Historia społeczna Trzeciej Rzeszy

2022-03-07
1987-01-01
Witold Kalinowski
hitleryzm Niemcy - polityka wewnętrzna Niemcy - socjologia

Książka obejmuje lata miedzy zakończeniem I i II wojny światowej. Można się z niej dowiedzieć ciekawych rzeczy nt. tego, jak wyglądało życie w Niemczech w tych latach, jakie były nastroje społeczne, a jakie metody stosowali naziści, by uzyskać poparcie społeczne. Publikacja podzielona jest tematycznie, od polityki, gospodarki, administrację, przez socjologiczny przekrój społeczeństwa, po kwestie związane z kulturą. Jest nawet rozdział poświęcony humorowi. Dobrze oddaje schizofrenię, jaką cechował się nazizm, popierający często wzajemnie wykluczające się rzeczy. Książka zawiera sporo danych i liczb. Językowo jednak nie jest to najłatwiejsza przeprawa, więc pozycję polecam głównie "miłośnikom" tego kawałka naszej historii.

Niemcy tuż obok obozów zagłady, wojny i cierpienia, odległego przez dłuższą chwilę koszmaru frontu i nalotów. Mężczyźni i kobiety, dzieci, w ciągłym dążeniu do doskonałości dla dobra Hitlera, narodu i partii. Wciąż w lekturze.

Nie dane mi było napisać szerszego spojrzenia na ten tytuł.

Nie dane mi było napisać szerszego spojrzenia na ten tytuł.

Jedna z najlepszych spośród wielu przeczytanych książek o historii III Rzeszy. Szczerzę polecam wszystkim miłośnikom tego okresu w historii.

Nie zgodzę się z opiniami, że książka jest zawile napisana i ciężko się ją czyta. Pochłonąłem ją dość sprawnie, jednak prawdą jest, że wymaga sporej wiedzy i już przynajmniej wstępnie przygotowanego i obeznanego w temacie czytelnika. Na plus zaliczyć można przekrojowość i wielość poruszonych tematów. Rzeczywiście mamy tu do czynienia z historią społeczną III Rzeszy i to głównie Rzeszy w granicach z 1937 r. - sprzed podbojów (z niewielkimi uwagami o reszcie). Gospodarka, Rodzina, Religia, Zdrowie, Młodzież, Edukacja, Żydzi, Prasa, Sztuka, Język. Czego tu nie ma. Minusem, który zaważył na mojej ocenie jest jednak to, że książka została napisana na przełomie lat 60 i 70 ub. wieku i to widać. Źródłowo czerpie z opracowań z lat 40-60. ub. wieku. bądź ze źródeł "z epoki" (prasa - ze szczególnym wskazaniem na wielokrotnie cytowane "Das Schwarze Korps"). Brak wielu nowszych istotnych opracowań czy nawet źródeł "z epoki", które były wydawane później lub w tym samym czasie (tu sztandarowy przykład braku stanowią "Dzienniki" Goebbelsa czy wspomnienia Speera).

Dosyć ciężko przyswajalna książka, to duże opracowanie i autor się na pewno napracował, ale w czytaniu jest dość ciężka. Jest dużo polityki, gospodarki, dosyć "sucho" opisane. Ciężko się wciągnąć w czytanie (tym bardziej słuchanie) i tak naprawdę udało mi się to dopiero po iluś stronach. I w sumie chyba trochę czegoś innego się spodziewałem... Ogólnie uważam, że przeczytać warto jeśli ktoś się tematem bardzo interesuje, jeśli nie - raczej się zanudzi ;)
Trudno mi też powiedzieć czy wyniosłem z niej coś nowego... na pewno tak, ale to będą raczej szczegóły czy jakieś inne ujęcie danego tematu, bo jeśli ktoś interesuje się tym działem historii, to ciężko by było coś zupełnie nowego tu odnaleźć ;)

(czytana/słuchana: 9-15.09.2022)
4/5 (7/10)

Spopularyzowana na zachodzie „Historia społeczna Trzeciej Rzeszy” jest dość sporym objętościowo opracowaniem, które w przekrojowy sposób analizuje poszczególne dziedziny życia nazistowskich Niemiec. Znaczna część rozważań autora wyrasta z gospodarczego podłoża, co, jak przypuszczam, podkreślać miało ekspansywność działań Trzeciej Rzeszy, nastawionej na ekonomiczne przewyższenie innych światowych mocarstw w stosunkowo krótkim czasie od chwili objęcia władzy przez Adolfa Hitlera. Richard Grunberger przedstawia niemieckie społeczeństwo jako adresatów, a zarazem króliki doświadczalne szeroko zakreślonych planów politycznych totalitarnego reżimu, których powodzeniu sprzyjały targające zbiorowością mieszane uczucia powojenne, w czym autor słusznie upatruje jednej z głównych przyczyn narodzin hitleryzmu. „Historię społeczną Trzeciej Rzeszy” trudno ocenić jako literaturę faktu, albowiem w ogólnym rozrachunku bardziej przypomina przemyślaną publikację naukową o sprawozdawczym charakterze. Na szczególną pochwałę zasługuje pokaźny dorobek materiałów źródłowych oraz trafność spostrzeżeń autora, co stanowi o jego skrupulatności przy doborze i prezentacji obranego tematu. Jakkolwiek Richard Grunberger sprawnie ujmuje fenomen zmian życia społecznego nazistowskich Niemiec, naświetla mechanizm łatania dziur niedorzeczności za pomocą propagandy, tak nie sposób oprzeć się wrażeniu niewyczerpania przedstawionego w książce tematu. Z drugiej strony „konia z rzędem temu”, kto kiedykolwiek stworzył pozycję ujmującą całość historii Trzeciej Rzeszy bez jakichkolwiek niedomówień, a co wydaje się trudnym zadaniem, o ile w ogóle możliwym do zrealizowania. Pozycję ze zdjęcia cechuje spory próg wejścia, gdyż zawarte w niej informacje, często mocno rozgrzebane i pozbawione dodatkowego wstępu, przeznaczono dla odbiorców dobrze zorientowanych w tematyce nazistowskich Niemiec. Powyższe może być przeszkodą w płynnym pochłanianiu tekstu przez początkującego czytelnika, choć niewykluczone, że „Historia społeczna Trzeciej Rzeszy” stanie się zachętą do poszerzania wiedzy, w czym upatruję największej zalety książki Richarda Grunbergera. Nie zgodzę się ze stwierdzeniem polskiego wydawcy, zgodnie z którym lektura tej pozycji uświadamia, jak niewiele trzeba, żeby naród ogarnęło zbiorowe szaleństwo. Nie odnalazłem w niej przyczyn niemieckiego wariactwa, lecz jego destrukcyjne skutki w samym centrum nazistowskiego cyklonu, co w niedługim czasie odczuła również cała Europa.

Szanuję ogrom pracy, ale w porównaniu z szeregiem tego typu książek odniosłam wrażenie, że nie jest ona napisana wdzięcznym językiem. Zdania są zawiłe i wiele treści jest przez to nieoczywistych, powiem wręcz, że dwuznacznych. Wielokrotnie zastanawiałam się, co właściwie autor miał na myśli i do czego się odnosi. Trochę przyznam, że "brnęłam" przez to tomiszcze. Liczyłam na bardziej czytelny wykład.

Bardzo dobra książka. Ogrom wiedzy, a przy okazji świetnie się ją czyta.

Bardzo dobra książka. Ogrom wiedzy, a przy okazji świetnie się ją czyta.

Świetnie napisana książka naukow, którą czyta się, jak powieść.

Świetnie napisana książka naukow, którą czyta się, jak powieść.

„Nic nie pomogło nowym władcom bardziej niż szczególne okoliczności ekonomiczne, w jakich przejęli władzę [..] Trzecia Rzesza powstała zatem w momencie, kiedy w świadomości społecznej wciąż jeszcze silny był lęk przed kryzysem…”.

„Historia społeczna Trzeciej Rzeszy” była wielokrotnie wydawana. Pomimo że na rynku istnieje już pięćdziesiąt lat, wciąż jest wznawiana i czytana. W moje ręce trafiła pierwszy raz. Muszę przyznać, że nie była to łatwa lektura. Nie chodzi tu o tematykę, raczej o treść, ilość przyswajanych faktów i sposób ich podania. Publikacja mająca 600 stron, podzielona na 30 rozdziałów prawie każdej sfery życia, dokumentuje codzienne życie Niemców w ciągu kilkunastu lat. Fakty historyczne podparte bogatą bibliografią, fotografiami oraz wieloma statystykami obrazują wiele zachodzących zmian, którego źródła powstania można szukać w polityce. Przy czym ja, jako zwykły czytelnik, nie dokonuję tu analizy tych faktów, to zostawiam ekspertom. Dla mnie również ta lektura nie jest poszukiwaniem odpowiedzi na zadane pytanie: dlaczego tak się stało? Bardziej przyjrzenie się od środka rosnącemu reżimowi, propagandzie i próba zrozumienia zachowania ówczesnego społeczeństwa.

„..w wyborach 1932 r. naziści zdobyli cztery razy więcej głosów niż ich sojusznicy z partii narodowej..”.

Na rynku czytelniczym można wybierać i przebierać w historiografii dotyczącej II wojny światowej, czy też nazizmu. Jedną z ostatnich lektur, która została mi w pamięci to książka „Jak wychować nazistę” Gregora Ziemera. Ta skupia się tylko wokół wychowania, oświaty. Natomiast „Trzecia..” to swoiste kompendium wiedzy, powiedziałabym mała encyklopedia o tym, jak władza Trzeciej Rzeszy i jej bezwzględni manipulatorzy polityczni wpłynęli na miliony ludzkich istnień, siejąc wszędzie ziarna zła. Mimo buntu w różnych środowiskach, poddawani indoktrynacji robotnicy, klasa średnia pod przymusem podążali za duchem wspólnoty narodowej. Inni znów z przyjemnością oddawali hitlerowski salut.
Adolf Hitler, traktowany jak „istota nadprzyrodzona” wmawiał narodowi, że go kocha, a oni tę miłość odwzajemniali.
Richard Grunberger, brytyjski historyk stworzył lekturę, w której faszyzm uwodził, jak Führer.
To fascynująca publikacja dla zainteresowanych czytelników, obowiązkowy klasyk dla pasjonatów II wojny światowej. A w niej m.in.:

nazistowska gospodarka,
nazistowskie wszystko,
nazistowska wiktoria,
nazistowska muzyka,
nazistowski humor.

„..zawsze będę kochać naszego Führera i uwielbiać go. I choćby wszyscy Żydzi naraz próbowali wepchnąć go w błoto, on i tak będzie moim Führerem, największym człowiekiem wszystkich czasów”.

„Trzecia rzesza zgasła ostatecznie przy dźwiękach powolnej części z VII symfonii Brucknera, nadawanej w berlińskim radiu po komunikacie o samobójstwie Hitlera”.

PS. Gdybym nie zerknęła do opisu, nie wiedziałabym, że na okładce dzieci czekają na kawałek tortu, przygotowanego z okazji 45. rodzin Adolfa Hitlera.

• III Rzesza
  • Biblioteka Myśli Współczesnej