To nie przystoi! Nieprzyzwoite nawyki znanych i szanowanych

Okładka książki To nie przystoi! Nieprzyzwoite nawyki znanych i szanowanych Mikey Robins
Okładka książki To nie przystoi! Nieprzyzwoite nawyki znanych i szanowanych
2021-09-15
2021-09-15
Adrian Tomczyk
historia

Zbiór mniejszych lub większych nawyków znanych i szanowanych ludzi. Czasami dziwaczne, śmieszne lub przerażające. Szkoda, że autor "skacze" po postaciach i latach, kiedy żyli oraz czasami opisuje dane rzeczy na poziomie brukowca plotkarskiego.

Miało być ciekawe, a było nudno i chaotycznie. Autor próbował być zabawny, ale może nawet był, ale nie dla mnie niestety. I naprawdę nie interesują mnie sympatie polityczne pisarzy, nie trzeba ich wszędzie wciskać.
Co do wiarygodności też mam wątpliwości. Niby seria ZROZUM, a brzmiało jak „Życie na gorąco”.
Szkoda, bo potencjał był.

Szkoda, bo potencjał był.

Seria Zrozum, w skład której wchodzi książka "To nie przystoi! Nieprzyzwoite nawyki znanych i szanowanych", na ogół jest warta polecenia, ale dla tej książki zrobię wyjątek.

Żarty lub próby żartowania przysłaniają treść książki, dodatkowo mam wrażenie, że poszczególne ciekawostki są ułożone w dość chaotycznej kolejności albo brakuje płynnego przejścia między nimi. Poza tym mam wątpliwości co do treści, gdy trzeba w przypisach prostować fakty podawane w książce. Nie jest tego dużo, ale biorąc pod uwagę całokształt tej książki warto to zaznaczyć (wybaczam takie rzeczy w naprawdę obszernych książkach, gdzie widzę że napisanie jej wymagało ogromnego nakładu sił, czasu oraz wiedzy, ale tu była to po prostu kolejna rzecz dorzucona do sterty tych mniej udanych).

Fakt, że przytaczane ciekawostki często dotyczą nie aż tak szeroko znanych postaci z historii działa na plus, jednak jeśli macie do wyboru inną książkę, to warto się zastanowić czy chcecie tracić czas akurat na tę pozycję.

1965

Spodziewałam się czegoś lepszego. Książka tylko momentami była ciekawa. Możliwe, że powodem tego był dobór opisanych tu postaci. Gdyby były to osobistości bardziej znane, może czytałoby się o nich z większym zainteresowaniem.

Autor dość swobodnie traktuje fakty historyczne, wiele z nich nadinterpretuje i naciąga. Brak tu też jasnego zamysłu. Poza paroma angdotami o dość niskiej wartości merytorycznej, nie oferuje zbyt wiele wiedzy. W założeniu miał to być zabawny zbiór opowieści o szalbierstwach i nieprzyzwoitych nawykach postaci znanych. Niestety humor jest dość niskich lotów, a wysilone żarty i wspomnienia autora budzą jedynie uczucie zażenowania.

Eeee..., nie! Nie wiem co napisać. Wierzę, że nie jest to fikcja, tylko pracowicie wyciągnięte ze źródeł historycznych pikanterie, ploteczki, świnstewka, gafy itp. ale, co to było? Na co, i po co?

Nie mam ostatnio szczęścia do książek. "To nie przystoi" to zbiór plotek podanych w niezbyt ciekawej formie.
Mam wrażenie, że autor podając wiele pikantnych, a czasami wręcz niesmacznych szczegółów z życia znanych postaci, myślał, że odniesie sukces wśród czytelników.
No cóż, ja nie przepadam za plotkami.

No cóż, ja nie przepadam za plotkami.

Podręczniki historii są pełne doniosłych wydarzeń i dostojnych postaci. Nobliwi, szanowani, poważni, mądrzy, rozważni tak wielu zapamiętała ludzkość. Ewentualnie na przeciwszali szaleńcy i dyktatorzy. Wszyscy jednak wydają się być zbudowani z mocnych cech. Zapominamy o tym, że byli dokładnie takimi samy ludźmi jak my i mieli swoje szaleństwa, bziki, chwile słabości, dziwactwa i byli wplątani w zdarzenia, na które dziś patrzymy z uśmiechem na ustach. Tak, wszyscy wielcy byli ludźmi i byli dziwni.

,,To nie przystoi!" to zebrane w jedną całość anegdoty o ludziach, których dziś pamiętamy tylko przez pryzmat wielkich wydarzeń. Nicola Tesla - wybitny wynalazca ale zakochał się w ... (nie powiem sprawdźcie),Newton - robił listę grzechów, Washington był podporządkowany egocentrycznej matce, Benjamin Franklin - seksoholik, działający na dwóch kontynentach, Mozart miał ...hmmm.. dosyć specyficzne poczucie humoru. Zaintrygowani? A to tylko maleńki wycinek. Ta książka to swoisty ,,pudelek" dostarczająca mnóstwa plotek o najważniejszych postaciach historycznych i bawiąca na zmianę z szokowaniem. Jeśli wydaje się nam czasami, że współczesny świat jest zdegenerowany, szalony czy dziwny to takie publikacje udowadniają tylko, że od wieków nic się nie zmieniło. Oprócz tego, że dzisiaj mamy internet i plotki zdecydowanie szybciej się rozprzestrzeniają.

,,To nie przystoi!" to zupełnie świeże spojrzenie na historię. Bez patetyzmu, z dużą dawką humoru, ironii i sarkazmu. Wyciąga na światło dzienne wszystko to co historia próbuje zamiatać pod dywan. Pokazuje dużo bardziej ludzką, zwyczajną twarz tych, którzy obrośli już powagą, szacunkiem i ...nudą. Nagle dostojni ojcowie narodów nabierają kolorytu, stają się bardziej ludzcy dzięki swoim słabością i dziwactwom. Przestają być posągami a zaczynają być trochę bliżsi. Można się z nich pośmiać a nie tylko na odległość podziwiać. Z pewnością nie raz i nie dwa w trakcie lektury pojawi się oburzenie, zaskoczenie i histeryczny śmiech. I to jest najlepsze i dlatego polecam!

2004

Chaotyczna, sporo historii które mnie nudziły nie na to liczyłam.

Chaotyczna, sporo historii które mnie nudziły nie na to liczyłam.

Nie jest to moje ulubione Zrozum, jednak co się pośmiałam to moje :P Taka papierowa wersja pudelka :)

• Popularnonaukowa

Dodaj cytat z książki To nie przystoi! Nieprzyzwoite nawyki znanych i szanowanych