Straż graniczna

reportaż
Muza
2021-11-10
2021-11-10

Autorka opisuje pracę formacji, która w ostatnich latach zdobyła duży rozgłos. Można poznać opisy akcji, które jednak opisane są dość skąpo. Po lekturze pozostaje lekkie wrażenie niedosytu. Fani służb munduowych nie dowiedzą się się z niej za wiele, pozycja przeznaczona bardziej dla odbiorcy niezaznajomionego z tematyką pracy strażników.

Kupiłam tą książkę, bo mam znajomych, którzy pracują w straży granicznej i chciałam się trochę dowiedzieć o tej pracy. Początek książki był całkiem ciekawy i dowiedziałam się dość sporo o pracy pograniczników, którzy pilnują zielonej granicy. Trochę było też o psach w służbie. Jeżeli ktoś oglądał programy w TV o straży granicznej to z książki dowie się nie wiele więcej. Niestety potem już było tylko gorzej. Miałam wrażenie, że w książce jest wszystko tylko nie praca staży granicznej... Było o nielegalnych imigrantach i konkretnych historiach ale w kontekście SG było napisane tylko Tego i tego roku SG złapała 5 ludzie takiego pochodzenia. ... Żadnych szczegółów... Nie doczytałam do końca odpuściłam po 3/4 książki. Szkoda czasu i pieniędzy...

Oglądaliście serial Wataha? Jeżeli tak, to teoretycznie macie zarys pracy, jaką wykonuje straż graniczna, szkoda tylko, że tak naprawdę mający niewiele wspólnego z rzeczywistością, o czym przekonujemy się czytając książkę Pani Anny Gorczycy.
Pracownicy straży granicznej nie mają łatwej pracy, nie mogą jak serialowy Rebrow trzasnąć drzwiami, obrazić się na cały świat i za chwilę do niej wrócić, to tak tam nie działa. Bycie strażnikiem to ogromna odpowiedzialność, determinacja, odporność zarówno psychiczna jak i fizyczna, bo nie oszukujmy się, maszerowanie wzdłuż granicy, szczególnie tej górskiej, wymaga dobrej kondycji, oczywiście nie tylko ona jest ważna, każdy ze strażników musi wykazać się m.in. dużą spostrzegawczością, łatwością wiązania faktów i zdarzeń, które na pierwszy rzut oka, nie mają ze sobą nic wspólnego, w dodatku zawsze muszą być jeden krok przed przestępcami, których niestety pomysłowość nie zna granic. Potrafią w tak zmyślny sposób przemycać różne towary i dobra, że zwykłemu człowiekowi nawet ciężko jest uzmysłowić sobie sposób wykonania tego, a co dopiero wdrożenia w czyn.
Jednak nie tylko przemyt towarów jest trudnym tematem, większym problemem jest handel ludźmi czy przerzut przez granicę cudzoziemców, których przemytnicy traktują jak kolejny towar, który trzeba gdzieś dostarczyć. Nie zawsze się to udaje, a wtedy ci biedni ludzie są zostawieni sami sobie, porzucani przy granicy, gdzieś w lesie, czasem dostają instrukcje co mają robić, ale często są po prostu zostawiani, pomimo zapłacenia ogromnych kwot za przerzut. Niestety zdarza się, że w takiej sytuacji dochodzi do tragedii, pogranicznicy znajdują martwych ludzi z małymi dziećmi, którzy pobłądzili w lesie, nie będąc przygotowani do panujących warunków, nie wiedząc gdzie iść i jak dostać się na wymarzony "zachód"
W książce zostało przytoczone wiele statystyk, co chwilami bywało męczące, o wiele ciekawiej czytało się historie strażników, opowieści z ich pracy operacyjnej, o tym jak się dostać do straży, ile to wymaga trudu i testów, oraz jak wygląda potem praca, nawet zaraz ta po szkoleniu.
Dodatkowym smaczkiem książki jest wywiad z aktorem grającym Rebrowa, czyli Leszkiem Lichotą. Opowiada o swojej roli, o tym jak wypominano mu brak autentyczności serialu, który tak naprawdę jest tylko fikcją, a nie dokumentem, o wyzwaniu jakim jest plan filmowy w górach oraz jak sam oprowadzał grupy po miejscach związanych z serialem.
Książkę polecam wszystkim zainteresowanym pracą pograniczników, ich odpowiedzialnością oraz misjami zagranicznymi, do których są kierowani, a tych jest całkiem dużo, po każdej wracają z nowymi doświadczeniami, które mogą wykorzystać strzegąc naszych granic.

Wychodząc na patrol, nie wiedzą co może ich spotkać. Kogo mogą napotkać. Często pogranicznicy aby ochronić granice Polski, muszą zmierzyć się z nielegalnymi imigrantami, terrorystami, czy nawet przemytnikami ludzi. Mimo, że ich praca czasami jest niebezpieczna, to z wielką chęcią chcą ją wykonywać. A jak to wszystko wygląda wewnątrz?

Do napisania tej recenzji długo się zbierałam. Przyczyną tego było to, że gdy skończyłam ją czytać, u naszych sąsiadów wybuchła wojna. Stres i przeróżne emocje spowodowały, iż podjęłam decyzję aby ten post ukazał się w innym terminie.

Od zawsze powtarzałam, że przenigdy nie sięgnę po poradniki. Byłam zdania, iż one nie są dla mnie. Więc dlaczego przeczytałam tą książkę? Po raz pierwszy zaintrygował mnie opis tej książki. To, jak wszystko wygląda, na jakiej zasadzie wszystko funkcjonuje i czym się zajmują. Przyznam, że z wielkim zainteresowaniem czytałam tą książkę.

Jak na pierwszy poradnik, który przeczytałam, to mogę stwierdzić, iż jest to bardzo ciekawie napisana książka. Wiele zagadnień, jakie tam się znajdują, są w prosty sposób wyjaśnione. Jeśli lubicie poznawać ciekawostki, to ten poradnik jest dla was. 💛

Ocena: 9/10.

(Współpraca: @wydawnictwomuza )

Do napisania tej recenzji długo się...

Książka bardzo na czasie. Praca Straży Granicznej. Temat tak bardzo aktualny, aż czytało się z ogromną ciekawością. Powiem szczerze, że nigdy nie wgłębiałam się w pracę Straży Granicznej i nie do końca wiedziałam na czym to polega. Dla mnie to zawsze byli ludzie, którzy kontrolowali paszporty na granicy. I to wszystko.
Po przeczytaniu tej książki wiem, że to nie tylko przychodzenie, stanie na tzw. szlabanach, żeby przepuszczać ludzi albo i nie. To na pewno ciężka praca i w wielu przypadkach niebezpieczna.
Autorce udzielali wywiadów pogranicznicy przede wszystkim z granicy Ukraińskiej a także Białoruskiej.
Na początku roku było głośno o uchodźcach, którzy nielegalnie chcą przekroczyć granicę naszego państwa. Straż graniczna pilnuje dosłowiene każdego punktu wzdłuż granicy. Nie mogą dopuścić do nielegalnego wstępu na terytorium Polski.
Teraz, po 24 lutego mogę sobie tylko wyobrazić jak zmieniły im się warunki pracy. Setki tysięcy uchodźców przekraczających granicę z Ukrainą w kilku miejscach. Każdego trzeba zidentyfikować. To ono są odpowiedzialni za to, żeby nie wpuścić terrorysty albo kogoś poszukiwanego.
Znajdziecie tu historię opowiedziane nie tylko przez pograniczników ale też imigrantów czy przemytników. Wszystko na faktach.

Książka bardzo interesująca, na pewno mocno wciągającą. Uwielbiam czytać reportaże i ten uważam za jeden z lepszych, które przeczytałam.

Polecam 💪💪💪

Po przeczytaniu tej książki wiem, że to nie tylko...

Jestem przekonana, że większość ludzi pracę strażnika granicznego utożsamia tylko z kontrolowaniem cywili przekraczających granicę… Realia okazują się jednak często zupełnie inne. Każdy z nas doskonale wie, na czym polega praca policjanta, strażaka czy ratownika medycznego, ale kiedy ktoś zapyta nas o kolejny odłam służb mundurowych takich jak straż graniczna, zapewne nasza wiedza w tym temacie nie jest już tak obszerna. Temat zaciekawił mnie i nie ukrywam, że mocno zaintrygował, kiedy pojawił się serial Wataha. Oglądałam go z wielkim przejęciem, i kiedy ukazała się książka "Straż graniczna" wiedziałam, że muszę po nią sięgnąć. Miłą niespodzianą było pojawienie się opowiadania z serialowym Michałem Rebrowem. W książce znajdziemy zbiór reportaży i opowiadań o pracy strażników granicznych, ale co ciekawe zostały one przedstawione również ze strony imigrantów i przemytników, co jest bez wątpienia dużym atutem, bowiem pozwala nam to na poznanie wydarzeń z obu stron. Wszystkie historie wydarzyły się naprawdę i wywołują niejednokrotnie gęsią skórkę. Najbardziej pękało mi serce kiedy strażnicy opisywali próby nielegalnego przekraczania granicy rodzin z małymi dziećmi, często tracąc przy tym życie z zimna czy wycieńczenia. Temat jest bardzo aktualny w związku z tym co obecnie dzieje się na granicy Polski. Jednak autorka już na wstępie zaznacza, że książka powstała zanim do tego doszło i nie ma z tymi wydarzeniami nic wspólnego.
Myślę, że każdy kto podda się lekturze „Straży Granicznej” zmieni zdanie i zacznie zupełnie inaczej postrzegać pracę pograniczników, którzy zasługują na dużo większy szacunek i uznanie.

Strzegąc granic Polski

Straż graniczna, obrona granic kraju, to w ostatnich miesiącach temat numer jeden w całej Polsce. Trudna sytuacja na granicach naszej ojczyzny w minionych dniach, a także każdego nowego dnia wymaga od pracowników straży granicznej odwagi, wysiłku, poświęcenia, siły i wiary w słuszność wykonywanego zawodu. Narażeni są nie tylko na ataki ze strony agresywnych migrantów, dążących za wszelką cenę do przedarcia się do Europy, ale jak pokazały zdarzenia z zeszłego roku także ze strony polskich celebrytów.

Straży granicznej i jej pracy reportaż poświęciła Anna Gorczyca, który miałam okazję czytać dzięki uprzejmości wydawnictwa Muza. Jest to bardzo ciekawy zbiór wywiadów z pracownikami straży granicznej przybliżający realia ich pracy i codziennych zmagań na granicy czy pracy w krajach UE.

Książka podzielona jest na szesnaście rozdziałów, z których czytelnik dowie się między innymi o walce pograniczników z nielegalnymi migrantami, przemytem papierosów, narkotyków, czy ludzi, o służbie czworonożnych funkcjonariuszy i ich niewątpliwej pomocy dla straży granicznej, o tym jak zostać pogranicznikiem, przeczyta o służbie poza granicami Polski w ramach misji Frontexu i korzyściach z nich wypływających, będzie miał okazję przeczytać opowieści pułkownika Dyla i rozmowę z Leszkiem Lichotą, odtwórcą roli kapitana Wiktora Rebrowa w serialu Wataha, który rozsławił Bieszczady i pracę straży granicznej wśród Polaków.

Reportaż pani Ani jest bardzo ciekawy i choć w rozdziałach o przemycie miałam chwilowo przesyt i byłam odrobinkę znudzona, to pozostałe rozdziały mi to zrekompensowały i czytałam z wielkim zainteresowaniem rozmowy przeprowadzone przez autorkę z pogranicznikami. Nie mam nic do zarzucenia sposobowi napisania tego reportażu ani stylowi, w którym prowadzone są rozmowy. Książkę czyta się sprawnie i na pewno pozwala ona poznać bliżej tak ważną pracę straży granicznej. W końcu to dzięki nim możemy spać w nocy spokojnie.

Jeśli jesteście zaintrygowani służbami mundurowymi, w tym strażą graniczną, jej pracą i niebezpieczeństwami, z jakimi zmuszeni są mierzyć się na co dzień jej funkcjonariusze, to sięgajcie po reportaż pani Gorczycy. Warto go poznać !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Muza.

Strzegąc granic Polski

Ta książka to owoc przeprowadzonych, przez autorkę, rozmów z funkcjonariuszami pełniącymi służbę głównie na tzw. zielonej granicy, bo to tam dzieje się najwięcej:) oprócz pograniczników autorka wzięła na tapet również przemytników, jak wygląda to od ich strony.
Bardzo długo czytałam tę książkę. Jest tu sporo ciekawych rzeczy, ale były też takie, które mnie zwyczajnie nudziły. Jak człowiek nasłuchał się i naczytał o tych wszystkich sprawach, to nie jest to już dla niego żadną nowością 😅 Ponadto nie do końca podpasował mi styl autorki, nie zachęcał mnie do sięgnięcia po książkę, dużo tam powtórzeń słów itd. Do tego autorka poczyniła błędy merytoryczne, na początku na równi używając pojęć "imigrant" i "uchodźca"(status uchodźcy nadaje się prawnie),w którymś momencie wspomniała o "ziemi niczyjej" co jest już bzdurą totalną. Nie istnieje coś takiego jak pas ziemi niczyjej 🤦‍♀️ tylko pas drogi granicznej, który jest własnością danego państwa:)
Osobiście uważam, że taka książka powinna zostać napisana przez funkcjonariusza Straży Granicznej, który ma odpowiedni staż pracy i bogate doświadczenie:)
Czy polecam? Osobom, które chcą poznać istotę pracy pograniczników tak, samym funkcjonariuszom odradzam, szkoda czasu, Wy już to wszystko, a nawet jeszcze więcej, wiecie 💚🐺🤫

Książka bardzo sucha w fakty, a przecież aż prosi się o historie i przeżycia tych ludzi. Strażników, przemytników, uciekinierów, uchodźców itd. Mamy za to pół książki o papierosach bez akcyzy. O pracy SG niewiele. Plus za zebrany materiał, ale duży minus za styl.

Reportaże prasowe czy telewizyjne mają zwykle krótki żywot. Inaczej jest z tymi opublikowanymi w formie książkowej. Książki pozostają bowiem dłużej w obiegu i nawet po latach można do nich wrócić, żeby sobie coś przypomnieć czy skonfrontować z aktualnymi wydarzeniami w interesujących nas tematach. Nie inaczej jest ze zbiorem reportaży Anny Gorczycy „Straż Graniczna”, które zostały wydane w drugiej połowie 2021 roku. Czytając je, możemy przybliżyć sobie obraz codziennej pracy pograniczników oraz poznać kulisy ich zmagań z przemytnikami ludzi, papierosów i narkotyków. Ale nie tylko. Straż Graniczna zajmuje się też tropieniem i łapaniem nielegalnych imigrantów. Szczególnie ten ostatni aspekt jej działalności wzbudzał ostatnio wiele kontrowersji, zwłaszcza od momentu głośnych wydarzeń w Usnarzu Górnym. Opinia publiczna podzieliła się tu w ocenie metod działania pograniczników. Sama autorka zaznaczyła we wstępie, że nie wie, jak teraz reagowaliby ludzie, którzy kiedyś szanowali i pomagali funkcjonariuszom Straży Granicznej. Jak jednak wspomniałem wyżej, zbiór rozmów z pogranicznikami, przemytnikami i imigrantami ukazał się w druku w 2021 roku, niemal w tym samym czasie gdy kryzys imigracyjny na białoruskiej granicy nabierał rozpędu. Potem, jak dobrze wiemy, wkroczyła polityka, a to już byłby temat na zupełnie inną książkę. Zapewne nie byłaby ona już taką laurką, w której mówi się tylko o sukcesach, poświęceniu i współczuciu…
Książka kończy się rozmową z Leszkiem Lichotą, odtwórcą roli kapitana Rebrowa w popularnym kiedyś serialu „Wataha”.

• Reportaż
  • Literatura faktu