Drugi wiek maszyny

Wydawnictwo: MT Biznes
The Second Machine Age
Inne
Rafał Krypa

Cyfrowy świat poszerza swoje granice. Czy jesteś na to gotowy? Technologie cyfrowe – bazujące oczywiście na sprzęcie, oprogramowaniu i dostępie do sieci – będą w nieodległej przyszłości diagnozować choroby z większą dokładnością, niż mogą to zrobić lekarze. Dzięki dostępowi do ogromnych ilości danych będą w stanie przeistoczyć oblicze handlu detalicznego i wykonać bardzo wiele działań, które...

Cyfrowy świat poszerza swoje granice. Czy jesteś na to gotowy?
Technologie cyfrowe – bazujące oczywiście na sprzęcie, oprogramowaniu i dostępie do sieci – będą w nieodległej przyszłości diagnozować choroby z większą dokładnością, niż mogą to zrobić lekarze. Dzięki dostępowi do ogromnych ilości danych będą w stanie przeistoczyć oblicze handlu detalicznego i wykonać bardzo wiele działań, które dziś wydają się wymagać zaangażowania człowieka.
W książce „Drugi wiek maszyny” dwaj wybitni przedstawiciele swojej dziedziny, Erik Brynjolfsson i Andrew McAfee z MIT, omawiają czynniki, pod wpływem których zmieniać się będzie nie tylko nasza gospodarka, ale również nasze życie.
Firmy, aby przetrwać na rynku, będą musiały zmienić podejście do prowadzonej działalności. Zmiana ta znajduje odzwierciedlenie w bieżących wartościach wskaźników gospodarczych: coraz mniej ludzi pracuje, płace spadają, natomiast produktywność i zyski rosną.
Na podstawie wieloletnich badań i analiz bieżących trendów Brynjolfsson i McAfee wskazali najlepsze strategie przetrwania i nakreślili nowe ścieżki wiodące do dostatku. Wśród nich znajduje się reforma edukacji, która ma na celu przygotowanie ludzi do funkcjonowania w realiach nowej, a nie starej gospodarki, tworzenie nowych form współpracy, w ramach których dochodziłoby do połączenia czystej siły obliczeniowej z potęgą ludzkiego umysłu, oraz wdrażanie rozwiązań politycznych adekwatnych do tej radykalnie odmiennej rzeczywistości.
Niesamowicie optymistyczna w swej wymowie książka „Drugi wiek maszyny” zmieni nasze spojrzenie na zagadnienia technologiczne, społeczne i gospodarcze.

źródło opisu: http://www.mtbiznes.pl/b1890-drugi-wiek-maszyny.htm

źródło okładki: http://www.mtbiznes.pl/b1890-drugi-wiek-maszyny.htm

Riwona | 2016-10-22
Na półkach: Przeczytane, Ludzie ciekawi
Przeczytana: 22 października 2016

To świetny przewodnik po dynamicznym świecie technologii cyfrowych oraz rzeczywistości ekonomicznej zarówno tej, którą znamy, jak i tej, która dopiero przed nami...

Czy ona być musi, czy tylko może? Zależy od wyborów, jakich dokonamy.
A przecież wiemy więcej niż potrafimy wyjaśnić!

Możemy z autorami wsiąść do samochodu bez kierowcy i zrozumieć, jaką przeszkodą jest dla takiego auta policjant kierujący ruchem. Możemy dowiedzieć się, jak działa tłumacz Google. Poznać komputer C-Path - doskonałego patologa, który dostrzega również typy tkanek rokujących pozytywnie i OrCana - komputer dla niewidomych z odbiorem bodźców wizualnych... i wiele, wiele więcej.

Wszystkie te zaawansowane formy technologii do złudzenia przypominają magię, która dzięki wiedzy autorów została osadzona w ekonomii. Przypominamy więc sobie prawo Moora, efekt sieciowy, paradoks Jevonsa, kreatywną destrukcję, czy rozkład potęgowy. I nasza ciekawość zostaje nakarmiona :-)

Polecam dla dociekliwych, którzy chcą...

Sławomir | 2016-08-26
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Od razu zaznaczę, że moja opinia może być dalece nieobiektywna. Po pierwsze - jestem z tym tematem z konieczności na bieżąco, więc dla mnie sporo w tej książce to inna epoka albo nic nowego.
Po drugie - patrz po pierwsze plus spodziewałem się szerszego spojrzenia na technologię i większą dozę futurologii.
Nie powiem jednak, że nic ciekawego tam dla mnie nie było. Podobał mi się zaniedbywany przeze mnie aspekt ekonomiczny. Tu w paru miejscach się zastanowiłem i zyskałem pełniejsze spojrzenie.
Sama książka na pewno jest napisana bardzo przystępnym językiem i czyta się łatwo, szybko i przyjemnie.

Sztorm | 2016-12-27
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Po przeczytaniu można odnieść wrażenie, że książka faktycznie pisana była przez dwóch autorów, chociaż w jej trakcie nie ma zaznaczonego podziału tego typu.

Pierwsza część nudnawa, przewidywalna i mało porywająca. Pisana z perspektywy fanatyka technologii, nieco zaślepionego. Druga część przynosi jednak ciekawe wnioski i spostrzeżenia. Część ta też dużo lepiej prezentuje się naukowo. Generalnie polecam, szczególnie drugą część. Nieco otwiera umysł i zmusza do refleksji.

Hubert | 2017-11-07
Na półkach: Przeczytane, 2017