Hejt

reportaż
Pascal
2021-09-01
2021-09-01

Książka ciekawa i zarazem przerażająca. W formie wywiadów rozmowa na temat hejtu, jak rani, co zabiera i jak się ludzie bronią - a raczej jak nauczyli się z tym hejtem żyć. Smutne jest to jak dużo ludzi swoją frustrację odreagowuje na innych...

Wybitnym dziełem nie jest, ale warto przeczytać aby pewne rzeczy sobie uświadomić, a może nawet coś zmienić w otaczającej rzeczywistości…

Dobra książka, którą warto przeczytać, jeśli mierzymy się z hejtem.

Dobra książka, którą warto przeczytać, jeśli mierzymy się z hejtem.

Książka porusza niezwykle ważną kwestię, nie ma w niej jednak nic wybitnego ani zaskakującego. Dobór rozmówców jest mocno przypadkowy (w wywiadzie że znawcą sztuki w ogóle nie jest poruszony temat hejtu). Dodatkowo rozmówcy czasem sami ocierają się o hejt ( jak Joanna Cesarz nazywająca komentującą 'grubą laską', po tym jak opisuje hejt na swoją osobę wynikający z jej nadwagi).
Niektóre wywiady składają się z kilku zaledwie pytań, czasem widać że pytania zostały przygotowane wcześniej i następne pytania nie nawiązują do wcześniejszej wypowiedzi rozmówcy.
Spodziewałam się mocnej pozycji o tym, jak hejt potrafi zniszczyć życie, a takich historii jest tu mało, albo są mocno ułagodzone i zawoalowane, bez konkretów.

Świetna książka, poruszające wywiady, szczególnie, jak dla mnie - z Magdaleną Adamowicz i Adamem Bieleckim. Wszyscy wokół tacy mądrzy i tak straszni dla innych. Warto przeczytać. Dużo smutnej prawdy, nikczemności, ale przeziera w tym wszystkim niesamowita siła tych hejtowanych osób. Podziwiam.

Bardzo fajna książka , dająca do myślenia . Jak bardzo hejt i bezmyślne wypowiedzi mogą znizczyć komuś życie ... polecam bardzo

Dająca do myślenia książka, po którą powinien sięgnąć każdy. Może lektura powstrzymałaby niektórych przed wylewaniem słownych ścieków w Internecie. Do refleksji.

Modelka XXL, zawodowy "troll" internetowy, aktorka znana z ról w kontrowersyjnych filmach to tylko niektóre postacie, które zdecydowały się na podzielenie się swoimi refleksjami na temat hejtu w internecie i nie tylko na łamach książki autorstwa Moniki Sławeckiej pt. "Hejt".
Już sama okładka może sugerować co znajdzie się na kartach książki: wykrzywione twarze, jakby w dziwnej ekstazie. Co ich tak ekscytuje? Możliwość napisania paru ostrych, pikantnych wręcz zdań, aby poniżyć, zdyskredytować nie tylko znanych i lubianych ludzi związanych z show-biznesem, ale także kolegów i koleżanki z klasy, ze szkoły czy z pracy.
Kierują się prawdopodobnie metodą "jestem anonimowy, to mogę wszystko". Tylko czy rzeczywiście tak jest?
Już kilka ładnych lat korzystamy z internetu, który dla jednej grupy jest błogosławieństwem, dla drugich przekleństwem.
I właśnie o tej drugiej stronie internetu pisze w książce zarówno autorka, jak i zaproszone do wypowiedzenia się w tym tytule osoby.
Czy z hejtu może wyniknąć coś dobrego?
Paradoksalnie tak. Taką już Polacy mają przywarę, że gdy komuś źle się dzieje to zazwyczaj wstawiają się za daną osobą "no bo przecież ma gorzej ode mnie". Dodatkowo o takiej osobie może usłyszeć szersze grono ludzi i swoją porażkę może przekuć w coś pozytywnego. Bardzo rzadko się tak jednak dzieje, ponieważ nagle może się okazać, że nagle tej osobie zrobi się lepiej, niekiedy lepiej od osób, które w sytuacji cierpienia się za nią wstawiały. I co teraz, przecież wspierającym nie do końca o to chodziło.
Osoby wypowiadające się w książce podkreślały, że hejt "był, jest i będzie".
I niestety jest to zatrważająca prawda, a Polacy są w czołówce osób hejtujących innych.
Czy można coś z tym zrobić?
Myślę, że każdy powinien pilnować siebie, swojego życia, spełniać swoje większe i mniejsze marzenia, żyć tak aby nie mieć się czego wstydzić. Oczywiście zawsze może pojawić się pokusa,aby napisać coś nie miłego, ale najpewniej nie pozostanie to bez konsekwencji zarówno dla osoby hejtowanej jak i hejtującej.

Podsumowując: Myślę, że jest to książka ważna i potrzebna. Cieszę się, że w 2022 roku coraz częściej na takie trafiam. Polecam się zapoznać z jej treścią zwłaszcza rodzicom młodych osób, które bardzo łatwo oceniają innych, przechodzą okres buntu i własnej tożsamości.

W ostatnim czasie wiele jest książek, artykułów, audycji omawiających zjawisko hejtu, pojawił się nawet film "Sala samobójców: Hejter” Jana Komasy z 2020 r. Ale nigdy za dużo na ten temat!!!
„Hejt” to potrzebna i aktualna lektura dla każdego, której treścią jest 16 wywiadów z ofiarami hejtu, w tym również ludzi powszechnie znanych, jak m.in. m.in. Magdalena Adamowicz, Jurek Owsiak, Sylwia Chutnik... którzy w formie swobodnej wypowiedzi przedstawiają swoje przypadki i strategię radzenia sobie z mową nienawiści.
W mojej ocenie główną wartością książki jest przede wszystkim uświadomienie czytelnikowi, że to w zwykłych ludziach, jak my sami, czai się ukryty hejter. Warto to przemyśleć i wyciągnąć właściwe wnioski.

• Grudzień 2o21
  • Przeczytane 2022