Wojna siedmioletnia. Konflikt globalny (1754-1763)

Okładka książki Wojna siedmioletnia. Konflikt globalny (1754-1763) Daniel Baugh
Okładka książki Wojna siedmioletnia. Konflikt globalny (1754-1763)
Daniel Baugh Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
Napoleon V
2021-09-15
2021-09-15
wojskowość powszechna wojna siedmioletnia

Świetna pozycja traktująca o temacie rzadko u nas poruszanym. Autor zgrabnie przeskakuje pomiędzy salonami pierwszych ministrów i fortami na indiańskim pograniczu. Same batalie są opisane żywo, bez suchego, militarystycznego języka. Tak jak międzytematami skaczemy po mapie. Akcja co jakiś czas przeskakuje z Ameryki Północnej do Indii i dalej na Karaiby.
Wojna w Europie jest traktowana szczątkowo, sukcesom koalicji angielsko-pruskiej na kontynencie autor poświęca raptem kilka zdań.

Wojna w Europie...

Jakie to jest dobre. Szczegółowa analiza pierwszej, prawdziwie światowej wojny - o tyle że jednocześnie toczyła się w Europie, Ameryce Północnej, na Karaibach, w Afryce zachodniej oraz w Indiach.
Sposób ujęcia jej jako właśnie całościowego starcia jest bardzo wzbogacające. Pokazuje równoległe dylematy strategiczne jakie pokazywały się po obu stronach. Jednocześnie jedno zastrzeżenie, to w sumie nie jest historia całej tej wojny, nacisk położony jest na starcie brytyjsko-francuskie. W efekcie o wiele więcej jest o starciach w Dekanie, niż na Śląsku. W ogóle ten wątek Europy wschodniej jest traktowany zdawkowo - acz nie zubaża to opisu.

Autor wnikliwie analizuje aspekty techniczne, nie fascynuje się samymi ilościami okrętów liniowych, ale jak one funkcjonowały, jak wyglądały załogi etc. Wszystko wtedy staje się jasne, a owa legendarna "przewaga w wyszkoleniu" jest nie tylko krótkim zdaniem w opisie. Autor szczegółowo rozbiera owe "lepsze wyszkolenie" i pokazuje co się na to składało.

Bardzo dobra analiza, nie tylko starć, ale też decyzji które za nimi stały. Serdecznie polecam.

Aj, świetna pozycja, naprawdę genialna sprawa, że NapoleonV zdecydował się przybliżyć ją polskiemu czytelnikowi.

Komentarz Balcara myślę że wyczerpuje charakterystykę tego opus magnum, ja dodam od siebie że dopiero po przeczytaniu tej książki człowiek zdaje sobie sprawę, że I Wojnę Światową mieliśmy tak naprawdę 150-160 lat wcześniej. Już pal licho, że autor w obszerny i drobiazgowy sposób opisuje walki w Kanadzie i Europie (choć może - co do tej Europy, nie tak szczegółowo jak choćby A. J. Szabo - stąd też, jeżeli ktoś chce naprawdę kompleksowo zgłębić temat, to myślę, że warto poświęcić ten czas na te dwie pozycje),ale porusza i przedstawia w miarę szczegółowo opisy walk o Senegal, Filipiny czy Hawanę.

To, co było najciekawsze, to chyba jednak wewnętrzne tarcia w gabinecie, pokazujące rolę Newcastle'a, Pitta czy Bute'a i i to, jak zmieniali swoimi machinacjami mapę polityczną świata.

Interesująca książka amerykańskiego historyka prezentująca inne spojrzenie na wojnę siedmioletnią. Był to globalny konflikt, który Winston Churchill określił "pierwszą wojną światową". Według autora była to w większym stopniu wojna wodna aniżeli lądowa, stąd też większe skupienie się na walkach w Ameryce Północnej, Azji i Afryce niż na kontynencie europejskim, co jest raczej niecodziennym spojrzeniem, bo nam ta zawierucha kojarzy się raczej z sukcesami Fryderyka Wielkiego . Poza licznymi opisami walk: francuski podbój Minorki, zdobycie Quebecu, opanowanie Hawany, zajęcie Bengalu czy podbój Gwadelupy i Martyniki przez Brytyjczyków, autor opisuje również działania gabinetowe z punktu widzenia oby mocarstw: brytyjskiego i francuskiego (choć ze względu na specyfikę źródeł znacznie dokładniej przedstawiono politykę tego pierwszego państwa). Nie brak również drobiazgowego ukazania czteroletnich negocjacji pokojowych i zakulisowych rozgrywek dotyczących zakończenia wojny. Widać, że autor jako historyk marynarki wojennej dobrze się czuję w morskich tematach, znakomicie również przedstawiono walki Brytyjczyków w Ameryce przeciwko Francuzom. Cieszy także zwrócenie na rolę indiańskich sojuszników, ale w szerszym kontekście także na trudności jakie mocarstwa napotykały w czasie walk w odległych rejonach świata.

• Historyczne
  • Wojskowość powszechna
  • Posiadane nieprzeczytane
  • Audio&E-booki
  • E-Booki

Dodaj cytat z książki Wojna siedmioletnia. Konflikt globalny (1754-1763)