Agent. Naga prawda o kulisach futbolu

Tłumaczenie: Tomasz Szymoński
Wydawnictwo: Sine Qua Non
The Secret Agent: Inside of the World of the Football Agent
piłka nożna, agent, anonim, futbol
literatura faktu
Sharon

Połączenie „Futbolu obnażonego” z „Wilkiem z Wall Street”. Piłkarski świat bez tajemnic! Oszustwa, szantaże, łapówki, kłamstwa. Tam, gdzie w grę wchodzą milionowe kontrakty, pojawiają się oni – pozbawieni skrupułów agenci piłkarscy. Jeden z nich postanowił wreszcie przerwać milczenie. I zdradził, jak naprawdę wygląda jego praca w Premier League. Korumpowanie trenerów i prezesów klubów....

Połączenie „Futbolu obnażonego” z „Wilkiem z Wall Street”.

Piłkarski świat bez tajemnic!

Korumpowanie trenerów i prezesów klubów. Manipulowanie mediami. Podchody pod nastoletnich piłkarzy, przekupywanie ich rodziców i wykradanie klientów konkurencji. Wszystko po to, by zdobyć kolejny kontrakt, który przyniesie fortunę…

Brutalna prawda o regułach rządzących futbolowym biznesem. Szokująca opowieść prowadząca przez klubowe szatnie, gabinety prezesów i sypialnie gwiazd futbolu. Książka anonimowego autora, który pewnego dnia postanowił:

„Rozpocznę życie przestępcy”.
I został agentem piłkarskim.

źródło opisu: wsqn.pl

źródło okładki: wsqn.pl

Bartek | 2017-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2017

Lekko napisana rzecz na nielekkie tematy - wygląda na to, że świat piłkarzy, agentów, klubów i prawników to jedno wielkie, korupcyjne bagno. Anonimowy agent odsłania przed nami wszystkie kulisy nieoficjalnych transakcji, przedstawia też pajęczynę powiązań, która łączy wszystkich wpływowych ludzi branży. Książka niszczy w zasadzie resztki nadziei, co do uczciwości futbolowego (pół)światka. Jednocześnie, co ważne, Agent nie wybiela również siebie, zdaje się jednak zachowywać resztki przyzwoitości i mgliste wspomnienia o sumieniu. Wszystko czyta się szybko i przyjemnie, zwłaszcza, że łatwo dojść do oczyszczającego wniosku, że korupcja i ryzykowne "gierki" działaczy to problem nie tylko (niegdysiejszego) PZPNu.

Ewa K | 2015-05-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 26 maja 2015

Anonimowy Piłkarz jako pierwszy obnażył kulisy funkcjonowania Premier League. Teraz przyszła kolej na wyznania Anonimowego Agenta, który bez skrupułów ujawnia czytelnikom najbardziej zawstydzające sekrety swej profesji. "Agent. Naga prawda o kulisach futbolu" to znakomite uzupełnienie opowieści Anonimowego Piłkarza. Ta książka rzuca nowe światło na pracę skautów, trenerów i agentów zarabiających krocie na swoich piłkarskich podopiecznych. Jesteście gotowi na całe mnóstwo szemranych interesów i przekrętów, o których do tej pory nie mieliście pojęcia? Jeśli tak, to witajcie w krainie wszechobecnej korupcji, rodem z angielskich boisk i stadionów.

Żeby zarobić na grupie "samolubnych ciuli"[1], czyli nieświadomych zagrożenia piłkarzy, agent musi wykazać się całą gamą umiejętności, których pozazdrościłby mu nie jeden sprzedawca, przedstawiciel handlowy, a nawet złodziej. W Premier League nie ma czasu na sentymenty. Autor tej książki wie o tym najlepiej. To właśnie on bez mrugnięcia...

GroszeQ | 2017-04-19
Na półkach: Przeczytane, SPORT

Zdecydowanie lepsza od Anonimowego Piłkarza!
Świat sportu, piłki nożnej to świat emocji, ducha rywalizacji ale jak widać po tej książce również świat cynizmu, dwulicowości, przekrętów wszechogarniającej żądzy pieniądza. Coraz trudniej zachwycać się jego pięknem kiedy czytasz takie książki.
Już od dawna zupełnie innymi oczyma patrzę na sport, wiem że nie jest i nie będzie czysty ale po tej lekturze czuje duża dozę niesmaku.
Książka świetnie napisana, narracja jest dynamiczna, może odrobinę chaotyczna jednak przez co jak dla mnie bardziej prawdziwa.Autor nie stroni od autoironii co również dodaje jej kolorytu. Polecam wszystkim!

Maciej Horała | 2018-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2018

Fani piłki nożnej, zwłaszcza ci fanatyczni śledzący portale internetowe typu polskie weszło czy niemiecki kicker nie będą zaskoczeni lekturą. Co jakiś czas poznajemy te ,,złe'' kulisy najpopularniejszego sportu. Anonimowy autor wydaje się dość szczery a książka napisana jest bardzo przystępnie choć dupy nie urywa.

Kuba Puchajda | 2015-05-22
Przeczytana: 22 maja 2015

Zastanawiałem się przez moment, czy nie zostać agentem działającym w tej branży, Lektura tej książki wyleczyła mnie z tego chwilowego pomysłu :)

RealAnia | 2015-04-07

Dotychczas, tak jak reszta kibiców, mogłam się tylko domyślać, w jaki sposób przebiegają transfery zawodników do poszczególnych klubów, jak pozyskiwani są młodzi piłkarze, jak działają agenci. Wiedziałam, że w grę wchodzą wielkie pieniądze. Przypuszczałam, że nie wszystko jest legalne. Teraz mam pewność, bowiem kulisy futbolowego biznesu postanowił odkryć doświadczony agent piłkarski.

„Tak wiele rzeczy w tym biznesie jest nielegalnych, że zaczynasz myśleć o tym w innych kategoriach. Nie ma żadnych ofiar, więc nie spędza nam to snu z powiek.”

„Agent. Naga prawda o kulisach futbolu” to druga, po książce „Futbol obnażony”, pozycja, w której anonimowy autor wprowadza czytelnika do świata Premier League. Przy okazji pierwszej książki mogliśmy zobaczyć ligę angielską oczami zawodnika, teraz poznajemy perspektywę agenta piłkarskiego.

Po lekturze „Futbolu obnażonego” żałowałam, że autor nie odważył się podać personaliów osób, o których opowiada. Natomiast, gdy „Agent” trafił w moje...

szarolek | 2017-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Książka utwierdza w jednym przekonaniu - piłka nożna w dzisiejszych czasach stała się głównie biznesem. Pieniądze stały się głównym kryterium jakim kierują się piłkarze i osoby związane z tą dyscypliną.
Życie agenta opiera się na masie przekrętów i brudnych zagrywek.

Ja jako fan Premier League żałuję, że w książce nie było konkretnych nazwisk.

Maniek | 2015-06-08

Jakiś czas temu czytałam książkę Futbol obnażony. Kończąc czytać Agenta w mediach zaczęły pojawiać się informacje o korupcji w FIFA. Świat futbolu to ogromne emocje, ale również ogromne pieniądze o czym nie powinniśmy zapominać. Agent. Naga prawda o kulisach futbolu to świat pokazany oczami anonimowego agenta, dzięki któremu zaglądamy za kulisy piłkarskiego świata.

Futbol obnażony jest opowieścią anonimowego piłkarza. Tym razem dostajemy książkę napisaną przez anonimowego agenta. Piłką nożną interesuję się od bardzo dawna, dlatego lektura Agenta była dla mnie niezwykle interesująca i wciągająca. Zdawałam sobie sprawę, że świat futbolu rządzi się wieloma niepisanymi zasadami, o których nie mamy pojęcia, i z których nie zdajemy sobie sprawy, jednak nie sądziłam, że dzieje się to na tak dużą skalę. Wiem też, że wszelkie anonimowe źródła nie do końca mogą być wiarygodne, jednak Agent dla miłośników futbolu to lektura obowiązkowa. Pisząc pod przykrywką anonimowości można otwarcie...

ElGreguito | 2015-04-15
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Piłka nożna jest jak życie. A życie jest piękne. Tyle że w tym życiu oprócz piękna, którego wszyscy pragniemy i szczęścia, do którego wszyscy dążymy, jest cała masa brudu, krzywdy i nienawiści. O niej się nie mówi, bo przecież człowiek woli obcować z tą piękniejszą stroną życia. Nie inaczej jest z piłką nożną. Wszyscy fascynujemy się wspaniałymi meczami, umiejętnościami piłkarzy, ich ambicją i poświęceniem. Ale jest też drugie dno, które zostało dokładnie prześwietlone w książce "Agent".

A co znajduje się na dnie piłkarskiego świata? Szczury. Dużo szczurów. Wielkie jak dobermany i tłuste jak Eric Cartman z słynnego serialu South Park (najtrafniej oddaje to sylwetka Cartmana z odcinka zatytułowanego "Weight gain"). Na co dzień są zwykłymi ludźmi, ale przeistaczają się w szczury, kiedy poczują zapach pieniędzy. Forsa działa na nich jak kryptonit na Supermena, tylko zamiast odbierać siły, zabiera im człowieczeństwo. I właśnie takie szczury ścigają się na dnie piłkarskiego świata...

ArekDao | 2016-09-03

Temat ciekawy i dający nadzieję na dobrą lekturę, niestety potraktowany tabloidowo. Niby-szokująca prawda to w rzeczywistości powtarzanie co chwila tych samych trików, oszukiwanie na każdym kroku. Bez dat i nazwisk. Zwolennikom spojrzenia za kulisy brytyjskiego futbolu polecam raczej "Szpiega w szatni Premiership", a amatorom przekrętów w futbolu - spowiedź rodzimego Fryzjera.