Britannica. Nowa encyklopedia dla dzieci

Kropka
2021-11-24
2021-11-24
Anna Bereś
encyklopedia wiedza dziecko świat kosmos natura astronomia zoologia archeologia historia

W 95% znakomita, ładnie wydana, z dobrą infografiką książka. Choć trafiają się błędy (że niby w Hiszpanii kobiety zyskały prawo wyborcze w 1931; faktycznie pierwszy raz mogły głosować w 1933).

Natomiast w 5% książka zawiera postępowe klechdy i zabobony. Przykład: swój pomniczek ma tu Greta Thunberg, dziecko przedstawione jako "aktywistka klimatyczna".

Ale rekord bije rozdział pt. "Historia ruchu komunistycznego". Na jednej stronie wielki Marks, narysowany jako szacowny mędrzec. A na drugiej... Lenin przemawia, partyzanci Castro, oraz chiński plakat propagandowy gdzie radosna grupa wymachuje narzędziami a słoneczko oświetla drogę w jasną przyszłość. I teksty. Że Marks opracował swoją doktrynę, bo "kapitalizm nie działał". Że Lenin zrobił rewolucję i wygrał wojnę domową. Że Mao Tse Tung walczył z niesprawiedliwością.

Ani pół słowa o ZSRR, najbardziej zbrodniczym państwie w dziejach, o łagrach, gułagach i terrorze. Ani słowa o najbardziej zbrodniczym reżimie współczesności, Chinach. O Korei Płn, o Czerwonych Kmerach, o NKWD, o Stalinie. O biedzie, nędzy, wyzysku i wszechobecnym kłamstwie. ANI SŁOWA O ZBRODNIACH KOMUNIZMU. Po prostu: ideologia walki o sprawiedliwość...

Encyklopedia, na której wyedukują się hungwejbini postępu. Kup dziecku. Za 10 lat zadenuncjuje Cię jako zagrożenie dla planety i ludzkości.

Ale rekord bije...

Britannica Nowa to solidna dawka wiedzy - prawie dwa kilo! A znika z księgarnianych półek jak najświeższe bułeczki. Jakoś specjalnie mnie to nie dziwi bo to prawdziwa gratka dla żądnych wiedzy młodych odkrywców.
Lektura tej księgi przypomina wizytę w najnowocześniejszym centrum nauki. Niby forma analogowa, ale pełna wykresów, szkiców, map, ilustracji, zdjęć, diagramów, usystematyzowana i uporządkowana.
Podzielona na 8 dużych rozdziałów
🌌Wszechświat
🌏 Ziemia
🌀Materia
🤍Życie
👥Ludzie
🏛️Starożytność i Średniowiecze
🌐Czasy nowożytne i współczesne
🔮Dziś i jutro
A każdy zakończony quizem sprawdzającym wiedzę - muszę przyznać, że najsłabiej poszło mi w quizie o... Ziemii 🙈
Sporym ułatwieniem jest umieszczony na końcu słowniczek pojęć oraz indeks, który umożliwia szybkie odnalezienie na ponad 400 stronach interesującego nas tematu.ale zachęcam też do lektury po kolei wszystkich zagadnień - jest co czytać 😉

Może faktycznie odrobinę w oczy kłuje, budząca spore kontrowersje wśród różnych opiniotwórczych grup kwestia braku wyszczególnionej Polski wśród największych ofiar Holocaustu, ale myślę, że można to uogólnienie potraktować jako zachętę do głębszej rozmowy z dzieckiem na ten temat.

I chociaż nie jestem jakimś wielkim ekspertem w dziedzinie Nauki czy naukowczynią to polecam gorąco bo sposób przedstawienia i podania wiedzy jest przystępny i tak atrakcyjny, że zachęca do dalszej eksploracji nieznanych dotąd dziedzin.

Ojoj jak widać polscy "patrioci" zawsze czujni i gotowi do ataku, choć mało który widział książkę na oczy, a czytają głównie komentarze na fejsie. Ten atak tylko mnie zachęcił do wystawienia opinii. Ta encyklopedia to mądra, wartościowa i niesamowicie wciągająca książka. Będzie ciekawa nie tylko dla dzieci, polecam bardzo!

Encyklopedia powszechna wydana po raz pierwszy w latach 1768–1771 w Edynburgu przez Colina Macfarquhara i Williama Smellie’a, doczekała się wersji na dzieciaków, dzięki wydawnictwu KROPKA.

Sama książka to prawdziwa kopalnia wiedzy i różnorodności, faktów i ciekawostek w sam raz dla każdego smyka, który chce znać odpowiedzi na wiele pytań i nie boi się ich zadawać. Zakres wiadomości jest ogromny i powiem Wam szczerze, że nie dacie rady ogarnąć całości w dzień czy dwa.

W wydaniu znajdziecie jeszcze świetny dodatek. W książce znajdują się quizy dla najmłodszych oraz rodziców sprawdzające nabytą wiedzę i będące wspaniałą grą dla całej rodziny. Niektóre pytania mogą sprawić wiele trudności dla rodziców szczególnie 😉

Ilustracje przepięknie dopełniają całości wydania, tworząc spójną jedność z treścią i działają na wyobraźnię budując obraz danego tematu i zagadnienia.

„Książka w sam raz na prezent”: jak powiedział Stasio po przeczytaniu zawartości 😊

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Skąd ten atak trolli na tę świetną książkę? Jak to zwykle trolle, polscy patrioci, zajmują się tylko jednym tematem. A książka jest tak ciekawa, że dorośli też czytają z zachwytem jak ja. Brawo wydawnictwo.

Encyklopedia zakłamująca rzeczywistość.

"Naziści [Niemcy] zamordowali 6 milionów Żydów, a także ogromną liczbę Romów [Cyganów], osób niepełnosprawnych [wśród wcześniej wymienionych, czy to nowa nacja?], osób LGBT [nie było takiego pojęcia**], Europejczyków z Europy Wschodniej i innych, których uważali za gorszych".
Dopiski moje, bo nie mogę wytrzymać.
** To jak by napisać, że w 55 przed Chrystusem Włosi pokonali Francuzów

Dalej jest tabelka z liczbą ofiar wśród poszczególnych narodów. Gdzie ponad 7 milionów Polaków?!

Rzygać się chce od tego antypolonizmu.

------------------------------------
PS. Boberek pisze coś o ataku trolli... mając tylko tę jedną, jedyną książkę w przeczytanych XD XD XD

Encyklopedia zakłamująca rzeczywistość.

Dopiski moje, bo nie mogę wytrzymać.
** To jak by napisać,...

Niestety encyklopedia Brittanica przedstawia zakłamany obraz historii i holocaustu. Nie wymienia się wśród ofiar narodu polskiego. Natomiast nadmienia się o mitycznych 6 milionach żydów, romów... I osób lgbtqwerty.
Nie polecam nikomu. Zwłaszcza rodzicom, którzy chcą taki syf kupić dzieciom.

Nie polecam nikomu. Zwłaszcza rodzicom, którzy chcą taki syf kupić dzieciom.

• Dziecięce - (2) dla starszaków
  • Nowości
  • Dla dzieci