Ciało i dusza wspinacza

Okładka książki Ciało i dusza wspinacza Jaros Martin, Adam Ondra
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Ciało i dusza wspinacza
Jaros MartinAdam Ondra Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
Adam Ondra. Lezec tělem i duší
Agora
2021-06-30
2021-06-30
Michał Rogalski

Niczym kartka z nastoletniego pamiętnika. Czytając biografie osób wyczynowo uprawiających sport oczekuję jakiegoś "ducha", który wyzwoli we mnie efekt "wow" i swego rodzaju podziw. Owszem, podziwiam wyczyny Adama, jednak z książki kompletnie nie czuć wysiłku, jaki włożył w swój sukces. Nawet, jeśli coś mu się nie udaje, to z opisu wynika, że "nic nie szkodzi" i zaraz jednak się udaje. Za mało. Zdecydowanie za mało emocji i ekscytacji.

Dla wspinaczy laików wspaniała książka!

Dla wspinaczy laików wspaniała książka!

Niestety książka jest tragiczna.
Ciekawe było może z 30 stron i to i tak naciągane.
Czyta się to mniej więcej jak podręcznik do historii z datami rządzenia władców w danym okresie.
Porównanie poniżej odnośnie wyboru kiełbasy krakowskiej i myśliwskiej niestety jest bardzo trafne.

Niestety książka jest tragiczna.
Ciekawe było może z 30 stron i to i tak naciągane.

Ocena 4 * na lubimyczytać to "może być" ... idealnie pasuje do opisu tej książki. Mamy tu krótki życiorys, wspinanie i wspinanie...
Plusem jak i minusem książki jest to, że była faktycznie pisana przez Adama co (+) czuć na każdej stronie, jednak forma literacka nie jest najwyższych lotów (-).
Najciekawszym momentem był rozdział poświęcony zdobyciu drogi o trudności 9c.
Całe życie Adama to wspinaczka, dlatego jest dość schematycznie...ale i dlatego pewnie osiągnął tak wybitny poziom.
Czytając książkę NALEŻY oglądać filmiki wspinaczkowe, bez tego nie ma sensu przez nią przechodzić.

Dla fanów wspinaczki i osób wspinających się, reszta może spokojnie odpuścić :)

Najciekawszym momentem był rozdział poświęcony zdobyciu drogi o trudności...

Mysle ze postac Adama jest napewno nietuzinkowa,
natomiast sama ksiazka jest niezbyt ciekawa,
w sumie sytuacje ratuja fajne zdj,
mysle ze znacznie ciekawsza byla by fotoksiazka.

Mysle ze postac Adama jest napewno nietuzinkowa,
natomiast sama ksiazka jest niezbyt ciekawa,
w sumie sytuacje ratuja fajne zdj,
mysle ze znacznie ciekawsza byla by fotoksiazka.

Ciekawe opisy robienia dróg w skałach, niestety przeplatane z nudnymi opisami z zawodów... mimo wszystko warto przeczytać by samemu się przekonać;)

"Poszedłem do sklepu.

Chciałem kupić kiełbasę. Miałem dwie do wyboru: krakowską i myśliwską.

Idąc do sklepu myślałem, że lepiej będzie wziąć myśliwską i to po nią pierwszą sięgnąłem. Ale wtedy zobaczyłem, że krakowska wygląda na smaczniejszą.

Wybrałem krakowską. Poszedłem do kasy.

Nie byłem pierwszy w kolejce. Ktoś był tam przede mną. Gdybym się nie zawahał przy wyborze, byłbym pierwszy".

Tak +/- wygląda każdy opis startu w zawodach Adama w tej książce.

"Poszedłem do sklepu.

Chciałem kupić kiełbasę. Miałem dwie do wyboru: krakowską i myśliwską.

Wybrałem krakowską. Poszedłem do kasy.

Dla mnie książka super, uchwycił te wszystkie drobne smaczki wspinania, które jak się poczuje i dozna, to wspinaczka staje się częścią życia. I ciągła tęsknota za "skałami pod palcami" ;).

Przy całej mojej miłości do Ondriczki muszę to przyznać - jest to bardzo zła książka. Styl jak ze szkolnego wypracowania. Parę rozdziałów totalnie nudnych. Myślałam, że nużące są fragmenty w książkach o górach: weszli do obozu 3, zeszli do bazy, weszli, zeszli, ale tu jest nowy poziom. Ondra pisze na przykład o zawodach sprzed lat i o tym, który bald zatopował, a który nie, z którego stopnia spadł na prowadzeniu itd. Oglądać zawody uwielbiam, czytać o tym niekoniecznie. Tylko dla bardzo wielkich fanów.

Napisane na siłę, mało ciekawe

Napisane na siłę, mało ciekawe