Okładka książki Jak być szczerym ze sobą. Od unikania trudnych doświadczeń do prawdziwej akceptacji siebie Monika Janiszewska, Adriana Klos
Monika JaniszewskaAdriana Klos Wydawnictwo: Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Sensus
2021-06-08
2021-06-08
rozwój osobisty psychologia psychologia duszy

Okładka książki Nie spieprz tego! Jak zachować więź z dzieckiem Monika Janiszewska, Anna Olejnik
Nie spieprz te... Monika Janiszewska,...
Okładka książki Pięknie odmienni. Jak uwolnić związek od codziennych sprzeczek i nieporozumień Monika Janiszewska, Katarzyna Kucewicz
Pięknie odmien... Monika Janiszewska,...
Okładka książki (Nie)grzeczni? Rodzinne nieporozumienia widziane oczami dzieci w wieku 6 - 12 lat Małgorzata Bajko, Monika Janiszewska
(Nie)grzeczni?... Małgorzata Bajko, M...
Okładka książki Mamo, co by było, gdyby... Jak i po co rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy Małgorzata Bajko, Monika Janiszewska
Mamo, co by by... Małgorzata Bajko, M...

Książka godna polecenia, rozjaśniła mi bardzo dużo rzeczy. Warto!

Książka godna polecenia, rozjaśniła mi bardzo dużo rzeczy. Warto!

Część z przykładami dość męcząca, ale pewnie dlatego żeby jak najwięcej osób mogło znaleźć przykład dla siebie. Równocześnie czytałam "jak żyć w rodzinie i przetrwać" i jest to dobre uzupełnienie do tej książki.

Książką zawiera parę istotnych wskazówek i porad w pierwszej części. Przy przejściu do przykładów z życia poszczególnych osób, nie odpowiada mi daleko idące uproszczenie spojrzenia na ludzką psychikę. Miałem wrażenie, że na każdą sytuację pani psycholog ma trafną i adekwatną receptę. W rzeczywistości wiele z opisanych problemów mogło wynikać z zawiłych i skomplikowanych procesów. Rozumiem ideę pokazania odpowiednich przykładów, ale takie postawienie sprawy może utrudniać zrozumienie własnych wyzwań i ograniczeń.

Kiedy sami siebie oszukujemy, ale udajemy że wcale tak nie jest. I tu warto się zagłębić czy aby na pewno. Książka pokazuje w łatwy sposób jak i kiedy sami siebie oszukujemy. Jak siebie i swoje podejście czy zachowanie „usprawiedliwiamy” tylko po to by było nam lepiej, łatwiej, przyjemniej. Fajnie poczytać co i jak zmienić. Książka uświadamia wiele takich sytuacji i pokazuje jak nasz psychika wykorzystuje to, by nie dać racji bytu prawdzie. Warto poczytać i zastanowić się czy aby na pewno jest to dobre rozwiązanie, czy jednak lepiej patrzyć na życie takie jakim jest a nie takie jakim sobie je uznamy.

Każdy z nas ma ten ciemny obszar swojego życia, do którego niechętnie zagląda - pełen lęków, niedoskonałości i potknięć – to zwyczajnie boli.

Autorka mówi że mamy wybór, a drogi są dwie :

albo zmierzymy się ze swoimi niedoskonałościami i zrozumiemy jak wpływają na nasze życie,

albo zrobimy wszystko, żeby tylko tego nie dotykać.

W książce znajdziesz odpowiedź na pytanie: czym są mechanizmy obronne, w jaki sposób nam pomagają a w jaki szkodzą, i co zrobić z tym fantem?

W moim odczuciu książka jest dla osób, które są gotowe na taką konfrontację. Mechanizmy obronne po coś są! Mają nas chronić przed intensywnymi negatywnymi emocjami, przed przykrą prawdą. Dlatego polecam ją każdemu, kto jest gotowy przyjrzeć się swoim "demonom".

Autorka mówi że mamy wybór, a drogi są dwie :

albo zrobimy wszystko, żeby tylko tego nie dotykać.

W książce znajdziesz odpowiedź na...

Mega mnie wciągnęła I zainspirowała.

Mega mnie wciągnęła I zainspirowała.

W sumie książkę można skrócić w jednym zdaniu : jak masz jakiś problem idź na psychoterapię.

Mowa tu o byciu szczerym ze samym sobą.

Mowa tu o byciu szczerym ze samym sobą.

Książka dostępna w aplikacji Empik Go jako audiobook.

Książka w sposób bardzo przystępny i przyjemny tłumaczy zasadę, a właściwie skłonność umysłu, często rządzące naszym życiem - samooszukiwanie się. Bo któż z nas nigdy nie tłumaczył swoich i cudzych zachowań, chociaż nie zawsze te tłumaczenia miały sens? Chyba nie ma osób, którym to się nigdy nie zdarzyło. Do czego namawiają nas Autorki? Otóż warto zmierzyć się z problemem, a nie od niego uciekać, tłumaczyć czy udawać, że nie istnieje.

Pozycja podzielona jest na kilka ciekawych rozdziałów:
1. Unikanie, zagłuszanie i fałszowanie prawdy. W jaki sposób tworzymy nieprawdziwy obraz świata i nas samych.
2. Wymówki, iluzje i usprawiedliwianie się w praktyce. Jak na codzień zniekształcany rzeczywistość.
3. Podróż ku prawdzie.
4. Ćwiczenia.

Mimo krótkiej formy, książka naszpikowana jest bardzo treściwymi wyjaśnieniami omawianych w niej zagadnień oraz przykładami ich dotyczącymi. Doświadczenia różnych osób ciekawie ilustrują pewne zjawiska, a komentarz psychologa do każdego z nich uzmysławia, jak należy na to spojrzeć i nad czym popracować. Ja odnalazłam podobieństwa do swojego życia. Pozwoliło mi to przeanalizować sytuację głębiej i wyciągnąć wnioski dla siebie.

Bardzo podoba mi się podkreślenie wielkiej wartości psychoterapii w radzeniu sobie z różnymi trudnościami - głównie tymi w nas samych. Słowa tu zawarte jeszcze bardziej przekonują mnie, że warto wybrać się do fachowca, aby uwierzyć w siebie, zdobyć chęci do działania i być po prostu szczerym z samym sobą!

Z całym przekonaniem polecam Wam książkę - nie jest obszerna, szybko się ją czyta lub słucha, a wnosi naprawdę dużo!

Książka dostępna w aplikacji Empik Go jako audiobook.

Każdemu z nas zdarza się posługiwać wymówkami i usprawiedliwiać przed samym sobą. " I tak mi nie zależało", "nawet lepiej,że mnie nie wybrali", znacie to? Takie pocieszacze stanowią mechanizm obronny, dzięki któremu zazwyczaj nieświadomie łagodzimy emocje wynikające z trudnych doświadczeń. Takie koła ratunkowe używane nagminnie prowadzą do zakłamywania rzeczywistości i maskowania problemów, które zagłuszone i nierozwiazane prowadzą tylko do powstawiania nowych.

Wygodniej jest pozostać w swojej strefie komfortu i wmówić sobie,że cel nie jest wart wysiłku, niż podjąć wyzwanie i uwierzyć w swoje możliwości, prawda?

W pierwszej części książki autorki tłumaczą jak przebiega proces samooszukiwania się, skąd się bierze i dlaczego daje złudne poczucie ulgi. Dzięki czemu dowiemy się,że wymyślanie wymówek może stanowić ochronę przed zranieniem, porażką czy doświadczeniem czegoś nowego.

Znaczna część książki poświęcona jest praktyce. Przytoczonych zostało kilkanaście historii osób, które np. wypierały winę partnera, racjonalizowały niepowodzenia lub przekierowywały złość na siebie. Co ważne każda taka historia została opatrzona komentarzem psychologa. Uważam tę część książki za najbardziej użyteczną ponieważ na przykładach tłumaczy pewne mechanizmy psychologiczne i skłonności każdego z nas.

W książce zawarty jest także zapis rozmowy między autorkami oraz szczegółowo opisane trzy ćwiczenia, dzięki którym zadbamy o nasz samorozwój i lepiej zrozumiemy samych siebie.

Przyznam, że początkowo miałam mieszane odczucia co do tej lektury. Jednak dzięki przestawieniu realnych historii bohaterów temat stał się przystępniejszy. Książka napisana jest prostym językiem i wydana została w bardzo estetyczny sposób - urzekła mnie jej okładka. Całość oceniam pozytywnie.

• Psychologia
  • W biblioteczce