Harrow Lake

2021-09-29
2021-09-29
2020-08-25
Karolina Post-Paśko
horror thriller miasteczko tajemnica ucieczka

Nie miałam w życiu zbyt wielu podejść do horrorów, bo nie lubię się bać. 𝘏𝘢𝘳𝘳𝘰𝘸 𝘓𝘢𝘬𝘦 już od dawna miałam na oku – głównie za sprawą okładki i intrygującego opisu. Cóż, jeśli będzie zbyt strasznie – odłożę. Ale na szczęście nie musiałam tego robić! A na szczęście dlatego, że ta powieść okazała się mieć niesamowity mroczny klimat, który tak trudno jest w literaturze znaleźć (żeby nie był stworzony na siłę, papierowy, zupełnie nieciekawy).

Historia zapewne powtarzalna – córka sławnego reżysera horrorów trafia do zabitego dechami miasteczka, niemal odciętego od zewnętrznego świata, w którym ojciec nakręcił swój najpopularniejszy film. Stamtąd pochodziła też jej matka, od lat zaginiona w niewyjaśnionych okolicznościach.

W tym miasteczku każdy ma swoje za uszami, nie wiadomo zupełnie komu ufać i w które bajki wierzyć. Pojawia się Pan Dreszcz, trzęsące się żuki w drewnianych łupinach, Kościane Drzewo z ludzkimi zębami na gałęziach... dużo tu ciekawych elementów, które budują tę powieść.

Oczywiście książka ma swoje wady. Pojawiają się nieścisłości w czasie akcji (bohaterka wychodzi rano, a za chwilę jest ciemno albo dwa razy w ciągu dnia nadchodzi wieczór 🤪),a Lola ze swoim "o p t y m a l n i e" doprowadza czytelnika do szału. Ale mimo takich kwiatków, polecam bardzo 🖤

Bardzo szybko się czyta, bo każdy moment porusza fabułę, a język też nie jest jakoś bardzo skomplikowany. Muszę przyznać, że akcja w drugiej połowie książki była momentami niezrozumiała i łatwo dało się pogubić, otwarte zakończenie, co bardzo pasuje do klimatu książki, jednak moim zdaniem zbyt wiele rzeczy zostało pozostawionych bez wyjaśnienia. Ale to tylko osobista opinia.

Przeczytałam ją 5 miesięcy temu i kompletnie jej nie pamiętam, dosłownie żadnej rzeczy, nawet zarysu fabuły, więc chyba nie była dobra xD

Mega chaos. Az nie wiem co napisać . Raczej na nie z mojej strony :/.

Mega chaos. Az nie wiem co napisać . Raczej na nie z mojej strony :/.

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Na początku byłam zaintrygowana, później trochę znudzona, a na koniec miło zaskoczona, ponieważ takiego obrotu spraw się nie spodziewałam.

Naprawdę całkiem wciągająca młodzieżówka. Fajnie wykreowany klimat małego, amerykańskiego miasteczka i bardzo dobrze skonstruowane elementy grozy. Po książkę sięgnęłam zupełnym przypadkiem, bez większych oczekiwań i pozytywnie mnie zaskoczyła.

Harrow Lake to dobry thriller psychologiczny z elementem dreszczowca i dramatu. Książka jest dynamiczna, utrzymuje stały poziom napięcia. Oprócz dusznej atmosfery niewielkiego miasteczka, są tu też głęboko skrywane tajemnice rodzinne, obie tak samo złe i przerażające, a także miejscowa legenda, której bohaterem jest tajemniczy i budzący lęk Pan Dreszcz.

Lola to żyjąca w złotej klatce nastolatka, której ojciec jest znanym reżyserem horrorów. Dzięki niemu małe Harrow Lake zyskało sławę, dzięki której mieszkańcy mogą żyć z napływu turystów. Matka dziewczyny opuściła rodzinę, kiedy Lola była jeszcze małą dziewczynką.

Kiedy ojciec dziewczyny zostaje zaatakowany nożem w swoim apartamencie, Lola zostaje umieszczona w domu babki, w Harrow Lake. Wokół niej dzieją się dziwne rzeczy, a to, co udaje jej się odkryć, mrozi krew w żyłach.

Książka jest napisana dobrym stylem i bardzo wciąga. Mimo że przeznaczona jest dla młodszego odbiorcy- to horror dla nastolatków- według mnie jest dość ciekawą pozycją także dla dorosłych.

Lola to żyjąca w...

Cudowne. W tym roku przeczytałem już ponad 50 książek, ale ta jest niekwestionowanie najlepsza. Trzyma w napięciu do końca, a zakończenie satysfakcjonuje.

CUDOWNE!! Moje top. Jedna z książek, od których po prostu nie mogłam się oderwać. Zaskakuje, jest pełna tylu domysłów i intryg, że czasami musiałam się zatrzymać i pomyśleć. Opowiadałam o niej wszystkim na okrągło. Temat wcale nie jest tak prosty jakby się wydawało. Miłośnicy horrorów mogą się tutaj trochę zawieść - mimo że momentów grozy nie brakuje - jest to raczej typowa gra na uczuciach. Mam ochotę czytać ją ciągle. Totalnie polecam.

Kurde, ale to było dziwne... Nie umiem ocenić jednoznacznie całokształtu. Zastanawiam się czy ocenić ją na 7 czy na 8. Zakończenie wbiło mnie w fotel, nie spodziewałam się go i bardzo podnosi mój stosunek do całości książki. Można powiedzieć, że daje nowy motyw wcześniejszej fabuły. Jednak były momenty, których nie rozumiałam, jakby autorka sama się w nich zagubiła. Lola często mnie denerwowała, ale ostatecznie polubiłam ją. Szkoda, że wątek miłosny się bardziej nie rozwinął, ale ważne, że był. To taki horroro-thiller, którego klimat przypadłby mi do gusty, gdyby nie to, że nie mogłam się w niego wczuć. Mimo wszystko sam styl pisania, fabuła i zamysł - intrygujący i oryginalny - na duży plus. Jednak ostatecznie polecam dla osób, które lubią ten gatunek literacki!

• Audiobooki

Kat Ellis Harrow Lake Zobacz więcej