Potrawy z orkiszu

Okładka książki Potrawy z orkiszu św. Hildegarda z Bingen
Okładka książki Potrawy z orkiszu
św. Hildegarda z Bingen Wydawnictwo: Wydawnictwo AA kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Wydawnictwo AA
2021-11-22
2021-11-22
Jacek Jurczyński

"Potrawy z orkiszu" to zbiór ponad 200 przepisów, które nawet dla mnie - kuchennego laika 🤭 - są naprawdę do zrobienia! Książka jest bardzo ładnie wydana, niektóre przepisy są opatrzone zdjęciami. Ma też dodatkowy atut, jakim jest dokładny opis, czym jest orkisz, jaką rolę odgrywa w diecie, jak przygotować go dla osób zdrowych, a jak dla chorych.

Orkisz był szczególnie bliski Hildegardzie z Bingen: "Orkisz (...) ogrzewa, odżywia, wzmacnia, jest najlepszym ze wszystkich zbóż" - czy może być coś lepszego na nadchodzące zimowe potrawy? ☺

Orkisz był szczególnie...

Na początku książki znajdziemy informacje na temat tego, kim była święta Hildegarda oraz czym jest orkisz i mąka orkiszowa.
Następnie znajdziemy wiele wspaniałych przepisów, np.na omlet, suflet, sałatkę z ziarna orkiszowego w pomidorach.
Książka jest pięknie wydana, zawiera piękne ilustracje.
Dodatkowym atutem jest opakowanie książki. W pudełku znalazłyśmy słomę, pięknie komponuje się z książką.
Do ksiązki załączone zostały także pyszne ciasteczka orkiszowe.

Książka jest pięknie wydana, zawiera piękne ilustracje.

Wszystkie zawarte w publikacji przepisy opracowane zostały przez siostrę Rosmarie, doświadczona gospodynię z klasztoru Krzyża Świętego w szwajcarskim mieście Cham. Ale oparte zostały na "filozofii" żywienia św. Hildegardy z Bingen. A Ona już w XII w. napisała:

"Orkisz jest najlepszym ze wszystkich zbóż. Ogrzewa, odżywia, wzmacnia i jest łagodniejszy od innych ziaren. Daje człowiekowi mocne mięśnie i zdrową krew, szczęśliwy umysł i pogodną duszę".

Współczesne badania potwierdzają te nieocenione właściwości orkiszu, które przedstawione są we wstępie do książki. Ja sama byłam zaskoczona ilością białka, błonnika, witamin i minerałów zawartych w określonej ilości produktu z orkiszu. Rzeczywiście, wszystkie one realnie wpływają na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

A przepisy? Jest ich ponad dwieście! Od zup, przez makarony, wypieki, aż do deserów - myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Według mnie są też dość proste i nie wymagają użycia wymyślnych składników, więc można je będzie wykorzystać w każdej kuchni.

Dodaj cytat z książki Potrawy z orkiszu