Sen na pogodne dni

Okładka książki Sen na pogodne dni Anna H. Niemczynow
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Sen na pogodne dni
Anna H. Niemczynow Wydawnictwo: Wydawnictwo Luna literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Luna
2021-10-13
2021-10-13
literatura polska

Wyróżniona opinia i

Sen na pogodne dni

przeczytanych książek 2568 napisanych opinii 1384

"Świat pozorów, jakie sami wokół siebie roztaczamy, często zmienia nasze życie w ciasne klatki, które w połączeniu z własnym wygodnictwem i upływem czasu stają się dla nas więzieniem."

Dziwnie plotą się ludzkie losy, różne są oblicza miłości, jedne pary są razem przez całe życie, na dobre i na złe, inne szybko dochodzą do wniosku, że lepiej będzie im osobno. Każdy dąży do szczęścia, ale co dla kogo oznacza szczęście ?

Poznajcie głównych bohaterów tej historii: Liza która wraz z mężem i synem wyjechała z Polski do Stanów, Martin przeniósł się z Polski do Niemiec, gdzie mieszka wraz z żoną i córką, oraz moja ulubiona para czyli mieszkające w Bawarii małżeństwo Helmut i Leoni.
W pewnym momencie życia ich losy splatają się ze sobą, jak i dlaczego nie zdradzę, jeśli chcecie się dowiedzieć musicie przeczytać książkę.

Jest to opowieść o miłości, oddaniu, poświęceniu, trudnych decyzjach i poszukiwaniu szczęścia.

Mnie osobiście najmocniej poruszyła historia Leoni. Jej choroba, która dotyka przecież wszystkich w jej otoczeniu to jedna z moich obaw na przyszłość, oby nigdy nie dotknęło to mnie a przez to moich bliskich.

To pierwsza książka autorki, którą przeczytałam, ale z pewnością nie będzie ostatnią. Spodobał mi się zarówno styl autorki jak i sama historia tych tak różnych postaci.
Serdecznie polecam "Sen na pogodne dni" waszej uwadze.

"Zachowaj tylko te wspomnienia, które dają ci radość."

Książka ciekawa, o niełatwych decyzjach, życiowych wyborach, tęsknocie za korzeniami.

"Zachowaj tylko te wspomnienia, które dają ci radość."

Wszystko co mogłabym napisać o lekturze tej książce zawarła sama Autorka w posłowiu.
Różne odcienie miłości i tęsknoty za Ojczyzną. Arcyciekawe.
Niemcy i Polacy - w książkach Niemczynow częste tło.
Polecam.

Różne odcienie miłości i tęsknoty za Ojczyzną. Arcyciekawe.
Niemcy i Polacy - w książkach Niemczynow częste tło.
Polecam.

"Sen na pogodne dni" to historia, którą poznajemy jako trzy osobne, a później wszystko łaczy się w jedno.
Leoni i Helmut to starsze, kochające się małżeństwo , które planowało na starość odbyć podróż do miejsc ze swojej młodości. Mieszkają w północnej Bawarii i gdy podróż jest coraz bardziej realna, Leoni zaczyna chorować. Helmut musi podjąć trudną decyzję o oddaleniu żony do domu opieki.

Liza wyemigrowała do Ameryki, żeby syn mógł wychowywać się blisko taty. Po latach poświęcenia, gdy syn jest już mocno(!) samodzielny decyduje się na zmiany w swoim życiu i decyduje się na pracę w domu opieki tysiące kilometrów od domu.

Martin starcił nadzieję na ratunek dla swojego małżeństwa. Chcąc oderwać się od trudnej sytuacji zatrudnia się jako kucharz w domu opieki.
Jak to niespodziewane spotkanie wpłynie na każdego z bohaterów?

Sposób pisania autorki jest w moim odczuciu bardzo spokojny i dojrzały. Decyzję bohaterów są przemyślane i daje to poczucie, że to wszystko mogło zdarzyć się naprawdę. Podoba mi się spokój jaki płynie z tej powieści i mam nadzieję w najbliższym czasie nadrobić inne książki pani Ani.

"Sen na pogodne dni" to wzruszająca historia obyczajowa o nadziei i sile miłości, a do czynienia mamy tu tak naprawdę z miłością w każdej postacią bo zarówno tą matczyną, partnerską jak i do ojczyzny.
Ponadto poruszony zostaje bardzo ważny temat jakim jest Alzheimer i to z czym tak naprawdę wiąże się opieka nad osobą zmagającą się z tą chorobą.

Autorka wprowadza nas w 3 z pozoru różne historię, które z czasem łączą się ze sobą, a prosta ale zarazem dojrzała fabuła sprawia, że książkę czyta się błyskawicznie.
Mamy do czynienia z bohaterami, których los nie oszczędza, a mimo to walczą o siebie i swoje marzenia.
Bardzo żałuję, że wątek Strzelina i przeszłości Leonie i Helmuta nie został rozwinięty, bo bardzo mnie zainteresowała historia przedwojennego Strehlen, zresztą ja uwielbiam takie klimaty 😁.

"Sen na pogodne dni" na pewno urzeknie niejednego czytelnika, szczególnie osoby które lubią dużo psychoanaliz i wewnętrznych monologów bohaterów, ja niestety do tego grona nie należę i dla mnie tych aforyzmów i pseudopsychologicznych rozważań było odrobinę za dużo.

Poprzednia książka pani Anny Niemczynow, którą miałam okazję czytać, "Którędy do raju" zdecydowanie bardziej do mnie trafiła.

Autorka wprowadza nas w 3 z...

Pierwsza moja książka tej autorki i na pewno nie ostatnia. Dołącza ona do grona tych pisarek po które będę chętnie sięgać!

Bardzo lubię powieści Anny Niemczynow: są pięknie napisane, spokojne, pełne czułości, ale poruszające niezwykle ważne wątki. Tu głównym tematem jest emigracja. Autorka ma umiejętność łączenia w ciekawy sposób losów ludzi, znajdujących się na życiowym zakręcie. Główni bohaterowie Helmut i Leonie, Martin, Liza, choć żyją na dwóch kontynentach, poznają się w niezwykłym miejscu - w prywatnym domu spokojnej starości w Bawarii. Choroba i przypadek sprawił, że wszyscy nieoczekiwanie znaleźli się w tym miejscu. Helmut w końcu zrozumiał, że sam nie da rady opiekować się ukochaną żoną, chorą na Alzhaimera. Martin podjął decyzję o zakończeniu toksycznego małżeństwa. A Liza po rozwodzie chce radykalnie zmienić otoczenie i dać sobie szansę na szczęście. Wszystkich ich połączył dom opieki i jego pensjonariusze oraz - o czym długo nie wiedzieli - Polska, jako kraj rodzinny przodków.

Przepiękna, wzruszająca, niesamowita opowieść. Płakałam, żeby za chwilę śmiać się pełną gębą. Polecam z całego serca

Różna jest miłość, ale zawsze warto o nią zabiegać i walczyć. Polecam

Różna jest miłość, ale zawsze warto o nią zabiegać i walczyć. Polecam

Piękne, mądre słowa, jednak nie sądzę, żeby została ze mną na dłużej.
Historia pozytywna, budująca, kształcąca. Ale nie pozostawia miejsca na refleksje.

Piękne, mądre słowa, jednak nie sądzę, żeby została ze mną na dłużej.