One Last Stop

Inne

Przeczytane 2127 Opinie 188 Oficjalne recenzje 104

Wyróżniona opinia i

Książki 680 Opinie 617

August przeprowadza się do Nowego Jorku na nowe (kolejne już) studia i nie spodziewa się zbyt dużo od życia. Jedyne czego na ten moment potrzebuje to praca, żeby jakoś łączyć koniec z końcem. Znajduje ofertę taniego wynajmu jednego pokoju i ulega namowom dość specyficznych współlokatorów. I tak zaczynają się przygody dziewczyny samej w Nowym Jorku!

No tyle tylko, że to jej życie wcale nie zaczyna się tak, jakby August tego chciała. Dostaje pracę, o której nie ma zielonego pojęcia, a jej jedynym pozytywem każdego dnia jest spotykanie pewnej tajemniczej dziewczyny w metrze. Tylko to trochę dziwne, że dziewczyna tam jest za każdym razem, kiedy August wejdzie do pociągu linii Q niezależnie od pory dnia i nocy...

I wtedy wszystko zaczyna się komplikować!

***

Kilka moich przemyśleń po przesłuchaniu książki, tym razem w trochę innej formie niż do tej pory:

• Kocham Nowy Jork i idealnie można było się wczuć w atmosferę miasta
• Zagięcie czasoprzestrzeni to nie jest motyw, którego się spodziewałam
• Gra słów w tytule – kocham takie smaczki
• Mam wrażenie, że poboczni bohaterowie byli momentami „too much” dla głównej bohaterki
• Bardzo płynna fabuła, dużo się działo
• Na pewno sięgnę po inne książki autorki!

No tyle tylko, że to jej...

miałam mały problem z zaciekawieniem się książką, początek nie jest najlepszy, ale po około 25% książki po prostu nie mogłam się od niej oderwać!

Milusie, fajniusie. Uwielbiam główną bohaterką i jej historię – nawyki, które dopiero po czasie postrzega jako coś pozytywnego. Jedynie rozwiązanie ich historii... jest trochę dziwne? Oczekiwałam załamania nerwowego, a dostałam słodko pierdzące zakończenie, które w sumie nie jest złe, ale prędzej bym obstawiała, że świat posypie się na miliardy kawałków, otworzy się nowa linia czasowa bądź coś w tym stylu.

Przyjemnie się czyta (lub w moim przypadku słucha),jedna z lepszych queerowych książek jaką przeczytałam. Mocno skojarzyło mi się z filmem "dom nad jeziorem", mega polecam.

Przyjemna, dobra,

Przyjemna, dobra,

W tej książce są właściwie wszystkie postaci z palety LGBT+ i dlatego mam wrażenie, że tego jest jednak trochę za dużo. Po prostu wrażenie, że autorka chcąc być bardzo otwarta zapomniała o tym, żeby te postaci miały odrobinę charakteru. Książka na samym początku wydawała się fajną lekturą dla odpoczynku po czymś cięższym, ale w sumie im dalej tym mniej się działo. Nie najlepszym pomysłem autorki było rozciągnięcie książki na ponad 500 stron. Zabrakło na tych stronach fabuły, a im dalej tym nudniejsza się stawała. I jak na samym początku podobała mi się, to im dalej, tym po prostu nudniej. Wiem, że to książka dla młodzieży i może jestem za stara, ale też takie cukierkowe zakończenie było takie mdłe.

Liczyłam na to, że wróci do swoich czasów 🙃 jak dla mnie przesłodzone i mało wiarygodne - mam na myśli to, że główna bohaterka poznawała w życiu tylko i wyłącznie osoby ze środowiska LGBT. Wiadomo książka na tym polega na takiej historii ale nie oszukujmy się w życiu tak często nie poznajemy takich osób a może Nowy Jork rządzi się swoimi prawami..

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Casey McQuiston „przemyciła” do tej na pozór banalnej historii temat, który budzi ogromne kontrowersje. Miłość między kobietami? Związek tworzony przez dwóch mężczyzn? Książka otwiera oczy, pozwala spojrzeć na to z innej perspektywy i zrozumieć. Czytając tę historię zrozumiesz (a przynajmniej mam taką nadzieje),że każdy z nas zasługuje na miłość, każdy chce kochać i być kochanym. McQuiston przedstawia związek w zupełnie inny sposób, odbiegający od schematów. Uważam, ze książka jest dla osób o otwartym umyśle, którzy chcą tak jak pisałam wcześniej spojrzeć na to z innej perspektywy.
Gdyby takie książki jak „One Last Stop” były w lekturach obowiązkowych w szkołach, to może ludzie byliby bardziej tolerancyjni.
Zabawna, wzruszająca, ucząca szacunku, taka jest ta historia ❤️
Polecam!

Przyznam szczerze, że jestem trochę rozczarowana tą pozycją. Hype, który narósł wokół tej książki jest w ogóle niewspółmierny z tym jak zwyczajna jest to książka. Przez pierwsze rozdziały strasznie się męczyłam, a chaotyczność działań i zachowań bohaterów tylko potęgowała znużenie i wszechobecny cringe. Gdy pojawił się wątek z realizmem magicznym, stwierdziłam okej, dajmy temu szansę, może teraz historia ruszy z kopyta. Jednak tak nie było. Myślę, że to przez to, że ja po prostu nie polubiłam się z tymi bohaterami. Nie kibicowałam im i w zasadzie ich relacje, doznania i wrażenie nie były dla mnie ciekawe. Przez co wszystko co się działo i dzięki czemu dobrnęliśmy do końca nie budziło we mnie zaciekawienia. Mam wrażenie, że to też taka paczuszka, w której zostały upchnięte wszystkie motywy jakie przyszły autorce na myśl. Tylko, że w tym przypadku im więcej, tym gorzej.

Odpoczywam czytając takie książki. Nie muszę myśleć. Mknę przez nie. Uśmiecham się czule i miło spędzam czas.

Nie jest to literatura wysokich lotów. Mogłabym się przyczepić do płytkiej kreacji bohaterów, momentami dłużącej się fabuły… ale nie zrobię tego!

Dostałam książkę dokładnie taką jak chciałam. Lekką i dość uroczą. Idealną młodzieżówkę na ostatnie dni

Więcej opinii o książkach na instagramie @dominove_books

Więcej...