Spice & Wolf 1

Okładka książki Spice & Wolf 1 Isuna Hasekura, Keito Koume
Okładka książki Spice & Wolf 1
Isuna HasekuraKeito Koume Wydawnictwo: Studio JG Cykl: Spice & Wolf (tom 1) komiksy
komiksy
Spice & Wolf (tom 1)
Ookami to koshinryo
Studio JG
2013-03-25
2013-03-25
Paulina Ślusarczyk-Bryła
bóstwo fantasy ekonomia historyczna okruchy życia romans seinen manga

No spoko, fajna historia się wydaje, chociaż jeśli chodzi o tematy rozporządzania kasą to trochę nieogarniam. Muszę wysilać mózgownicę do tego tematu.

Jeśli chodzi o dostępność tomów to trochę słabo, ponieważ z tego co się orientuję (a tego niemało i się trochę pogubić można):
- Na polski przetłumaczono tomy od 1-16 tomów, a oryginalnie jest 21 tomów (nie rozumiem czemu Yatta nie przetłumaczyło reszty);
- potem jest nowa seria "Wolf and Parchment" i jej też nieprzetłumaczono.
- manga jest na podstawie książki? (Na końcu tomu pierwszego wskazuje na to że tak);
- no i anime (zamierzam obejrzeć po przeczytaniu wszystkich tomów, przynajmniej tych przetłumaczonych na polski) też nie zobrazowano wszystkiego z wszystkich tomów z tego co zrozumiałam.

No nic. Świadomość ta boli, ale przeczytam to co jest.

Historia zapowiada się bardzo ciekawie, bardzo pasuje mi kreska autora przez to bardzo się szybko czyta. Wątek z kościołem jest bardzo ciekawy jak na zmiany reagują ludzie. Bardo polecam.

Zaczyna się dosyć dobrze. Jestem ciekawa, jak rozwinie się dalej akcja.

Zaczyna się dosyć dobrze. Jestem ciekawa, jak rozwinie się dalej akcja.

Spice & Wolf to ostatnia na ten moment w pełni wydana mangowa seria na polskim rynku, którą byłam zainteresowana. Zaopatrzyłam się na świątecznych promocjach i przyszedł wreszcie czas się za nią zabrać.

Czyta się szybko, fabuła ma potencjał. Niego przesadna ilość negliżu na początek, ale bez głupich żarów i gagów w stylu ecchi. Razi przede wszystkim mocno średnia kreska.

Piękne rysunki, wciągająca fabuła i ciekawe postacie.

Piękne rysunki, wciągająca fabuła i ciekawe postacie.

Nagle na wozie kupca, spomiędzy futer wyłania się naga dziewczyna. I to nie byle jaka! Ma uszy i ogon! W ten sposób poznają się główni bohaterowie i zaczyna się ich wspólna podróż na północ do lasu Yoitsu.
Horo, jest sympatyczną postacią, ale ma też wadę. Jak dla mnie jest zbyt przemądrzała. Wszystko wie, bo jest Zmyślną Wilczycą. Fakt jest bystra i pomaga ona Lawrencowi, ale równie dobrze mogłaby to robić bez tych całych przechwałek.
Lubię tę serię za sposób podejścia do czytelnika, który, aby zrozumieć intrygi musi wykazać się, choć odrobiną inteligencji. Autor starał się wyjaśnić zjawiska ekonomiczne, ale wydaje mi się, jakby trochę się gubił... Kreska zwyczajna, nie urzekła mnie jakoś specjalnie.

Klimat świetny!
Historia nieziemska!
Świat przepiękny!
Kreska miodzio!
Męski bohater mega sympatyczny!
Ale Horo okrutnie mnie irytuje. Przez jej bufonowatość mam ochotę zasadzić jej porządnego kopa i tak właściwie przez całą serię.

Klimat świetny!
Historia nieziemska!
Świat przepiękny!
Kreska miodzio!
Męski bohater mega sympatyczny!

Dobra rzecz, choć trochę za dużo tu kupieckich intryg, w których czytelnik - a czasem chyba nawet sam autor - szybko się gubi. Dodatkowo, to jeden z niewielu komiksów, które czyta się właściwie tylko przez wzgląd na genialnie wykreowane postaci i relacje między nimi - idealnie wyważone, urocze, a przy tym nieprzesłodzone. Polecam. / ocena na podstawie pierwszych dziewięciu tomów, czytam dalej.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

"Spice and Wolf" wciągnęło mnie w swój świat, przepiękną kreską i dopracowanymi tłami. Ciekawa fabuła, barwni bohaterowie z Lawrencem i Horo na czele przyciągają do czytania. Podczas lektury wsiąkamy w liczne intrygi, magię i zagmatwany świat. Poznamy losy pewnego kupca i jego wilczej dziewczyny, które potrafią wciągnąć da długi czas. Dzięki swym niecodziennym umiejętnością Horo potrafi odróżnić prawdę od kłamstwa, co przysparza bohaterom wiele ciekawych perypetii.

Craft Lawrence jest wędrownym kupcem, który przybywa do wioski Pasroe w celu ubicia kilku intratnych interesów. Jednak święto plonów pokrzyżuje mu plany zarobkowe. Podłamany, postanawia opuścić miasto. Wyruszając wieczorową porą zauważa, że na wozie nie jest sam. Towarzyszy mu pasażerka na gapę, która okazuje się posiadać ogon i zwierzęce uszy. Jakby tego było mało Craft dowiaduje się, że nazywa się Horo. Tak samo jak lokalne bóstwo, ku czci którego wyprawiono święto. Niecodzienna dziewczyna okazuje się magicznym, wilczym bóstwem, które posiada niecodzienne zdolności. Między innymi potrafi wyczuć czy ktoś kłamie, czy mówi prawdę. Co nie raz potrafi się na prawdę przydać podczas podróży. Postanawiają wyruszyć razem w niesamowitą podróż ku odległej północy. Krainie z której pochodzi Horo, podróżnicy napotkają na swej drodze wiele niebezpieczeństw, o których nawet sobie nie zdają sprawy.

Nietypowa fabuła tej serii oraz przepiękne grafiki sprawiają, że jest na czym zawiesić oko. Różnego rodzaju budynki, ludność czy detale zostały przedstawione nad wyraz realistycznie i szczegółowo. Większość paneli zostało zapełnionych i widać, że autor sporo się napracował tworząc mangę. W mandze znajdują się również nagie sceny, które mogą speszyć młodszych czytelników. Jednak zostały wykonane realistycznie i ze smakiem więc nikt nie powinien poczuć się zgorszony. Duże użycie rastrów oraz pieczołowitość wykonania jak najbardziej przypadło mi do gustu. Postacie zostały narysowane realistycznie i przykuwają uwagę. W środku znajdziemy kilka ładnych kolorowych stron, co również zasługuje na plus. Osoby lubiące kocie uszka i odrobinę magii bez wahania powinni sięgnąć po tą mangę Isuno Hasekury. Bez wątpienia potrafi ona dostarczyć sporej dawki emocji i wrażeń podczas lektury. Z przyjemnością sięgnę po kolejne tomy ponieważ stwierdzam, że warto.

"Spice and Wolf" serwuje nam doskonałe rysunki oraz genialne przedstawienie miasta, które wciągają i miejscami naprawdę potrafią zachwycić. Wydana jest w bardzo porządnej jakości, która powinna zadowolić większość fanów mangi. Pozycja ta to porządna fantastyka z świetną grafiką oraz z wieloma motywami porywającej sensacji. Bohaterowie są niezwykle złożeni i wielowymiarowi przez co lektura staje się prawdziwa i wiarygodna. Manga ta pokazuje, że magia może kryć się wszędzie, nawet w najmniej spodziewanym miejscu. Posiada porywające wątki fabularne, które nie jednego czytelnika przyprawią o mocniejsze bicie serca. Gorąco polecam.

Bardzo ładne i dopracowane rysunki przez co bardzo miło się ją ogląda. I oczywiście czyta, bo fabuła jak dla mnie wciągająca. Plus oczywiście za opisy związane z handlem, jak i te dotyczące wartości monet, sposobu wymiany itp. Z mangi można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o życiu prostych ludzi żyjących w małych wiejskich miasteczkach, jak i tych prowadzących własny biznes.
Manga warta uwagi.
Bez wątpienia sięgnę po drugi tom.

• Manga
  • Mangi