Świat nie jest taki zły

Okładka książki Świat nie jest taki zły Kamila Drecka, Halina Kunicka
Okładka książki Świat nie jest taki zły
Kamila DreckaHalina Kunicka Wydawnictwo: Otwarte biografia, autobiografia, pamiętnik
Otwarte
2015-01-26
2015-01-26
literatura polska

Dokąd Halina Kunicka, przepytywana przez Kamilę Drecką odpowiada konwencjonalnie na konwencjonalne pytania dotyczące lat młodości, popularności i kariery myślę sobie- nuda, sztampa. Ale kiedy opowiada o żałobie po śmierci męża, samotności i trudnych kontaktach z synem- robi się autentycznie i przejmująco.

Wywiad stanowiący przypomnienie sylwetki jednej z najbardziej popularnych polskich piosenkarek, a przy okazji także wspomnienie jej małżonka - znakomitego dziennikarza i prezentera Lucjana Kydryńskiego. Poza prezentacją bogatej kariery artystycznej pani Haliny, poznajemy sporo faktów z życia prywatnego tej pary. Ciekawa i pouczająca lektura nie tylko dla miłośników muzyki.

Poruszająca biografia niezwykłej damy polskiej piosenki. Jest to wywiad, który Kamila Drecka przeprowadziła z panią Haliną Kunicką. Dzięki tej rozmowie możemy dowiedzieć się, jak wyglądało dzieciństwo i młodość pani Haliny Kunickiej. Później poruszona jest kwestia studiów oraz tego, jak ta niezwykła kobieta rozpoczęła swoją przygodę ze śpiewaniem. Z tego wywiadu możemy się również dowiedzieć, jak wyglądało jej życie artystyczne w PRL-u, jak wspomina swoje koncerty, opowiada o bliskich sobie osobach, o miłości, życiu rodzinnym. Nie jest to jednak książka-biografia, jakich wiele na rynku, bo modne jest, aby celebryci pisali o swoim życiu i dokonaniach. Z tej książki bije wielka skromność pani Haliny, jej doświadczenie życiowe oraz dystans do swoich dokonań. Ta rozmowa jest głęboka i poruszająca wiele interesujących kwestii. Cieszę się, że sięgnęłam po tą lekturę, ponieważ już przed czytaniem bardzo ceniłam i cenię dorobek artystyczny tej Artystki i cieszę się, że mogłam ją w pewnym sensie poznać.

Lektura obowiązkowa dla celebrytów

Lektura obowiązkowa dla celebrytów

Bardzo słaba biografia, w zasadzie to tak jakby iść do kawiarni i sobie pogadać ze znajomym tak ogólnie o d....maryni. Darzę wielką sympatią Panią Halinę Kunicką bo to bardzo sympatyczna i kulturalna osoba, z repertuarem, którego może pozazdrościć jej nie jeden wykonawca, ale biografia to raczej marna. Żadnych konkretów i wcale nie chodzi mi bynajmniej o życie prywatne bo czytając np. biografię świetnego aktora Pana Janusza Gajosa o życiu prywatnym było ledwo co a całość była bardzo interesująca. No cóż wielkie rozczarowanie, a szkoda. Bez żalu oddam swój zakupiony egzemplarz do biblioteki.

Jedna z gorszych ksiazek biograficznych jakie czytalem!
Napewno nie znajdziecie zapowiadanej tu szczerosci.
Tak sie wkurzylem ze az zdecydowalem sie wypowiedziec po raz pierwszy w tym serwisie.
Osoby wczesniej sie wypowiadajace o tej ksiazce, to chyba zaslepieni fani pani Kunickiej. Po pierwsze tytuł kompletnie nie odzwierciedla tresci oraz przekazu jaki pani Kunicka przekazuje w tej ksiazce. Z jej wypowiedzi mozna odczytac jak by piosenkarka ta cierpiala na depresje a nie jak glosi tytul ksiazki, ze swiat nie jest taki zły. Przez wiekszosc ksiazki biadoli ze jest zle czy ubolewa nad czyms, a co jakis czas, powiedzmy w nastepnym rozdziale ni z tego ni z owego wypowie sie iz swiat jest piekny, cudowny itd. No kompletne zaprzeczenie poprzednich wypowiedzi. Ale okey, to mogl bym jeszcze przebolec, gdyby nie jedno, a mianowicie to iz jesli juz zdecydowala sie na biografie, czy tez wywiad ktory ma charakter biograficzny, to oczywistym jest to iz beda w nim nie wygodne pytania lub tez po prostu ciekawe, takie ktore wiekszosc osob by spytala piosenkarke, czy ogolnie osobe ktora byla niezwykle popularna. Ale nie, pani Halina na 70% tego rodzaju pytan odmawia udzielenia odpowiedzi, pokretnie sie tlumaczac ze na takie i takie pytania nie odpowiada.

Jedna z gorszych ksiazek biograficznych jakie czytalem!
Napewno nie znajdziecie zapowiadanej tu szczerosci.

Wydawca nazywa Kunicką „niezwykle elegancką damą polskiej piosenki”, a 300-stronicowa rozmowa piosenkarki z Kamilą Drecką pokazuje, że nie jest to hasło użyte na wyrost. Już sam tytuł - „Świat nie jest taki zły” - jest dobrą reklamą jej treści. Jakież to odświeżające przeczytać tak szczerą, pozytywną i bezpretensjonalną książkę w czasach, gdy każda dłuższa rozmowa artysty z dziennikarzem rości sobie prawo do bycia „rozliczeniową”, „demaskującą”, „szczerą do bólu”, „spowiedzią” czy innym „wywiadem-rzeką”. Tutaj tej pretensji nie ma, jest za to silna afirmacja życia – swoista deklaracja zrealizowanej kobiety, która jesień swojego życia przemierza z podniesioną głową.

Lubię poznawać muzykę od kuchni. Książkę znalazłam na półce brata i postanowiłam sprawdzić, jaka tak naprawdę jest pani Halina Kunicka, co mówi o sobie, o swojej rodzinie, o występach i robieniu kariery. Na okładce znalazłam informację, że "Świat nie jest taki zły to rozmowa pełna poruszającej szczerości, z ogromnym ładunkiem emocjonalnym". Zazwyczaj takie opisy są mocno przesadzone, ale tym razem...

Tym razem ta rozmowa właśnie taka jest. Kamila Drecka poprowadziła ją w cudowny sposób, a piosenkarka odpowiadała szczerze, skromnie i wywołując ogromne emocje w czytelniku. Książka zaczyna się wspomnieniami dzieciństwa i rodziców, są tam bolesne momenty, trudne chwile, które oczami dziecka wcale się takie nie wydawały. Jest ból i śmierć, ucieczki i szukanie swojego miejsca na ziemi. A także miłość, ogromna miłość rodzicielska, walka o rodzinę. Piękny obraz mamy pani Haliny, cudowne wspomnienie ojca i ojczyma.

W dalszej części pani Kamila podpytuje o początek kariery. Jak to się stało, że piosenkarka wystąpiła pierwszy raz na scenie, dzięki komu to się stało, jaki był udział mamy w życiu zawodowym artystki. Pojawiają się tematy pierwszych miłości, pierwszego męża, pierwszych dalekich wypraw zawodowych. Aż w końcu pojawia się we wspomnieniach Lucjan Kydryński - drugi mąż, najlepszy przyjaciel i najbliższy człowiek piosenkarki. Jego osoba przewija się do końca - a wspomnienia dotyczą ich wspólnego życia, wychowania syna, kariery męża, momentów, w których ich ścieżki się zawodowo stykały, wspólnych wyjazdów urlopów, aż wreszcie czasu choroby, w końcu rozstania. Wszystko przedstawione z prostotą, z uroczą szczerością. Tam, gdzie miało być pozytywnie wyszło bardzo pozytywnie, tam, gdzie miało być smutno i nostalgicznie, wyszło smutno, ale nie tragicznie. Pani Halina Kunicka jawi się w swojej opowieści, jako dobry, spokojny człowiek, który przyjmuje życie takim, jakie jest. Nie stara się na siłę go upiększać, jest blisko rodziny, ale nie ingeruje w prywatność najbliższych, jest świetną piosenkarką, świadomą siebie i tego, co robi dla innych, ale kariera nie jest dla niej najważniejsza. Artystka pięknie ubiera w słowa swoje myśli, nie ma tu zbędnego patosu, nie ma gwiazdorzenia. Przez całą rozmowę miałam wrażenie, że czytam o życiu skromnej, zamkniętej w sobie, wrażliwej kobiety, której los dał od życia bardzo dużo, która świetnie to wykorzystała, ale mimo koncertowania po świecie i zrobienia kariery w kraju pozostała sobą - cudowną żoną, matką, babcią, przyjaciółką.

Halina Kunicka opowiada też o artystach, z którymi miała okazję współpracować, o tych, od których uczyła się zawodu, o tych, dzięki którym zdobyła sławę i o tych, którzy byli, są i będą dla niej najważniejsi.

Mówi też pięknie o miłości, samotności, odnajdywaniu samej siebie w obliczu straty bliskiego człowieka. W całym wywiadzie pada mnóstwo ważnych wspomnień, ciepłych słów.

Bardzo ciekawa pozycja, obowiązkowa dla fanów Haliny Kunickiej. I dla każdego, kto chce poznać jej życie, dowiedzieć się, co ją kształtowało, co miało wpływ na jej życie, co sprawiało jej radość, a co było przyczyną smutku. Polecam!

Książka „Świat nie jest taki zły” to wywiad rzeka, w której Kamila Drecka rozmawia z Haliną Kunicką.
Słynna piosenkarka opowiada o swoim dzieciństwie, młodości i o tym jak trafiła na estradę.
Dzięki mamie. Nigdy nie ukończyła studiów muzycznych, a jednak stała się jedną z najpopularniejszych piosenkarek w kraju.
Dużo koncertowała również za granicą. W wywiadzie rzeka wspomina swoje pierwsze spotkanie z Lucjanem Kydryńskim, późniejszym mężem.
Ta książka przybliża czytelnikowi postać Haliny Kunickiej, wspaniałej polskiej wokalistki, ale także daje nam garść informacji o Lucjanie Kydryńskim, charyzmatycznym konferansjerze, krytyku muzycznym,
autorze licznych publikacji o kompozytorach.
Halina Kunicka i Lucjan Kydryński mieli jednego syna. Marcin Kydryński to dzisiaj znana osobowość.
Bardzo ciekawy człowiek żyjący z pasją, z wieloma pasjami. Również o nim opowiada Halina Kunicka.
O jego życiu i o relacjach z jedynym synem. Czyta się dobrze. Z kart książki wyłania się piękna kobieta o charakterystycznym głosie, która miała i wciąż ma rzesze fanów. Przy tym nigdy nie uważała się za gwiazdę. Była i jest skromną osobą, choć teraz nie ukrywa,samotną.POLECAM!

Dużo koncertowała również za granicą. W wywiadzie rzeka...

autorze licznych publikacji o kompozytorach.

Dużo koncertowała również za granicą. W wywiadzie rzeka ...

• Biografie
  • Przeczytam 52 książki w 2015r
  • Muzyka
  • Przeczytane 2017
  • Kobiety

Dodaj cytat z książki Świat nie jest taki zły