Jak nie dać się zmanipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu

Okładka książki Jak nie dać się zmanipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu David Omand
David Omand Wydawnictwo: Muza poradniki
9788328719071
Jolanta Sawicka
Manipulacja

Ups. I did it again.

Kolejny raz w tym roku sięgnęłam po poradnik. W czasach w jakich żyjemy z każdej strony otaczają nas fake newsy. Od tych bardzo absurdalnych typu, Bill Gates będzie namierzał radarem zaszczepionych na Covid-19 po te bardzo szokujące typu, po szczepionce na pewno będziesz bezpłodn*, po te wesołe o celebrytach czy politykach. Informacje z każdej strony nas otaczają. Setki wypowiedzi, czasami wyrwane z kontekstu powodują setki gównoburzy. Jak się przed tym bronić? Hmm. Z tej książki to poza tym, że aby się wypowiedzieć trzeba poznać obie strony i dopiero wyrażać zdanie nie dowiemy się zbyt wiele. Jest tutaj ogrom przykładów, jak można łatwo zniszczyć komuś życie, wszcząć konflikt zbrojny a nawet doprowadzić do samobójstwa. Autor widać, że ma dużą wiedze o wywiadzie i prawach w nim rządzącym. Opowiada jak nie odkryci szpiedzy rujnowali stabilność Państw. Ja rozumiem, że zdeskredytowanie Hilary Clinton jest ważne dla kogoś kto chciałby startować w wyborach. Dla mnie? Niekoniecznie. Oczekiwałam czegoś bardziej z codziennego życia i nie dostałam tego. Nie wiem czy na lubimyczytać ludzie czytali tą samą książkę co ja bo ocena jest tam powyżej 8. Z braku laku można przeczytać, ale nie liczcie na porywającą lekturę.

W dalszym ciągu poszukuje poradnika, który coś wniesie do mojego życia i się nie poddam :)

Ups. I did it again.

Tematy manipulacji, cyberbezpieczeństwa, czy rosyjskiej propagandy są bardzo ważne, ale w tej książce podane są w niestety bardzo niestrawny sposób. Wymęczyłam się czytając tę książkę.

Zapraszam do przewodnika logicznego myślenia pt. "Jak nie dać się zmanipulować i okłamać" autorstwa Davida Omanda.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Muza

David Omand to były agent wywiadu brytyjskiego, dyplomata, polityk, obecnie profesor. W książce prezentuje wybór lekcji opracowanych na podstawie informacji zaczerpniętych ze świata wywiadu. Opisuje sukcesy i niepowodzenia agencji wywiadowczych, a także przytacza kilka przykładów ze swojego doświadczenia. Książka ma umożliwić podejmować lepsze decyzje, pomóc odróżnić to, co prawdopodobne, od tego, co nieprawdopodobne, pokazuje jak łatwo możemy się dać wciągnąć w oszustwo, jak porządkować swoje myśli...
Czy wszelkie informacje, które napływają do nas z różnych źródeł są zawsze wiarygodne i prawdziwe? Niektóre z nich mogą być sprzeczne, fałszywe i mylące. Dzięki przedstawionej lekcji możemy się nauczyć, jak sprawdzić napływające informacje, ich wiarygodność. Aby myśleć logicznie i rozsądnie, musimy mieć naukowe, poparte dowodami podejście.

David Omand opracował model - SEES, odnoszący się do tego, co robią analitycy. Na czym polega model SEES? Co to jest wnioskowanie bayesowskie? Co to jest Sojusz Pięciorga Oczu?

Sztuczna inteligencja coraz bardziej włącza się w nasze życie, dlatego musimy mieć się na baczności przed manipulacją, oszustwem i fałszywkami. Wszyscy możemy zabawiać się w analityków i zdobywać informacje, róbmy to w sposób kontrolowany. Omand przedstawia teorie spiskowe na przykładach historycznych. Nawet ludzie rozsądni mogą doświadczać obsesyjnych stanów umysłu. Jak uniknąć tego rodzaju słabości? Autor podpowiada jak zapanować nad naszymi demonami, którymi są błędy poznawcze i uprzedzenia, z powodu, których cierpimy wszyscy.

Zobaczyć nie zawsze znaczy uwierzyć, bądźmy ostrożni przed manipulacją, oszustwem i kłamstwem. Cyfrowy świat wnosi w nasze życie przyjemność, zabawę, jest zajmujący. Jesteśmy też ofiarami, możemy paść ofiarą cyberprzestępcy może nas oszukać, okraść, nękać. Trzeba chronić samego siebie i być czujnym, zachować ostrożność, wymieniając swoje poglądy i dane personalne. Książkę czyta się z dużym zaciekawieniem. Lektura jest przeznaczona dla czytelników bardziej zaawansowanych, studentów, analityków, społeczności wywiadowczej i ochrony porządku publicznego. Myślę, że każdemu z nas może się przydać ta wiedza. Autor David Omand przekazuje własne doświadczenia i pomysły wykorzystując źródła z różnych dyscyplin, ukazuje sposoby wykorzystania wywiadu, jak udoskonalić wywiadowczą działalność analityczną, co skrywa tajny świat wywiadu. Bardzo gorąco polecam książkę.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Muza

Bez gadżetów w stylu Jamesa Bonda, za to z solidną dawką sztuki dyplomacji David Omond, były agent brytyjskiego wywiadu uczy myślenia, zdobywania wiedzy, czytania między wierszami i zbierania informacji w poszukiwaniu prawdy.
W codziennym życiu często dysponujemy niepełnymi i sprzecznymi informacjami: newsy z prasy i internetu, posty w mediach społecznościowych, plotki z biura, i na ich podstawie podejmujemy decyzje, które są wiążące dla naszego życia. Omand pokazuje, jak najlepiej wykorzystać posiadaną wiedzę, aby wybierać najlepsze z możliwych dróg i rozwiązań.
Prezentuje sposób myślenia i działania agentów wywiadu oraz metody weryfikowania, czy tor naszego myślenia jest właściwy, czy nie wpływają nań nasze nieświadome uprzedzenia.
Pokazuje, jak unikać wikłania się w teorie konspiracyjne i jak nie dać się nabrać fake newsom oraz manipulacjom.
Radzi, jak w inteligentny sposób wykorzystać zdobytą wiedzę, jak budować partnerskie relacje oparte na zaufaniu, a także jak tworzyć strategiczną sieć kontaktów.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Trudny temat wyjaśniony w bardzo przystępny sposób. Książka została podzielona na 4 części w każdej znajdziemy lekcje. Książka została to nie tylko suche fakty, ale wiele sytuacji z historii. Część z nich dobrze pamiętam a część pamięta ze szkoły, lekcji WOS-u i historii.
Po każdej lekcji autor zrobił podsumowanie najważniejszych rzeczy poruszonych w danym rozdziale. Książka jest nasycona wieloma wskazówkami jak nie dać się zmanipulować w świecie, gdzie z każdej strony atakują nas fake news.

Autor książki David Omand to były pracownik brytyjskiego wywiadu. Pisząc książkę „Jak nie dać się zmanipulować i okłamać”, postawił sobie jeden cel – chce wyposażyć ludzi w narzędzia, umożliwiające podejmowanie lepszych decyzji, co jednocześnie ma służyć do zapoznania się ze sposobem myślenia analityków informacji. Autor przedstawia różne sytuacje z przeszłości, z których wypływa nauka wskazująca, iż to z czym obecnie mierzy się ludzkość jest pewnego rodzaju "powtórką z rozrywki". Tym razem jednak wiemy o wiele więcej niż nasi przodkowie, nasze wyjaśnienia mogą być pełniejsze, a oczekiwania śmielsze.

Wszyscy jesteśmy zmuszeni do podejmowania decyzji i dokonywania wyborów w domu, pracy czy nawet w trakcie zabawy. Mamy dziś coraz mniej czasu na zastanawianie się. Żyjemy w erze cyfrowej i zewsząd jesteśmy zalewani fałszywymi informacjami. Te podawane poprzez media społecznościowe oddziałują na nas i są skierowane przeciwko naszym interesom. Czy przytłoczeni tymi wszystkimi informacjami wiemy mniej czy więcej niż w czasach minionych? Obecnie bardziej niż kiedykolwiek lekcje z przeszłości mogą okazać się przydatne.

Praca oficerów wywiadu wiąże się z kradzieżą tajemnic dyktatorów, terrorystów i przestępców, którzy mają wobec danego społeczeństwa złe zamiary. Zadaniem agenta wywiadu jest powiedzieć władzom, jak się sprawy mają, niczego tym samym nie ukrywając. Autor pisze, że z jego doświadczenia wynika, iż w procesie dokonywania oceny sytuacji pomaga systematyczne podejście i ustalenie właściwego poziomu zaufania do własnych osądów. Ta sama technika ma także przełożenie na nasze prywatne życie, w chwili kiedy zastanawiamy się czy nasza decyzja nie zaszkodzi nam, nie bierzmy pod uwagę również innych czynników pobocznych?

David Omand w swojej książce „Jak nie dać się zmanipulować i okłamać” opracował pewien system – SEES, który prowadzi przez cztery typy informacji, składających się na produkt pracy wywiadowczej: świadomość sytuacyjna, czyli zrozumienie co się dzieje i w obliczu czego stoimy, wyjaśnianie dlaczego widzimy to, co widzimy i jakie są motywy wszystkich zainteresowanych, ocena sytuacji i prognoza rozwoju wypadków oraz wnioski strategiczne dotyczące przyszłych problemów. Tak więc w książce znajdziemy cztery rozdziały, w tym ponad połowa jest poświęcona wytłumaczeniu roli SEES.

Natomiast część druga ma trzy rozdziały, z których nauczymy się zachowywania trzeźwości umysłu oraz kontrolowania swojego zachowania w stresowych momentach. Następnie autor przeprawia czytelnika przez trzy dziedziny życia, które domagają się wykorzystania informacji wywiadowczych. Lekcje zawarte w tej książce składają się na plan działania otaczającego nas świata oraz możliwości dokonania wolnych i świadomych wyborów. Ucząc się na błędach i wyciągając wnioski możemy żyć bezpiecznie w otaczającej nas wirtualnej rzeczywistości.
Polecamy: Dobre Recenzje

Ciężko jest żyć w dzisiejszym świecie. A wydawać by się mogło, że z postępem i dostępem do nowoczesnej technologii nasze życie stanie się prostsze i łatwiejsze. I poniekąd tak jest, ale mam również wrażenie, że z każdej strony jesteśmy też manipulowani, jesteśmy marionetkami teraźniejszych rządów i social mediów.
Książka ta napisana jest przez byłego agenta brytyjskiego wywiadu i wydaje się bardzo na czasie. Pozwala otworzyć oczy na wiele spraw, uczy jak wykorzystać zdobytą i posiadaną wiedzę. Dowiecie się z niej między innymi:
*jak nie dać się ośmieszyć i zniesławić.
*zweryfikować, czy tor twojego myślenia jest właściwy i nie wpływają na niego nieświadome uprzedzenia.
*unikać wikłania się w teorie konspiracyjne i nie dać się fake newsom.
*wykorzystać zdobytą wiedzę do budowania partnerskich relacji opartych na zaufaniu i tworzenia strategicznej sieci kontaktów.
Książka jest podzielona na cztery części. Każda zawiera przydatne lekcje, które mają nas nauczyć kontrolowania i porządkowaniu własnych myśli oraz jak inteligentnie wykorzystywać informacje.

,,Ucząc się na błędach i wysnuwając wnioski, możemy żyć bezpiecznie w otaczającym nas cyfrowym świecie.”

Każdy z nas się myli, wydaje błędne osądy, ale trzeba wyciągać z tego konsekwencje i wnioski na przyszłość. Nie każdy to jednak potrafi. Taka pomyłka może być nie tylko upokarzająca, ale i bardzo kosztowna. Dla nas samych, jak i dla innych.
Autor w sposób ciekawy, ale momentami trudnym do zrozumienia językiem, podaje konkretne przykłady swoich obserwacji. Wszystko, co napisał, jest wynikiem jego pracy jako agent wywiadu, ale również czerpał inspiracje z dyskusji ze studentami i dotyczy różnych dyscyplin życia.
Zachęcam do przeczytania tej książki, która w obliczu tego, co dzieje się w tym momencie za naszą wschodnią granicą i jak reagują na to światowe media i rządy, wydaje się bardzo na czasie.

Bardzo dziękuję @wydawnictwomuza za egzemplarz książki ❤

Książka ta napisana jest przez byłego agenta brytyjskiego...

W dzisiejszym świecie jesteśmy bombardowani tysiącami różnych informacji na raz. Analitycy danych decydują o tych najbardziej istotnych. Skąd właściwie mamy wiedzieć w co wierzyć. Jak uniezależnić się od mediów społecznościowych, które mają na nas ogromny wpływ i po które tak chętnie sięgamy. Radzi doświadczony agent wywiadu.
Książka zawiera anegdoty z sytuacji politycznych na świecie, na pewno spodoba się fanom historii.

Książka zawiera anegdoty z sytuacji politycznych...

Na początku należy wspomnieć, że książkę napisał były agent brytyjskiego wywiadu, osoba rzeczowa i konkretna, i to się czuje. Jednocześnie czytelnik jest pewny rzetelności tego, co czyta.

Przyszło nam żyć w czasach wojny, na szczęście nie dotyczy nas bezpośrednio, choć jej skutki już owszem. Każdy zauważa wielość informacji, jakie na nas czekają z każdej strony. Fake newsów jest tyle samo, co prawdziwych wiadomości. Chyba każdy już doskonale wie, na czym polega dezinformacja- albo sami zostaliśmy oszukani, albo znamy kogoś, kto dał się zmanipulować.

David Omand pokazuje, na jakiej podstawie działają agenci wywiadu, jakimi posługują się metodami weryfikowania informacji, na co zwracają uwagę i jak myślą. Daje nam też rady, jak nie dać nabrać się fake newsom i nie zostać zmanipulowanym.

Choć książka zainteresowała mnie jeszcze „przed tym wszystkim”, chciałam ją przeczytać tylko z ciekawości, teraz wydaje się dużo bardziej wartościowa.

•••
Za egzemplarz dziękuję @wydawnictwomuza

Jak nie dać się zmanipulować i okłamać to poradnik trochę inny niż te, które miałem okazję do tej pory czytać. Spowodowane jest to tym, że autor jest byłym agentem brytyjskiego wywiadu i rady jakie tu daje wynikają z jego doświadczenia zawodowego, co przekłąda się na styl książki. Dlatego jeśli chodzi o jej treść bardziej oddaje ją oryginalny tytuł tej publikacji czyli How Spies Think. Mimo to, możemy dowiedzieć się tu paru rzeczy, które mogą nam się przydać we współczesnych czasach, gdzie króluje internet i inne media, a tym samym jesteśmy bardziej podatni na dezinformację i uleganie fake newsom. To czego podczas swojej pracy w służbach specjalnych nauczył się autor przekłada na życie zwykłego Kowalskiego czy Smitha, bo okazuje się, że techniki dyplomacji, badania reaserchowe i chłodna analiza mogą przydać się i zwykłemu zjadaczowi chleba. Autor zwraca uwagę na to powinno budzić nasze zastrzeżenia i czego powinniśmy unikać w natłoku informacyjnym, jaki nam dziś towarzyszy. Bo jak wiadomo nie wszystko, co widzimy w TV czy czytamy w prasie, albo w internecie jest obiektywną prawdą, a raczej nigdy nią nie jest w 100%. David Omand radzi przede wszystkim jak czytać między wierszami, poddawać wszystko dogłębnej analizie i nie wierzyć ślepo wszystkiemu, co nas otacza. Dużą część ksiązki zajmują przykłady z historii USA i WIelkiej Brytanii, ale to właśnie wydarzenia z tych krajów ukształtowały autora i z nich wyniósł swoje doświadczenie, którym teraz się dzieli, także jako wykłądowca akademicki. Na pewno z tej książki można dowiedzieć się jak nie dać się ośmieszyć i zniesławić, weryfikować czy nasz tor myślenia jest właściwy i czy nie ulegamy ukrytym w nas uprzedzeniom, jak nie dać się fake newsom, a tym samym nie dac się uwikłać w teorie konspiracyjne. Cała ta wiedza ma służyć temu byśmy mogli w prywatnym życiu budować partnerskie relacje i tworzyć zdrową sieć kontaktów. Bardzo mądra książka warta polecenia!

Warto przeczytać, chociaż może nie jest to najbardziej przystępna publikacja na rynku. Omandowi chyba się wydawało, że pisze raport wojskowy. Ale sam temat i podejście do niego mnie zainteresowało. Nie, to nie jest poradnik psychologiczny. „Jak nie dać się zmanipulować i okłamać” jest o tym, że musimy nauczyć się samodzielnie MYŚLEĆ. A do tego potrzebne są nam narzędzia poznawcze — zaproponowane m.in. w tej książce.
Sporo tu wątków politycznych. Pewnie na każdy lubi takie lektury, ale — chcąc nie chcąc — polityka wdziera się nam do codziennego życia, bardziej niż mogłoby się komuś wydawać.

• Egzemplarz recenzencki
  • Rozwój
  • Psychologia
  • Kupić

David Omand Jak nie dać się zmanipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu Zobacz więcej