Britannica. Nowa encyklopedia dla dzieci

Kropka
2021-11-24
2021-11-24
Anna Bereś
encyklopedia wiedza dziecko świat kosmos natura astronomia zoologia archeologia historia

Okładka książki Legendarne kradzieże. Na tropie największych złodziei w historii świata Julio Antonio Blasco, Soledad Romero Mariño
Legendarne kra... Julio Antonio Blasc...
Okładka książki Atlas mitologii świata Urszula Kamińska, Alicja Karczmarska-Strzebońska, Paulina Roszak-Niemirska, Konrad Stanilewicz, Maria Zagnińska
Atlas mitologi... Urszula Kamińska, A...
Okładka książki Gabinet dinozaurów Lucy Brownridge, Carnovsky
Gabinet dinoza... Lucy Brownridge, Ca...
Okładka książki Drzewa Wojciech Grajkowski, Piotr Socha
Drzewa Wojciech Grajkowski...

W 95% znakomita, ładnie wydana, z dobrą infografiką książka. Choć trafiają się błędy (że niby w Hiszpanii kobiety zyskały prawo wyborcze w 1931; faktycznie pierwszy raz mogły głosować w 1933).

Natomiast w 5% książka zawiera postępowe klechdy i zabobony. Przykład: swój pomniczek ma tu Greta Thunberg, dziecko przedstawione jako "aktywistka klimatyczna".

Ale rekord bije rozdział pt. "Historia ruchu komunistycznego". Na jednej stronie wielki Marks, narysowany jako szacowny mędrzec. A na drugiej... Lenin przemawia, partyzanci Castro, oraz chiński plakat propagandowy gdzie radosna grupa wymachuje narzędziami a słoneczko oświetla drogę w jasną przyszłość. I teksty. Że Marks opracował swoją doktrynę, bo "kapitalizm nie działał". Że Lenin zrobił rewolucję i wygrał wojnę domową. Że Mao Tse Tung walczył z niesprawiedliwością.

Ani pół słowa o ZSRR, najbardziej zbrodniczym państwie w dziejach, o łagrach, gułagach i terrorze. Ani słowa o najbardziej zbrodniczym reżimie współczesności, Chinach. O Korei Płn, o Czerwonych Kmerach, o NKWD, o Stalinie. O biedzie, nędzy, wyzysku i wszechobecnym kłamstwie. ANI SŁOWA O ZBRODNIACH KOMUNIZMU. Po prostu: ideologia walki o sprawiedliwość...

Encyklopedia, na której wyedukują się hungwejbini postępu. Kup dziecku. Za 10 lat zadenuncjuje Cię jako zagrożenie dla planety i ludzkości.

Ale rekord bije...

Britannica Nowa to solidna dawka wiedzy - prawie dwa kilo! A znika z księgarnianych półek jak najświeższe bułeczki. Jakoś specjalnie mnie to nie dziwi bo to prawdziwa gratka dla żądnych wiedzy młodych odkrywców.
Lektura tej księgi przypomina wizytę w najnowocześniejszym centrum nauki. Niby forma analogowa, ale pełna wykresów, szkiców, map, ilustracji, zdjęć, diagramów, usystematyzowana i uporządkowana.
Podzielona na 8 dużych rozdziałów
🌌Wszechświat
🌏 Ziemia
🌀Materia
🤍Życie
👥Ludzie
🏛️Starożytność i Średniowiecze
🌐Czasy nowożytne i współczesne
🔮Dziś i jutro
A każdy zakończony quizem sprawdzającym wiedzę - muszę przyznać, że najsłabiej poszło mi w quizie o... Ziemii 🙈
Sporym ułatwieniem jest umieszczony na końcu słowniczek pojęć oraz indeks, który umożliwia szybkie odnalezienie na ponad 400 stronach interesującego nas tematu.ale zachęcam też do lektury po kolei wszystkich zagadnień - jest co czytać 😉

Może faktycznie odrobinę w oczy kłuje, budząca spore kontrowersje wśród różnych opiniotwórczych grup kwestia braku wyszczególnionej Polski wśród największych ofiar Holocaustu, ale myślę, że można to uogólnienie potraktować jako zachętę do głębszej rozmowy z dzieckiem na ten temat.

I chociaż nie jestem jakimś wielkim ekspertem w dziedzinie Nauki czy naukowczynią to polecam gorąco bo sposób przedstawienia i podania wiedzy jest przystępny i tak atrakcyjny, że zachęca do dalszej eksploracji nieznanych dotąd dziedzin.

Ojoj jak widać polscy "patrioci" zawsze czujni i gotowi do ataku, choć mało który widział książkę na oczy, a czytają głównie komentarze na fejsie. Ten atak tylko mnie zachęcił do wystawienia opinii. Ta encyklopedia to mądra, wartościowa i niesamowicie wciągająca książka. Będzie ciekawa nie tylko dla dzieci, polecam bardzo!

Encyklopedia powszechna wydana po raz pierwszy w latach 1768–1771 w Edynburgu przez Colina Macfarquhara i Williama Smellie’a, doczekała się wersji na dzieciaków, dzięki wydawnictwu KROPKA.

Sama książka to prawdziwa kopalnia wiedzy i różnorodności, faktów i ciekawostek w sam raz dla każdego smyka, który chce znać odpowiedzi na wiele pytań i nie boi się ich zadawać. Zakres wiadomości jest ogromny i powiem Wam szczerze, że nie dacie rady ogarnąć całości w dzień czy dwa.

W wydaniu znajdziecie jeszcze świetny dodatek. W książce znajdują się quizy dla najmłodszych oraz rodziców sprawdzające nabytą wiedzę i będące wspaniałą grą dla całej rodziny. Niektóre pytania mogą sprawić wiele trudności dla rodziców szczególnie 😉

Ilustracje przepięknie dopełniają całości wydania, tworząc spójną jedność z treścią i działają na wyobraźnię budując obraz danego tematu i zagadnienia.

„Książka w sam raz na prezent”: jak powiedział Stasio po przeczytaniu zawartości 😊

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Encyklopedia zakłamująca rzeczywistość.

"Naziści [Niemcy] zamordowali 6 milionów Żydów, a także ogromną liczbę Romów [Cyganów], osób niepełnosprawnych [wśród wcześniej wymienionych, czy to nowa nacja?], osób LGBT [nie było takiego pojęcia**], Europejczyków z Europy Wschodniej i innych, których uważali za gorszych".
Dopiski moje, bo nie mogę wytrzymać.
** To jak by napisać, że w 55 przed Chrystusem Włosi pokonali Francuzów

Dalej jest tabelka z liczbą ofiar wśród poszczególnych narodów. Gdzie ponad 7 milionów Polaków?!

Rzygać się chce od tego antypolonizmu.

------------------------------------
PS. Boberek pisze coś o ataku trolli... mając tylko tę jedną, jedyną książkę w przeczytanych XD XD XD

Encyklopedia zakłamująca rzeczywistość.

Dopiski moje, bo nie mogę wytrzymać.
** To jak by napisać,...

Niestety encyklopedia Brittanica przedstawia zakłamany obraz historii i holocaustu. Nie wymienia się wśród ofiar narodu polskiego. Natomiast nadmienia się o mitycznych 6 milionach żydów, romów... I osób lgbtqwerty.
Nie polecam nikomu. Zwłaszcza rodzicom, którzy chcą taki syf kupić dzieciom.

Nie polecam nikomu. Zwłaszcza rodzicom, którzy chcą taki syf kupić dzieciom.

Skąd ten atak trolli na tę świetną książkę? Jak to zwykle trolle, polscy patrioci, zajmują się tylko jednym tematem. A książka jest tak ciekawa, że dorośli też czytają z zachwytem jak ja. Brawo wydawnictwo.

• Dziecięce - (2) dla starszaków
  • Nowości
  • Dla dzieci