Powrót uskrzydlonej

Okładka książki Powrót uskrzydlonej Beata Bugała
Okładka książki Powrót uskrzydlonej
Beata Bugała Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza literatura obyczajowa, romans
Warszawska Firma Wydawnicza
2022-10-11
2022-10-11

W ostatnim czasie czytałam książki, które poruszały ważne rodzinne tematy. Kolejną taka pozycją jest Powrót Uskrzydlonej Beaty Bugały.

Powrót Uskrzydlonej to kolejna powieść z serii o życiu i perypetiach głównej bohaterki a tym samym autorki na emigracji . Z tego co wiem pierwsza część działa się w Irlandii (niestety nie czytałam),a druga czyli POWRÓT opowiada o losach jej i narzeczonego tym razem w Anglii. Jest to słodko-gorzka opowieść o życiu na obczyźnie.

Beata jest w tej części bardziej odważna i już mniej więcej wie, co chciałaby robić. Po kilku tygodniach na nowym miejscu, cudownie szybko znalezionym mieszkanku na wynajem, znajduje prace w biurze w roli tłumacza!. A właściwie praca sama ją znajduje. Wydaje się, ze będzie super ale po pewnych perturbacjach bohaterka ma dość i sama odchodzi. I płynnie przechodzi do kolejnej pracy.

Kamil,narzeczony głównej postaci, ma pracę od razu i to nawet w wyuczonym zawodzie. I jest z tego faktu zadowolony. Bardzo wspiera dziewczynę w jej zmaganiach zawodowych co jest bardzo ważne pod każdym względem. Choć różnie bywa między nimi. Jak to w życiu.

Ale czy praca jest w tym wszystkim najważniejsza? Czy głównie pracą żyją emigranci na obczyźnie? A co z bliskimi, tęsknotą i ewentualnymi zainteresowaniami ? Czy da się tak dalej żyć? Do czego doprowadzi Beatę i Kamila emigracja w Anglii? Do jakich wniosków dojdą bohaterowie?

Praca pracą ale tu autorka genialnie opisuje emocje związane z mieszkaniem w obcym kraju. W tej konkretnej lokalizacji mieszkania postacie mają cudownych polskich sąsiadów, którzy pomagają im w różnych życiowych kryzysach jak np. W święta Bożego Narodzenia.

Powrót Uskrzydlonej jest napisany w niezwykle dowcipnym stylu, czasem reporterskim językiem a czasem bardzo emocjonalnym. Beata Bugała przez to swietnie pokazała świat zwykłego emigranta z jego rozterkami i wszelkimi możliwymi uczuciami. Bardzo spodobało mi się takie ujęcie życia za granicą. Bo każdemu wydaje się często wręcz niemożliwe, a jednak da się tak żyć . Tylko trzeba mieć cel….

Poza tym dzięki tej pozycji można poznać specyfikę pracy za granicą w różnych branżach i w jaki sposób patrzono i nadal patrzy się na prace Polaków w Wielkiej Brytanii. Ileż tu jest ciekawych anegdotek. Czasem można uśmiać się do łez.

Powrót Uskrzydlonej w sali od 1 do 6 oceniam na 4+.

Polecam każdemu, kto chciałby poznać i zrozumieć życie emigrantów w każdym skrawku świata.

Dziękuje Sztukater.pl za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.

"Powrót uskrzydlonej" to kontynuacja książki "Uskrzydlona". Tym razem nasza bohaterka rusza na podbój Anglii. Co tam odkryje, czego doświadczy, a co ją zmartwi, dowiecie się oczywiście po przeczytaniu.
Autorka Beata Bugała w swojej najnowszej książce pokazuje prawdziwe życie na emigracji. Niczego nie ukrywa. Pokazuje, jak są traktowani nasi rodacy za granicą.
W Irlandii ona i jej chłopak nie mieli nikogo z rodziny. Tutaj w Anglii mają rodzinę, siostrę Kamila. Czy w związku z tym byli szczęśliwsi? Czy sprawdziło się powiedzenie, że z rodziną wychodzi się najlepiej na zdjęciu?
Czy to właśnie mokra i pochmurna Anglia sprawi, że odnajdą swoje miejsce na ziemi? Czy będzie wręcz odwrotnie?
Przekonacie się, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia na emigracji. Szczerze muszę wam powiedzieć, że tutaj nie odczuwam takiej magii świąt, jak to czułam w Polsce. Czy takie same odczucia miała bohaterka książki "Powrót uskrzydlonej"?
Jestem zadowolona z tej książki, a właściwiej z tego pamiętnika. Historię "Powrotu uskrzydlonej" poznałam w ciągu kilku godzin. Warto było ją przeczytać. Zżyłam się z główną bohaterką.
Ten pamiętnik pisany jest od serca i to się mocno czuje.
Czy autorka została na stałe w UK, czy wróciła do Polski? A co się stało z jej licealną wielką miłością? Czy to wszystko przetrwali i jeszcze bardziej pokochali? Czy raczej wszystko się rozpadło z powodu ciężkich warunków?
Chętnie poznałabym kolejne losy autorki. Chciałabym się dowiedzieć, czy tam, gdzie obecnie mieszka jest szczęśliwa? Mam nadzieję, że wkrótce nam o tym opowie.
Kolejna bardzo dobra książka, która głównie skierowana jest do osób, które nigdy nie mieszkały za granicą.
Idealnie przedstawione życie emigranta z jego wzlotami i upadkami. Z jego marzeniami i niestety szarą rzeczywistością. Tutaj autorka obala mity związane z kozim mlekiem i spaniu na pieniądzach.
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wygląda życie emigranta? Co czuje? Jakie ma marzenia i za czym tak najbardziej tęskni?
Z czystym sercem polecam "Uskrzydloną" i "Powrót uskrzydlonej", mommy_and_books.

W Irlandii...

www.tinarecenzuje.pl
www.facebook.com/tinarecenzuje
www.instagram.com/tinarecenzuje

Dziękuję Pani Autorce (Pani Beata Bugała) za możliwość zrecenzowania książki.

“Weselna katastrofa”

Z dnia na dzień coraz bardziej zaczęłam zmieniać swoje zdanie o Anglikach. Początkowo wydawało mi się, że są to mężczyźni na poziomie - no wiesz… z manierami, urodzeni dżentelmeni, długo by wymieniać. Jak się okazało - większość z nich jest zupełną odwrotnością. Utwierdziła mnie w tym przekonaniu historia, która mi się przytrafiła…

Otóż pewnego wydawało się pięknego dnia, w hotelu, w którym pracowałam na recepcji miało odbyć się wesele szczęśliwych, młodych ludzi. Zebrało się bardzo dużo osób, wszyscy bawili się na całego, sielanki nie było końca, tak samo jak alkoholu. Wtedy też usłyszałam, że mam się schować w kantorku i nie wychodzić z niego. Długo tam nie wysiedziałam. Babska ciekawość nakazywała mi wręcz natychmiast opuścić pomieszczenie, w którym miałam czekać i udać się w kierunku całego zamieszania. Co też zrobiłam. Po niedługim czasie usłyszałam odgłos syren, ten podobny do karetki, straży pożarnej, czy policji. Panowało ogromne zamieszanie. Krzyk. Pisk. Płacz. Tłuczone szkło. Kapiąca krew. Człowiek leżący na podłodze.

Czy słyszałeś, że 11 października 2022 roku, nakładem Warszawskiej Firmy Wydawniczej ukazała się kontynuacja “Uskrzydlonej”? Jeśli nie, to informuję, że najnowsza powieść Pani Beaty Bugały - “Powrót Uskrzydlonej” już czeka w księgarniach na przeczytanie jej. Śpiesz się, bo dobre książki szybko schodzą z półek!

WFW, czyli Warszawska Firma Wydawnicza powstała w 2008 roku. Ich celem jest łączenie różnych funkcji powiązanych z rynkiem wydawniczym, w tym drukarskim. Firma daje możliwość wydania własnej twórczości w bardzo niskim budżecie. Są członkami Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. O WFW można było przeczytać w między innymi: „Newsweeku”, „Kulturze Liberalnej”, czy „Dzienniku”.

“Powrót Uskrzydlonej” to kontynuacja przygód dwóch młodych Polaków na emigracji. Książka opowiada o gorzko-słodkich historiach, które przydarzyły się głównym bohaterom. Po fascynacji Irlandią (tom 1 - “Uskrzydlona”, 2021, WFW) przeprowadzają się do Anglii (tom 2 - “Powrót Uskrzydlonej”, 2022, WFW). Beata - główna bohaterka powraca odmieniona - odważniejsza, bardziej zdeterminowana, by osiągnąć swój cel, jakim jest odnalezienie własnego miejsca na ziemi. Anglia oferuje młodym bardzo wiele, ale i tyle samo zabiera.

“Powrót Uskrzydlonej” autorstwa Pani Beaty Bugały to lektura o marzeniach, których spełnienie jest silniejsze od lęku oraz o szczęściu, które jest na wyciągnięciu ręki, trzeba tylko po nie sięgnąć i brać ile się da.

Czytając książkę, najczęściej nie mogłam powstrzymać się od śmiechu. To jest właśnie ten humorystyczny przekaz, a dialogi to czysta poezja - idealnie wpasowane, bez owijania w bawełnę. Z tego, co napisałam można wywnioskować, że “Powrót Uskrzydlonej” to czysta komedia. Nic bardziej mylnego, to samo życie naszpikowane zarówno radością, jak i smutkiem przedstawione w pozytywny (na ile się da) sposób.

Lekturę podzielono na krótkie, liczące po kilka stron rozdziały. Każdy z nich opowiada kolejną przygodę, natomiast wszystkie razem wzięte tworzą logiczną, zwięzłą całość. Narracja została poprowadzona w pierwszej osobie. Świat przedstawiony widzimy oczami głównej bohaterki - uroczej, czasami nieporadnej, innym razem zdeterminowanej, konkretnej Emigrantki.

Historia jest dynamiczna, wątki zmieniają się jak w kalejdoskopie. Twórczości zdecydowanie bliżej do ciekawych, intrygujących, niż do tych nużących, które chce się tylko jak najszybciej skończyć, aby w końcu mieć spokój. Użyty język pisania jest bardzo lekki, prosty, bez zbędnych ozdobników, co powoduje, że lekturę czyta się wyśmienicie.

Postaciami są ludzie z krwi i kości. Główni bohaterowie mają swoje humory, ale w gruncie rzeczy są przesympatyczni. Tytułowa Uskrzydlona jest kapitalna, a jej teksty (jak momentami coś palnie) niesamowite. Ponadto z dialogów i przemyśleń można wyciągnąć wiele mądrości życiowych.

Podsumowując: Miałam przyjemność przeczytać wyśmienitą “Uskrzydloną”, teraz nadszedł czas na “Powrót Uskrzydlonej” autorstwa Pani Beaty Bugały. Książka utrzymuje poziom, bardzo mi się podobała, jest fenomenalna. Zawiera w sobie wszystko, czego od niej oczekiwałam już na starcie. Autorka posiada bardzo lekkie, żartobliwe pióro, do którego dodała wiele pozytywnej energii, życiowych, empatycznych bohaterów, dużo nagłych zwrotów fabuły… i tak oto powstała kolejna powieść na miarę idealnej. Ponownie jestem zachwycona tym, co zaprezentowała Pani Beata. Polecam!

www.tinarecenzuje.pl
www.facebook.com/tinarecenzuje
www.instagram.com/tinarecenzuje

Dziękuję Pani Autorce (Pani Beata Bugała) za możliwość zrecenzowania książki.

“Weselna katastrofa”

Beata, autorka tej książki, i jej chłopak Kamil, są reprezentantem milionów Polaków, którzy w pogoni za lepszym życiem wyjechali za granicę. Ich pierwsze emigranckie kroki były przedmiotem książki Uskrzydlona, która ukazała się w październiku 2021. Teraz autorka wraca z nową pozycją, która opisuje ich losy po przeniesieniu z Irlandii do Anglii. Czy to była słuszna decyzja? Czy Anglia była ostatnim przystankiem Uskrzydlonej?

Po przeprowadzce z zielonej wyspy bohaterowie są już odporni na różnego rodzaju niedogodności i mają za sobą bogate doświadczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że nowe miejsce oznacza start od zera. Nieprzyjemny obowiązek czy uskrzydlające wyzwanie?

Znałam irlandzkie opowieści Beaty Bugały i byłam ciekawa, jak potoczyły się ich dalsze losy. Historia tak samo jak w poprzedniej książce nie ma formy ciągłej, ale składa się z zatytułowanych rozdziałów, w których autorka opowiada konkretne perypetie.

Konsekwentnie utrzymuje styl lekki i luźny, co nie jest zarzutem, a raczej podkreśleniem formy kumpelskiego zwierzania. Jej historie są łatwe w odbiorze i myślę, że niejedna osoba mająca podobne przeżycia szybko utożsami się z główną bohaterką. Osobiście, choć nie miałam zarzutów co do wiarygodności, to czuję niedosyt wynikający z dość pobieżnego opisywania niektórych wątków. Spodziewałam się raczej anegdot o oryginalności Anglików i nowych przeżyciach bohaterów w kolejnym wielokulturowym środowisku. Tymczasem momentami miałam wrażenie, że płyniemy po powierzchni i nie idzie za tym żadna głębia. Taka sinusoida. Raz są ciekawe zwierzenia na temat poczucia wyobcowania, a za chwilę przytoczona rozmowa z zazdrosną o chłopaka współpracownicą, co nic nie wnosi do historii.

Takich nieistotnych faktów było tu wiele, szczególnie w początkowej części książki. Czułam, że przewracam stronę za stroną i nie potrafię uczepić się niczego, co ciekawego mogłabym opowiedzieć innej osobie. Druga połowa już była lepsza, głębsza. Dlatego też finalnie książkę oceniam pozytywnie, ale czuję pewien niedosyt. Raz, że autorka ma lekkość w przekazywaniu ciekawych historii, a dwa, że pewnie interesujących wątków jest sporo, ale być może nie udało się ich jeszcze odkopać na potrzeby tej książki.

Sposób prowadzenia narracji, język, dowcip, to wszystko grało. Brak było tylko tych ciekawych spostrzeżeń donośnie różnic kulturowych, co chyba jest najbardziej odczuwalne na emigracji. Bohaterka bez owijania w bawełnę wspomniała na przykład o swojej niechlubnej metamorfozie, kiedy ze spokojnej dziewczyny stała się pewną siebie emigrantką. Myślę, że jest to dość powszechne zjawisko, które mogłoby na dłużej zapaść w pamięci czytelnika. I takie właśnie konkretny, w moim odczuciu, podniosłyby wartość tej powieści.

Podsumowując, książkę czyta się lekko i przyjemnie, więc jeśli macie chwilę wolnego czasu na wyluzowanie, lub wasze życie biegło podobnymi ścieżkami, to Powrót uskrzydlonej na pewno przywróci wspomnienia i przypadnie do gustu.

• Od Autorów/Wydawnictw
  • Literatura obyczajowa i romans
  • Papier
  • Samodzielne
  • Recenzencka
  • Idealna na prezent

Dodaj cytat z książki Powrót uskrzydlonej