Wszyscy byli odwróceni. Sowa, córka piekarza

Okładka książki Wszyscy byli odwróceni. Sowa, córka piekarza Marek Hłasko
Okładka książki Wszyscy byli odwróceni. Sowa, córka piekarza
Marek Hłasko Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry literatura piękna
Wydawnictwo Iskry
2021-12-01
2021-12-01

W tym roku przypada dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Marka Hłaski. Z uwagi nie tylko na ten jubileusz, lecz przede wszystkim za zasługi pisarza w polskiej literaturze Sejm ustanowił rok 2024 Rokiem Marka Hłaski. Dlatego też Czyt-NIK postanowił poznać bliżej twórczość autora. Zatem zamierzam sięgnąć po osiem książek tegoż pisarza. Pierwsza z nich pt. „Wszyscy byli odwróceni. Sowa, córka piekarza” zapewniła mi wyjątkowe emocje, którymi pragnę podzielić się z Wami w tej właśnie recenzji.
„Wszyscy byli odwróceni. Sowa, córka piekarza” to bez wątpienia powieść mroczna, psychologiczna, która podważa pewne religijne normy w społeczeństwie. Ich realistyczny charakter uderza nie tylko w naszą wyobraźnię, lecz uświadamia nam, jak bardzo pewne normy odbiegają od prawdziwości, gdy zderzają się z prawdą życia. Bez wątpienia bohaterowie tej powieści doskonale potrafią udawać pewne zachowania, uczucia, by dążyć do realizacji swoich prywatnych celów.
Główny bohater jest osobą samotną, która bez mrugnięcia okiem „bawi się” ludzkimi emocjami. Co ważne historia ta uderza w nas prawdą, swoim realizmem, uświadamiając nam, że w naszym otoczeniu możemy znaleźć ludzi właśnie takiego pokroju. Marek Hłasko w tej książce z odwagą ukazuje nam prawdę, która może nie być wygodna, z którą nie do końca możemy się zgadzać. To sprawia, że historia ta nie jest pisana pod publiczkę, lecz po to, aby publiczność czytelnicza zauważyła cynizm pewnych zachować. A to czyni tę historię uniwersalną, prawdziwą.
„Wszyscy byli odwróceni. Sowa, córka piekarza” nie należy do literatury łatwej. I to ważne, gdyż dotyka tematów, wobec których nie można przejść obojętnie, lecz warto zatrzymać się, spojrzeć na nie z perspektywy pisarza, jak i również swojej poprzez rozmyślanie nad kwestiami poruszonymi przez Marka Hłaskę. Nie ukrywam, że książka ta wciągnęła mnie do cna, a przemyślenia, do których skłania zapisać można w notesie myśli, które kształtują nasze spojrzenie na otaczający nas świat. Dlatego też polecam tę książkę każdemu czytelnikowi, który w literaturze poszukuje ważnych wartości.
Po przeczytaniu tej książki mogę dodać, że Marek Hłasko jest pisarzem, który wyrywa się normom czasowym. Jego przemyślenia, które kreśli na kartach książki, są cenne, ważne, wartościowe. Dlatego też warto się w nie wczytać, wsłuchać i wziąć z nich coś dla siebie. Czyt-NIK wziął, teraz Wasza kolej.
Książka „Wszyscy byli odwróceni. Sowa, córka piekarza” ukazała się nakładem Wydawnictwa Iskry

Hłasko, odkąd tylko zetknęłam się z jego słowem, zachwycał. Zaczynałam od czytania fragmentów, bardziej znanych myśli i sentencji, aż wreszcie sięgnęłam po jego twórczość w pełnym wymiarze. Jest to ulubiony pisarz człowieka, którego kocham, więc koniecznie musiałam poznać i muszę poznać WSZYSTKO - już ze względu nie na mojego Pana S., ale na siebie samą, bo wpadłam po uszy.
WSZYSCY BYLI ODWRÓCENI, oraz SOWA, CÓRKA PIEKARZA, to opowieści mroczne, psychologiczne i głęboko ludzkie, zakorzenione w bólu istnienia. Język Hłaski jest niezwykle mocny, uderza bez ostrzeżenia i nie bierze jeńców. Czytając dzieła tego pisarza musimy być przygotowani na druzgocącego kaca (słowo "kac" rewelacyjnie oddaje emocje i stan w jaki wprowadza nas autor i stan, jaki często opisuje w swoich historiach). To ciemne zakątki umysłu i smutna, przegrana codzienność, która wije się jak wąż i w końcu dusi.
We WSZYSCY BYLI ODWRÓCENI mamy do czynienia z bohaterem pełnym sprzecznych emocji, bawiącym się z jednej strony ludźmi, a z drugiej cierpiącym z samotności. Nie jest to życie proste i nie jest piękne, ale jest prawdziwe, dzięki czemu możemy znaleźć w tej historii coś z własnego doświadczenia. Ból i strach, który wyzwala to opowieść w pewnym sensie oczyszcza, bo uświadamiamy sobie, że nikt nie ma życia czystego, że każdy się wcześniej czy później pobrudzi.
SOWA, CÓRKA PIEKARZA zrobiła na mnie ogromnie wrażenie i to już od pierwszej strony! BA! Od pierwszego zdania..."Staliśmy na środku korytarza, a ta dziewczyna płakała". Już te pierwsze słowa przykuwają uwagę, już nas wciągają, już chcemy wiedzieć... dlaczego? Całość do mnie przemówiła z wielu różnych powodów. Pierwszym jest fach, którym trudni się główny bohater dziennikarz/pisarz. Cóż, to bardzo mi bliskie zajęcia. Mamy tu zagadnienia moralności, etyki, które zawsze są aktualne.
Marek Hłasko, to pisarz absolutnie ponadczasowy, który łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Był także człowiekiem wrażliwym, wyczulonym na krzywdę, widzącym więcej niż przeciętny "Kowalski". Takie umiejętności, taki talent jest oczywiście skarbem, ale potrafi być też przekleństwem. Spoglądanie na świat i dostrzeganie jego szarości potrafi skutecznie uniemożliwić nam cieszenie się życiem, takim jakie ono jest. Prawda wygląda tak, że JEST JAK JEST i JESTEŚMY JACY JESTEŚMY a ludzie SĄ JACY SĄ i nic z tym nie zrobimy. To ważna wiedza, która wydaje się prosta, ale jej zrozumienie zabiera często całe życie.
Twórczość tego pisarza pokochałam całym sercem. Gra na tych strunach, które ja słyszę i które rozumiem. Niezwykła jest też zdolność Hłaski do łączenia fikcji z rzeczywistością. Umiejętnie komentuje sytuację społeczną i polityczną i robi to w mistrzowskim stylu.

człowiek - słowo, idea, codzienność
9/10