Upoważnienie do szczęścia

Seria: Seria Owocowa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
corrum

Inne wydania

"Upoważnienie do szczęścia" Katarzyny Grocholi to zbiór opowiadań o miłości i przyjaźni. W codziennej krzątaninie nie zauważamy tego, co najważniejsze. A szczęście jest nieraz tuż obok nas, wystarczy po nie tylko sięgnąć.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

gwiazdka | 2015-02-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 18 lutego 2015

Opowiadanie to dla mnie za krótka forma wypowiedzi, nie zdążę się zżyć z bohaterami, a tym samym polubić, dlatego nie przepadam za taką postacią literatury. Grochola ma, owszem miły i sympatyczny styl, to po stronie plusów. Po stronie minusów, oprócz formy, są mało sympatyczni bohaterowie, praktycznie wszyscy składają się z wad, ja nie kupuję- nie chcę- takiego obrazu społeczeństwa. Tym samym zbiorek nie przypadł mi do gustu.

Oczywiście można tu oceniać każde opowiadanie oddzielnie, są lepsze i gorsze, mnie najbardziej spodobały się najkrótsze: Niespodzianka, i najdłuższe: Wahanie wokół zera- pomimo, że oba przewidywalne.

wiech | 2015-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2015

Opowiadania różne – i dobre i słabe.
Najciekawsze moim zdaniem są dwa opowiadania:
- „Wahanie wokół zera” – o tym jak dużo kobieta może stracić dążąc obsesyjnie do osiągnięcia kariery zawodowej.
- „Nie lubię kobiet”- zabawna historia, pokazana z punktu widzenia mężczyzny.
Czytałam, bo czytałam, - ale lekko wiało nudą.
Książka zła nie jest – jest przeciętna.
Liczyłam jednak na coś więcej.

Magdalena | 2014-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2014

Ciekawa książka. Podobał mi się zbiór historyjek ;) Może nie jestem bardzo zachwycona tą książką, ale nie zaliczę jej do beznadziejnych. Nie czytałam innych książek tej autorki, ale słyszałam, że napisała lepsze :) Ta jest przeciętna :>

Magdalena Kędzior | 2015-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2015

Powiem szczerze, że "Upoważnienie do szczęścia" o wiele bardziej mi się podobało i bardziej wciągnęło niż wcześniejsza książka Pani Grocholi "Podanie o miłość".

Tak jak poprzednia książka, tak i ta składa się z kilku opowiadań. Jedno z nich mnie bardzo zszokowało..... dokładnie chodzi o 3.

Czasami zapominamy co jest w życiu najważniejsze, a Pani Katarzyna pokazuje w tych krótkich opowiadaniach w jaki sposób i w jakich sytuacjach możemy wpaść w tę pułapkę zapomnienia.

Naprawdę trudno jest zostać obojętnym wobec tego, co się tu w tej książce znalazło. Polecam romantykom ;)

Wojciech Gołębiewski | 2014-01-14
Przeczytana: 14 lipca 2014

GROCHOLA NIE LUBI GŁUPICH KOBIET i wszystkie opowiadania tego zbiorku są o irracjonalnym, nielogicznym, bezsensownym postępowaniu tychże. A najgorszy w tym ambaras, że bohaterki są pewne swoich racji i przez to są nieprzekonywalne. Autorka całą swoją inteligencją /a ma jej sporo/ PASTWI się nad nimi utwierdzając męskich czytelników, że wszelkie próby zdroworozsądkowego porozumienia się z przedstawicielkami płci przeciwnej skazane są na niepowodzenie. Należy mówić to, co kobieta chce usłyszeć.
Dobra, rozrywkowa lektura na niezłym poziomie intelektualnym.

violabu Toczytam | 2013-05-15
Przeczytana: 2003 rok

Książka pt. "Upoważnienie do szczęścia" Katarzyny Grocholi to zbiór opowiadań, które przyjemnie się czyta, jednak niedługo potem nie ma po nich śladu w pamięci.

Koronczarka | 2013-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2013

Zbiór opowiadań, które przeczytałam z przyjemnością, bo one są o czymś. O potrzebie bliskości, trudnościach w komunikacji, o potrzebie bycia potrzebnym. Niby nic odkrywczego, ale poczytać miło.

Justyna | 2014-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Po dłuższej przerwie od książek - wracam (szkoła zabija człowieka!).
Katarzyna Grochola jest świetną polską pisarką. "Upoważnienie do szczęścia" to zbiór życiowych opowiadań. Każde z nich mnie bardzo poruszyło. Autorka bardzo wyraźnie pokazała, jak człowiek może się w życiu pomylić. Często nie doceniamy tego, co lub kogo mamy koło siebie, rozglądając się za czymś innym, nowym, intrygującym, co doprowadza do samotności. Człowiek nie zdaje sobie sprawy z przewrotności losu, ze swojej siły, z tego, co tak naprawdę może osiągnąć i jaki to ma wpływ na niego. Jedno z opowiadań, które wywołało we mnie lekki strach, było o kobiecie, która, rozpoczynając pracę, miała wielkie cele, a kiedy zaczęła piąć się w górę, te wielkie cele zostały rozmyte, zamurowane w głębi. Świetne, ponieważ dosadnie ukazuje dzisiejszy świat i zmieniające się priorytety.
Polecam Grocholę!

Joanna JJ | 2014-01-31
Przeczytana: 05 czerwca 2012

Fajna,można się zastanowić nad własnym życiem i wyborami w życiu

LifestylebyAgnieszka | 2017-04-28
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Książka ma wygodną czcionkę i 230 stron. Jest to zbiór opowiadań autorki. Każda historia dotyczy miłości oraz poczucia szczęścia czy też spełnienia. Ogólnie podobało mi się, ale nie wniosło nic spektakularnego do mojego życia. Prawie w każdej opowieści udało mi się utożsamić z bohaterami i przeżywać wydarzenia razem z nimi. Można się przekonać po raz kolejny w jednej z historii jaki panuje wyścig szczurów w korporacjach i jak można się zatracić w pięciu po szczeblach kariery. Zapomina się o rodzinie, odstawia mężczyznę czy matkę na dalszy plan, bo kolejne szkolenie jest na wagę złota. Jednak to szczęście jedynie chwilowe. Większe spełnienie daje dom i rodzina, a przede wszystkim miłość oraz wsparcie bliskich osób.
Podsumowując podobało mi się, ale bez większego wow.
Wypisałam sobie cytat:
"Litość to wyższość, litość to ułomność, litość to niezdolność do współczucia czy współodczuwania (...)."
Książkę zgłaszam do wyzwania: "Czytam, bo polskie" i "Czytam, ile...