Słowa, z którymi was zostawiam

Okładka książki Słowa, z którymi was zostawiam Piotr Pawlukiewicz
Okładka książki Słowa, z którymi was zostawiam
Piotr Pawlukiewicz Wydawnictwo: Znak religia
religia
Znak
2022-02-28
2022-02-28

Warto, zatrzymuje, skłania do przemyśleń. Polecam!

Warto, zatrzymuje, skłania do przemyśleń. Polecam!

Dobrze mi się czytało te wszystkie kazania. Oczywiście nie wszystko co w nich zawarte do mnie przemawia, z paroma rzeczami się nie zgadzam, ale myślę, że warto czytać takie pozycje. Niby nic odkrywczego ksiądz Pawlukiewicz nie mówi, ale czasami właśnie te oczywiste i najprostsze rzeczy nam "uciekają" i dlatego warto, żeby ktoś nam je przypomniał.

Książka jest zbiorem homilii głoszonych podczas różnych wydarzeń i nabożeństw przez ks. Piotra Pawlukiewicza. Zbiór to dość pokaźny i przekrojowy, bo dotyczy lat bardziej odległych, ale zahacza także o bardziej współczesne kazania z ostatnich lat życia Księdza Piotra. Tym, którzy znają styl ks. Pawlukiewicza nie trzeba polecać tej pozycji, ponieważ jest to pięknie wydana książka, która może stanowić doskonałe uzupełnienie biblioteczki z bezcennymi tekstami homilii, do tej pory znanymi jedynie z nagrań. Dodatkowo tekst jest opatrzony przypisami redakcji, gdzie dowiadujemy się skąd pochodzi dany fragment, z jakiej homilii, w jakich okolicznościach wygłoszonej, to również cenny materiał dla znawców twórczości ks. Piotra.
C, natomiast, którzy nie znajdą autora, a którzy być może potrzebują poznać katolicki punkt widzenia na sprawy wiary i codzienności człowieka, warto podrzucić ten tytuł. Nie jest to bowiem retoryka konserwatywna, nie jest też wywrotowa i nazbyt postępowa. Jest głos księdza, który stara się szerzej patrzeć na życie Kościoła i wiernych, nie definiuje i nie dzieli świata na czarny i biały. Nie słychać w tych tekstach determinizmu, osądzania, warunkowości słychać za to sporą dozę życzliwości i wyrozumiałości, tak jakby ksiądz chciał powiedzieć w ślad za sowami innego księdza poety - Jana Twardowskiego z jego tomiku - nie przyszedłem pana nawracać. Nie słyszymy nakazu, czytamy o zachęcie. A to już w polskim Kościele wiele.

Bardzo mądra i wartościowa książka zawierająca kilka mądrych kazań i rekolekcji księdza Pawlukiewicza warto po nią sięgnąć.

Czasem potrzebujemy zwolnić, oderwać się od spraw materialnych i poświęcić chwilę swojej duchowości. Ksiądz Pawlukiewicz miał wyjątkowy dar głoszenia Ewangelii, książka,,Słowa z którymi was zostawiam" przynosi odpowiedzi na ważne życiowe dylematy, wskazuje drogę do Boga, daje wewnętrzną moc i nadzieję. To taka książka, do której można wciąż wracać i pokrzepiać się słowami pełnymi życiowej mądrości.

Wspaniała, wartościowa książka, która wiele tłumaczy w bardzo prosty sposób, pogłębia wiarę, ale też daje życiową mądrość.

Ksiądz Pawlukiewicz miał niesamowitą umiejętność przykuwania uwagi do tego co chciał przekazać ludziom. Pozycja godna uwagi, chociaż ci słuchający liczne kazania Pawlukiewicza, będą w tej pozycji spotykali się z nimi ponownie. Komentarze do nich również będą się powielały. Jeśli jednak czujecie, że macie w życiu coś do zrobienia, coś do poprawy, to warto sięgnąć po tę pozycję, chociażby po to, aby się dowiedzieć na co macie zwrócić uwagę. Polecam.

Dzięki kazaniom i książkom Księdza Pawlukiewicza wyszłam z głębokiego kryzysu osobistego, spowodowanego splotem trudnych wydarzeń w moim życiu - rozwód, nagła i ciężka choroba rodziców, niepowodzenie we własnej działalności. Dlatego sięgam po każdą książkę Pawlukiewicza. Po lekturze mam właśnie wrażenie, że ksiądz Piotr zostawił mnie z ważnymi słowami, sięgam po nie często, niesamowicie wspierają i wzmacniają. Polecam serdecznie!

Liczyłam na mądre słowa księdza, w których zawarta jest jakaś życiowa prawda i mądrość a dostałam bełkot i zacofanie rodem ze średniowiecza. Nie polecam. Książka zniechęciła mnie do sięgania po literaturę napisaną przez duchownych.

• Wydawnictwo Znak
  • Domowa biblioteczka
  • Religijne
  • 2022/przeczytane

Dodaj cytat z książki Słowa, z którymi was zostawiam