Okładka książki I Kissed Shara Wheeler Casey McQuiston Patronat Logo
Aga Zano
LGBT Liceum High School Zaginięcie Literatura młodzieżowa

Wyróżniona opinia i

przeczytanych książek 65 napisanych opinii 59

Pewnego dnia Shara bez wyjaśnienia całuje Chloe i... znika. A jedyną osobą, która jest w stanie rozwiązać zagadkę jej zniknięcia, jest Chloe. Dlaczego Shara ją pocałowała? Książka, co do której mam mieszane uczucia. Z jednej strony ciekawa , główny wątek dobry.

2079

O nie, nie będę wspierać takich książek, w których sprowadza się piękny polski język do jakiś dziwnych słowotworów tylko po to, żeby nie urazić osób niebinarnych. Jeśli ktoś chce być uważane za "ono" to nie ma sprawy. Nie mam nic przeciwko osobom trans jako ludziom. Jest mi obojętne czy ktoś jest homo czy hetero, albo jeszcze coś innego. Niech każdy będzie kim chce. Natomiast nie podoba mi się tworzenie nowych słów pod te osoby. Język polski robi się bowiem dziwaczny przez takie zwroty jak: byłom, odkryłom, sprawdziłom. To nie brzmi jak modne gender, to brzmi raczej jak mowa wieśniaka. Albo osoba uczniowska zamiast uczeń czy uczennica. A mój faworyt to: "to jest moje przyjacioło". Brzmi to tak samo śmiesznie jak panie ministry albo chirurżki. Lektura książki przez to mocno mnie zmęczyła. Jest to sprowadzanie na siłę języka do tak dziwnych form, że brzmią i wyglądają one śmiesznie, a przecież osoby te chyba chcą być traktowane poważnie. Tak samo opis autorki na okładce (tak, ja piszę "autorki" a nie osoby autorskiej) - Casey Mcquiston urodzone i wychowane w Luzjanie 🤦‍♀️ Nie. Stanowcze nie. Pewnie takie osoby poczują się urażone, jeśli tak to przepraszam, ale nie mogą też zmuszać innych żeby używali takich form językowych. Ja na pewno nie zamierzam.

Jak dla mnie średniawka. Ciężko było się w nią na początku wciągnąć. Potem czytało się fajnie, ale po odłożeniu nie czułam potrzeby powrotu do niej. Głównie poboczni bohaterowie robili tu robotę.

Pełna ciepła, poprawiająca humor z okropną, zarozumiałą główną bohaterką i bez niepotrzebnych przerysowań.

Książka jest dokładnie tym, o czym wspomina sama autorka - teen dramą dla queerowych dzieciaków, bo one też zasługują na swoje teen dramy, ale nie zmęczyła mnie, choć już dawno nie jestem w ostatniej klasie liceum.

Jest w niej fragment, w którym główna bohaterka mówi z przekąsem, że zaprasza wszystkich queerów ze swojej miejscowości (w stanie Alabama - dodajmy),żeby w jej domu zobaczyli pierwszą niedołującą wizję przyszłości w swoim zyciu. I o tym jest ta książka.

Polecam.

Jest w niej fragment, w którym główna bohaterka...

Wątek śledztwa oraz całego zaginięcia bardzo fajny, jednak z czasem stało się to wszystko nudne, bez sensu i tak naprawdę cały ten moment kulminacyjny wcale nim nie był. Podobał mi się w tej książce element LGBT i tego jak swobodnie to tam występowało. Książka fajna na zabicie czasu.

Świetna książka, wciągająca i dobrze napisana fabuła, super wątek romantyczny - spodziewany, ale spokojny i realistyczny. Poza tym bardzo ciekawa, a zarazem prawdziwa tematyka. Polecam <3

Na półkach: , , , , , ,

Całość do złudzenia przypomina papierowe miasta od Johna Greena. Poza tym po prostu ok.

🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤

Jeśli spodziewaliście się szybkiego rozwoju akcji, miłości od-zaraz, a po pierwszych stu stronach wylądowaniu głównych bohaterek w łóżku - jesteście w błędzie. Zdecydowanie jest to książka z motywem slow burn, co nie każdemu może przypaść do gustu. Nie spotkacie tu przesłodzonych wątków romantycznych na każdej możliwej stronie. Zakładam, że głównym celem, dlaczego Casey McQuiston napisałx tę książkę nie była urocza relacja dwóch lesbijek, a raczej tego, przez co musiały one przechodzić, aby ostatecznie do siebie się zbliżyć. Dorastanie w konserwatywnym otoczeniu potrafi naprawdę źle wpłynąć na psychikę dziecka. Co prawda, Chloe Green ma obok siebie dwie wspierające mamy, zawsze gotowe stanąć w obronie swojej córki, lecz tytułowa Shara Wheeler nie ma już takiego szczęścia. Gdybym nie wspomniała o Chloe, nie byłabym sobą. Nie do końca polubiłam się z ową bohaterką. Nie wiem, czy określenie "infantylna" byłoby odpowiednie, ale jej aż "nad" przejmowanie się szkołą, sprawdzianami czy zadaniami domowymi i chęć bycia wywołaną na koniec roku szkolnego tylko dlatego, że zdobyła największa średnią, delikatnie mówiąc, działało na moje nerwy. Szkołę traktowała jako coś świętego, pomimo że była najbardziej antykatolicką personą w całej książce. Może to dlatego, że nigdy nie byłam typem takiej uczennicy, a lubię utożsamiać się z bohaterkami. Podoba mi się pióro Casey - niezwykle przystępne do młodego umysłu, i nie tylko. Końcówka bardzo emocjonująca, z nutą nostalgii i nadzieją na lepszą przyszłość.

najlepsza książka McQuiston,
a czytałam wszystkie jej książki, które już zostały przetłumaczone