Kircholm 1605

Bellona
2016-01-01
2016-01-01
wojskowość staropolska wojny ze Szwecją

Okładka książki Król a prawo stanów do oporu Zbigniew Anusik, Krzysztof Baczkowski, Anna Filipczak-Kocur, Stanisław Grzybowski, Mirosław Nagielski, Adam Perłakowski, Andrzej Rachuba, Jerzy Sperka, Henryk Wisner
Król a prawo s... Zbigniew Anusik, Kr...
Okładka książki Gdyby... Całkiem inna historia Polski Włodzimierz Borodziej, Tadeusz Cegielski, Andrzej Chwalba, Andrzej Garlicki, Jerzy Holzer, Janusz Kaliński, Andrzej Paczkowski, Jerzy Strzelczyk, Janusz Tazbir, Julia Tazbir, Jan Wimmer, Henryk Wisner
Gdyby... Całki... Włodzimierz Borodzi...

Solidna, ale nie urzeka stylem, brak dynamizmu, brak szerszych opisów taktyki, czy uzbrojenia. Chwilami ciężko się czyta.

Bardzo fajna pozycja Bellony, bardzo ważna bitwa. Ogólnie rzecz biorąc to polecam :)

Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Chyba jeden z ciekawszych habeków Bellony, wznawiany kilkukrotnie, chociaż pierwsze wydanie ukazało się w 1987 roku, co pokazuje, że książka mimo upływu nie zestarzała się. Jest to pozycja z tych może bardziej lakonicznych w serii, niektórzy ortodoksi pewnie powiedzą, że brak jest opisów wojskowości obu stron, ale moim zdaniem to akurat nie ujmuje wartości lektury. Wisner rozpoczyna swoją opowieść przedstawiając czytelnikowi genezę sporu o Inflanty, a następnie elekcję oraz wstąpienie na tron Zygmunta III Wazy. Gros książki zajmuje natomiast opis działań wojennych podczas wojny polsko-szwedzkiej (1600-1611),chociaż wydarzenia po Kircholmie są już opisane dosyć skrótowo. Na plus z pewnością można zaliczyć ciekawe opisy starć, wraz z tytułową bitwą, gdzie autor sięga także do źródeł malowanych, przedstawiono również postać hetmana Jana Karola Chodkiewicza. Chyba największe wrażenie wywarł jednak na mnie rozdział poświęcony obrazowi bitwy pod Kircholmem w dziełach polskich poetów. Książka zawiera trzy mapy oraz trzy wkładki ilustracyjne.

7,5/10

7,5/10

Tak powinny być napisane wszystkie książki z serii HB. Wydawnictwo MON dbało ,żeby była w miarę jednakowa jeżeli chodzi o zakres treści. Bellona wydaje wszystko jak leci i przez to drastycznie obniżyła jakość.Szkoda.

Na półkach: , , , , , ,

Niezaprzeczalnie jedna z lepszych pozycji serii "Historyczne bitwy". Podobnie jak inne książki tej serii zawiera opis całej kampanii i wybiega poza tym kilkanaście lat w przyszłość, aby pokazać konsekwencje niewykorzystanej wiktorii kircholmskiej.

Henryk Wisner operuje z polotem tematem Polski Wazów (zwłaszcza początkami tego okresu). Jego "Kircholm 1605" udowadnia, że już w okresie PRL-u istnieli autorzy, którzy rozumieli potrzeby czytelników. Chociaż książka jest objętościowo raczej skromna (raptem 150 stron),to zawiera jednak nie tylko genezę konfliktu, ale i cały jego przebieg. Sama bitwa zajmuje niewiele stron, ale opis jej wpływu na historię I Rzeczypospolitej oraz jej percepcji w całej Europie (a nawet w tak odległych krajach jak Persja) umożliwia zrozumienie problemów, z jakimi borykali się przywódcy wojsk wojny polsko-szwedzkiej (1600-1629).

Autor bardzo barwnie przedstawia ówczesne czasy, okraszając narrację sporą liczbą cytatów. W ten sposób powstała bardzo przyjemna w odbiorze pozycja, przybliżająca zarówno osobę jak i czasy hetmana Jana Karola Chodkiewicza.

Stosunkowo dokładne mapy teatru działań oraz samego starcia pod Kircholmem, przybliżenie osoby Jana Karola Chodkiewicza i przedstawienie wpływu bitwy na politykę i sztukę początku XVII wieku uzupełniają znakomicie tą pozycję.

Minusami "Kircholmu 1605" jest stosunkowo mała objętość tomu oraz, przede wszystkim, bardzo krótkie wprowadzenie w realia Rzeczypospolitej. Tutaj życzyłbym sobie trochę więcej informacji o strukturach polityczno-gospodarczych Polski i Litwy tego okresu. Dlatego polecam tą książkę przede wszystkim tym, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę i posiadają już pewne informacje o realiach opisywanych czasów.

Kolejny wzorcowy HB Bellony. Może sam opis bitwy trochę lakoniczny, jednak opis działań wojennych na Inflantach, przedstawienie zmarnowanego potencjału wojennego, wprowadzenie do początkowego okresu rządów Zygmunta III nadrabia krótką bitwę.

Ta książka jest już pozycją klasyczną, nie jedyną taką w dorobku prof. Henryka Wisnera - wybitnego polskiego znawcy epoki Wazów. Oczywiście całej kampanii inflanckiej nie dało się dokładnie omówić. Opis samej bitwy czytałem z otwartymi ustami. Gdyby tylko braci szlachcie chciało się uchwalić porządne podatki..

Dobry opis kampanii prowadzonej w Inflantach. Może opis samej bitwy zbyt ogólny ale jak już wcześniej wspomniałem kampania opisana w dobry sposób. Nie brak również odwołań do materiału źródłowego co jest niewątpliwie miłym zaskoczeniem.

Skrzydlata husaria, symbol potęgi Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

"Kircholm 1605" autorstwo Henryka Wisnera, dotyczy wojny o Inflanty(1600-1611),pomiędzy Rzeczpospolitą Obojga Narodów, a Królestwem Szwecji. W książce znajdziemy tło historyczne konfliktu, przebieg wojny, opis tytułowej bitwy jak i następstwa po batalii pod Kircholmem.

Książka jest napisana na wysokim poziomie. Czytało mi się ja bardzo przyjemny i szybko. Autor używa języka, który jest dla mnie przystępny. Oprócz opisu tytułowej batalii, przeczytamy również o m.in bitwie pod Kokenhausen i Białym Kamieniu. Henryk Wisner przybliża nam również postać twórcy wiktorii Kircholmskiej - Jana Karola Chodkiewicza, któremu jest poświęcony osobny rozdział. W tak krótkiej książce, autor zmieścił wszystko co jest związane z tematem.

Bitwa pod Kircholmem jest moją jedną z ulubionych bitew z historii i dlatego m.in dlatego darze tę pozycję szacunkiem i nie jedne raz do niej wrócę, aby przypomnieć sobie to, co już dowiedziałem się w czasie lektury.

Polecam wszystkim miłośnikom historii jak i osobom, które chętnie poczytają o dawnej świetności Rzeczpospolitej Obojga Narodów

Moja ocena 7/10

Skrzydlata husaria, symbol potęgi Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Książka jest napisana na wysokim...

• Historyczne Bitwy
  • Nowożytność