Silver Spoon, Vol. 1

Yen Press
2018-02-27
2018-02-27
Amanda Haley
komedia szkoła okruchy życia dramat manga technikum rolnicze

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Spice & Wolf 4 Isuna Hasekura, Keito Koume
Spice & Wolf 4... Isuna Hasekura, Kei...
Okładka książki Goth Oiwa Kendi, Otsuichi
Goth Oiwa Kendi, Otsuich...
Okładka książki Spice & Wolf 1 Isuna Hasekura, Keito Koume
Spice & Wolf ... Isuna Hasekura, Kei...

Są tacy ludzie, którzy za wszelką cenę chcą wydostać się ze wsi. Są też takie osoby, które wiążą całe swoje życie z rolnictwem. No i jest także Hachiken, który chce jak najdalej uciec od swojej rodziny i nie rozplanował jeszcze swojej przyszłości. Tak się jednak składa, że trafia do jednej z największych szkół agrokulturalnych w kraju, choć jest mu to zupełnie obce terytorium.

Ów Hachiken, to główny bohater mangi autorstwa Hiromu Arakawy (twórczyni Fullmetal Alchemist) zatytułowanej „Silver Spoon”. Opowiada ona losy uczniów rolniczej szkoły średniej Ooezo położnej na Hokkaido.

Główny bohater próbuje odnaleźć się w zupełnie nowym otoczeniu, zapewne podobnie jak wielu czytelników (w tym ja),dowiaduje się o tym jak funkcjonuje świat roślin i zwierząt i jak ogromny wpływ mają one na nasze codzienne funkcjonowanie.

Yuugo Hachiken może pochwalić się ścisłym umysłem. Nauka do tej pory nie sprawiała mu najmniejszych problemów. Matematyka czy języki, zawsze mógł pochwalić się najwyższymi ocenami na swoim dyplomie. Teraz musi jednak stawić czoła wielu szczegółowym przedmiotom dotyczącym, np. produkcji nabiału czy wyrobem mięsa, nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce.

Towarzyszy mu całe grono charakterystycznych postaci. Na ich czele stoi Mikage, miłośniczka koni, która najchętniej zostałaby jeźdźcem, ale musi przygotować się do przejęcia farmy po swoich rodzicach. Jest również jej przyjaciel z dzieciństwa, Ichiro Komaba, zapalony baseballista, który pomaga swojej samotnej matce w utrzymaniu gospodarstwa rolnego. Do tego można doliczyć pewną siebie Tamako Inadę, która pochodzi z bogatej rodziny rolniczej i rozplanowała swoją przyszłość w najdrobniejszych szczegółach.

Każdy z nowych znajomych Hachikena interesuje się jakąś dziedziną szeroko rozumianej agrokultury. Aikawa chce zostać weterynarzem, Tokiwa wiąże swoje życie z kurczakami, Yoshino szaleje na punkcie sera, a Nishikawa wydaje się wiedzieć wszystko o ziemniakach. Jedynym wyjątkiem jest tu wyżej wspomniany główny bohater.

Na I tom mangi, która ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Waneko, składa się 8 rozdziałów, które wprowadzają czytelnika w klimat tej rolniczej historii. Bardzo szybko można zauważyć, że autorka świetnie przygotowała się do swojej nowej pracy i za każdym razem gdy na kartach komiksu pojawiają się jakieś naukowe informacje, możemy być pewnie, że są one zgodne z prawdą.

Jeśli czytaliście „Fullmetal Alchemist” to wiecie czego możecie oczekiwać pod względem wizualnym. Wrażenie robią zwierzęta, rośliny, ale także wszelkiego rodzaju sprzęt niezbędny w rolnictwie. Traktory, kombajny i inne maszyny także znajdują swoje miejsce w tej historii. Co zaś tyczy się bohaterów, to w pewnym stopniu znajdziemy w nich podobieństwa do znanych postaci z „FMA”, ale jednocześnie bije od nich oryginalność.

Hachiken wyrusza w podróż, a my razem z nim próbujemy odgadnąć jakie będą jego dalsze losy. „Silver Spoon” łączy przyjemne z pożytecznym i udowadnia, że wokół nas jest jeszcze wiele rzeczy, których nie doceniamy, a które są na wyciągnięcie naszej ręki. A warto czasem zastanowić się, czemu robimy coś w taki, a nie inny sposób i manga Hiromu Arakawy stara się na takie pytania odpowiadać już w I tomie!

Recenzja wideo: https://youtu.be/voUpWAYT614

Recenzja wideo: https://youtu.be/voUpWAYT614

Pokaż mimo tovideo - opinia

1920

Zabawne, a jednocześnie można się z niej czegoś nauczyć. Fakt dziwna tematyka i niby zbędne informacje. Ale są na tym świecie ludzie których jak spytasz skąd się biorą jajka to powiedzą, że z Biedronki.

Świetna seria mangowa o dorastaniu i szukaniu swojego miejsca na świecie. Autorka podeszła do tematu w ciekawy sposób, zapraszając czytelników do śledzenia nauki głównego bohatera w Technikum Rolniczym. Pokazała też współczesną Japonię (która sporo odbiega od moich wyobrarzeń o kraju kwitnącej wiśni). W mandze sporo jest żartów, ale niektóre są bardzo przewrotne i mroczne. Seria na pewno nie jest dla wegetarian i osób bardzo lubiących zwierzątka. W tej histori są one hodowane, zabijane i przerabiane na jedzenie.
Moim zdaniem to jedna z najlepszy mangowych serii obyczajowych wydanych w Polsce.

To było moje pierwsze spotkanie z mangą i uważam je za udane. To bardzo lekka, zabawna i przyjemna historia, którą czyta się około godziny. Kreska jest przyjemna dla oka i idealnie pasuje do tej mangi. Trochę sceptycznie podchodziłem do tej publikacji, ponieważ zwykle, gdy w książkach akcja dzieje się w szkołach, to jest mowa o różnych miłościach, jakichś szkolnych problemach etc., a to niezbyt mnie interesuje. W przypadku tego utworu mówi się przede wszystkim o miłości do zwierząt, szukaniu własnej drogi życia oraz o nieocenianiu czegokolwiek i kogokolwiek po wyglądzie, okładce itd. To było jedno z większych zaskoczeń.

Więcej tutaj:

Całkiem dobra, ciekawa komedia

Całkiem dobra, ciekawa komedia

Miastowy nastolatek nie mając pomysłu na siebie i chcąc tylko znaleźć się daleko od domu zapisuje się do liceum rolniczego.
Niewiedza Hachikena jest wręcz przesadzona jednak dzięki temu postać ma świeże spojrzenie na sprawy oczywiste dla jego kolegów. Przez to i oni zaczynają się nad nimi zastanawiać i przez to rozwijać. Ta seria jest właśnie przede wszystkim o dorastaniu i poszerzaniu horyzontów, odnajdywaniu własnej drogi, godzeniu własnych marzeń z oczekiwaniami rodziców i obowiązkami.
Łączy te wątki obyczajowe ze świetną komedią. Początkowe tomy czytałam pierwszy raz kilka lat temu, mam wrażenie, że teraz bardziej przypadł mi do gustu humor autorki (albo byłam w lepszym nastroju na komedię) W każdym razie, przygody Hachikena co chwila wywoływały u mnie śmiech.
Oprócz głównego bohatera manga zawiera sporo barwnych ale zarazem realistycznych postaci mających swoje problemy. Nawet te stanowiące tylko tło zwracają uwagę będąc elementem gagów. Sama na razie nie umiem stwierdzić kto jest moim ulubieńcem.
Wiem, że manga jest aktualnie bardzo trudna do zdobycia ale jeśli mielibyście okazje to bardzo polecam

THERE IS NO SPOON… THERE’S SILVER SPOON!

Jeżeli myślicie, że mangi typu szkolne życie to jedynie słodko-gorzkie romansidła dla nastolatek (z drobnymi wyjątkami oczywiści),„Silver Spoon” to pozycja, która przyjemnie Was zaskoczy. Nie ma tutaj wielkiej miłości i związanych z tym intryg, jest natomiast opowieść o nauce, wyborze własnej ścieżki, rodzących się przyjaźniach i… rolnictwie!

Yugo Hachiken skończył właśnie gimnazjum i zaczyna naukę w Technikum Rolniczym „Ezono” w Oezo, Hokkaido, największej szkole w kraju, na dodatek położonej na zupełnym odludziu, gdzie w lasach mogą czaić się niedźwiedzie. Chce być tutaj najlepszym uczniem, ma ku temu zadatki, bo większość kolegów dostała się tylko dlatego, że są dziećmi rolników, a ich oceny były tragiczne. Na ich tle wydaje się geniuszem jeśli chodzi o typowo szkolne przedmioty, jednak jak szybko się przekonuje, już tak genialny nie jest, kiedy mowa o kwestiach związanych ze zwierzętami, żywieniem i technologiami rolniczymi, które brzmią dla niego jak czarna magia. Jednakże to tylko część tego, co czeka na niego w Ezono. Wolny czas? Tutaj można o czymś takim pomarzyć. Zajęcia lekcyjne to jedno, w tej szkole nawet wykucie na pamięć podręcznika nic nie da, bo nagle może się okazać, że ten ciężko odnieść do rejonu, w którym się znajdują. Poza tym na uczniów czeka wiele zajęć praktycznych, łapanie kurczaków, zbieranie jajek, czyszczenie stajni, wyrzucanie gnoju… I jak tu potem zjeść kurczaka, kiedy na twoich oczach odcięto mu głowę? Albo jak zjeść jajko, gdy widzi się jak wychodzi z kurzego odbytu? Wyspać też się nie można, bo nauczyciele budzą cię z samego rana, a na dodatek każdy uczeń musi wybrać jakiś klub, a innych niż sportowe tutaj nie znajdzie. Co w Oezo czeka na Hachikena? I co on właściwie tutaj robi, skoro nie ma żadnych planów na przyszłość?

„Silver Spoon” to lekka, przyjemna, zabawna, ale bardzo klimatyczna manga pokazująca tę mniej znaną ogółowi stronę Japonii. Kraj Kwitnącej Wiśni kojarzy się nam przede wszystkim z wielkimi miastami pełnymi świateł, strzelistymi budynkami, technologicznym zaawansowaniem, szarymi wielkimi osiedlami, gdzie nawet nie zna się sąsiadów itd., itd. Długo można by wymieniać. Tymczasem Hiromu Arakawa, autorka „Fullmetal Alchemist” zabiera nas do szkoły rolniczej, na rozległe zielone tereny, gdzie zaawansowana technika także dotarła, ale i tak liczy się tradycja i podejście do zwierząt. Hachiken jest tu nowy, nie zna się na tym, wprowadza nas w ten świat, a jest to świat fascynujący, czasem niesamowicie uroczy, czasem do bólu brutalny. Przede wszystkim jednak prawdziwie ukazany – autorka wychowała się bowiem na farmie mlecznej, uczyła się o zwierzętach hodowlanych i swoją wiedzę w znakomity sposób przelała na strony tej mangi.

Od strony graficznej „Silver Spoon” to prosty design postaci, często maksymalnie uproszczone tła, ale także i bardzo realistyczne przedstawienie miejsc, wyposażenia, zwierząt i wszystkiego, co się z tym wiąże. Całość jest urocza i bardzo sympatyczna, i naprawdę mile się ją ogląda. Poza tym rozwija się w sposób, który intryguje i zachęca do sięgnięcia po kolejne tomy. Gdzieś w tle mamy zarysowany wątek miłosny, pojawiają się coraz dziwniejsze postacie, a co jeszcze na nas czeka? Mam ochotę się przekonać, a Wam polecam ten tom, bo chociaż łyżka nie istnienie, jak twierdzono w „Matrixie”, to srebrna łyżka już tak i ma się naprawdę znakomicie.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/07/21/silver-spoon-1-hiromu-arakawa/

THERE IS NO SPOON… THERE’S SILVER SPOON!

Hiromu Arakawy nikomu przedstawiać nie trzeba. Ta japońska mangaka, przedstawiająca siebie samą pod postacią krowy w okularach, zdobyła sławę dzięki serii Fullmetal Alchemist, w Polsce wydanej nakładem wydawnictwa J.P.Fantastica. Zapomnijmy jednak na chwilę o słynnym alchemiku i jego przygodach i udajmy się do Technikum Rolniczego Ezono w Oezo Hokkaido. Czeka na Was przygoda równie zaskakująca co niezapomniana.

Różne są koleje losu, przekonuje się o tym Yugo Hachiken – ambitny uczeń z miasta, który w poszukiwaniu ucieczki od rodzinnych problemów zdecydował się na uczęszczanie do Technikum Rolniczego Ezono, posiadającego własny internat. Chłopak szybko przekonuje się iż to co wydawało mu się łatwym rozwiązaniem w rzeczywistości będzie stanowić nieustająca walkę o przetrwanie i naukę sztuki życia. A ambicja zostania najlepszym uczniem, szybko przemieni się w chęć nie pozostania w tyle za uczniami, którzy od małego parają się praca na roli i mają kontakt ze zwierzętami, jawiącymi się Hachikenowi niekiedy niczym mityczne potwory. Jednak nie tylko Yugo będzie musiał zmienić swoje poglądy na niektóre sprawy, ale także pozostali uczniowie i kadra nauczycielska, za sprawą zupełnie innego spojrzenia osoby z zewnątrz zaczną zastawiać się nad sprawami, które wcześniej uważali za oczywiste.

Akcja mangi wytyczona została niczym praca na roli, porami roku. I tak w pierwszych czterech tomach objęty został okres od rozpoczęcia nauki w szkole na wiosnę, do początku jesieni. Przyjdzie nam więc obserwować aklimatyzację głównego bohatera w nietypowej szkole. Dodatkowo Yugo szybko odkrywa, że jest jedyną osobą bez określonych planów i celów w życiu i nie chcąc być gorszym od reszty uczniów daje z siebie wszystko zarówno podczas zajęć jak i praktyk, dołączy także do klubu jeździeckiego, gdzie trafi na wyjątkowo wrednego konia. Nie zabraknie także wakacyjnych przygód, jednak nie będą one takie, do jakich przyzwyczaiły czytelników większość dostępnych n rynku pozycji. Zamiast wypadu na plaże, upragnione lato Hachikena będzie gorące, smakowite, ale także pełne pracy, potu i innych nieprzyjemnych zapachów. Nie zabraknie też nieco traumatycznych wydarzeń, jak spotkanie pierwszego stopnia z pewną uroczą sarenką czy odbieranie porodu u krowy. Hachiken przekona się także jak łatwo pokochać zwierzęta i jak trudne bywa rozstanie z nimi.

Autorka wychowała się na mlecznej farmie i podczas lektury Silver Spoon widać iż świat uprawy roli i hodowli zwierząt nie jest jej obcy. Losy Hachikena i pozostałych uczniów Ezono stanowią nie tylko fantastyczną rozrywkę, ale także źródło wiedzy na temat życia i pracy na roli. Już podczas lektury pierwszych czterech tomów serii dowiedziałam się tylu zaskakujących rzeczy na temat zwierząt i roślin, a także ich obróbki i sprzedaży, że byłam w autentycznym szoku iż tak wiele informacji można było wpleść w fabułę komiksu. Obok bohaterów mangi ten ogrom wiedzy, przedstawionej w bardzo przystępny sposób stanowi dla mnie najmocniejszy element Silver Spoon i sprawił, że pokochałam ten tytuł z całego serca.

A skoro już o bohaterach mowa, w tej recenzji przybliżę nieco jej głównego bohatera. Jak już wspomniałam Yugo Hachiken to przykład ambitnego ucznia z miasta, którego dotychczasowym celem w życiu była rywalizacja z rówieśnikami o jak najlepsze wyniki w nauce. Jednocześnie jest to osoba o złotym sercu, zawsze gotowa pomóc innym i przejmująca się wszystkim co się wokół niej dzieje. Nie będę ukrywać, że od razu poczułam sympatię do głównego bohater, a nawet nieco się z nim utożsamiam. Jednocześnie jest to chyba jeden z najsympatyczniejszych mangowych bohaterów jakich przyszło mi poznać w tym roku. Nie mogę się doczekać gdy w kolejnych tomach wyjaśni się nieco więcej na temat rodziny głównego bohatera, bowiem relacje rodzinne Hachikena wstępnie zostały zarysowane jako bardzo napięte, lecz autorka nie zdradziła jeszcze zbyt wiele na ten temat.

Kreska jest miła dla oka, a styl rysowani postaci bardzo charakterystyczny dla Arakawy, osoby, które czytały FMA z pewnością od razu zaczną doszukiwać się podobieństwa między postaciami obu serii. Podczas lektury Silver Spoon warto jednak pochylić się nad rysunkami zwierząt, które zostały przedstawione z niezwykłą starannością.

Za polskie wydanie odpowiada wydawnictwo Waneko. Tomiki wydane zostały w powiększonym formacie z obwolutą i tak jak w przypadku większości tytułów, warto sprawdzać co się pod nią znajduje. Na początku każdego tomu czytelnik znajdzie krótkie zestawienie najważniejszych postaci oraz streszczenie dotychczasowych wydarzeń, na końcu zaś nie zabrakło też dodatków w postaci krótkich komiksów z bohaterami czy Zapisków z obory – przybliżających powstawanie Silver Spoon.

Silver Spoon to tytuł nad wyraz zaskakujący, bo choć sięgając po tytuł autorstwa Hiromu Arakawy spodziewałam się iż będzie to dobra lektura, nie spodziewałabym się, że rolniczy świat oglądamy oczami mieszczucha aż tak mnie wciągnie. I choć wiele osób zapewne pokręci w tym momencie głową z niedowierzeniem, śmiem twierdzić iż Silver Spoon okazało się dla mnie serią jeszcze lepszą niż Fullmetal Alchemist.

W tym tomie poznajemy Hichicko, jego kolegów ze szkoły i nauczycieli. Chłopak wybiera sobie klub jeździecki spośród sportowych, głównie po to, by zbliżyć się do pięknej koleżanki, zachwyca się prosiakami, łapie obrzydzenie do jajek, odkrywając, że pochodzą z kloaki, uczestniczy w wyścigach, stara się stać najlepszym uczniem w szkole. Jako niemal jedyny nie pochodzi z rolniczej rodziny, szuka pomału swojej drogi. Przyjemna i zabawna lektura.

• Manga
  • Mangi