Spacer nad rzeką

Filia
2022-06-22
2017-06-14
literatura polska

Zosia, spotkała Pawła przez przypadek, jednak po krótkim czasie dochodzi do wniosku, że to było przeznaczenie. Zakochała się w lekarzu bez pamięci i w dodatku z wzajemnością, a to nie jest takie oczywiste. Sama nie miała łatwego życia, więc tym bardziej docenia tę szczerą miłość, która ją spotkała. Paweł jest lekarzem w warszawskiej klinice, dlatego większość czasu spędza poza domem. Kiedy okazuje się, że Zosia jest w ciąży, mąż proponuje jej spędzenie tych pierwszych tygodni z dala od miejskiego zgiełku, w jego rodzinnym Kazimierzu. Chociaż Zosia na początku nie jest zachwycona tym pomysłem, dla dobra dziecka zgadza się na tę przymusową izolację. Kazimierz wydaje się jej końcem świata i odludziem, w którym nie będzie mogła wytrzymać, lecz rodzina Pawła przyjmuje ją bardzo ciepło, a spokój, którego tam doświadczyła powoduje, że Zosia zaczyna marzyć o tym, aby zostać tam na zawsze. Nie wiedziała jednak, że wejście do tej rodziny spowoduje ogromne zmiany, które zapoczątkuje ona sama. Kim była Julia, oprócz tego, że byłą żoną Pawła? Jak wiele sekretów skrywa rodzina Rybickich? Skrzętnie poukrywane tajemnice zaczną wychodzić na światło dzienne, a Zosia będzie musiała rozwiązać zagadkę, która do dnia dzisiejszego kładzie się cieniem na tej rodzinie. Czy uda jej się pogodzić dwóch braci, którzy są skłóceni od kilku lat i wprowadzić do domu Rybickich miłość i szczęście?
Cudowna historia, która zabiera nas w urokliwe miejsca Kazimierza. Autorka genialnie nakreśliła opowieść o miłości, która od pierwszych stron brzmi zagadkowo i zachęca do dalszego odkrywania tajemnic. Urzekająca, mądra, z przesłaniem historia o miłości, która nie zawsze przychodzi w odpowiednim momencie. Czasami potrzeba doświadczyć złych wydarzeń, aby móc docenić to co ulotne, zwyczajne. Gonimy za czymś, zapominając o tym, że wdzięczność to klucz to udanego życia. Intrygująca i bardzo ciepła, otwierająca oczy i dająca nadzieję, że miłość może nas spotkać wszędzie i nie zawsze jest to grom z jasnego nieba. Czasami przychodzi powoli, zakradając się, nie dając o sobie znać.

Dość zawiła, długa książka. Pomimo 500 stron, dobrze się ją czyta. Akcja wciąga, historia rodziny Rybickich zachęca do dalszej lektury. Książka porusza ważne aspekty życia, małżeństwo, rodzicicielstwo, niespełnioną miłość, chorobę i śmierć.

Monika Oleksa pisze niby romanse, a jednak zawsze jest coś więcej.
Tutaj mamy bardzo ciepłą rodzinną opowieść, ale zarazem pełną dramatyzmu i skrywanych tajemnic. Dużo też, jak cenne są prawdziwe przyjaźnie w życiu.
Gdyby nie momentami nadmiar lukru, to byłaby całkiem zgrabna i klimatyczna (Kazimierz Dolny) historia, ale mnie się i tak podobała.

Monika Oleksa pisze niby romanse, a jednak zawsze jest coś więcej.

Jedna gwiazdka więcej za Kazimierz Dolny. Poza tym książka mocno przeciętna.

Jedna gwiazdka więcej za Kazimierz Dolny. Poza tym książka mocno przeciętna.

Wieczory w ostatnim czasie spędzałam na lekturze książki, która od dawna znajduje się w mojej biblioteczce. Na jej okładce znalazłam informację, że akcja rozgrywa się w Kazimierzu Dolnym i przypomniał mi się pobyt w tym mieście ponad rok temu. Wspomnienia okazały się tak silne, że postanowiłam zobaczyć Kazimierz oczami innej osoby w książce pt. "Spacer nad Wisłą" Moniki A. Oleksy.

Zosia Rybicka i jej starszy o kilkanaście lat mąż Paweł oczekują dziecka. Paweł, szanowany lekarz w warszawskiej klinice, skutecznie namawia żonę na wyjazd do swojej rodziny do Kazimierza Dolnego, by tam spokojnie czekała na rozwiązanie, a z drugiej strony, by mieć pewność, że Zosia będzie w tym czasie dobrze zaopiekowana.
Kobieta szybko zyskuje sympatię teściów, a z czasem i twardej szwagierki.
Zimowe i wiosenne miesiące Zosia spędza na spacerach po miasteczku i wzdłuż Wisły w stronę Mięćmierza, gdzie mieszka nieco ekscentryczna Romana i Mikołaj, brat Pawła. I to ten mężczyzna jest powodem chmur zbierających się nad rodziną Rybickich.

"Spacer nad rzeką" to książka o rodzinnych relacjach. Zosia wcześnie straciła mamę, więc Joanna, matka Pawła, urzeka ją swoim ciepłem i bezinteresowną miłością, jaką obdarza swoich synów i męża Jana. Teść jest dla niej wzorem ojca - kochającym, ale i wymagającym.
Przybycie Zosi do Doktorówki, czyli domu doktorostwa Rybickich, rozdrapuje stare, rodzinne rany i wspomnienia związane z pierwszą żoną Piotra. Dla Zosi Julia jest postacią, którą chce poznać pośmiertnie. Rodzina niechętnie chce rozmawiać o Julii, ale na szczęście w Kazimierzu mieszka sporo osób, które ją poznały, a Doktorówkę odwiedza czasem jej brat. Poznawanie historii Julii prowadzi Zosię do ciemnej strony historii Doktorówki, a niespodziewany przyjazd Mikołaja, brata Pawła, wznieca emocje sprzed lat.
Rodzina Rybickich jest tu przykładem rodzin, które nie do końca rozwiązały swoje problemy, a raczej zamiotły je pod dywan, gdy doszło do rodzinnej tragedii. Czasem wydaje nam się, że tak łatwiej, że tak jest lepiej i że czas uleczy rany lub pozwoli zapomnieć. Jednak niespodziewane pojawienie się Mikołaja przy świątecznym stole i jego nieodpowiedzialne zachowanie względem swojej żony i syna staje się powodem cichych dni między Joanną a Janem. Joannę wiedzie matczyna miłość, która wszystko wybacza. Jana z kolei złości zuchwałość, nieodpowiedzialność i egoizm syna. Obojgu trudno zrozumieć, jak różni są ich synowie. Wychowywali się razem, zwykle w zgodzie i zrozumieniu. W dorosłym życiu ich drogi się rozeszły. Jeden poszedł w ślady ojca, zostając lekarzem i szybko decydując się na małżeństwo. Drugi zostaje zmuszony do małżeństwa, gdy okazuje się, że Bożenka jest w ciąży i wciąż wiedzie życie lekkoducha. Bracia jeszcze bardziej się poróżnili , gdy w Doktorówce zamieszkała Julia.
Rodzinne żale, niepozałatwiane i niewyjaśnione sprawy, muszą się kiedyś wylać. W książce tym czasem jest zamieszkanie Zosi w Doktorówce. Rodzina powoli dojrzewa, by wyznać sobie prawdę, wylać wzbierające żale i rozwiązać sporne kwestie.
"Spacer nad rzeką" to też książka, która pokazuje, że w związku zawsze jedno kocha bardziej. I dlatego bardziej cierpi, gdy to drugie okaże się słabsze lub nielojalne.

Jak wspomniałam we wstępie Monika A. Oleksa przenosi nas do urokliwego Kazimierza Dolnego, zaprasza czytelników do spacerów nad Wisłą, teraz wzdłuż przygotowanej promenady, na zakupy na Mały Rynek, na wspięcie się na Górę Trzech Krzyży, by podziwiać panoramę miasta i zakola Wisły. Książka swoją aurą i spokojem przypomina piękno Kazimierza nad Wisłą. Dlatego zachęcam do lektury.

Materiał na telenowelę w wydaniu brazylijskim. Ona kocha jego, ale czy on czasami nie kocha innej? Co na to powie jego matka, a co bratowa? No bo jest brat dobry i brat zły, ale zły tylko pozornie. I słodka młoda mamusia ma Kruszynkę w brzuszku i ta "Kruszynka" powtarzana jest milion razy. No nie...
Na plus: ciekawe opisy Kazimierza nad Wisłą.

Na plus: ciekawe opisy Kazimierza nad Wisłą.

Małe urokliwe miasteczko jakim jest Kazimierz. Jest piękna sceneria do cudownej opowieści która snuje nam autorka. Nieporozumienia które zatruwają nam życie które zatruwają rodzinę z wyglądająca na bardzo naprawdę szczęśliwa. Tajemnice i długo skrywane żale które odkryje główna bohaterka. Prawda tak skrywane o chorobie żony syna jej śmierć.... Te wszystkie nieporozumienia i jedna osoba która potrafi słuchać potrafi rozmawiać powoduje że wszystko zostaje wyjaśnione.... A rodzina na nowo powoli staje się rodzina.....

Uwielbiam takie klimaty! Małe, urokliwe miasteczko, dużo przyrody i świeżego powietrza, dom z duszą, a do tego unoszący się w powietrzu aromat ciasta i świeżo parzonej kawy. Wszystko opisane tak plastycznie, kolorowo, realnie - naprawdę czułam się jakbym tam spacerowała i wdychała te zapachy (choć nigdy nie byłam w Kazimierzu). Do tego całkiem ciekawa historia. Moje pierwsze spotkanie za autorką oceniam bardzo pozytywnie.

Trudno odmówić Autorce umiejętności literackich, szczególnie w zakresie logicznego prowadzenia akcji i konstruowania dialogów. Należałoby jednak skierować ten talent w dobrą stronę. Jako bywalczyni Kazimierza Dolnego i okolic doceniam bardzo realistyczny i jednocześnie plastyczny opis miasta (nawet z tłem historycznym, za co brawa),które przez to staje się również bohaterem historii. To jest to, w czym Autorka jest dobra. Fakt, że akcja toczy się powoli i dotyczy zwyczajnych, codziennych spraw również doceniam, bo niepotrzebne są tony kolejnych miałkich romansideł skrzyżowanych z filmem akcji.

Jednak podczas lektury parę razy dosłownie zgrzytnęłam zębami. Po 5 opisie pełnym lukrów w rodzaju "cudu miłości", "ołtarza miłości" i "ziarenka miłości" zaczęłam być zirytowana. Tego rodzaju zwroty i rozwlekłe opisy "poetyckich" uczuć nie pasują do zwyczajnej (choć ciekawej) historii, którą snuje Autorka. Odbierają cały dynamizm akcji i powodują utratę zainteresowania historią, tworząc wrażenie "odklejenia". O ile dobrze zrozumiałam, zamysłem nie miał być mdły romans, tylko życiowe, czasem trudne sprawy, więc takie wrzutki powodują poczucie surrealizmu.

Wzruszyłam się czytając tą książkę. Zawiera ona dużo życiowych prawd i ukazuje słabości, do których nie chcemy się przyznać. Urzeka też opisem Kazimierza, widokami na obrzeżach miasta i poetyckim opisem otaczającej nas prozaicznej rzeczywistości.

• 2017