Ani Mru-Mru. O dwóch takich co było ich trzech

Okładka książki Ani Mru-Mru. O dwóch takich co było ich trzech Adrian Dąbek, Waldemar Wilkołek, Marcin Wójcik, Michał Wójcik
Okładka książki Ani Mru-Mru. O dwóch takich co było ich trzech
Adrian DąbekWaldemar Wilkołek Wydawnictwo: Wielka Litera reportaż
reportaż
Wielka Litera
2015-05-06
2015-05-06
9788380320260

Okładka książki Ani Mru-Mru. O dwóch takich, co było ich trzech Adrian Dąbek, Waldemar Wilkołek, Marcin Wójcik, Michał Wójcik
Ani Mru-Mru. O... Adrian Dąbek, Walde...

Okładka książki Ćpałem, chlałem i przetrwałem Barbara Burdzy, Maciej Maleńczuk
Ćpałem, chlałe... Barbara Burdzy, Mac...
Okładka książki Absurdy PRL-u Piotr Lipiński, Michał Matys
Absurdy PRL-u Piotr Lipiński, Mic...
Okładka książki Nie tak łatwo być Czesławem Czesław Mozil, Jarek Szubrycht
Nie tak łatwo ... Czesław Mozil, Jare...
Okładka książki Ja, Fronczewski Piotr Fronczewski, Marcin Mastalerz
Ja, Fronczewski Piotr Fronczewski, ...
Okładka książki Zły chłopiec Bogusław Linda, Magda Umer
Zły chłopiec Bogusław Linda, Mag...

Kabaret "Ani Mru-Mru" to trzyosobowy kabaret, który od 15 lat rozśmiesza miliony Polaków, którego występy gromadzą pełne sale widzów, a klipy w sieci osiągają kilkumilionowe odsłony. Ich twarze zna każdy: od Podkarpacia po Pomorze Zachodnie. Ani Mru-Mru to zjawisko, fenomen, najlepiej zarabiający polski kabaret, najbardziej popularny. Ba, on zaczął epokę nowych kabaretów w Polsce na początku XX w.

Książka "Ani Mru-Mru. O dwóch takich, co było ich trzech" przedstawia "Ani Mru-Mru" od kulis - poprzez proces tworzenia skeczy, życie w rozjazdach aż po wspominki lat dziecięcych, wstawki innych kabaretów.

Książkę czyta się gładko, ale momentami nie jest tak fantastyczna, jak na to liczyłam. Kulisy producenckie, wypowiedzi menadżera wieją nudą.
Reszta fajna, ale bez szału.

Najzabawniejsze są krótkie wstawki z pytaniem: "Dlaczego nie lubisz kabaretu "Ani Mru-Mru"? skierowane do 'konkurentów.'

"Co byście napisali na symbolicznym nagrobku kabaretu?"
"Tu leży Ani Mru-Mru. Pięć trumien, między każdą wąska szpara. Wszystkich to leżenie wkurza, oprócz Waldemara".

"Gdybyśmy byli początkującym kabaretem, a któryś z nas zapomniałby skeczu, dwóch pozostałych zrobiłoby wszystko, żeby go uratować. Po piętnastu latach na scenie, gdy widzimy kolegę stojącego – umownie – nad takim wielkim szambem, to nas tak bawi, że po prostu trzeba podejść i go pchnąć. Zrobimy wszystko, żeby go pogrążyć".

To niezła puenta. Fajnie mieć pracę, którą się lubi, a jeszcze fajniej pracowac z ludźmi, których się lubi i ceni.

"Jesteśmy tak lubiani przez ludzi, zwłaszcza Michał, ze nawet gdyby przejechał kobietę na pasach, to pojawiłyby się komentarze w rodzaju: <A po co tam lazła?>"

Biografii zazwyczaj nie kupuję i nie czytam, na tę jednak się skusiłam i dość przyjemnie mi się ją czytało. Szczery wywiad z nutą humoru w tle, zagradzający drobne sekrety życia prywatnego twórców. Sięgając po tę książkę, nie spodziewałam się, że tak mnie zainteresuję, iż przeczytam ją w zaledwie parę dni.

Świeża, szczera i śmieszna biografia, całkiem spoko kabaretu :)

Świeża, szczera i śmieszna biografia, całkiem spoko kabaretu :)

Ciekawa napisana z dużą dozą humoru i satyry.

Ciekawa napisana z dużą dozą humoru i satyry.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

ANI MRU MRU
O DWÓCH TAKICH CO BYŁO ICH TRZECH
Dziś 📖 która pozwoli Wam poznać bliżej niesamowitych kabareciarzy.
Jak dla mnie najlepsi w swojej branży.
Jesteście ciekawi jak wygląda życie, gdy opada kurtyna, milkną brawa, gaśnie światło❓
Jak bardzo różnią się Ci ludzie w prywatnym życiu od tego co widzimy na scenie❓
Jest to niesamowita opowieść o ludziach dzięki którym nieraz sikałem ze śmiechu.
Skecze takie jak "Zupka chińska" czy "Romek" na zawsze zostaną w mojej pamięci.
(ile to ja z Panem Romkiem - nauczycielem od historii się naśmialiśmy na temat jedynek lalki w kraju która umie śpiewać)
Jeśli w tej szarej rzeczywistości uwielbiacie się uśmiechać bardzo polecam WAM tę książkę.
Lubicie tych typów z okładki ❓

ANI MRU MRU
O DWÓCH TAKICH CO BYŁO ICH TRZECH
Dziś 📖 która pozwoli Wam poznać bliżej niesamowitych kabareciarzy.
Jak dla mnie najlepsi w swojej branży.
Jak bardzo różnią się Ci ludzie w prywatnym życiu od tego co widzimy na scenie❓
Jest to niesamowita opowieść o ludziach dzięki którym...

Wywiad rzeka, który przybliża czytelnikowi twórców kabaretu Ani Mru Mru. Pozycja dla fanów, albo osób interesujących się polską sceną kabaretową, choć w tym drugim przypadku powiedziałabym, że nie jest to rzetelne przedstawienie tejże, raczej opowiastki sprowadzone do tego, z kim się Ani Mru Mru lubi.
W wywiadzie dominuje Marcin Wójcik, czyli "mózg" zespołu. Zorganizowany, poukładany, nie zawaha się wbić paru szpileczek w niesubordynowanych kolegów, a także kolegów po fachu.
Jak dla mnie z książki można by poucinać to i owo, np. jest trochę powtórzeń, pewne tematy wracają, chłopaki cieszą się (po wielokroć),że świetnie na kabarecie zarabiają itd. Sporo jest o życiu prywatnym (nic specjalnie interesującego). Do tego dochodzą świadectwa współpracowników/managerów/żon itd, które są miejscami mocno przesłodzone i można sobie odpuścić.

W wywiadzie dominuje Marcin Wójcik, czyli "mózg" zespołu. Zorganizowany,...

Kabareciarze od zaplecza. Ich tajemnice, życie prywatne. Kto by tam nie opowiadał, zawsze piszą o tym samym - jednym rozwodniku, o pijaństwie, o kasie którą mają i menedżerze najlepszym z dostępnych.

Zaciekawiło mnie, dlaczego ktoś wybiera jako sposób na życie i pracę kabaret. I z tej książki można się właśnie dowiedzieć, jakie były koleje trzech mężczyzn, którzy utworzyli znany od kilkunastu lat i bardzo znany, lubiany kabaret. Wszystko okraszone różnymi anegdotkami z ich życia - raz na poważnie, za innym razem zdecydowanie z przymrużeniem oka. Najbardziej podobało mi się, że autor pozwolił się wypowiedzieć każdemu z nich, co bardzo wzmocniło obraz całości. A na końcu ekstra kilka ciekawych fotek.

Autobiografia zabawna jak sam kabaret. Pytanie: Czy Was również najbardziej śmieszy Pan Waldemar, przeważnie kryjący się w cieniu dwóch gwiazd? :D

Z pewną taką nieśmiałością podchodziłem książki o kabarecie „Ani Mru Mru”, bo nie wiedziałem czy nie będzie nudno. Już po kilkunastu pierwszych stronach okazało się, że nie było powodów do obaw.
Wywiad rzeka z członkami kabaretu, ale też resztą ekipy pracującej dla „Chudego”, „Jabbara” i „Kołka”, broni się i dostarcza nienachalnej rozrywki na przyzwoitym poziomie.
Chłopaki mówią szczerze o początkach, zawirowaniach w życiu osobistym i braku weny, ale też o imprezach i problemach tzw. „branży kabaretowej” w Polsce.
Zawsze ciekawiło mnie jak „robi się” dobry kabaret i jak można to wytrzymać przez wiele lat, żyjąc „na świeczniku”, w stresie i pod presją oczekiwań widzów.
Pewne moje przypuszczenia się potwierdziły, ale dowiedziałem się też wielu nowych rzeczy. Książka pełna jest ciekawostek i anegdot, ale też interesujących obserwacji i komentarzy.
Jeśli lubicie kabarety, macie dystans do siebie i świata, to sięgajcie bez obaw po tę książkę. Ponad 300 stron szybko znika, nawet nie zauważycie kiedy.

Chłopaki...

• 2015