W rytm zaklęć. Bajki brazylijskie

Okładka książki W rytm zaklęć. Bajki brazylijskie Luigi Dal Cin
Okładka książki W rytm zaklęć. Bajki brazylijskie
Luigi Dal Cin Wydawnictwo: Słowne Młode Seria: Opowieści z czterech stron świata baśnie, legendy, podania
48 str. 48 min.
baśnie, legendy, podania
Opowieści z czterech stron świata
A ritmo d'incanto. Fiabe dal Brasile
Słowne Młode
2021-08-11
2021-08-11
48 min.
Ewa Nicewicz
legendy bajki baśnie Brazylia folklor dla dzieci

Nie uważacie, że ciekawą alternatywą są "Opowieści z czterech stron świata"? Tym razem zacznę od tego, że wydanie zachwyca! Duży format, odpowiednia gramatura stron i twarda okładka. Czego chcieć więcej, aby mały czytelnik mógł bez problemu zapoznać się z literaturą? Zapewne ilustracji! Ba! Wydawnictwo zadbało i o to. Każda strona ozdobiona została tematycznymi scenami, które pobudzają wyobraźnię.

"W rytm zaklęć. Bajki brazylijskie" to zapoznanie ze zwierzętami, które znajdują się w tej części świata. Poznajemy bliżej egzotyczne stworzenia, które są charakterystyczne dla tego zakątka globu. Każda z bajek to nie tylko rozrywka, ale i nauka. Pomiędzy historiami przewijają się ciekawostki naukowe, które kreują zainteresowanie na otoczenie.

Jeżeli chcecie przedstawić Waszym dzieciom baśnie związane z wybranymi miejscami na danych kontynentach, to koniecznie sięgnijcie po serię "Opowieści z czterech stron świata". Wybierzecie się w niezapomnianą podróż, która dostarczy Wam ciekawostek i rozrywki.

"W rytm zaklęć. Bajki brazylijskie" Luigi Dai Cin to kolejna książka z serii "Opowieści z czterech stron świata" od wydawnictwa Słowne. I kolejny raz wydawnictwo mnie zachwyciło. Książka jak i poprzednie części jest cudowne wydana. Duży format, twarda oprawa i piękne grafiki. A że każda bajeczka została zilustrowana przez innego autora to dodatkowo nadaje jej charakteru i zachęca do czynienia. Wprowadza nas to też w klimat opowieści brazylijskich, które diametralnie różnią się od naszych. Główni bohaterowie to żółwie, jaguary, papugi, tapiry, małpki i inne egzotyczne zwierzaki, dzięki czemu jest jeszcze ciekawiej. Każda z bajek przekazuje nam ponadczasowe i uniwersalne wartości, a do tego jest ciekawa. Dokładnie to mamy tu 12 interesujących opowieści, przy których nie da się nudzić. Polecam!
Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu Słowne.

"W rytm zaklęć. Bajki brazylijskie" to zbiór opowiadań opartych na legendach rdzennej ludności Brazylii. Bohaterami książki są zwierzęta, które są nam bardzo dobrze znane, jak np. żółw, jaguar, sęp, tapir, węże, papugi, małpy. Nie zabraknie plemienia Munduruku.
Możemy się dowiedzieć między innymi, dlaczego skorupa żółwia składa się z wielu kawałków, o jaguarze, który nie boi się ognia i wody, o wzajemnej pomocy, dlaczego grzechotniki mają na końcu ogona grzechotkę. Opowieści są naprawdę interesujące i niosą ze sobą przesłanie. Wszystko to jest dopieszczone pięknymi ilustracjami, które cieszą oko małego czytelnika.
Ciekawe, jak kiedyś ludzie znajdywali wyjaśnienia na różne zjawiska przyrody, pogody, zachowania zwierząt. Możemy je porównać do współczesnych teorii, choć pamiętać trzeba, że są to legendy. Jednak wychodzę z założenia, że w każdej legendzie jest ziarenko prawdy.
Książkę przeczytaliśmy w dwa wieczory, dzieci uważnie słuchały bajki, a także przyglądały się ilustracjom, co bardzo mnie cieszy. Sama zainteresowałam się opowiadaniami i z przyjemnością mogę polecić "Bajki brazylijskie". Na pewno rozbudzają ciekawość i wyobraźnię młodych czytelników, a także sprawiają, że na chwilę cofniemy się lata wstecz, gdzie rdzenna ludność miała własne teorie na temat otaczającego wtedy ich świata. Dla małych odkrywców będzie to cudowna przygoda 🙂

Wydawnictwo Słowne (dawniej Burda Książki) wydało kolejną książkę dla dzieci z cyklu Opowieści z czterech stron świata. Jest to książka pt.: „W rytm zaklęć. Bajki brazylijskie" autorstwa Luigi Dal Cin.

Pozycja wydana w twardej oprawie, w dużym formacie, z niebanalnymi ilustracjami przyciąga wzrok. Przedstawione legendy i baśnie zachwycają nie tylko pięknymi ilustracjami, ale i ciekawymi opowieściami.

Jaguary, tapiry, żółwie, węże, małpy - te egzotyczne zwierzęta wyłaniają się z kart książki, by przedstawić nam swoje historie: dlaczego żółwie mają takie, a nie inne skorupy, dlaczego węże są jadowite, skąd ludzie wzięli kukurydzę? Legendy, wierzenia, baśnie brazylijskie, z całkiem innego kręgu kulturowego, to interesująca książka nie tylko dla małego czytelnika. Opowieści z dalekiego egzotycznego kraju mogą stać się pretekstem do dalszych opowieści o tak mało znanych nam rewirach, a także poszukiwań bliższych informacji o Brazylii i całej Ameryce Południowej. Jak najbardziej polecam!

Nadmienię jeszcze, że piękne ilustracje pochodzą z Międzynarodowej Wystawy Ilustracji Dziecięcej w Sarmede (Treviso).
MJ
źródło: www.szkolnyklubrecenzenta.pl

Większość z nas wychowała się na mitach greckich i rzymskich, rzadko kiedy słowiańskich (co w sumie jest dość abstrakcyjne - w końcu mieszkamy w słowiańskiej Polsce!). A świat jest przecież pełen innych, całkowicie odmiennych kultur, fascynujących historii i mitologii, które tak ciekawie byłoby poznać!

To samo musieli pomyśleć w Wydawnictwie Słownym zanim uraczyli nas serią "Opowieści z czterech stron świata", która pozwala dzieciom poznać bogactwo przeróżnych kultur. Może być również idealnym wstępem do rozmowy nie tylko o odmiennych wierzeniach, religiach, czy folklorach, ale też o warunkach i realiach życia w innych krajach (i na innych kontynentach!).

Kolejna już książka z serii tym razem przenosi nas do orientalnego świata brazylijskich baśni, dzięki którym poznamy odpowiedzi na bardzo istotne pytania, których prawdopodobnie nigdy wcześniej nawet sobie nie zadaliśmy:

Czemu skorupa żółwia wygląda tak a nie inaczej?
Dlaczego węże są jadowite?
Skąd ludzie wzięli się na Ziemi?

No dobrze, może niektórzy z nas zadali sobie te pytania i nawet znają już na nie odpowiedzi, ale na pewno nie usłyszeli ich jeszcze w tej orientalnej, brazylijskiej odsłonie!

Poznawanie innych wierzeń, mitów i kultur jest niesamowicie ciekawe i rozwijające, a diametralna różnica między realiami życia dawnych mieszkańców Ameryki Południowej i naszymi sprawia, że ta przygoda staje się jeszcze ciekawsza! Bohaterami brazylijskich bajek są zazwyczaj jaguary, tapiry i inne orientalne zwierzęta, które na pewno umilą Waszym pociechom czas i będą przyjemną odmianą (bo w polskich lasach raczej ich nie spotkamy!).

"W rytm zaklęć" jest przy tym przepięknie wydanym zbiorem opowieści - wszystkie strony pełne są barwnych grafik i rysunków. A dzięki temu, że każda historia była ilustrowana przez innego artystę, możemy dodatkowo podziwiać tu mieszankę przeróżnych styli, które nadają poszczególnym bajkom wyjątkowego charakteru.

Mówię Wam, ta książka to świetna rozrywka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych (przy czym ci drudzy mogą jednak odczuć pewien niedosyt i potrzebę, by szukać dalej i głębiej!). Mam z nią tylko jeden problem - dlaczego tak mało?!

To samo musieli pomyśleć w Wydawnictwie Słownym zanim uraczyli nas...

Jakie macie pierwsze skojarzenia z Brazylią? Muzyka, barwne stroje i piękne korowody tancerzy podczas słynnego karnawału w Rio De Janerio? Melodyjny język (portugalski),ciemniejszy kolor skóry uśmiechniętych ludzi, wysokie temperatury i nieustające lato? Chłopcy, goniący za piłką, którzy w przyszłości sięgną po puchar mistrzostw świata w najpopularniejszym sporcie? A może ciekawe okazy fauny i flory?

W tym pięknym kraju wiele dzieci nie ma szans na to, by zadbać o wykształcenie. Bieda, skrajne ubóstwo uniemożliwia naukę, a co za tym idzie, zdobycie w przyszłości dobrego zawodu i uczciwej pracy z godnym wynagrodzeniem.

W Brazylii widoczne jest połączenie elementów religii katolickiej oraz afrykańskich wierzeń. Magiczne rytuały, zaklęcia, tajemnicza aura oraz irracjonalne zjawiska znajdziecie w BAJKACH BRAZYLIJSKICH, stanowiących część serii Opowieści Z Czterech Stron Świata.

Jeżeli ciekawi Was odmienna kultura, lubicie poznawać zaskakujące zwyczaje, pragniecie choć na chwilę uciec od współczesnego świata i materialnych dóbr, ten tom okaże się trafioną lekturą. Uwiecznione na kartach książki opowieści, przekazywane przy ognisku, podczas wieczornego usypiania dzieci, przeniosą Was do świata niezwykłych wydarzeń, postawią fundamenty pod nieokiełznany budynek wyobraźni i z pewnością zachęcą do pogłębiania nowo zdobytej wiedzy.

Jeśli chodzi o ilustracje to gromkie brawa należą się ich twórcom za to, że oddali klimat naściennych malowideł, ukrytych przed oczami postronnych turystów, którzy rzadko zapuszczają się w głąb jaskini. Ten melanż współczesnych wizji, połączony z pierwotnymi grafikami, dodatek przestrzennych elementów (np. sznurka) czynią ilustracje atrakcyjnymi i zapadającymi w pamięci.

Pamiętajcie, że nie tylko mity greckie i rzymskie odnoszą się do ponadczasowych wartości, tłumaczą zawiłe meandry ludzkiej psychiki i opowiadają o początku świata. Warto sięgnąć po historię z różnych zakątków ziemi.

Mimo że jestem na urlopie dzisiaj przedstawiam Wam kolejną książkę z serii "Opowieści z czterech stron świata", którą przeczytałam jeszcze przed wyjazdem. Pozycja ukazała się 11 sierpnia.
🇧🇷 Tym razem książka zatytułowana "W rytm zaklęć. Bajki brazylijskie" jak sama nazwa wskazuje stanowi zbiór opowieści inspirowanych i opartych o legendy rdzennych ludów Brazylii.
Każda z nich przekazuje pewną ludową mądrość lub wyjaśnia określone zjawiska. Znajdziemy tutaj na przykład wyjaśnienie w jaki sposób powstały gwiazdy czy jak doszło do tego, że mamy noc i dzień. Dowiemy się też dlaczego niektóre węże są niebezpieczne i w jaki sposób człowiek zainteresował się i "odkrył" rolnictwo.
Każda opowieść na swój sposób jest niesamowita i niezmiernie interesująca. Chociaż dorosłego niektóre mogą nieco śmieszyć swoją trywialnością, traktując je jednak jak bajki właśnie, pokazują wszystkim jakie były dawne wierzenia, w jaki sposób nie mając odpowiedniego zasobu wiedzy tłumaczono sobie określone zjawiska przyrody oraz obowiązujące zasady, jak wyciągano wnioski, określano sposoby postępowania i logikę tego świata.
🇧🇷 Te bajki to kraina niesamowitych i, co szczególnie ważne, bardzo mądrych zwierząt. Żółw żabuti jest jednym z przykładów. A może chcecie również wiedzieć jaką rolę odgrywa bocian w życiu ludzi, dlaczego był pomocny i jak doszło do tego, że przynosi dzieci? Kultura i wierzenia dawnych ludów są niesamowite.
Uzmysłowiło mi to, patrząc z punktu widzenia osoby współczesnej i dorosłej, jak bardzo proste było kiedyś życie. Nie wiem czy lepsze, ale na pewno prostsze. W jak bardzo prymitywny sposób tłumaczono określone zjawiska i rzeczy.
Szkoda, że obecnie niektórzy nie wyciągają wniosków z dawnych mądrości, mało tego wierzą i tłumaczą sobie określone rzeczy właśnie tak jak tysiące lat temu i tak jak dziecko biorąc dosłowną warstwę bajki za pewnik.

🇧🇷 Podobały mi się te bajki. Podobnie jak w pierwszym tomie serii, opowieści wzbogacone zostały przepięknymi ilustracjami. Rozbudzają one wyobraźnię, kreatywność i przede wszystkim ciekawość świata i życia. Dadzą dzieciom wspaniały punkt wyjścia do zadawania pytań, tworzenia własnych historii i poznawania tradycji i kultury innych krajów.
Bajki te, jak i cała serię, polecam wszystkim, a w szczególności dzieciom w wieku 6-8 lat, do czytania samodzielnego lub z dorosłymi.

Każda z...

Zastanawialiście się, dlaczego skorupa żółwia składa się z wielu kawałków? Jeśli tak odpowiedź znajdziecie w książce "Rytm zaklęć. Bajki brazylijskie".

W książce znajdziemy legendy ludów brazylijskich. Opowieści osadzone są w pięknej przyrodzie. Bohaterami są mądre zwierzęta.

Dowiemy się, jak według ludów brazylijskich został rozjaśniony mrok na ziemi, poznamy Pana Niebios, sprytnego żółwia Żabutiego, jaguara, od którego żywioły wody i ognia okazały się silniejsze.
Dzięki bajkom poznamy wierzenia, tradycje, historie ludów brazylisjkich- plemienia Munduruku. Poznamy także zwierzęta: tapiry, jaguary, leniwce, sępy, żółwie, małpy, jastrzębie, węże.

Oprócz mądrych baśni znajdziemy w książce piękne ilustracje. Okładka także zachwyca piękną ilustracją. Do tego jest bardzo miła w dotyku, co bardzo spodobało się dzieciom.

Dzieci są zachwycone opowieściami, chętnie oglądały mapę, żeby dowiedzieć się skąd pochodzą opowieści. Słuchały z zaciekawieniem opowieści o zwierzętach. Dopytywały jak wyglądają tapir, leniwiec, czy naprawdę żyją w Brazylii.
Książka nie tylko dla dzieci, także rodziców zainteresują historie.

Zapraszamy także Was do pięknego, bajkowego świata. Książka zabierze całą rodzinę we wspaniałą podróż.

• Złota Lista 6+
  • Biblio