rozwińzwiń

Historia Białegostoku

Okładka książki Historia Białegostoku Adam Czesław Dobroński
Okładka książki Historia Białegostoku
Adam Czesław Dobroński Wydawnictwo: Fundacja Sąsiedzi historia
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Fundacja Sąsiedzi
Data wydania:
2021-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2021-01-01
Język:
polski
Średnia ocen

5,0 5,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Podlaskie. Przyroda, historia, współczesność. Adam Czesław Dobroński, Anna Worowska
Ocena 7,0
Podlaskie. Prz... Adam Czesław Dobroń...
Okładka książki Walczyli i pracowali dla Polski. Leksykon ZIW RP Eugeniusz Michał Andrzejewski, Ewelina Demediuk, Adam Czesław Dobroński, Elżbieta Kazubska, Anna Maćkowiak, Leszek Maćkowiak, Wojciech Olenderek, Stanisław Skrzypski, Marek Bartłomiej Wysocki
Ocena 0,0
Walczyli i pra... Eugeniusz Michał An...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
133
1

Na półkach:

Monografie napisane przez wielu autorów mają to do siebie, że da się zauważyć zmianę narracji, stylu itp. w ramach jednej książki. Jednak Historia Białegostoku jest po prostu niespójna wewnętrznie. Rozdziały bardzo różnią się między sobą. Ma się wrażenie, że redaktor nie skonsultował dokładnie z zespołem tego, czego oczekuje. Rozdziały opisujące lata 1864-1918 przypominają bardziej rocznik statystyczny GUSu, aniżeli fragment książki opisującej chyba najciekawszy okres w historii miasta. Jaki jest sens przytaczać taką ilość danych, liczb i nazwisk, a zepchnąć na margines życie codzienne miasta, biografie ważnych osób czy architekturę i urbanistykę miasta. Te dwa bardzo słabe rozdziały można zestawić z całkiem ciekawymi fragmentami o czasach Branickich i tuż porozbiorowych.
Co więcej, rzekomo zasłużony dla miasta prezydent Nowakowski (5 lat prezydentury) wspomniany jest słownie 2-3 razy. Brak jest jakiejkolwiek biografii, brak jest odpowiedzi dlaczego jest taki zasłużony. Tymczasem I sekretarz KW PZPR Kurowski (3 lata pełnił tę rolę) wspomniany jest dziesiątki razy. Taka wewnętrzna niespójność bardzo obniża ocenę tej książki.


Mam wrażenie, że monografia jest o Polsce na przykładzie Białegostoku, a nie o samym mieście. Oprócz paru wyjątków, nie dowiadujemy się nic o architekturze i urbanistyce Białegostoku (w książce o historii miasta). Zamiast tego możemy poznać dzieje kościoła katolickiego w Białymstoku. Poznamy dzienną datę awansu biskupa Jakuba w hierarchii kościelnej. W Historii Białegostoku, życie miasta kręci się wokół kościoła (katolickiego). Usuwanie ze szkół nauczycieli religii (str. 383),ostatnia wizyta prymasa Wyszyńskiego (str. 450),Dni Kultury Chrześcijańskiej (str. 505). Mało dowiemy się o społeczności żydowskiej (dominującej przecież przez lata w strukturze demograficznej miasta),o prawosławnych, a z kolei o niemieckich XIX-wiecznych fabrykantkach nie dowiemy się nic.

A zapowiadało się dobrze…

Monografie napisane przez wielu autorów mają to do siebie, że da się zauważyć zmianę narracji, stylu itp. w ramach jednej książki. Jednak Historia Białegostoku jest po prostu niespójna wewnętrznie. Rozdziały bardzo różnią się między sobą. Ma się wrażenie, że redaktor nie skonsultował dokładnie z zespołem tego, czego oczekuje. Rozdziały opisujące lata 1864-1918 przypominają...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2
  • Teraz czytam
    1
  • Moja biblioteka
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia Białegostoku


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne