Nowy Święty Graal

2021-07-16
2021-07-16
9788382194029
Watykan DNA Chrystusa Stolica Apostolska Sensacja

Dobra powieść przygodowa, bardziej w stylu przygód Indiany Jonesa, niż powieści Dana Browna, czego oczekiwałam. Ale najbardziej kojarzyło mi się z przygodami Franka Dolasa. Nieokiełznana, często alkoholizująca się trójka przyjaciół - poza młodym - brnąca od awanturki do awanturki, mająca więcej szczęścia niż rozumu.
I dwie poważne, rozgrywające gwiazdy... Aron przykuł moją uwagę.
Akcja szybka i takież czytadełko rozrywkowe na urlop.

I dwie poważne, rozgrywające gwiazdy... Aron przykuł moją...

Książka po której spodziewałam się wiele, a która niestety moje oczekiwania zawiodła.
Od dłuższego czasu miałam ochotę na książkę w stylu "Dana Browna" - kontrowersyjna teoria spiskowa, rozwiązywanie zagadek, szybkie zwroty akcji, wciągająca fabuła.
Czytając opis "Nowego Świętego Graala", byłam pewna, że to wszystko w nim znajdę. A jednak nie....
Ale po kolei. Trudno mówić o teorii spiskowej i powolnym dochodzeniu po nitce do kłębka, kiedy już właściwie na początku dowiadujemy się co jest tytułowym "świętym Graalem" i jaki mniej więcej plan na jego wykorzystanie, mają czarne charaktery tej powieści. W takiej sytuacji automatycznie spada napięcie i bardzo trudno utrzymać zainteresowanie czytelnika dalszym rozwojem akcji. Kolejnym dużym minusem jest dla mnie postać głównego bohatera. Roberta Langdona, Indiane Jonesa i innych im podobnych, łączy to, że posiadają wiedzę i umiejętności, dzięki którym są w stanie stawić czoła wszystkich zagadkom i problemom, które spotykają na swojej drodze. W przypadku Zibiego Szelesta, trudno znaleźć uzasadnienie dla faktu obsadzenia go w głównej roli tej historii. Nie chcę podawać dokładnych powodów przytoczonych w książce, ale według mnie są one delikatnie mówiąc niewystarczające i fabuła nic by nie straciła, gdyby tego akurat bohatera w niej zabrakło. Dodatkowym problemem jest zastosowanie w książce narracji pierwszoosobowej (a więc wszystkie zdarzenia są prezentowane właśnie przez Zibiego),ponieważ często mówi on o wydarzeniach, w których nie brał udziału lub przedstawia myśli bohaterów, którzy "nie dotrwali" do ostatnich stron, więc nasuwa się pytanie, jak główny bohater dowiedział się o ich przemyśleniach...
Jednak muszę też docenić plusy, bo takowe też zauważyłam. Główny bohater jest co prawda nijaki, ale już poboczni, głównie "pomocnicy" Zibiego, są dużo bardziej wyraziści i nietuzinkowi. Właściwie to dzięki ich humorystycznym dialogom, książkę czytało się momentami całkiem przyjemnie. Kolejną zaletą są szczegółowe opisy kilku atrakcji turystycznych Turcji, gdzie dzieje się akcja powieści. Sporadycznie pojawiają się również ciekawostki dotyczące tureckiej mentalności czy też ich zwyczajów.
Podsumowując, niestety minusy przeważają plusy, więc lekturą jestem rozczarowana. Mogę polecić ją odpoczywając akurat na "tureckiej riwierze", ponieważ dostaną w pakiecie z delikatną powieścią sensacyjną również napisany w przystępny sposób przewodnik, ale z pewnością nie jest to lektura, dla której byłabym gotowa zarwać noc. Oczywiście, Wasze odczucia mogą być inne, więc zainteresowanym polecam wyrobienie sobie własnego zdania 😉.

Ale po kolei. Trudno...

Sama nie wiem jak zacząć.... Może od tego, że informacja od wydawcy ,,z uniwersyteckiego laboratorium znika domniemane DNA Chrystusa, pozyskane z jednej z rozsianych po całym świecie relikwii. Nie chcąc ujawnić tego incydentu, Stolica Apostolska zleca odnalezienie sprawców swojemu zaufanemu współpracownikowi", kazała mi myśleć iż będzie to książka w typie powieści Dana Browna.

Zdecydowanie mamy tu sporo akcji, jednak obleczona jest ona oparami alkoholu i niedojrzałością bohatera. Mało o nim wiem oprócz tego, że kocha pić, zawsze i wszędzie.

Zabrakło mi warstwy psychologicznej, może tajemniczości i zaskoczenia. Sporo się dzieje, jednak to nie było w stanie utrzymać mojej uwagi, czytałam książkę na raty.

W moim odczuciu również warsztat pisarski jest warty dopracowania. W czasie lektury miałam odczucie, że całość jest w stylu licealnych wypracowań.

Może to ja nie potrafię odczuć walorów tej książki, może te wszystkie rzeczy, które mi przeszkadzały były celowym zabiegiem autora..... nie wiem. Może moje poczucie humoru dało ciała po całości i nie rozumiało żartów, również nie wiem. Mogę tylko stwierdzić, że niestety w mój gust czytelniczy ta pozycja nie trafiła.
Może trafi za to w Wasz?

Wczoraj zaczęłam czytać, a dziś mimo że byłam dziesięć godzin w pracy i od piątej rano jestem na nogach - dokończyłam. Nie wytrzymałabym do jutrzejszego wolnego dnia. Ta książka od wydawnictwa @wydawnictwo_novaeres (dziękuję za egzemplarz do recenzji),autorstwa Zibiego Szelest pt: Nowy Święty Gral totalnie mnie wciągnęła. Pochłonęłam ją w takim tempie, że aż sama nie dowierzam w moje możliwości. Chłonęłam każde słowo, zdanie, stronę, rozdział. Co za akcja i emocje! Świetna fabuła, takiej chyba jeszcze na rynku czytelniczym nie było. Co powiecie na próbę sklonowania Jezusa, po uprzednim zniknięciu DNA Chrystusa z uniwersyteckiego laboratorium? A na dodatek trzy największe religie świata jednoczą siły, by znaleźć kobietę, która wyda na świat kopię Mesjasza? Do walki z tym jakże bluźnierczym pomysłem stanie dość osobliwe trio - Turek, który za plecami Allaha wlewa w siebie litry alkoholu, młody muzułmanin wychowany w dość restrykcyjnej rodzinie i Polak - którego kłopoty po prostu kochają. Ich przygody są niebezpieczne, jednak stosunki między nimi wręcz komiczne. Uśmiech nie schodził mi z twarzy, gdy czytałam ich przekomarzania, kłótnie i rozmyślania nad sensem życia. Takich dwóch jak ich trzech, to nie ma ani jednego. Cała historia ma miejsce w Turcji. Dzięki autorowi możemy poznać ichniejsze zwyczaje i choć trochę wyobrazić sobie jak pięknie tam jest. Osobiście byłam w Alanya'i i bardzo polecam. Przy tej lekturze nawet przez chwilę nie będzie się nudzić. To jest po prostu sztos, mistrzostwo. Zibi ma ogromny talent literacki, świetne lekkie pióro, poczucie humoru i jednym słowem rozwala system. Nie ma innej opcji - musicie przeczytać.

,,Nowy święty Graal" dość świeża książka, bo premierę miała 16.07.2021r., której autorem jest Zibi Szelest i wydano ją nakładem Wydawnictwa Novae Res.
Fabuła skupia się na kradzieży z uniwersyteckiego laboratorium DNA należące do Chrystusa pozyskane z jednej z relikwii. Watykan nie chce dopuścić do skandalu i zachwiania religii. Postanawia wykorzystać swoje zbrojne ramię Opus Dei. Wszystko wskazuje, że DNA trafiło na terytorium Turcji, gdzie na wakacjach przebywa Zibi Szelest. Przedstawiciel organizacji postanawia prosić o pomoc Polaka, którego życiorys został prześledzony. Okazało się, że znajdywał się on w miejscach, gdzie po jego pobycie dochodziło do wielu zmian społeczno-politycznych. Czy tym razem Szelest ponownie znalazł się nieświadomie w centrum ważnych wydarzeń ? Zibi z pomocą przyjaciela Dżamala i poznanego przypadkowo Nesera, postanawiają zająć się sprawą i odnaleźć sprawców kradzieży. Stawka jest wysoka, ponieważ DNA w niepowołanych rękach może doprowadzić do upadku religii chrześcijańskiej. Czy Zibiemu ponownie dopisze szczęście i odnajdzie skradzione DNA ?

Lekka książka przygodowa z wątkiem kryminalnym i elementami humorystycznymi. Zagadka kryminalna była całkiem udana. Książkę czytało się lekko i szybko bez wnikliwej analizy. Brakowało momentami dla mnie mocniejszych scen, ale książka jest z gatunku sensacyjno-przygodowego, a nie mrocznych kryminałów czy thrillerów. Jednak mocne sceny: zabójstwa, tortury również pojawiają się. Książkę mogę polecić jako lekką lekturę niewymagajaco dużego skupienia nad rozwiązywaniem zagmatwanych zagadek. Ponieważ bohaterowie podczas swojego zadania skupiają się na dobrej zabawie, niż na dążeniu z determinacją do rozwiązania sprawy. Całość odbieram z humorem i przymróżeniem oka. Zibi Szelest miał udane wakacje podczas, których przytrafiła mu się przygoda życia.

🌾 Recenzja 🌾
Gdy przeczytałam opis "Nowego Świętego Graala" od razu stwierdziłam, że to książka dla mnie. Muszę jednak przyznać, że zawiodłam się na tej pozycji. Myślałam, że książka Zibiego Szelesta będzie bardziej zagadkowa. Liczyłam na coś w stylu "Kodu Leonarda da Vinci", a dostałam średnią sensację.

Pomysł na fabułę był naprawdę ciekawy. Polski turysta Zibi Szelest przebywając w Turcji, zostaje poproszony przez tajne służby Kościoła o pomoc. Wraz ze swoim przyjacielem musi odnaleźć ludzi, którzy z laboratorium wykradli DNA Chrystusa pozyskane z jednej z relikwii. Tajemniczy ludzie chcą sklonować Jezusa. Nikt nie wie, co by się stało, gdyby człowiek przyczynił się do powtórnego pojawienia się Chrystusa na ziemi, dlatego Watykan nie może do tego dopuścić.

Od samego początku książka nie przypadła mi do gustu. Przede wszystkim nie spodobał mi się styl, w jakim jest napisana. Czytając "Nowy Święty Graal" miałam wrażenie, że czytam szkolne wypracowanie. Pierwszoosobowa narracja niezbyt mnie urzekła. Pełno tu nieśmiesznych tekstów, które są nie na miejscu. Zachowanie bohaterów w niektórych sytuacjach jest żenujące, dlatego główny bohater bardzo często mnie irytował. Zibi Szelest to dojrzały mężczyzna, który uwielbia być pod wpływem alkoholu, zachowując się przy tym, jak licealista. Nawet podczas ważnej akcji, nie potrafi odmówić sobie kielicha, tak samo, jak Dżamal, który jest przyjacielem polaka. Autor nie przedstawił nam głównych bohaterów. Nie wiemy, czym się zajmują, jak wyglądają. Przez te braki fabuła wydaje się bardzo naciągana, ponieważ czytelnik nie wie, dlaczego to właśnie Zibi ma uratować naszą wiarę. Wytłumaczone jest to jedynie tym, że Polak przyciąga kłopoty. Szczerze to na pewno nie wzięłabym takiego człowieka do swojego zespołu z obawy na powodzenie misji. Brakowało mi tu tajemniczości w dochodzenia do kolejnych wskazówek, które przybliżyłyby nas do złoczyńców. Momenty akcji są chwilowe i bardzo przewidywalne. Miałam wrażenie, że bohaterowie większość czasu przesiedzieli w hotelu, racząc się alkoholem.

Jeżeli miałabym wymienić coś, co podobało mi się w tej książce, to byłyby to informacje dotyczące miejsc, ludzi i religii. Te ciekawostki były interesuje.

Ciężko było mi przebrnąć do końca książki. Niestety "Nowy Święty Graal" nie jest pozycją, którą mogłabym polecić.

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

🌾 Recenzja 🌾

Pomysł na fabułę był naprawdę ciekawy. Polski turysta Zibi Szelest...

Jest mnóstwo gatunków literackich, które lubię ale do przygodówek mam szczególny sentyment, to właśnie z nimi zaczynałam swoją książkową przygodę 😁
To głównie dzięki książkom Wilbura Smitha, Jamesa Rollinsa i Cliva Cusslera zaczęłam czytać i kupować na potęgę.

Dlatego też dzisiaj przychodzę do Was z recenzją właśnie książki przygodowej "Nowy Święty Graal" od
W uniwesyteckim laboratorium zostaje wyodrębnione DNA Jezusa i jak to zwykle bywa zostaje ono skradzione.
Watykan próbuje ukryć ten fakt dlatego też śladem złodziei wyrusza organizacja Opus Dei, która prosi o pomoc naszego bohatera.

Pomyśl na historię świetny, niestety czegoś mi zabrakło.
Niby sporo się dzieje, są ci źli, pragnący zrobić bałagan, są też ci dobrzy próbujących powstrzymać (dosłownie) powtórne narodziny Zbawiciela, są tajne organizacje, pościgi a do tego pięknie opisana Turcja no czegóż chcieć więcej.
No właśnie sama nie wiem ale brakowało mi takiego efektu WOW, momentu w którym książka wciąga bezgranicznie i nie pozwala o sobie zapomnieć.

Ogromnym plusem są ciekawostki historyczne, które autor umiejętnie wplata w historię.
Kolejny plusik za barwnych bohaterów zarówno tych dobrych jak i tych spod ciemnej gwiazdy, mimo to ja chyba najbardziej polubiłam się z główną trójką.
Świetny był również sam pomysł na historię, odkrycie DNA Boga, Próba ponownego sprowadzenia go celem osądzenia ludzkości i klasyczna walka dobra ze złem 👌

Co do książek przygodowych jestem bardzo krytyczna, chyba jednak za dużo ich w życiu przeczytałam i już wiem na co czekam. Mimo braku tego "czegoś" co by mnie porwało to muszę przyznać, że lektura okazała się lekka i przyjemna, no może ciągłym "hi hi hi" w dialogach, bo to mnie doprowadzało do szału.
Ale i tak plusików jest sporo, więc warto za nią złapać i razem z Zibim, Dżamalem i Neserem udać się w podróż po Turcji.

W...

„Ludzie potrzebują wiary w Boga, choćby dlatego, że tak trudno uwierzyć w ludzi”

A co na to Stworzyciel? Obiecał, że przyjdzie i osądzi sprawiedliwie. Dlaczego zwleka? Przecież czas ucieka, a wieczność czeka. Małe grono fanatyków religijnych postanowiło skrócić oczekiwanie na cud. Istnieją przecież autentyczne relikwie, a wiadomo, że geny nie zanikają…

„Są rzeczy na świecie, o których się nawet fizjologom nie śniło!”

Czasy się zmieniły, ale pragnienia biorą górę nad rozsądkiem. Zamiast oddziałów Imperium Osmańskiego, dzielni turyści z ogniem w oczach atakują zabytki pozostałe na pograniczu Azji i Europy. Piękny i częściowo zniszczony kraj budzi zachwyt. Zabytki dawnego Halikarnasu czy Dolina Ihlary to miejsca, gdzie ożywa wiara i historia.

„Nie musisz wierzyć! Możesz być ateistą opierającym się na nauce, ale zaufaj mi, nauka jeszcze nie dorosła do wiary”

Pan Zibi Szelest wybrał się do bajecznej, zabytkowej Turcji. Nie zwrócił uwagi na następstwa swoich wcześniejszych wypraw. Ostatecznie trudno jest uwierzyć, że ktoś ma dużo szczęścia podczas, gdy jego pobyt stanowi fatum. Od swoich przyszłych zleceniodawców dowiedział się, że pewne wydarzenia, kojarzone z jego wizytami, są interesujące w zestawieniu z jego analityczną sprawnością intelektualną.

Ta zaleta Pana Szelesta sprawiła, że jego powieść „Nowy Święty Graal” porwała mnie i zafascynowała. Zmienny styl pisania sprawił, że treść jest bogata i barwna. Scenki rodzajowe są w stanie rozśmieszyć czytelnika. Świetne przygotowanie merytoryczne sugeruje nam pospieszny wyjazd do Turcji. Przyjaźń miewa różne oblicza, a niektóre sceny wzruszają swoim ciepłem i nastrojem. Nie zapomnę długo, jak można modlić się przy Ścianie Płaczu. Polecam gorąco tę powieść o „Nowym Świętym Graalu”, która zachwyciła mnie i potwierdziła zasadę, że nie najważniejsza jest zachęta na okładce.

Imperia chwieją się u podstaw. Destrukcyjna polityka niszczy wszystko, co z trudem zbudowano. Pragnienie władzy w niektórych przypadkach rośnie odwrotnie proporcjonalnie do wzrostu polityków. Społeczności tracą świadomość narodową. „Drenaż mózgów sprawdza się tam od wielu lat” Kataklizmy i tragedie wstrząsają ludźmi i Ziemią. Dzieci jednego Boga wzniecają wojny religijne....

W laboratorium zostaję wyodrębnione DNA Chrystusa, jednak zostaje ono skradzione. Watykan nie chcę tego upubliczniać by nie wywołać skandalu i chaosu, więc wysyła swoich ludzi, by odzyskali skradzioną rzecz. W tym momencie do akcji wkracza nasz główny bohater - Zibi Szelest - Polak, którego wielkim darem jest przyciąganie kłopotów. Razem ze swoimi kompanami zostaję wciągnięty w sprawy Watykanu, a stawka jest wielka. Złodzieje bowiem chcą sklonować Chrystusa...

Książka była inna, niż się tego spodziewałem.
Zibi Szelest zostaje naszym głównym bohaterem, lecz tych bohaterów jest wielu. Do Zibiego dołącza bowiem Dżamal, którego ulubionym zajęciem jest picie raki, ale na którego jednak zawsze można liczyć.
Sama historia ciekawa i przyjemnie się ją czyta, głównie za sprawą poczucia humoru naszych bohaterów. Utarczki słowne między Dżamalem, a innym bohaterem są po prostu świetne.
Dodatkowo mamy akcję, urywanie głowy, Mosad i Opus Dei. Mieszanka wybuchowa.
Podsumowując:
Dużo akcji, świetne dialogi i bohaterowie i ciekawie wymyślona historia.

• * Storytel - do odsłuchania
  • Przeczytane w 2021
  • 02 2021
  • Recenzenckie
  • Sierpień 2021
  • Liczyłam na więcej, ale tragedii nie ma

Dodaj cytat z książki Nowy Święty Graal