Koi Kaze #1

2002-03-19
2002-03-19
4063520048
Manga Taboo

Wychodzi na to, że tytuły z Japonii, które są w kręgu zainteresowania nie pojawiły się na polskiej scenie komiksowej. Jest to problematyczne - poczytałbym w oryginalnym języku, lecz nie znam się na azjatyckiej gramatyce, a siedzenie ze słownikiem po nocach uważam za chybiony pomysł. Szukam angielskich przekładów, żebym nie musiał męczyć się z obcym językiem, którego nauka zajęłaby trochę czasu.

Ponownie zabieram się za kontrowersyjny temat. Ostatnio przekraczam tabu w toksycznych ilościach. Choć, bądźmy szczerzy - nigdy nie unikałem trudnych tematów, dlatego jestem za niecodziennymi opowiadaniami. ,,Koi Kaze'' zaczyna się wyjątkowo spokojnie. Bo mamy do czynienia z mężczyzną, który pracuje w dziale matrymonialnym, dopiero co rzuciła go dziewczyna, a za moment przekona się, że ma siostrzyczkę, z którą, co zabawne, spotyka przypadkowo w transporcie miejskim. I nie byłoby to nic odkrywczego, gdyby relacja pomiędzy bratem i siostrą nie przechodziła w status dziwacznego flirtu, jak stają się sobie bliscy, ale w sposób wykraczający poza tradycyjne, rodzinne więzy. Pomysł wydawał się chybiony, bo mamy mężczyznę po dwudziestce i młodą dziewczynę - jeszcze nastolatkę przed pierwszą miłością, która nie zna własnego ciała, kiedy zaczyna miesiączkować i dojrzewać do bycia kobietą. Nie powiem, że zostałem zszokowany, bo mało co potrafi wybić z rytmu, ale jest coś niepokojącego w tego rodzaju relacjach, kiedy rodzeństwo przesadnie opiekuje się innymi. To poczucie wstydu, że myślimy o drugiej osobie, jakbyśmy wykraczali poza strefę intymną, a właściwie deptali po przestrzeni intymnej, którą każdy z nas posiada - i to niekoniecznie w rodzinie, ale w relacjach międzyludzkich. Bo każdego z nas mogą spotkać podobne okoliczności, kiedy przekroczymy barierę przyzwoitości, z przyjaciółek uczynimy kochanki, z sąsiadki obiekty westchnień, na tej zasadzie - nie będę mnożył przykładów. Wiecie, o co chodzi.

Pierwszy album jeszcze nie zwiastuje tragedii greckiej, ale zapowiada trudną relację, która stąpa po cieniutkim, tyci-tyci, lodzie, który za chwilę rozstąpi się i ktoś wpadnie po uszy w szambo, a potem nastąpi nagły wstrząs, z którego nikt nie może wyjść bez traumy. Na pewno seria dla wrażliwych, którzy są wystarczająco dojrzali, aby nie potępiać dwójki bohaterów, to żadni degeneraci, lecz przykry zbieg okoliczności, że są spokrewnieni. Trafia do mojej wrażliwości artystycznej, ale to tytuł do wąskiej publiki i raczej nie sądzę, że ktoś w Polsce odważy się wydać, dosyć problematyczny wątek dojrzewającej dziewczyny z ukształtowanym mężczyzną. Nie twierdzę, że obrońcy moralności będą potępiać tę mangę, ale wiele osób zapyta, ,,a komu to potrzebne''? Byłaby to kolejna niszowa pozycja na rynku.

• Manga

Dodaj cytat z książki Koi Kaze #1