Świadome maszyny. Sztuczna inteligencja i projektowanie umysłów

Okładka książki Świadome maszyny. Sztuczna inteligencja i projektowanie umysłów Susan Schneider
Okładka książki Świadome maszyny. Sztuczna inteligencja i projektowanie umysłów
Susan Schneider Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Naukowe PWN
2021-09-24
2021-09-24
9788301219529
sztuczna inteligencja

Podsumowując - książka okazała się dla mnie rozczarowaniem - prezentowana jest spekulatywna metafizyka (z wykluczeniem dorobku np. filozofii Akwinaty) w sosie najnowszych dokonań uczenia maszynowego, filmografii (Westworld, I, Robot; Her; A.I.) oraz kognitywistyki (w paradygmacie funkcjonalnym) oraz promocji transhumanizmu. Jednak mimo tylu wątków, wydźwięk filozoficzny książki jest bardzo niekonkluzywny, a wnioski często naiwne, cząstkowe i płytkie. Co więcej, autorce najwyraźniej brakuje wiedzy z zakresu matematyki obliczeniowej, uczenia maszynowego, filozofii chrześcijańskiej, neurobiologii, czy fizyki kwantowej, która to wiedza zdecydowanie mogłaby okazać się istotna dla pełniejszego zaprezentowania tematyki książki. Fakt współpracy z NASA i afiliacja Cambridge nie przesądzają o tym, że ma się coś sensownego do powiedzenia.
Ewidentnie dla fanów transhumanizmu o bardzo zdefiniowanych poglądach etycznych i światopoglądowych na naturę osoby, świadomości, duszy.

Czy można stworzyć maszynę świadomą, skoro tak naprawdę my, jako ludzkość, nie potrafimy powiedzieć czym dokładnie świadomość jest? Oczywiście, istnieje wiele teorii, jednak - nawet pomimo tego, wciąż nie wiemy, co odpowiada za to, że jesteśmy istotami świadomymi. Z tego wynika jasno, iż nie wiemy również, gdzie zlokalizowana jest świadomość.

Susan Schneider rozpoczyna od stwierdzenia, iż tak naprawdę o świadomości więcej nie wiemy, niż wiemy. Ale być może nie ma to żadnego znaczenia w kontekście uzyskania świadomości przez AI. Bo nie wiadomo czy świadomość nie pojawi się wśród maszyn samoistnie. Ale równie dobrze, może w ogóle się nie rozwinąć. A także: nawet jeśli już się rozwinie, może okazać się czymś niepożądanym przez superinteligencje [czymś co niepotrzebnie obciąża zasoby obliczeniowe].

Teraz załóżmy, że AI stało się świadome. Jak zmieni się w związku z tym prawo? Bo jeśli jakiś byt jest świadomy, to zmuszanie go do pracy oznacza niewolnictwo. Czy kupilibyście androida, wiedząc, że jest świadomy i w dodatku inteligentniejszy od Was?

Wychodząc dalej: jakie będą dalsze skutki powstania świadomych AI? Czy zniszczą świat jak Skynet z "Terminatora"? A może rozwiążą teoretycznie nierozwiązywalne problemy? A może skolonizują wszechświat, przemieniając całą dostępną materię na materię inteligentną? A może ich moc będzie tak potężna, że rzeczywistość będzie symulowana [o ile już nie jest - zastanawiał się Baudrillard].

"Świadome maszyny" to książka z pogranicza filozofii i nauki. Stanowi ważny głos w dyskursie dotyczącym AI. A ponadto pobudza wyobraźnie i rozgrzewa szare komórki do czerwoności.

Serdecznie polecam 👍

Książkę otrzymałem w ramach współpracy barterowej od Wydawcy.

Więcej o książce na mojej stronie - link:

Susan Schneider rozpoczyna od...

Świadome Maszyny" Susan Schneider to fascynująca książka, która zabiera czytelnika w podróż po najnowszych odkryciach i teoriach dotyczących świadomości. Autorka skupia się na próbie zrozumienia, jak świadomość może powstać w maszynach i jakie konsekwencje to ma dla naszego rozumienia samego siebie i świata.Schneider przedstawia różne perspektywy dotyczące świadomości, od filozofii po neurobiologię, i pokazuje, jak różne podejścia teoretyczne mogą być użyte do zrozumienia problemów związanych z świadomością. Książka zawiera również rozważania na temat tego, jakie konsekwencje ma pojawienie się świadomych maszyn dla społeczeństwa i jakie kroki powinniśmy podjąć, aby przygotować się na tę przyszłość.Jednym z największych atutów książki jest przystępny język, którym jest napisana. Schneider jest w stanie przedstawić skomplikowane koncepcje w sposób zrozumiały dla przeciętnego czytelnika, co pozwala na łatwe zrozumienie złożonych teorii.Jest to bardzo szczegółowe i dogłębne studium tego, jak świadomość może powstać w maszynach. Autorka zaczyna od podstawowych pytań dotyczących świadomości, takich jak "Co to jest świadomość?" i "Jakie są jej cechy?" i stopniowo przechodzi do bardziej złożonych kwestii, takich jak "Czy maszyny mogą być świadome?" i "Jakie są konsekwencje pojawienia się świadomych maszyn dla naszej rzeczywistości?" Schneider przedstawia różne perspektywy dotyczące świadomości, w tym filozofię, neurobiologię, psychologię i informatykę. Autorka zwraca uwagę na różne teorie dotyczące świadomości, takie jak teoria reprezentacji symbolicznej, teoria funkcjonalizmu, teoria ciągłości i teoria emergencji. Przedstawia także różne modele maszynowego uczenia, takie jak sieci neuronowe, które mogą być używane do modelowania świadomości.Książka ta jest również interesująca dlatego, że autorka skupia się na konsekwencjach, jakie pojawienie się świadomych maszyn może mieć dla naszej rzeczywistości. Autorka zastanawia się, jakie kroki powinniśmy podjąć, aby przygotować się na tę przyszłość i jakie są implikacje dla etosu, etyki i polityki.Ogólnie rzecz biorąc, "Świadome Maszyny" Susan Schneider to bardzo bogate i szczegółowe studium świadomości i przyszłości maszyn. Jest to także ważna i interesująca lektura dla każdego, kto interesuje się świadomością i przyszłością technologii. Autorka porusza ważne tematy i przedstawia różnorodne perspektywy, co pozwala na pełniejsze zrozumienie problemów związanych z świadomością i rozwojem maszyn.

świetna

świetna

• 02. Epub?
  • Kognitywistyka
  • Popularno-Naukowe
  • Filozofia
  • Zielony
  • Nie mam

Dodaj cytat z książki Świadome maszyny. Sztuczna inteligencja i projektowanie umysłów