Zakochana hrabina

Okładka książki Zakochana hrabina Urszula Gajdowska
Okładka książki Zakochana hrabina
Urszula Gajdowska Wydawnictwo: Szara Godzina Cykl: W dolinie Narwi (tom 3) literatura obyczajowa, romans
W dolinie Narwi (tom 3)
Szara Godzina
2022-02-26
2022-02-26
literatura polska

2086

Elegancko napisany tom w miłym mym sercu stylu angielskich romansów historycznych zgrabnie osadzony w ciasnych realiach polskich.
Lektorka dokonała dodatkowego cudu: wykreowała świat głosem.

Lektorka dokonała dodatkowego cudu: wykreowała świat głosem.

2047

Lubię serię "W dolinie Narwi", bo świetnie się przy niej bawię. Nie jest to literatura wysokich lotów, ale raczej czysto rozrywkowa pozycja, której akcja dzieje się w XIX wieku w Polsce pod zaborami w kręgach arystokratycznych. "Zakochana hrabina" podobała mi się mniej niż pozostałe części, bo bale, ucieczki, pościgi i przebieranki już były i okazała się mniej zabawna. No i major Edward Breza jakoś nie skradł mojego serca.
Pragnę jeszcze zwrócić uwagę na to, że osoba projektująca okładkę mogłaby przynajmniej po części zaznajomić się z treścią książki. Wielokrotnie możemy usłyszeć, że główny bohater jest blondynem, a ponadto uchodzi za nieziemsko przystojnego. Nie widzę tego na okładce książki, która na dodatek kojarzy mi się z romansem w stylu Harlequin.
Ogólnie fajna, rozrywkowa pozycja. Polecam.

Wysłuchane jako audiobook
Książka 10/10
lektor 10/10 (Mirella Rogoza Biel)
Tym razem kryminał od początku. Praktycznie od pierwszej strony
Seria strasznie mi się podoba, szkoda że do wysłuchania został mi ostatni 5 tom.
Jeżeli macie wybór audiobook/książka/ebook - tylko i wyłacznie audiobook.
A scena w piwnicy (Aurelia i Edmund) po prostu BEZCENNA

Wysłuchane jako audiobook
Książka 10/10
lektor 10/10 (Mirella Rogoza Biel)
Tym razem kryminał od początku. Praktycznie od pierwszej strony
Jeżeli macie wybór audiobook/książka/ebook - tylko i wyłacznie audiobook.
A scena w piwnicy (Aurelia i Edmund) po prostu BEZCENNA

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

W 3 części wszystko jest trochę, niż w 1.
Trochę mniej śmieszne, trochę słabsza warstwa kryminalna i trochę za sztubackie teksty, więc moja ocena też trochę słabsza.

W 3 części wszystko jest trochę, niż w 1.

Doskonały romans historyczny. Lekka i zabawna powieść z wątkami kryminalnymi.
Bardzo polubiłam bohaterów, ich poczucie humoru i charakter.

Doskonały romans historyczny. Lekka i zabawna powieść z wątkami kryminalnymi.
Bardzo polubiłam bohaterów, ich poczucie humoru i charakter.

Aurelia Plater jest piękna i bogata. Już jak pojawiła się na salonach po raz pierwszy, kiedy debiutowała w towarzystwie to od tego momentu wzbudzała ogromne zainteresowanie. Młodej hrabiny nie cieszy to, że ma powodzenie wśród adoratorów. Aurelia zostaje uwikłana w mordercze okoliczności. Na nieszczęście dziewczyny na jej drodze los stawia Edmunda Breza Oni się znają bardzo dobrze. No ale cóż można powiedzieć, że trafił swój na swego.
Edmund Breza o tym mężczyźnie krążą plotki, że jest uwodzicielem niewieścich serc. Mężczyzna ma przypadłość do wpadania w kłopoty.
Dziewczyna nie dawała sobą kierować. Powieść wciąga od pierwszych stron, że nie można się od niej oderwać nawet na chwilę. Bardzo mi się podobało jej zachowanie. Polecam!

⭐⭐⭐⭐⭐/5

"Moim skromnym zdaniem najlepiej jest być z człowiekiem, którego ma się ochotę udusić, ale nie robi się tego, bo bez niego samemu trudno będzie żyć."

Hrabina Aurelia Plater wraca z Indii. Dzięki swojej urodzie zawsze przyciągała uwagę mężczyzn, lecz teraz, po śmierci męża i odziedziczeniu fortuny, adoratorów jest jeszcze więcej. W końcu hrabina zostaje uwikłana w próbę zabójstwa, a od tego momentu rozpoczyna się seria niebezpiecznych zdarzeń. Jakby tego było mało, w jej życiu znów pojawia się Edmund Breza - mężczyzna, z którym Aurelia toczy cichą wojnę. Czy major pomoże hrabinie rozwiązać jej problemy? A może wplącze ją w kolejne?

Książkę czytałam już jakiś czas temu, ale wrażenie, jakie na mnie zrobiła, jest nie do zapomnienia. Po prostu uwielbiam styl pisania pani Uli, a sama autorka w swoich książkach łączy wszystko to, co trafia w mój gust: zagadki, nieprzewidywalne romanse i piękną scenerię XIX wieku.
W "Zakochanej hrabinie" głównymi bohaterami są znane nam z poprzednich tomów postacie: Aurelia Plater (z domu Strzelecka) oraz Edmund Breza. W międzyczasie przewijają się także wcześniejsi bohaterowie, co według mnie jest dużą zaletą. Czytelnik po raz kolejny ma szansę spotkać zarówno Sabinę i Wiktora, jak i Małgorzatę i Ksawerego. Tym razem motyw detektywistyczny mnie zaskoczył. Mamy tu do czynienia ze stalkingiem i mimo że zazwyczaj udaje mi się bezbłędnie wskazać sprawcę, tak jak w przypadku poprzedniego tomu, to tym razem pani Ula mocno mnie zaskoczyła. Samodzielnie rozwiązanie sprawy jest po prostu niemożliwe. Przepychanki słowne między hrabiną a majorem dodają historii nie tylko humoru, lecz także pikanterii. A mały Jaś po prostu bezceremonialnie kranie serce czytelnika.
Prawdopodobnie się powtarzam, ale muszę to powiedzieć: z całego serca polecam nie tylko tą, lecz także wszystkie pozostałe książki autorstwa pani Uli. Obiecuję, że się nie zawiedziecie.
*współpraca*

⭐⭐⭐⭐⭐/5

Tej serii nie można nie polubić:-) Tom trzeci ledwo się rozpoczął, a już się skończył. Co uległo zmianie, to opisy bohaterów, które stały się dokładniejsze. Postacie swoją postawą mają nas do siebie zachęcić i pokazać, że warto zainteresować się ich osobami. Rozdziały są dłuższe z uwagi na opowieść, którą przedstawiają. Oczywiście w momencie, kiedy rozpoczyna się kolejny, bywa dalszą częścią z tego samego czasu.
Główna bohaterka, czyli hrabina Aurelia jest ukazana w jak najlepszym świetle. Piękna, odważna i bardzo bogata przyciąga uwagę nie jednego kawalera. Autorka podkreśliła, że zaloty wielu amantów nie są uczciwe. Majątek, który dostała po zmarłym mężu niestety bywa dla nich priorytetem. I tutaj historia coraz bardziej się rozkręca ponownie ukazując fabułę kryminalną. Mężczyźni, którzy obrali ją sobie za cel, choć ciało męża jeszcze dobrze nie wystygło, będą pisali listy z pogróżkami. Ciężko będzie jej toczyć tą nieuczciwą walkę, tym bardziej, że nieprawdziwe posądzenie o zabójstwo nieco ją załamie. Można by rzec, że niebezpieczne sytuacje staną się jej cieniem, gdzie nie spotka na drodze nikogo godnego zaufania. Wydawać by się mogło, że męski hazardzista i uwodziciel będzie kolejnym fantem do przepędzenia, tym bardziej, że niezbyt za sobą przepadają. Lecz czy okaże się tym, kto więcej wykopie pod nią dołków, czy raczej użyczy pomocnego ramienia i pomoże wyplątać się z problemów?
Słuchajcie, nie wiem, czy akurat ta część jest najlepiej napisana, czy po prostu autorka zaserwowała nam serię, która wraz z kolejnym tomem ma coraz bardziej nas do siebie zachęcać.

,,Można na ciebie patrzeć i patrzeć, aż miałoby się ochotę zamknąć cię żywą w obrazie i nigdy nie wypuścić.
Może gdybyś mniej na siebie zwracała uwagę, to nie ściągałabyś na siebie tylu kłopotów".

Jak widać pewien amant nawet zazdrość swoją uwidaczniał w formie listu napisanego do Aurelii. Podobało mi się to, że historia była opisana jak z lepszego kryminału. Mieli swoje śledztwa i sugestie o których nam mówili. Ciche schadzki podobały mi się najbardziej:-) Bardzo ją polecam!

Dobra, lekka lektura. To tom 3 i chyba najlepszy. Wkradlo się tu trochę intrygi i to było dobre.

• Romans
  • Przeczytane 2022

Dodaj cytat z książki Zakochana hrabina