeciwności. Chętnie dowiedziałam się czegoś więcej o pracy w charakterze stewardessy i dążeniu do zdobycia tego stanowiska. Już wkrótce zacznę czytać „Powrót uskrzydlonej”, ponieważ zakończenie otwiera jednocześnie nowy rozdział w życiu Beaty, którego jestem ciekawa.

„Uskrzydlona” Beata Bugala

"Uskrzydlona" to autobiografia Beaty Bugała. Napisana jest w formie pamiętnika. Autorka dzieli się z nami swoimi odczuciami i przeżyciami związanymi z jej wyjazdem i pobytem w Irlandii. Poznajemy jej życie. Dowiadujemy się, co robiła na obczyźnie, jak była tam traktowana oraz co sama myślała o innych.
Bardzo ciekawa książka. Autorka nie owija w bawełnę, tylko mówi, jak było. Nie znajdziecie tutaj grama lukru. Życie za granicą nie jest wcale takie piękne, jak się wszystkim wydaje. Jest wiele barier do pokonania.
Polecam "Uskrzydloną" wszystkim czytelnikom, którzy całe swoje życie mieszkają w Polsce. Przekonajcie się, jak to jest różowo i kolorowo. Dużo ludzi niestety ma błędne przekonanie, że ten, kto wyjechał za granicę i tam mieszka opływa w luksusach i kąpie się w kozim mleku. Czy tak wyglądało życie Beaty? Czy żyła jak w bajce?
Czytając "Uskrzydloną" poznacie również chłopaka naszej bohaterki Kamila. Dowiecie się, jakie relacje ich łączyły i czy obydwoje byli zachwyceni, żyjąc z dala od swoich rodzin.
Podobają mi się przemyślenia autorki, są idealnie trafione w punkt. Podziwiam ją i jej starania o pracę. Lekko się zdziwiłam, że tak często ją zmieniała.
Czy w Irlandii "Uskrzydlona" znalazła prawdziwych przyjaciół?
Czytając tę książkę, od razu cofnęłam się w czasie do mojego początku życia w UK. Dziękuję za to autorce.
W "Uskrzydlonej" czeka na was mnóstwo emocji.
Warto ją przeczytać.
Z całego serca polecam "Uskrzydloną", mommy_and_books.

Bardzo ciekawa książka. Autorka nie owija w bawełnę, tylko mówi, jak...

Lubicie historie oparte na faktach? Jeśli tak, to polecam Wam tą książkę.

Nie jest to typowa powieść obyczajowa. Ma raczej formę reportażu albo nawet dziennika, w którym autorka opisuje swoje własne przeżycia. A jest o czym pisać, bowiem w jej życiu sporo się dzieje.

Najpierw wypadek samochodowy, który wywraca życie Beaty do góry nogami. Później szybka decyzja o pozostawieniu wszystkiego i wyjazd z chłopakiem do Irlandii. Oboje rzucili się na głęboką wodę: bez znajomości języka i żadnych oszczędności, postanowili zacząć nowe życie w obcym kraju.

Nie było to łatwe.. Beata podejmowała różne prace, by zarobić na coś do jedzenia i opłaty. Ciągłe przeprowadzki, strach o każdy kolejny dzień, tęsknota za domem i rodziną..

Jednak długie miesiące ciężkiej pracy i wyrzeczeń przyniosły efekty. Beata i Kamil zamieszkali u znajomego, mogli wreszcie pozwolić sobie na mniej oszczędne życie, a nawet na egzotyczne wakacje.

Któregoś dnia przed Beatą pojawiła się szansa na spełnienie marzeń, na pracę, która oderwie ją od ziemi, która doda jej skrzydeł.. Czy Beata wykorzysta swoją szansę?

Pełna emocji historia, która pokazuje realistyczny obraz polskich emigrantów zarobkowych, z uporem i zawziętością walczących o lepszy los i godne życie. Wciągnęła mnie ta opowieść i szybciutko przeczytałam książkę. Lubię prawdziwe historie, a ta dodatkowo wzbudza nadzieję na to, że wytrwałością i ciężką pracą możemy osiągnąć wymarzony cel. Beata nie poddała się, nie załamała, dzięki czemu powoli zaczęły spełniać się jej marzenia..

Autorce gratuluję odwagi, bo z pewnością niełatwo było podzielić się swoimi osobistymi przeżyciami z życia.

Lubicie historie oparte na faktach? Jeśli tak, to polecam Wam tą książkę.

www.tinarecenzuje.pl
www.facebook.com/tinarecenzuje
www.instagram.com/tinarecenzuje

Bałam się… Mówiłam, prosiłam, aż w końcu błagałam ją, aby trochę zwolniła. Jednak ona twierdziła, że ma sytuację pod kontrolą. Chwila spokoju, a potem nagły krzyk: “ trzymajcie się mocno!”. Puk, huk, wrzask, warkot, dzwonienie w uszach, potworny ból całego ciała, a w szczególności pleców. Nie opuszczało mnie wrażenie, że cały świat wiruje. Auto zaczęło koziołkować w powietrzu, aż w końcu zaliczyło dachowanie, a ja przez swoją głupotę i niezapięcie pasów przemieszczałam się razem z nim. Czułam, jak głosy się rozchodzą, jakby świat był gdzieś indziej, daleko, a ja już do niego nie należała. Dźwięki ustąpiły, na ich miejsca wkradła się wszędobylska ciemność. Wtedy już wiedziałam, że TO KONIEC… Nie ma już nic.

Lubisz powieści, które są tak bardzo autentyczne, że mogły przydarzyć się nawet Tobie czy Twoim najbliższym? Ja bardzo. Jeśli też masz podobne preferencje, to KONIECZNIE musisz przeczytać recenzowaną przeze mnie powieść. NIE zawiedziesz się, gwarantuję! Poznaj książkę Pani Beaty Bugały, pod tytułem “Uskrzydlona”. Powieść ujrzała światło dzienne w 2022 roku, nakładem Warszawskiej Firmy Wydawniczej (WFW).

WFW, czyli Warszawska Firma Wydawnicza powstała w 2008 roku. Ich celem jest łączenie różnych funkcji powiązanych z rynkiem wydawniczym, w tym drukarskim. Firma daje możliwość wydania własnej twórczości w bardzo niskim budżecie. Są członkami Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. O WFW można było przeczytać w między innymi: „Newsweeku”, „Kulturze Liberalnej”, czy „Dzienniku”.

Poukładane, przewidywalne życie Beaty zmienia się wraz z wypadkiem samochodowym, w którym uczestniczyła. Wierząc, że zdarzenie było darem od życia, szansą na lepszy byt, wspólnie ze swoim partnerem postanawia wyprowadzić się poza granice kraju. Ich celem staje się Irlandia. Kupują bilet w jedną stronę, nie znają języka, mają niewielką sumę w portfelu, nikt na nich nie czeka na miejscu… ich wyprawa okazuje się prawdziwą i zarazem bardzo trudną przygodą ku spełnieniu marzeń.

Na miejscu nieuchronnie nadciąga bieda, głód, samotność, ciężka praca fizyczna, dokuczają im również inne trudy emigracji. Jest to czas na poznawanie siebie na nowo, na zmiany. Mimo namnażających się w zaskakującym tempie obaw, chwil zwątpienia, kobieta przechodzi metamorfozę i zrywa z ograniczeniami, które do tej pory jej dokuczały, poznaje i otacza się wśród ludzi, którzy ją uskrzydlają. Nowy świat, nowe znajomości pozwalają jej spojrzeć na życie inaczej: to, co dla jednych jest niedoskonałe, dla drugiego może okazać się idealne.

“Uskrzydlona” Pani Beaty Bugały, to powieść, która porusza problemy społeczne wynikające z emigracji. Dwoje młodych ludzi ma już dość przytłaczającej egzystencji w Polsce, postanawiają wybrać się na być może wyprawę ich życia, poszukać swojego spełnienia poza granicami kraju. Zacząć normalnie funkcjonować od zera.

Książka już od pierwszych stron mnie zaintrygowała. Jest tak bardzo “naturalna”, że aż chce się ją czytać. Byłam i jestem w dalszym ciągu zachwycona z “Uskrzydlonej”. Jednak zanim dojdę do końcowych wniosków, zacznę od początku:

Fabuła jest dynamiczna, wątki zmieniają się jak w kalejdoskopie. Zostały na tyle dobrze opisane, że każdy z osobna i wszystkie razem wzięte mają w sobie TO COŚ. Krótkie, aczkolwiek konkretne - bez owijania w bawełnę rozdziały intrygują, zachęcają do przeżywania dalszych przygód z Beatą - główną bohaterką.

Narracja poprowadzona w pierwszej osobie, dlatego też czytelnik jest cały czas tam, gdzie postać, czy w większości przypadkach w centrum uwagi. Styl pisania jest lekki, poważny, na przemian z żartobliwym, język chwytliwy, bez nudnych opisów i trudnej terminologii. Wątki zostały połączone ze sobą w sposób logiczny. Co najlepsze - w lekturze nie ma ani grama chaosu. Widać, że fabuła została bardzo dobrze przemyślana i dopracowana pod każdym względem.

Bohaterami są ludzie, tacy jak my - zwyczajni śmiertelnicy, których niekiedy los nie oszczędzał. Przeżywają problemy życia codziennego. Zostali całkiem dobrze nakreśleni pod względem psychicznym, trochę ubożej pod aspektem fizycznym. Z całą pewnością da się z nimi złapać nić porozumienia, co mi też się udało.

Podsumowując: “Uskrzydlona” Pani Beaty Bugały to fantastyczna powieść obyczajowa w roli głównej z problemami społecznymi, takimi jak na przykład: biega, głód, brak pieniędzy, czy wykańczająca praca zarobkowa. To także zaczynanie swojej życiowej przygody od zera. Dzięki swojej realności, skrupulatności książka wciąga w swój wir i nie pozwala się oderwać od wykreowanego świata. Całokształt dopełnia wartka fabuła, wpadający w mój gust styl pisania oraz lekkie pióro. Mimo iż powieść nie jest oryginalna, to chwyta za serce, zmusza do przemyśleń, aż w końcu uzależnia. Jestem nią po prostu zachwycona do tego stopnia, że twórczość ląduje na półce z tymi wybitnymi. KAWAŁ DOBREJ ROBOTY. Polecam!

www.tinarecenzuje.pl
www.facebook.com/tinarecenzuje
www.instagram.com/tinarecenzuje

Przyznam się, że z pewną rezerwą zacząłem lekturę tej książki. Może przez okładkę, którą skojarzyłem z tanim romansem? Ale nic z tych rzeczy! „Uskrzydlona” (kto przeczyta, ten będzie wiedział dlaczego taki tytuł) łączy w sobie formę pamiętnika z reportażem. Jest zapisem życia na emigracji w Irlandii.
Dla mnie najważniejsza jest prawda zawarta w tej książce. Autorka zdobyła się na bardzo odważną szczerość. Jej życie nie jest pasmem sukcesów i zachwytem nad walorami obcego kraju. Owszem, ona je dostrzega, ale pisze także o problemach, o zmaganiu się, aby przetrwać, godnie przeżyć. Na sukcesy – jeśli przyjdą – trzeba czekać i ciężko pracować.
Z książki dowiemy się wiele o Irlandii, ale także – i to chyba ważniejsze – jak emigracja zmienia człowieka, wpływa na jego postawy i myślenie.
Jeśli dodam do tego, że książka napisana jest bardzo ładnym językiem, momentami z poczuciem humoru i dużo w niej fragmentów związanych z miłością, to pozostaje już tylko jedno: polecić do przeczytania. Czynię to z pełnym przekonaniem.

Dla mnie najważniejsza jest prawda zawarta w tej książce. Autorka zdobyła...

„ Nie wiedziałaś. Zapomniałaś. Mówi się, że miłość uskrzydla. Miłość daje życie”

Zapraszam wszystkich serdecznie do zaczytania się w historii, która pokazuje nam przede wszystkim, że miłość jest wielka i jeżeli kogoś kochasz to nie podcinasz mu skrzydeł tylko pomagasz mu je rozwijać, przy tym nie tracąc siebie.
Beata i Kamil taka jest ich miłość.

„USKRZYDLONA”
AUTOR: BEATA BUGAŁA
WYDAWNICTWO: WARSZAWSKA FIRMA WYDAWNICZA

Marzenia warto spełniać.

Odważylibyście się lub może już zaryzykowaliście i postawiliście wszystko na jedną kartę zmieniając swoje życie. Zastanawiacie się czy wyjechać do innego kraju i jak zacząć w nim żyć. Nowe możliwości oraz odkrycie nieznanych miejsc popchnie cię do wyjazdu, a co najważniejsze czy uda ci się poczuć się jak w domu. Wiele osób wyjeżdżając za granicę chce poprawić swoje życie mieć lepszą pracę, szkołę po prostu lepsze możliwości niż obecnie. Rozłąka z najbliższymi i nieznane to najbardziej przeraża w podjęciu decyzji, emocjonalnie pod tym względem nie do końca da się przygotować. Brak języka i znajomości, obcy kraj nie wiesz co cię czeka wszystko jest inne. Ale potrzeba dużo odwagi i determinacji by porzucić wszystko do realizacji swoich planów, niestety nie mamy nic na tacy podane i droga nie jest usłana różami, sami musimy dążyć do tego, żeby się udało.

„ Gdy był obok, czułam się lepsza, szczęśliwsza. Bez niego gasłam.”

Beata Bugała w książce „ USKRZYDLONA” przybliża nam życie za granicą jej wady i zalety ale przede wszystkim determinację, wiarę i na kogo może liczyć w dążeniu do realizacji celów i niech was nie zmyli okładka bo książka w sama obie jest bardzo dobrze napisana opowiada nam swoją historię.

Beata nieśmiała spokojna dziewczyna związana blisko z swoją rodziną, nie wychylająca się pragnie spokojnego poukładanego życia. Niestety tak bywa że osoby dobre nie umiejące odmawiać najbardziej są ranione przez bezwzględne życie. Czy Beata wyrwie się ze świata marzeń i zacznie je realizować? Kamil licealna miłość okazuje się chłopakiem z którym planuje swoją przyszłość.
Miłość ją uskrzydla.

Jeden radosny wiosenny dzień zmienił wszystko.
W drodze na wesele zdarzył się wypadek w którym Beata została najbardziej pokrzywdzona. Zdarzenie, które odmieniło całkowicie życie Beaty i Kamila. Dostali druga szanse, którą dobrze wykorzystali chociaż nie odbyło się bez upadków. Wyjeżdżają do pięknej Irlandii gdzie zaczynaj nowe życie.

Pełni oczekiwania ale również przerażenia stawiają wszystko na jedną kartę. Oczekiwania a rzeczywistość jest całkiem odmienne.
Czy przetrwają i nie zwątpią ?

Autorka pokazuje nam uroki i wady życia na emigracji, z jakimi borykali się problemami. Szukanie pracy, warunkami zamieszkania, kończącymi się funduszami, zastanawianiem czy będą mieli co jeść i jak żyć na co dzień. Okazuje się wtedy kto tak naprawdę jest kim i jak obcy ludzie tak naprawdę są tymi którzy najbardziej pomagają.

Upór, determinacja i objęty cel popycha ich do walki o marzenia. Dzięki sobie i pomocy innych udaje im się osiągnąć sukces, nieraz przez łzy i tęsknotę ale przetrwali trudne czasy. Czy miłość przetrwa wszystko?

Pozytywnie zaskoczyła mnie książka „USKRZYDLONA” napisana lekkim piórem o prawdziwym życiu na emigracji. Nic nie jest upiększone wręcz dostaliśmy prawdziwą historię, którą czyta się jednym tchem, strony przelatują z kartki na kartkę i nawet nie wiemy kiedy następuje koniec, a wydaje się że dopiero ją zaczynasz czytać. Osobiście czytałam ją chwilami z lekkim uśmiechem i sentymentem dlaczego ? Przypomniałam sobie jak również ja z bratem szukaliśmy prezentów o Mikołaja pod łóżkiem, w meblach, wszędzie i śmiech rodziców, że nic nie znajdziemy bo przecież to nie oni kupują :) Możemy powrócić do wspomnień lat dziecięcych, szkolnych. Ale nie tylko.
Miłość rodzicielska, zawieranie nowych przyjaźni, gromadzenie nowych doświadczeń oraz wspomnień.

Moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i mam nadzieję, że nie ostatnie, na pewno chciałabym przeczytać jeszcze inne książki spod pióra P. Beaty.:)

Dziękuję serdecznie Beata Bugała za możliwość recenzji książki „USKRZYDLONA” i przybliżenia twojej „ukochanej, magicznej, zielonej” Irlandii i spojrzenia na nią twoimi oczami.

Polecam wszystkim serdecznie :) Do zaczytania....:)

Beata i Kamil taka jest ich miłość.

„USKRZYDLONA”
AUTOR:...

Spokojna, cicha i grzeczna dziewczynka, nie lubiąca rzucać się w oczy, nieśmiała i zakompleksiona nastolatka Beata wychodzi z rodzinnego i bezpiecznego gniazda. Z Kamilem chodzili do jednej klasy w liceum a niedługo później zostali parą. Postanowili rzucić wszystko i wyjechać do Irlandii, zaczynając od zera. Wyjechali jak większość Polaków, po to by coś zarobić i odłożyć, szukając swojego miejsca na ziemi. Nie przypuszczali, że życie w świecie stojącym przed nimi otworem okaże się drogą pod górę. Prześladujący pech i niepowodzenia nie opuszczają ich ani przez chwilę. Oszczędne życie, skrajne ubóstwo i uwłaczające godności człowieka warunki mieszkalne nie są im obce. Grzecznej dziewczyny z Polski jest coraz mniej. Odkrywają siebie na nowo. Poznają co to głód i ciężka praca. Kurs na stewardesę spada jej niczym dar z nieba i od tej pory coraz lepiej zaczyna się jej układać. Do miejsca w którym teraz się znajdują zaprowadziła ich długa i wyboista droga.

Głównym wątkiem tej książki jest życie na emigracji, a dokładnie jego druga strona. Temat nie jest mi obcy, ponieważ sama przez kilka lat musiałam wyjeżdżać i pracować za granicą, często w warunkach dalekich od ideału. Początki zawsze bywają trudne, choć ciężko się do tego przyznać zwłaszcza przed najbliższymi. Osoby ze słabą znajomością języka nie mają łatwo, nie ma się też co dziwić w końcu to inny, obcy kraj, często nieprzychylnie nastawiony do obcokrajowców. Ale nie tylko to co złe i okrutne zostało przedstawione w tej historii. Odnajdziemy tutaj również chwile radości, sukcesy i ogromną chęć pracy i zmiany swojego życia. Nasi bohaterowie nie boją się podejmować ryzyka, zaczynają wszystko od zera, z pustym portfelem i lodówką lecz mimo to, nie poddają się i walczą z każdym niepowodzeniem i przeciwnościami losu.

"Uskrzydlona" to niewielka objętościowo powieść, którą czyta się dosłownie w parę godzin. Nie jest może typowym romansem, lecz mimo to potrafi zaciekawić i zatrzymać przy sobie czytelnika już od pierwszych stron. Wydaje mi się, że dzieje się tak dlatego, iż jest to książka niezwykle życiowa. Bohaterów takich jak Beata i Kamil jest przecież tak wielu. Dużo osób bowiem decyduje się na życie i pracę na emigracji. Historia pisana jest bardziej z punktu widzenia Beaty, sporo zawartych jest jej przemyśleń, ujętych w całe strony tekstu. Trochę ciężko się to fragmentami czytało, lubię jak jest więcej dialogu. Nie przeszkadza to jednak w odbiorze książki. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Beaty Bugały, na pewno nie będę żałować czasu wykorzystanego na lekturę. Mimo, że treść jest słodko-gorzka i momentami łzy same napływają do oczu, to i tak wiem już, że sięgnę po inne powieści pisarki. Bardzo lubię, gdy fabuła jest po prostu żywa, bez zbędnej dawki lukru. Wszyscy chyba wiemy, że życie człowieka nie zawsze przynosi same plusy, a sami potrafimy momentami albo wpaść z deszczu pod rynnę, albo też- jak kto woli- sami sobie zgotować piekło. "Uskrzydlona" to z pozoru prosta, życiowa opowieść. Udowadnia, że czasem warto zaryzykować. Jeszcze wszystko może się zmienić na lepsze.

Mówi się, żeby nie oceniać książki po okładce. Muszę przyznać, że miałam z tym trudność. Co poradzić, gdy mimowolnie pierwsze wrażenia kształtują się na podstawie tego, co widzimy, a tu powiodło mnie do czegoś na wzór katechizmu, czy innej pozycji obiecującej życie wieczne. I nie to żebym miała coś przeciwko, ale zupełnie nie tego spodziewałam się sięgając po tę książkę. No cóż, przekonajmy się, jaką historię opowie nam Beata Bugała zawartą pod tytułem Uskrzydlona.

Rodowici głogowianie, Beata i Kamil, są na początku swojego dorosłego życia, które upływa według określonego schematu: zdana matura, studia w toku, więc lada moment praca. Plan ten przerywa jednak wypadek samochodowy, który w traumatyczny, ale zarazem motywacyjny sposób odbija się na psychice Beaty, co staje się punktem zwrotnym w życiu pary. I tak podążając śladami tysięcy osób postanawiają wyemigrować do Irlandii, by zacząć nowe życie z dala od przetłaczającej ich szarej polskości.

Słaba znajomość języka, kurczące się oszczędności i tym samym zapasy prowiantu, a do tego trudności w szybkim znalezieniu pracy, to nie jest wymarzony start na obczyźnie. Z czasem jednak los uśmiecha się do bohaterów i choć nie bez trudu i łez, to udaje im się pokonać pierwszy kryzys, by ostatecznie nabrać wiatru w żagle, a w przypadku Beaty raczej wiatru w skrzydła. Ale co dokładnie się wydarzyło i jaka droga zaprowadziła bohaterkę, a zarazem autorkę książki do tego miejsca? O tym musicie przekonać się sami.

Historia, przynajmniej w początkowej fazie, jakich wiele. Bo kto nie zna choć jednej osoby, która zdecydowała szukać szczęścia poza granicami kraju. I choć pewnie nie wszyscy o tym mówią, raz że wstyd, dwa, żeby wyprzeć te złe wspomnienia, to początki nie zawsze bywają kolorowe. Trudności finansowe, różnice kulturowe, język, współlokatorzy – to wszystko potrafi uprzykrzyć życie i złamać nie jednego, o czym w prosty i zabawny sposób opisuje Beata Bugała. Nie wzbrania się przed pokazaniem cienia emigracji, które na szczęście jest już tylko mglistym wspomnieniem. Za to udowadnia, że zaangażowanie, chęć uczenia się i otwartość potrafią uskrzydlić i dać poczucie spełnienia. Jednak jak się okazuje, życie płynie dalej i to, co było dla nas celem na tu i teraz, po jakimś czasie staje się rutyną i szukamy nowych wyzwań, o czym świadczą losy bohaterów.

Wracając do wrażeń po zobaczeniu okładki, historii z książki daleko do przysłowiowej świętości. Jest to opis prawdziwego życia, w którym jest miejsce i na szalone celebracje sukcesów, i na pełne rozczarowania łzy, co w odbiorze podkreśla autentyczność tej historii. Trochę jak e-maile od przyjaciółki, która pisze z Zielonej Wyspy i bez ogródek dzieli się przeżyciami.

Jedyny niedosyt, a może swego rodzaju niespójność, dla której zabrakło wyjaśnienia, to finalna decyzja bohaterów. Ponieważ o ile w tekście padło wiele negatywnych słów na temat miejsc innych niż Irlandia, to odczuwam niedosyt informacji, co mimo wszystko zadecydowało o tak radykalnej zmianie. Jakiej? Tego dowiecie się z książki, do której zachęcam, bo niesie ze sobą przyjemną i lekką rozrywkę.

• Literatura obyczajowa i romans
  • Papier