Legendarne kradzieże. Na tropie największych złodziei w historii świata

Okładka książki Legendarne kradzieże. Na tropie największych złodziei w historii świata Julio Antonio Blasco, Soledad Romero Mariño
Julio Antonio BlascoSoledad Romero Mariño Wydawnictwo: Znak emotikon popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Znak emotikon
2021-09-01
2021-09-01
Katarzyna Górska
mały detektyw zagadki legendarne kradzieże

Okładka książki Zwierzęta muzycy Pedro Alcalde, Julio Antonio Blasco
Zwierzęta muzycy Pedro Alcalde, Juli...
Okładka książki Zwierzęta lekarze Julio Antonio Blasco, Mark Doran, Angie Trius
Zwierzęta lekarze Julio Antonio Blasc...

Pomysł i wykonanie - dycha. To jest tak ładna książka, że dłonie się myje po trzykroć i sprawdza,czy oby dostatecznie czyste, nim się ja dotknie. Nawet za czasów szalejącego kowida nie podchodziło się tak restrykcyjne do tematu. A treść? Przy odrobinie szczęścia i trafionej kategorii Va Banque z kompletem punktów by się zakończyć dało. Proponuję zatem hasła: stolarz, monopoly, boeing 727, zaklinacz węży. A jaki związek mają powyższe z kradzieżami wszechczasów o tym w świeżutkich i pachnących drukiem dziennikach w "Legendarnych kradzieżach".

Ciekawie wydana, jednak nie rozumiem sensu wydawania takiej książki. By zachęcić do kradzieży najmłodszych?

Świetna, pomysłowo skomponowana książka. Wyglądem naśladuje stronice z coraz rzadziej kupowanych wielkoformatowych gazet, sprytnie przedstawiając kilka z najambitniejszych kradzieży dokonanych w ostatnim stuleciu. Pomimo rysunkowej formy, nie jest to raczej książka, którą przeznaczyłabym młodszym czytelnikom, jednak napady, które zostały w niej opisane, zaskakują inwencją i rozmachem.

Szczerze polecam! Chociaż może się wydawać, że książka ta kierowana jest do dzieci, raczej tak nie jest, a zarówno jej format, jak i treść sprawiają, że chce się posiadać ją na własność.

Od jakiegoś czasu Wydawnictwo Znak zaczęło wydawać przepiękne picturebooki. Oprócz interesującej treści uwagę zwraca w nich niezwykle staranne wydanie. Jedną z pozycji, która zwróciła moją uwagę były „Legendarne kradzieże”.
Książka ta zawiera opowieści o najciekawszych włamaniach w historii świata. Oprócz ciekawostek, szczegółów dotyczących czasu i miejsca zdarzenia, jest też opisany jego przebieg i toczące się po włamaniu śledztwo. W środku znajdziemy także informacje na temat tego, czy sprawca został ujęty i jeśli tak, to w jaki sposób został ukarany. Oprócz ciekawej treści książka jest też świetnie zrealizowana pod względem graficznym. Jej strony stylizowane są na strony z gazet, dzięki czemu możemy mieć poczucie, że oglądamy wycinki autentycznych artykułów, a opisywane wydarzenia nabierają większej realności.
Gorąco polecam Wam tę pozycję. Ja, razem z moimi dziećmi, bawiłam się przy niej świetnie. Może stanowić ciekawy wstęp do długi rozmów na temat sprawiedliwości, dobra i zła, itp., ale przede wszystkim pozwala miło spędzić wspólnie czas.

Muszę przyznać, że jak tylko zobaczyłam pierwszy raz Legendarne kradzieże, od razu wiedziałam, że to będzie coś, co chcę sprawdzić i podsunąć Potworkom. I szczerze powiem, że przy tym tytule nudzić nie będzie się ani dziecko, ani dorosły.

Bardzo ciekawe treści, dodatkowo przedstawione w niezwykły sposób. Mało tego, każda historia ma swój własny styl graficzny, nawiązujący do tematyki i epoki.
Wydawać by się mogło, że to szybka lektura na jeden wieczór, ale nic bardziej mylnego - trzeba się skupić, aby nic nie umknęło w gąszczu grafik, zdjęć i ramek z tekstami.

Czytając tę książkę masz wrażenie jakbyś czytała kronikę kryminalną w gazecie, ale nie znajdziesz w niej notek o drobnych przewinieniach, lecz dość szczegółowe opisy najbardziej wyrafinowanych i spektakularnych kradzieży w dziejach ludzkości.

Rabowano pieniądze, dzieła sztuki i klejnoty, napadów dokonywano w muzeach, bankach (również przez internet),skarbcach, pociągach, furgonetkach pancernych, a nawet samolotach.

Ciekawe jest to, że motywacją złodziei nie zawsze była chęć wzbogacenia się, zdarzało się, że celem było skompromitowanie wymiaru sprawiedliwości. Rabusie wykazywali się zuchwałością podczas samych napadów, radząc sobie nawet z najbardziej nowoczesnymi systemami zabezpieczeń. Mało tego, jedna z grup podczas napadu pozwoliła sobie na smakowitą kolację przy dobrym winie (tak było w przypadku skoku na bank w Nicei). Zdarza się też tak, że do przestępstwa popycha człowieka chęć odwetu za wyrządzoną krzywdę (jak przy napadu na furgonetkę pancerną w Madrycie).

Historie tych napadów i droga organów ścigania do ujęcia sprawców, choć nie wszystkich po dziś dzień udało się schwytać, to materiał na niezły film. Tak też się stało, ponieważ powstało co najmniej kilka produkcji na podstawie misternie zaplanowanych napadów m. in. "Kanały ściekowe raju".

Książka ma nas zachęcić do zabawy w śledczych, odnajdywania tropów, łączenia faktów i finalnie rozpracowania szajki przestępczej. Pomaga nam w tym to, w jaki sposób została skonstruowana i z jaką wnikliwością autorzy podeszli do tematu. Każda z 9 not zawiera coś na kształt metryczki, gdzie znajdziemy informacje dotyczące czasu i miejsca napadu, wielkości łupu, wysokości wyroku, a także nazwiska przestępcy. Oprócz tego każda nota została wzbogacona o specyficzne ilustracje, a także informacje o życiu przestępcy przed napadem, jego motywacji, planu napadu, śledztwie organów ścigania, aż po wyrok.

Recenzja na IG _ksiazkowanie_

Cóż to była ze sensacyjna lektura! Napady, kradzieże, włamania, śledztwa – wszystko krok po kroku. Każda historia to dobry scenariusz na film. Nie ukrywam, że od książki nie mógł oderwać się mój pięciolatek, który bardzo lubi zabawę w policjantów i złodziei! Chętnie śledził każdą sprawę i odkrywał metody przeprowadzania śledztwa… ale także spektakularne pomysły przestępców. Książka dla dużych i małych!

Ta książka to złodziejski majstersztyk! I nie ważne, po której będziecie stać stronie. Czy będziecie kibicować rabusiowi czy śledczym. Każda z 9 legendarnych historii kradzieży wciąga. Najlepszy w tym wszystkim jest fakt, że są to prawdziwe wydarzenia, których nie ośmieliłby się wykreować żaden pisarz.

Książka została wydana w formie gazety, z przyciągającymi oko nagłówkami i grafikami. Jest to coś innego i nowego! Coś, co na pewno przyciągnie czujne oko waszych latorośli (mój już się wciągnął). Razem możecie prześledzić plany rabunkowe złodziei, przebieg ich kradzieży i efekt końcowy tych wydarzeń (udany bądź nie).

Jak dla mnie, jednym z bardziej sensacyjnych rabunków była kradzież 13 dzieł sztuki z Muzeum w Stanach Zjednoczonych. Łączna suma jaką wynieśli złodzieje to 500 milionów dolarów (tyle były warte ukradzione przedmioty) i do dziś nie wiadomo co się z nimi stało! Sądzę, że nie jeden z nas czytelników miałby chrapkę na tą zagadkę! Jak pisze sam autor „…nie sztuką jest obrabować bank: sztuką jest złapać złodzieja!”

W książce znajdziemy między innymi historię stolarza, który ukradł w biały dzień portret Mona Lisy z Luwru. Czy niepozornego ochroniarza, który uprowadził wóz pancerny z pieniędzmi. Albo młodziutkiego hakera, który nie wychodząc z domu okradł bank.

Z chęcią opowiedziałabym więcej szczegółów ale co to za przyjemność znać zakończenie! Obstawiam, że nie dotrwaliście do końca mojej recenzji i już zamawiacie „Legendarne kradzieże. Na tropie największych zlodzi w historii świata”. Ale nie martwię się, nie gniewam się. Milej lektury!

Książka została wydana w formie gazety, z przyciągającymi oko...

Ależ mam dla was książkę! 🤩 Czyta się ją, jak dobry kryminał. Jest wciągająca, niesamowicie ciekawa i świetnie napisana. Do tego ma rewelacyjną "gazetową" formę. Zwróćcie na to uwagę! Czytając o kolejnym napadzie, odnosi się wrażenie, że śledzimy któryś z międzynarodowych dzienników.

Jak sam tytuł wskazuje, dzięki niej zapoznamy się z 9 spektakularnymi kradzieżami (na przestrzeni ostatnich 150 lat). Poznamy ich genezę, sprawców, przebieg i rodzaj zdobytego łupu. Nie zabraknie też działań policji i ewentualnego procesu sądowego. Na mnie jednak największe wrażenie zrobiły te napady, których sprawcy rozpłynęli się w powietrzu razem ze zrabowanymi kosztownościami. Tak było, chociażby w przypadku kradzieży dzieł sztuki w Muzeum Isabelli Stewart Gardner. Dwóch sprawców wyniosło dzieła warte 500 milionów dolarów i dosłownie rozpłynęło się! To największa, dotąd nierozwiązana sprawa kradzieży dzieł sztuki w Stanach Zjednoczonych.

Poza tym poznamy historię młodego hakera, który z poziomu własnego fotela przy biurku okradł Citibank i zorganizował międzynarodową siatkę hakerską, poczytamy o zniknięciu Mona Lisy z Luwru i jej niezbyt przebiegłym złodzieju, nie zabraknie też opowieści o napadzie na bank w Nicei dokonanego przez własnoręcznie wykopany tunel w kanałach ściekowych. A to dopiero początek!

W książce znajdziemy mnóstwa ciekawych informacji. Naszą uwagę na pewno przykuje szczegółowość, z jaką te kradzieże zostały zaplanowane. Niektórzy ze złodziei do skoku życia przygotowywali się nawet wiele lat. Inny zaś, już po dokonanym napadzie, stali się bohaterami, współczesnymi "Robin Hoodami". To niesamowite zjawisko!

Polecamy! 🤩

Instagram: @biblioteka.malych.czytaczy

• Książki dla dzieci
  • 🛍 Lista Skarbowa książeczek scęściowych
  • Chcę przeczytać z Natankiem
  • Współpraca z Wydawnictwem
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Legendarne kradzieże. Na tropie największych złodziei w historii świata