Nałóg

Świat Książki
2022-02-09
2022-02-09

Terapia

Po przeczytaniu opisu tej książki spodziewałam się dobrego thrillera, może o jakimś zalążku horroru, bazującego na tematyce rodem z filmu "Requiem dla snu", gdzie siła nałogu prowadziła do obłędu.

Akcja rozpoczynała się powoli, autor dozował emocje i budował napięcie. Mniej więcej w połowie książki, która trzeba przyznać- nie jest długa- zaczęłam się zastanawiać, kiedy wydarzy się "coś", kiedy nastąpi jakiś istotny zwrot akcji. I nastąpił po ponad połowie publikacji. Trwał niedługo i od razu podsunięto nam zakończenie, pozostawiające po sobie niesmak...

Ciężko mi ocenić tę książkę. Przeczytałam ją w jeden wieczór, jest krótka, lekka, niezbyt przyjemna mimo wszystko. Postacie kompletnie niezbudowane. Nie było czasu, aby je poznać, zrozumieć istotę nałogu, polubić je lub nie, nawet przyznam szczerze- nie zapamiętałam żadnego z imion i nie do końca wiem, która postać dotyczyła jakiego fragmentu. Dialogi również średnie. Opisy bardzo proste, krótkie.

Tu jest potencjał, są retrospekcje, nawiązania i super- tylko gdyby ktoś miał więcej pomysłu, dodał więcej wątków, rozbudował bohaterów- nie byłoby źle. Tymczasem mam wrażenie jakbym przeczytała streszczenie jakiejś powieści, a nie ją całą.

Tym samym- niestety nie polecam.

Fantastyczny thriller psychologiczny, wciąga i trzyma w napięciu od początku do końca. Książkę czyta się lekko, bardzo szybko, nie ma żadnych zbędnych opisów. Świetnie zakrojona intryga, zwroty akcji, autor ciągle wodzi czytelnika za nos i podrzuca fałszywe tropy. Polecam!!!

Doktor Rebecca Stark jest psychiatrą, w swej pracy stosuje innowacyjną metodę leczenia uzależnień. Rosyjski magnat, były pacjent doktor Stark, składa jej ofertę poprowadzenia kliniki we Włoszech dając jej wolną rękę w doborze metod leczenia. Do pilotażowego programu zgłasza się siedem osób z różnych części świata, między innymi: uzależniona od ćwiczeń Lena, nimfomanka Jullie, czy hazardzista Claudio. Aby przystąpić do programu uczestnicy muszą zgodzić się na wiele ograniczeń. Wkrótce po rozpoczęciu terapii zostają zamordowane dwie osoby, a padający intensywnie deszcz sprawia, że klinika staje się niemożliwym do opuszczenia miejscem, tym samym mieszkańcy ośrodka zostają uwięzieni z mordercą. Początkowa antypatia przeradza się w nienawiść i brak zaufania. Kolejne osoby padają ofiarami szaleńca…

(cd recenzji na fb)

Nie ukrywam, że jak widzę thriller z taką okładką to biorę w ciemno! Bo to przecież mój ulubiony gatunek, a do tego jestem sroką okładkową.

Sam opis też mnie przekonał, ale dawno nie wpadła w moje ręce książka, którą czytało mi się tak opornie. Kompletnie nie mogłam polubić się ze stylem autora. Książka jest debiutem, więc można przymknąć na to oko. Na pewno w przyszłości dam szansę jeszcze raz, aby sprawdzić czy autor zmienił styl pisania na nieco lżejszy. Sam pomysł na fabułę był naprawdę intrygujący i można by było poprowadzić to lepiej, z wiekszą ekscytacją, napięciem. Plus za kilka naprawdę dobrych momentów, które chwilami potrafiły zaskoczyć. Ciekawa też jestem co każdy z Was powiedziałby o głównej postaci, doktor Stark i jej kontrowersyjnym sposobie leczenia uzależnień, który będzie testować na różnorodnej grupie osób, od kobiety uzależnionej od ćwiczeń fizycznych po hazardzistę czy nimfomankę. Co mogę powiedzieć więcej? No nie porwała mnie ta książka w ogóle. Nie mogę ocenić jej do końca źle, bo fabuła poprowadzona inaczej mogłaby być naprawdę świetna, no i pomysł dość ciekawy. Zabrakło jednak emocji, których oczekuje po dobrych thrillerach.

Nie dziwię się, że coraz więcej wydawnictw sygnalizuje pogłębiające się problemy finansowe, skoro na polski rynek kierują tej miary “dzieła”. Jestem pewien, że gdyby wśród polskich gimnazjalistów rozpisać konkurs na powieść kryminalną, to “Nałóg” Paolo Reversiego wśród nich nie zmieściłby się w pierwszej setce.
Ta “powieść” to zwyczajnie bieda z nędzą. Wtórna do bólu, z powierzchowną i nie trzymającą się kupy fabułą i papierowymi postaciami, zresztą prawie w komplecie uśmierconymi. Realizacja pomysłu, który mógłby być nawet interesujący, obraża inteligencję nawet zupełnie niewymagającego czytelnika.
Radzę nie ruszać, nawet kijem.

Ta “powieść” to zwyczajnie bieda z nędzą. Wtórna do bólu, z...

Rebecca Stark opracowuje projekt leczenia rozmaitych obsesji. Jej były pacjent dość bogaty Rosjanin Grigorij powierza jej kierowanie pierwsza klinika,która pozwoli ludziom uwolnić się od uzależnień. Zostaje wybranych siedmioro pacjentów z różnych krajów. Uzależnienia różnią się od siebie mamy - kobietę uzależniona od ćwiczeń fizycznych,uzależnienia od nowych technologii,hazardzistę,nimfomankę itd. gdy kilkoro pacjentów znika zaczyna się walka o przetrwanie.

Sposób leczenia Pani doktor Stark jest bardzo kontrowersyjny i przede wszystkim nowatorski. To nowy sposób na pozbycie się uzależniania i całkowitego wyleczenia. Klinika jest ekskluzywna i mają powstawać nowe oddziały.

Książka jest krótka,bo ma niespełna 200stron. Pomysł ogromnie mi się podobał i cały zamysł fabuły. Jednak trochę brakowało mi tych "nowatorskich" metod leczenia. W sumie nie było ich praktycznie wcale. Może zaledwie dwie,a szkoda. Natomiast końcówka ratuje całość książki,którą i tak ledwo ocenić można na przeciętna 5⭐/10. Tak na rozluźnienie przy kawie może być. Jednak nic szczególnie ciekawego jak na thriller.

Dobre, brutalne zaskakujace. Miejscami odrażajace i powodujace niesmak. Sztosik!

Podobał mi się styl pisarza. Jednak obawiam się, że to jedyna zaleta tej książki. Płaskie postacie, nienaturalne dialogi, bardzo długie wprowadzenie i jeszcze szybsze zakończenie, które mocno rozczarowuje. Nie polecam.

• Chcę kupić
  • Szukam